Mobile Version
Desktop Version
JOHN KRISTIAN DAHL (höger) kom från ingenstans och försvarade segern i Vasaloppet från förra året. Nu före Andreas Nygaard. Foto: MAGNUS ÖSTH/Visma Ski Classics
JOHN KRISTIAN DAHL (höger) kom från ingenstans och försvarade segern i Vasaloppet från förra året. Nu före Andreas Nygaard. Foto: MAGNUS ÖSTH/Visma Ski Classics

Dom 1000 bästa herrarna i Vasaloppet

Här är dom 1000 bästa herrarna i Vasaloppet. Från John Kristian Dahl extrema finish och seger till den 1000:e över mållinjen i Mora. Många gjorde fantastiska tider, här hittar du säkert någon du känner som har åkt bra i årets tävling. (Damerna kommer senare).

1-100        
1 Dahl, John Kristian (NOR) H35 Team United Bakeries 03:57:18 +00:00
2 Nygaard, Andreas (NOR) H21 Team Santander 03:57:18 +00:00
3 Hoelgaard, Stian (NOR) H21 Team LeasePlan 03:57:18 +00:00
4 Ottosson, Markus (SWE) H21 Lager 157 Ski Team 03:57:18 +00:00
5 Gjerdalen, Tord Asle (NOR) H21 Team Santander 03:57:19 +00:00
6 Chernousov, Ilya (RUS) H21 Team Pioneer Investments 03:57:20 +00:02
7 Aukland, Anders (NOR) H45 Team Santander 03:57:20 +00:02
8 Eriksson, Jens (SWE) H21 Team Santander 03:57:22 +00:03
9 Novak, Petr (CZE) H35 Atlas Craft Team 03:57:25 +00:06
10 Kardin, Oskar (SWE) H21 Team Serneke 03:57:26 +00:07
11 Byström, Fredrik (SWE) H35 Lager 157 Ski Team 03:57:35 +00:16
12 Thele, Joar Andreas (NOR) H21   03:57:36 +00:17
13 Impola, Bob (SWE) H21 Team Serneke 03:57:36 +00:17
14 Moen Fjeld, Öyvind (NOR) H21 Team Santander 03:57:36 +00:17
15 Jönsson, Markus (SWE) H35 Team Pioneer Investments 03:57:39 +00:21
16 Eliassen, Petter (NOR) H21 Team LeasePlan 03:59:03 +01:44
17 Lövgren, Johan (SWE) H21 Team igne 03:59:03 +01:44
18 Hagtvedt Dammen, Kjetil (NOR) H21 Team LeasePlan 03:59:15 +01:56
19 Brink, Jörgen (SWE) H40 Brink Ski Team 03:59:48 +02:29
20 McKeever, Brian (CAN) H35   03:59:49 +02:30
21 Vinje, Vegard (NOR) H21   03:59:51 +02:32
22 Svensson, Andreas (SWE) H21 Ulricehamns IF 03:59:52 +02:34
23 Rezac, Stanislav (CZE) H40 Silvini Madshus Team 04:00:45 +03:27
24 Gifstad, Thomas (NOR) H21 Team Forever Nordic 04:01:09 +03:51
25 Pedersen, Morten Eide (NOR) H21 Team BN Bank 04:01:11 +03:52
26 Mölmen Höst, Anders (NOR) H21 Team LeasePlan 04:01:11 +03:53
27 Östensen, Simen (NOR) H21 Team BN Bank 04:01:12 +03:53
28 Karlsson, Anton (SWE) H21 Åsarna IK 04:01:13 +03:54
29 Syrstad, Torleif (NOR) H21 Team Synnfjell 04:01:13 +03:54
30 Holmberg, Andreas (SWE) H21 Team IFK Mora Skidklubb 04:01:14 +03:56
31 Pettersen, Öystein (NOR) H21 Team BN Bank 04:01:33 +04:14
32 Svanebo, Anders (SWE) H21 Stockviks SF 04:01:57 +04:38
33 Johansson, Marcus (SWE) H21 Lager 157 Ski Team 04:02:19 +05:00
34 Persson, Oscar (SWE) H21 Lager 157 Ski Team 04:03:57 +06:39
35 Thyli, Vetle (NOR) H21 Team United Bakeries 04:04:02 +06:44
36 Thorn, Gabriel (SWE) H21 Bengtsfors BOIS 04:04:05 +06:46
37 Bauer, Lukas (CZE) H40 Team Pioneer Investments 04:04:08 +06:49
38 Rohde, Florian (GER) H21 Team Forever Nordic 04:04:23 +07:05
39 Debertolis, Bruno (ITA) H35 Team XCALIBUR LILL SPORT 04:04:50 +07:31
40 Breda, Mats (NOR) H21 Team Synnfjell 04:05:02 +07:43
41 Impola, Bill (SWE) H21 Brink Ski Team 04:05:31 +08:13
42 Svahn, Per-Olov (SWE) H50 Boxholm-Ekeby Skidklubb 04:05:38 +08:19
43 Srail, Jan (CZE) H21 Team Pioneer Investments 04:05:39 +08:20
44 Pliska, Jiri (CZE) H35 Silvini Madshus Team 04:05:39 +08:21
45 Nordli, Simen Engebretsen (NOR) H21 Team ParkettPartner 04:05:46 +08:27
46 Kaarby, Petter (NOR) H21   04:05:47 +08:29
47 Eriksson, Robert (SWE) H21 Björkfors GOIF 04:05:51 +08:32
48 Hennig, Erlend Widerøe (NOR) H21   04:06:43 +09:24
49 Gjestrumbakken, Thomas (NOR) H21 Team ParkettPartner 04:07:02 +09:43
50 Tynell, Rikard (SWE) H21 Team Tynell 04:07:10 +09:51
51 Boström, Hannes (SWE) H21 IFK Arvidsjaur Skidor 04:07:11 +09:52
52 Eklöf, Johannes (SWE) H21 IF Hallby SOK 04:08:29 +11:10
53 Bergsten, Axel (SWE) H21 IFK Skövde SK 04:08:56 +11:37
54 Vold, Eivind (NOR) H21   04:10:03 +12:45
55 Gräfnings, Kalle (SWE) H35 Karlslunds IF SF 04:10:04 +12:45
56 Persson, Nils (SWE) H21 Östersunds SK 04:10:04 +12:45
57 Hermo, Runar (NOR) H21   04:10:05 +12:46
58 Moberg, Dan (SWE) H40 IFK Skövde SK 04:10:05 +12:47
59 Persson, Emil (SWE) H21 Östersunds SK 04:10:11 +12:52
60 Brigadoi, Mauro (ITA) H21 Team Robinson Petshop Trainer 04:10:25 +13:06
61 Rydvall, Björn (SWE) H35 Team igne 04:11:17 +13:58
62 Vesterheim, Magnus (NOR) H21   04:12:05 +14:46
63 Sutter, Martin (AUT) H35   04:12:09 +14:51
64 Buskqvist, Alfred (SWE) H21 IK Stern 04:12:11 +14:52
65 Solbjørg, Øystein (NOR) H35   04:12:11 +14:53
66 Skogsholm, Vinjar (NOR) H21 Team ParkettPartner 04:13:17 +15:58
67 Jonsson, Erik (SWE) H21 Rossöns IF 04:13:53 +16:35
68 Nilsson, Klas (SWE) H21 Team igne 04:14:30 +17:11
69 Freimuth, Thomas (GER) H35   04:14:30 +17:12
70 Melin Söderström, Erik (SWE) H21 Team Serneke 04:14:36 +17:17
71 Bodén, Joel (SWE) H21 Skellefteå SK 04:14:36 +17:17
72 Wickström, Erik (SWE) H35 Ulricehamns IF 04:14:45 +17:26
73 Blom, Rasmus (SWE) H21 Team Serneke 04:15:23 +18:04
74 Fahlén, Tom (SWE) H21 Landsbro IF SK 04:15:26 +18:08
75 Sollie, Henrik (NOR) H40   04:16:08 +18:49
76 Simonsson, Eric (SWE) H35 Landöns IF 04:16:09 +18:51
77 Bergström, Oscar (SWE) H21 IFK Mora SK 04:16:10 +18:51
78 Lindvall, Christoffer (FIN) H21 Ski Team Mäenpää 04:16:10 +18:51
79 Nylund, Matias (FIN) H21   04:16:11 +18:52
80 Tallbom, Patrik (SWE) H21 Östersunds SK 04:16:14 +18:55
81 Börsheim, Torjus (NOR) H21 Team BN Bank 04:16:31 +19:12
82 Alm, Henrik (SWE) H35 Team igne 04:16:35 +19:16
83 Tyrom, Kjetil (NOR) H21 Team ParkettPartner 04:17:08 +19:49
84 Kjonerud, Kristian A. (NOR) H21 Mosetertoppen SKILINE Concept 04:17:10 +19:51
85 Hedbys, Jonathan (SWE) H21 Nusnäs IF 04:17:45 +20:26
86 Maka, Daniel (CZE) H21 Atlas Craft Team 04:17:48 +20:29
87 Sutter, Stefan (AUT) H35   04:18:00 +20:41
88 Bleken, Magnus (NOR) H21 Mosetertoppen SKILINE Concept 04:18:03 +20:44
89 Mursu, Esa (FIN) - Team Robinson Petshop Trainer 04:18:12 +20:53
90 Strandbakke, Geir (NOR) H50   04:18:16 +20:57
91 Södersten, Daniel (SWE) H21 Orsa SK 04:18:39 +21:20
92 Tärning, Ludwig (SWE) H21 Falköpings AIK SK 04:18:40 +21:21
93 Jonsson, Olle (SWE) H21 Trillevallens Sportklubb 04:18:45 +21:26
94 Sunnerberg, Stefan (SWE) H35 SK Ringen 04:18:48 +21:29
95 Lindberg, Joakim (SWE) H21 Grytgöls IK 04:18:48 +21:29
96 Ivanov, Sergey (RUS) H35   04:18:50 +21:31
97 Persson, Johan (SWE) H21 Trillevallens Sportklubb 04:18:59 +21:40
98 Hulbak, Sigurd Sollien (NOR) H21   04:19:03 +21:44
99 Nydal, Erlend (NOR) H21 Team Synnfjell 04:19:17 +21:58
100 Kuhn, Matthias (AUT) H21   04:19:27 +22:08
           
101-200        
101 Gotting, Martin (SWE) H21 Ulricehamns IF 04:19:28 +22:09
102 Bäck, Markus (SWE) H21 Yuppie Ski Club 04:19:34 +22:15
103 Amundsen, Jonas (NOR) H21   04:19:37 +22:18
104 Steén, Adam (SWE) H21 AXA SC 04:19:38 +22:19
105 Kanto, Johan (SWE) H35 IK Stern 04:19:41 +22:22
106 Jakobsson, André (SWE) H21 Östersunds SK 04:19:43 +22:24
107 Enberg, Anton (SWE) H21 Falun Borlänge SK 04:19:57 +22:38
108 Haugstad, Erlend (NOR) H40 Team Skiclub 04:19:59 +22:40
109 Strid, Thomas (SWE) H50 IFK Mora SK 04:20:00 +22:41
110 Bergengren, Rickard (SWE) H21 IF Ski Team Skåne 04:20:05 +22:47
111 Rosén, Fredrik (SWE) H35 Jönköpings OK 04:20:07 +22:48
112 Bormolini, Nicolas (ITA) H21 Team Robinson Petshop Trainer 04:20:09 +22:50
113 Hallquist, Gabriel (SWE) H21 Åsarna IK 04:20:18 +22:59
114 Löf, Ronnie (SWE) H45 Högbo GIF 04:20:19 +23:00
115 Boberg, Michael (SWE) H21 Älvdalens IF SK 04:20:25 +23:06
116 Nes, Ole Jacob (NOR) H45   04:20:29 +23:11
117 Johansson, Nicklas (SWE) H21 Järvsjöby IF 04:20:42 +23:23
118 Palm, Stefan (SWE) H45 Lager 157 Ski Team 04:20:47 +23:29
119 Frasnelli, Loris (ITA) H35 Team Futura Robinsonpetshop 04:21:12 +23:53
120 Koffeld, Ragnar (NOR) H21   04:21:13 +23:55
121 Fagerholt, Erik (NOR) H35   04:21:15 +23:56
122 Samuelsson, Johan (SWE) H35 SK Järven 04:21:17 +23:58
123 Melsom Myhre, Christian (NOR) H21   04:21:17 +23:58
124 Boström, Anders (SWE) H35 CCC 1000 Skidklubb 04:21:19 +24:00
125 Grenlöv, Simon (SWE) H21 Äspereds IF 04:21:25 +24:06
126 Goebel, Florian (GER) H45   04:21:35 +24:17
127 Kampenhöy, Anders (NOR) H21 Team ParkettPartner 04:21:54 +24:36
128 Sätter, Fredrik (SWE) H45 Team Tynell 04:21:57 +24:38
129 Fakstad, Stig Morten (NOR) H40 Mosetertoppen SKILINE Concept 04:22:01 +24:42
130 Hatlen, Knut Anders (NOR) H35   04:22:08 +24:50
131 Gilmozzi, Enrico (ITA) H21   04:22:38 +25:19
132 Vilhelmsson, Erik (SWE) H35 Lidköpings VSK 04:22:54 +25:35
133 Sretr, Radek (CZE) H35 Atlas Craft Team 04:22:56 +25:37
134 Bjørnbakken, Tony (NOR) H35   04:22:58 +25:39
135 Arnesson, Peter (SWE) H35 Ulricehamns IF 04:23:02 +25:43
136 Niva, Bernt (SWE) H40 IFK Kiruna 04:23:03 +25:44
137 Conti, Tiziano (ITA) H21   04:23:06 +25:47
138 Viklund, Erik (SWE) H21 Bondsjöhöjdens IK 04:23:21 +26:02
139 Walseth, Ørjan (NOR) H21   04:23:23 +26:04
140 Thyrén, Emil (SWE) H21 Trönö IK 04:23:37 +26:18
141 Bryntesson, Robin (SWE) H21 Sockertoppen 04:23:43 +26:24
142 Bjerke, Espen Harald (NOR) H35 Mosetertoppen SKILINE Concept Team 04:23:43 +26:25
143 Sandgren, Krång Mikael (SWE) H21 IFK Mora SK 04:23:46 +26:27
144 Hullöen, Tor Einar (NOR) H21   04:23:51 +26:32
145 Lind, Patrik (SWE) H21 Tunafors SK 04:23:58 +26:40
146 Engseth, Lars (NOR) H21   04:24:12 +26:53
147 Weslien, Elis (SWE) H35 Nybro Skidklubb 04:24:14 +26:55
148 Gröthe, Ståle (NOR) H40   04:24:17 +26:58
149 Juliussen, Vetle (NOR) H21 Team Synnfjell 04:24:21 +27:03
150 Bormolini, Thomas (ITA) H21 Team Robinson Petshop Trainer 04:24:24 +27:05
151 Frisk, David (SWE) H21 Team IFK Mora Skidklubb 04:24:25 +27:06
152 Blohm, Andreas (SWE) H21 Filipstads SF 04:24:26 +27:07
153 Bakk, Audun (NOR) H45   04:24:30 +27:11
154 Ousbäck, Fredrik (SWE) H21 IFK Skövde SK 04:24:35 +27:16
155 Ax, Rasmus (SWE) H21 Ulricehamns IF 04:24:59 +27:41
156 Johansson, Anders (SWE) H40 Ryda SK 04:25:04 +27:45
157 Mäenpää, Hannes (FIN) H21 Ski Team Mäenpää 04:25:05 +27:46
158 Sørlie, Espen Aleksander (NOR) H21   04:25:07 +27:48
159 Solin, Anders (SWE) H21 Team IFK Mora Skidklubb 04:25:16 +27:57
160 Nättinen, Niko (FIN) H21 Finlandia-Hiihto Team 04:25:25 +28:06
161 Elfvén, Viktor (SWE) H21 IF Hagen SK 04:25:28 +28:09
162 Ekman, Emil (SWE) H21 Landsbro IF SK 04:25:45 +28:26
163 Nielsen, Kristoffer (NOR) H21   04:25:47 +28:28
164 Engene Bjåland, Anders (NOR) H21   04:25:56 +28:38
165 Ankerstål, Tom (SWE) H21 Rehns BK 04:26:02 +28:43
166 Johansson, Erik (SWE) H21 Tranemo IF Skidklubb 04:26:05 +28:46
167 Steén, Jonatan (SWE) H21 Falun Borlänge SK 04:26:05 +28:46
168 Ruokonen, Miika (FIN) H21   04:26:11 +28:53
169 Strand, Daniel (NOR) H35   04:26:15 +28:56
170 Lintzén, Johan (SWE) H40 Bergnäsets AIK 04:26:28 +29:09
171 Jelstad, Stian S (NOR) H21 Team Rustad IL 04:26:29 +29:10
172 Magnussen, Tomas (NOR) H21   04:26:29 +29:11
173 Engebakken, Jonas (NOR) H21   04:26:31 +29:12
174 Osvold, Vegard (NOR) H21   04:26:41 +29:22
175 Gjestrumbakken, Marius (NOR) H21   04:26:49 +29:31
176 Kuisle, Michael (GER) H21 Team Forever Nordic 04:27:12 +29:53
177 Joten, Pål Åge (NOR) H21   04:27:21 +30:02
178 Holmgren, Daniel (SWE) H21 IFK Umeå 04:27:30 +30:11
179 Lundmark, Jim (SWE) H21 Skellefteå XC Club 04:27:48 +30:30
180 Bosin, Simone (ITA) H21   04:27:52 +30:33
181 Sadurni, Betriu Boix (ESP) H35 Team Futura 04:27:56 +30:37
182 Böhlmark, Jonas (SWE) H21 Nacka Värmdö 04:28:06 +30:47
183 Carlzén, Johannes (SWE) H21 Ulricehamns IF 04:28:10 +30:51
184 Böthun, Gunnar Klemetsen (NOR) H35   04:28:17 +30:58
185 Lundborg, Emil (SWE) H21 Sya SK 04:28:18 +30:59
186 Jonasson, Niklas (SWE) H40 IFK Mora SK 04:28:18 +30:59
187 Johansson, Tomas (SWE) H40 Åmåls OK 04:28:18 +31:00
188 Hedlund, Magnus (SWE) H45 Granbergsdals IF 04:28:20 +31:02
189 Danielsson, Daniel (SWE) H45 Sya SK 04:28:21 +31:03
190 Sörensson, Anders (SWE) H40 Team Swedemount Sports Club 04:28:22 +31:03
191 Skildheim, Vegar (NOR) H35   04:28:22 +31:04
192 Brandsdal, Helge (NOR) H45   04:28:23 +31:04
193 Olander, Carl (SWE) H21 IK Stern 04:28:26 +31:08
194 Remund, Matthias (SUI) H50   04:28:28 +31:10
195 Øiseth, Klaus (NOR) H40   04:28:32 +31:13
196 Sandberg, Johan (SWE) H45 Team igne 04:28:36 +31:17
197 Hannestad, Eirik (NOR) H21   04:28:36 +31:17
198 Gullhav, Anders Nordby (NOR) H21   04:28:38 +31:20
199 Assarsson, Hannes (SWE) H21 Nässjö Ski 04:28:40 +31:21
200 Nilsson, Jesper (SWE) H21 Ulricehamns IF 04:28:41 +31:22
           
201-300        
201 Hjelmåker, Jakob (SWE) H35 Aktivitus SC 04:28:49 +31:30
202 Homble, Mikal (NOR) H40   04:28:53 +31:34
203 Stengrundet, Tore (NOR) H35   04:29:03 +31:44
204 Uggeldahl, Jan (FIN) H21   04:29:08 +31:49
205 Näslund, Magnus (SWE) H21 IFK Strömsund 04:29:11 +31:52
206 Nordström, Pontus (SWE) H21 Östervåla IF 04:29:41 +32:23
207 Smenes, Atle (NOR) H21 Team Rustad IL 04:29:45 +32:26
208 Tingelöf, Ulf (SWE) H40 Naprapat Walle Skidklubb 04:29:48 +32:29
209 Elieson, Morten Horn (NOR) H21 Team Skiclub 04:30:14 +32:56
210 Bryntesson, Mattias (SWE) H35 Trollhättans SOK 04:30:26 +33:07
211 Portin, Fredrik (FIN) H21   04:30:27 +33:08
212 Bergvall, Martin (SWE) H35 Strömnäs GIF 04:30:28 +33:10
213 Wallström, Fredrik (SWE) H35 Naprapat Walle Skidklubb 04:30:40 +33:21
214 Meløy, Jakob (NOR) H21   04:30:41 +33:22
215 Myhr, Johan (SWE) H40 Nacka Värmdö SK 04:30:42 +33:23
216 Linder, Kristofer (SWE) H21 Kiruna X-country IF 04:30:43 +33:24
217 Brundin, Robert (SWE) H35 Karlslunds IF SF 04:30:44 +33:25
218 Vestøl, Olav (NOR) H21   04:30:44 +33:26
218 Knoll, Johannes (SWE) H21 Nybro Skidklubb 04:30:44 +33:26
220 Osvold, Marius (NOR) H21   04:30:46 +33:27
221 Carlsson, Samuel (SWE) H21 Sundbybergs IK 04:30:48 +33:29
222 Nero, Erik (SWE) H21 Mullsjö SOK 04:30:49 +33:30
223 Diezig, Thomas (ITA) H35 Team XCALIBUR LILL SPORT 04:30:50 +33:31
224 Andersson, Albin (SWE) H21 Skene Sim o IS 04:30:50 +33:31
225 Troedsson, Carl (SWE) H40 Stockholms RK 04:30:51 +33:32
226 Brövig, Henrik (NOR) H21   04:30:56 +33:37
227 Löf, Joakim (SWE) H40 Glommersträsk-Lappträsk IF 04:31:16 +33:57
228 Tosterud, Ola Kristoffer (NOR) H21   04:31:44 +34:25
229 Nyland, Terje (NOR) H45   04:32:22 +35:04
230 Dapra, Anton (ITA) H21 Team XCALIBUR LILL SPORT 04:32:27 +35:08
231 Cerutti, Lorenzo (ITA) H21 Team XCALIBUR LILL SPORT 04:32:28 +35:09
232 Ohlson, Richard (NOR) H21   04:32:34 +35:15
233 Sundström, Gustav (SWE) H21 Berber Idrottssällskap 04:32:46 +35:27
234 Ljungberg, Gustaf (SWE) H35 Ulricehamns IF 04:33:09 +35:50
235 Persson, Daniel (SWE) H40 Sollefteå Skidor IF 04:33:24 +36:05
236 Wedin, Ronny (SWE) H21 Norbergs SK 04:33:26 +36:08
237 Lans Pedersen, Vegard (NOR) H35   04:33:32 +36:13
238 Johansson, Tobias (SWE) H35 AXA SC 04:33:35 +36:16
239 Ekman, Stefan (SWE) H35 Strömsbergs IF 04:33:47 +36:29
240 Ettling, Peter (SWE) H40 Finspång SOK  04:33:48 +36:29
241 Svensson, Linus (SWE) H21 Grönahögs IK 04:33:49 +36:30
242 Breistrand, Per Anders (SWE) H40 Luleguttene Skid- o Löparklubb 04:33:49 +36:30
243 Hanssen-Bauer, Øyvind Waage (NOR) H21   04:33:49 +36:31
244 Andersson, Mikael (SWE) H21 Turebergs IF 04:33:50 +36:31
245 Dimai, Sandro (ITA) H40   04:33:51 +36:33
246 Nilsson, Andreas (SWE) H35 IK Stern 04:33:52 +36:33
247 Wiklund, John (SWE) H40 Stockholms RK 04:33:53 +36:35
248 Steinsland, Gjermund (NOR) H21 Team Skiclub 04:34:14 +36:56
249 Köpman, Tobias (SWE) H21 IFK Mora SK 04:34:48 +37:29
250 Björgen, Per Egil (NOR) H21   04:35:15 +37:57
251 Vanc, Petr (CZE) H45   04:35:15 +37:57
252 Löfgren, Tomas (SWE) H40 Stora Tuna IK SK 04:35:16 +37:57
253 Rögenes, Öyvind (NOR) H21   04:35:24 +38:06
254 Jansson, Ulf (SWE) H45 Östervåla IF 04:35:24 +38:06
255 Karlsson, Fredrik (SWE) H40 CCC 1000 Skidklubb 04:35:25 +38:07
256 Wiig, Christian (NOR) H45   04:35:26 +38:07
257 Litzell, Henrik (SWE) H35 AXA SC 04:35:27 +38:08
258 Stevenson, Christofer (SWE) H35 Team Ormsalva AC 04:35:29 +38:10
259 Carlzon, Mattias (SWE) H40 Ulricehamns IF 04:35:29 +38:10
260 Aadne, Nils Ingar (NOR) H35 Team BN Bank 04:35:34 +38:15
261 Berg, David (SWE) H21 Bodsjöböle SK 04:35:42 +38:23
262 Magnusson Broder, Wictor (SWE) H21 Nybro Skidklubb 04:36:01 +38:42
263 Harju, Mikko (FIN) H21 Jämsänkosken 04:36:30 +39:12
264 Malmgren, Robert (SWE) H35 Borås SK 04:36:36 +39:18
265 Kempe, Rolf (SWE) H50 Bergeforsens SK 04:36:37 +39:18
266 Johansson, Stefan (SWE) H40 Yuppie Ski Club 04:36:49 +39:30
267 Larsson, Thommy (SWE) H50 Stockviks SF 04:36:49 +39:30
268 Lundell, Erik (SWE) H21 Istrums SK 04:36:50 +39:31
269 Kaiv, Taavi (EST) H21   04:36:50 +39:32
270 Walheim, Sixten (SWE) H21 Högbo GIF 04:36:51 +39:32
271 Karlsson, Ola (SWE) H21 Östersunds SK 04:36:51 +39:32
271 Sandberg, Oskar (SWE) H21 Säters IF SK 04:36:51 +39:32
273 Hägg, Erik (SWE) H40 Finspångs SOK 04:36:51 +39:33
274 Oscarsson, Magnus (SWE) H40 Karlslunds IF SF 04:36:52 +39:33
275 Wennblom, Björn (SWE) H40 CCC 1000 Skidklubb 04:36:53 +39:34
276 Auger, Antoine (FRA) H21 Sundbybergs IK 04:36:53 +39:34
277 Wilhelmsson, Patric (SWE) H21 Norbergs CK 04:36:58 +39:39
278 Zakrisson, Niklas (SWE) H40 IFK Kiruna 04:37:05 +39:46
279 Junek, Libor (CZE) H35   04:37:32 +40:13
280 Lindstedt, Joacim (SWE) H21   04:37:40 +40:21
281 Niper, Carl Henrik (SWE) H35 IKJ Haninge 04:37:43 +40:24
282 Sagvold, Arild Olav (NOR) H40   04:37:47 +40:28
283 Tallhaug Engelstad, Øystein (NOR) H21   04:38:00 +40:41
284 Kveli, Espen (NOR) H21 Team Tynell 04:38:15 +40:57
285 Ek, Kristian (SWE) H21 AXA SC 04:38:18 +41:00
286 Slagtern Fjellvåg, Asbjørn (NOR) H21   04:38:35 +41:16
287 Thorsrud, Eirik (NOR) H21   04:38:40 +41:21
288 Tuoremaa, Lars (SWE) H21 Kiruna X-country IF 04:38:45 +41:26
289 Magnusson, Henrik (NOR) H35   04:38:53 +41:34
290 Steurer, Thomas (AUT) H40   04:38:54 +41:35
291 Carlsson, Pontus (SWE) H35 Sundborns GOIF 04:39:03 +41:45
292 Olander, Alexander (SWE) H21 IK Stern 04:39:05 +41:47
293 Tollefsen, Roy-Arne (NOR) H35   04:39:06 +41:47
294 Lundgren, Martin (SWE) H35 Stockviks SF 04:39:07 +41:48
295 Ainegren, Johannes (SWE) H21 IFK Likenäs 04:39:09 +41:50
296 Myrén, Mathias (SWE) H21 OK Alehof 04:39:15 +41:56
297 Klintberg, Rasmus (SWE) H35 Naprapat Walle Skidklubb 04:39:18 +41:59
298 Sjöbjer, Magnus (SWE) H21 Borås SK 04:39:27 +42:08
299 Myking, Jörgen Christoffer (NOR) H21   04:39:33 +42:14
300 Berglund, Lukas (SWE) H21 Östersunds SK 04:39:34 +42:15
           
301-400        
301 Lappegard, Torkel (NOR) H45   04:39:36 +42:17
302 Hansson, Niclas (SWE) H45 Burseryds IF 04:39:51 +42:32
303 Bernroth, Peter (SWE) H45 Burseryds IF 04:39:51 +42:33
304 Svoboda, Jan (CZE) H50   04:39:52 +42:33
305 Taugland, Trond Erik (NOR) H40   04:39:53 +42:35
306 Johansson, Nicklas Big (SWE) H45 Rembo IK 04:39:56 +42:37
307 Mathisen, Morthen (NOR) H40   04:39:57 +42:38
308 Stenberg, Anders (SWE) H40 Burseryds IF 04:39:59 +42:40
309 Åkerlund, Martin (SWE) H35 Kågedalens SK 04:39:59 +42:40
310 Böhlmark, Anders (SWE) H40 IFK Mora SK 04:40:03 +42:44
311 Lundqvist, Oskar (SWE) H21 Nybro Skidklubb 04:40:06 +42:47
312 Olsson, Joakim (SWE) H40 Trosabygdens OK 04:40:09 +42:50
313 Kvennås, Øyvind (NOR) H45   04:40:10 +42:51
314 Härkönen, Valtteri (FIN) H21   04:40:12 +42:54
315 Örbeck, Kristen (NOR) H21   04:40:29 +43:11
316 Viklund, Johannes (SWE) H21 Skellefteå XC Club 04:40:31 +43:12
317 Rudklint, Mattias (SWE) H45 OK Landehof 04:40:33 +43:14
318 Savastver, Alar (EST) H45   04:40:33 +43:14
319 Morgestad, Åsmund (NOR) H35   04:40:41 +43:23
320 Pettersson, Jesper (SWE) H21 Strömnäs GIF 04:40:45 +43:26
321 Gustafsson, Jörgen (SWE) H45 Skellefteå XC Club 04:40:45 +43:27
322 Hagesveen, Arild (NOR) H45   04:40:47 +43:28
323 Granberg, Daniel (SWE) H35 Mellansel IF 04:40:55 +43:36
324 Sörqvist, Christian (SWE) H40 Åmåls OK 04:40:56 +43:37
325 Albertsson, Henrik (SWE) H35 Sya SK 04:40:58 +43:39
326 Granlund, Marcus (SWE) H21 Borås SK 04:41:01 +43:42
327 Vanninen, Matti-Pekka (FIN) H45   04:41:03 +43:44
328 Ottosson, Martin (SWE) H21 Skellefteå SK 04:41:08 +43:49
329 Nilsson, Isak (SWE) H21 Gnosjö FK 04:41:10 +43:51
330 Lundell, Per (NOR) H21   04:41:11 +43:52
331 Lindkvist, Jacob (SWE) H21 IFK Helsingborg 04:41:14 +43:55
332 Gustafsson, Dick (SWE) H50 OK Landehof 04:41:16 +43:58
333 Jøranli, Vegar (NOR) H45 Norra Dals SK 04:41:20 +44:01
334 Ek, Thomas (SWE) H45 Hvetlanda SK 04:41:37 +44:18
335 Laamo, Ami (FIN) H45   04:42:07 +44:48
336 Engelstad, Kjetil (NOR) H45   04:42:22 +45:04
337 Ekstedt, David (SWE) H21 Uppsala Vasaloppsklubb 04:42:25 +45:06
338 Holmer, Anders (SWE) H45 Stockholms RK 04:42:26 +45:07
339 Johansson, Jörgen (SWE) H35 Skellefteå XC Club 04:42:49 +45:30
340 Westman, Thomas (SWE) H45 Molidens IK 04:42:57 +45:39
341 Struknes, Henrik (NOR) H21   04:42:58 +45:39
342 Karlsson, Pontus (SWE) H21 Turebergs IF 04:42:59 +45:40
343 Björk, Magnus (SWE) H21 IK Rex 04:43:03 +45:44
344 Bjørgård, John (NOR) H35   04:43:07 +45:48
345 Nystedt, Gustav H21 Sundsvalls OK 04:43:26 +46:08
346 Bratt, Martin (SWE) H40 IFK Mora SK 04:43:36 +46:17
347 Jensen, Stefan (NOR) H35   04:43:47 +46:29
348 Strandell, Kristian (SWE) H40 Lerdala IF 04:43:50 +46:31
349 Sperl, Martin (CZE) H40 Silvina Madshus Team 04:43:53 +46:35
350 Böhm, Jakob (SWE) H21 IK Ymer 04:43:56 +46:37
351 Virtanen, Teemu (FIN) H50 Finlandia-Hiihto Team 04:44:05 +46:46
352 Lundqvist, Jesper (SWE) H21 Skellefteå XC Club 04:44:10 +46:51
353 Vodrazka, Ondrej (CZE) H40 Föreningen Bygdsiljumsbacken 04:44:13 +46:54
354 roos, Jörgen (SWE) H35 Östersunds SK 04:44:17 +46:58
355 Ramstedt, Mikael (FIN) H55   04:44:31 +47:13
356 Rautio, Johannes (SWE) H21 Vittangi SK 04:44:35 +47:16
357 Fylling, Sondre (NOR) H21   04:44:37 +47:18
358 Aldén, Jan (FIN) H50   04:44:41 +47:23
359 Pigg, Samuli (FIN) H50 Ski Jyväskylä 04:44:56 +47:37
360 Heen, Anders Storhaug (NOR) H35   04:45:04 +47:46
361 Jansson Palmer, Erik (SWE) H21 Saltsjöbadens IF 04:45:10 +47:51
362 Bylund, Tommy (SWE) H21 Göteborgs SK 04:45:14 +47:56
363 Lejon, Christian (SWE) H21 Stöcke TS Järnet 04:45:24 +48:05
364 Elset, Didrik Fjeld (NOR) H21   04:45:44 +48:25
365 Holm, Erik (FIN) H45   04:45:44 +48:26
366 Folkesson, Emil (SWE) H21 Nybro Skidklubb 04:45:45 +48:26
367 Larsson, Andre (SWE) H21 Svegs IK 04:45:50 +48:31
368 Sander, Martin (SWE) H35 Nacka Värmdö SK 04:45:55 +48:37
369 Tonstad, Hans Rune (NOR) H45   04:45:56 +48:37
370 Kurås, Lars Myrseth (NOR) H21   04:45:58 +48:39
371 Nilsson, Fredrik (SWE) H19-20 Nybro Skidklubb 04:45:58 +48:40
372 Jönsson, David (SWE) H45 IK Hakarpspojkarna 04:45:58 +48:40
373 Hevröy, Anders (NOR) H40   04:45:59 +48:41
374 Melin, Martin (SWE) H40 OK Kullingshof 04:46:00 +48:42
375 Jacquot, Corentin (FRA) H21   04:46:06 +48:48
376 Pettersen, Kristoffer (NOR) H21   04:46:19 +49:00
377 Löfås, Henrik (SWE) H21 ABB IF Västerås 04:46:21 +49:02
378 Boman, Robert (SWE) H40 Strömnäs GIF 04:46:27 +49:09
378 Olsson, Daniel (SWE) H40 Garphyttans IF 04:46:27 +49:09
380 Magnusson, Mikael (SWE) H45 Nybro Skidklubb 04:46:29 +49:10
381 Andersson, Andreas (SWE) H35 Föreningen Milslukarna XC 04:46:33 +49:15
382 Burström, Joel (SWE) H21 Föreningen Milslukarna XC 04:46:33 +49:15
383 Asp, Eirik (NOR) H45   04:46:36 +49:17
384 Cicchetti, Antonio (SWE) H40 Västerås Skidklubb 04:46:38 +49:19
385 Söberg, Petter (NOR) H21   04:46:39 +49:20
386 Bruun, Nils Anders (NOR) H45   04:46:39 +49:20
387 Lindberg, Lukas (FIN) H21   04:46:43 +49:24
388 Mäenpää, Johan (FIN) H21   04:46:46 +49:28
389 Vainio, Eero-Matti (FIN) H21   04:46:52 +49:33
390 Schwarzl, Christoph (AUT) H21   04:46:53 +49:34
391 Åserud, Patrick (NOR) H45   04:46:53 +49:34
392 Hindér, Gustav (SWE) H21   04:47:04 +49:45
393 Åkerman, Lars (SWE) H45 Älvdalens IF SK 04:47:05 +49:46
394 Jillerö, Johannes (SWE) H21 Trollhättans SOK 04:47:12 +49:54
395 Larsson, Mårten (SWE) H21 IF Ski Team Skåne 04:47:15 +49:56
396 Petersson, Patrik (SWE) H40 Apladalens Löparklubb 04:47:22 +50:03
397 Zetterström, Peter (SWE) H40 Brovallens IF 04:47:25 +50:06
398 Berthagen, Andreas (SWE) H35 Storvreta IK 04:47:26 +50:07
399 Tuoremaa, Anders (SWE) H21 Kiruna X-country IF 04:47:30 +50:11
400 Thunvall, Peter (SWE) H40 IKJ Haninge 04:47:31 +50:12
           
401-500        
401 Göransson, Fredrik (SWE) H21 Åsarna IK 04:47:33 +50:14
402 Skott, Johan (SWE) H21 Aapua Idrottsförening 04:47:33 +50:14
403 Henningsson, Peter (SWE) H45 IKJ Haninge 04:47:33 +50:14
404 Sundell, Mattias (SWE) H35 Åmåls OK 04:47:33 +50:15
405 Forsbakk, Ulf Erik (NOR) H45   04:47:36 +50:17
406 Olsson, Emil (SWE) H35 Huddinge SK LF 04:47:36 +50:17
407 Crona, Ragnar (SWE) H45 Volvo IF 04:47:55 +50:37
408 Fenstad, Ståle (NOR) H21 Team Rustad IL 04:48:00 +50:42
409 Wimmer, Sebastian (GER) H21   04:48:06 +50:48
410 Holmström, Isac (ALA) H21   04:48:10 +50:51
411 Birkenes, Anders (NOR) H21   04:48:11 +50:52
412 Palm, Daniel (SWE) H40 Älvdalen IF Skidor 04:48:12 +50:53
413 Nygaard, Trym Granerud (NOR) H21   04:48:12 +50:53
414 Bouchal, Jiri (CZE) H21   04:48:12 +50:54
415 Carlén, Marcus (SWE) H35 Bodsjöböle SK  04:48:13 +50:54
416 Lokhov, Nikolay (RUS) H21   04:48:21 +51:02
417 Pedersen, Eirik Bang (NOR) H21   04:48:22 +51:03
418 Jonasson, Mats (SWE) H21 IK Studenterna 04:48:31 +51:12
419 Olofsson, Kristian (SWE) H21 Hestra IF 04:48:36 +51:17
420 Dahlborg, Johan (SWE) H21 Frösö IF 04:48:40 +51:21
421 Sandoz, Daniel (SUI) H55   04:48:42 +51:23
422 Höimoen, Thor Kristian (NOR) H35   04:48:44 +51:26
423 Hesselberg Indby, Ivar (NOR) H21   04:48:49 +51:30
424 Madland, Håvard (NOR) H45   04:48:50 +51:32
425 Öberg, Linus (SWE) H21 Föreningen Milslukarna XC 04:48:51 +51:32
426 Ventura, Federico (ITA) H21 Åre Längdskidklubb 04:48:52 +51:33
427 Vestrin, Thomas (SWE) H35 Trönö IK 04:48:52 +51:33
428 Johnsson, Jörgen (SWE) H45 Hällbybrunns IF 04:48:55 +51:36
429 Bjørkeng, Stein Otto (NOR) H45   04:48:56 +51:37
430 Varesco, Simone (ITA) H21   04:48:58 +51:39
431 Lindblom, Tommie (SWE) H50 Stockholms RK 04:49:05 +51:47
432 Bjørnrud, Thomas (NOR) H35   04:49:11 +51:53
433 Saborowsky, Matti (GER) H21   04:49:15 +51:56
434 Claesson, Mattias (SWE) H35 OK Landehof 04:49:17 +51:58
435 Backåberg, Niklas (SWE) H35 OK Kullingshof 04:49:19 +52:00
436 Rogantini, Marco (SUI) H21   04:49:21 +52:03
437 Wedin, Pär (SWE) H40 Garphyttans IF 04:49:24 +52:05
438 Björklund, Claes (SWE) H45 OK Skogsvargarna 04:49:25 +52:07
439 Eklund, Mikael (FIN) H35   04:49:27 +52:08
440 Burström, Oskar (SWE) H21 Föreningen Milslukarna XC 04:49:33 +52:14
441 Fransson, David (SWE) H21 Växjö AIS 04:49:35 +52:17
442 Furunäs, Johan (SWE) H45 IFK Mariefred 04:49:36 +52:17
443 Haglund, Ulf (SWE) H45 SK Skinnsberg 04:49:36 +52:17
444 Shaw, Phil (CAN) H50   04:49:42 +52:24
445 Åhman, Tobias (SWE) H21 Vårby IK 04:49:45 +52:26
446 Nilsson, Daniel (SWE) H35 OK Norrvirdarna 04:49:46 +52:28
447 Jellvert, Peter (SWE) H50 Karlslunds IF SF 04:49:48 +52:29
448 Stenqvist, Mikael (SWE) H35 Sävast Ski Team IF 04:49:49 +52:30
449 Enander, John (SWE) H35 Ulricehamns IF 04:49:49 +52:31
450 Andersson, Hans (SWE) H50 Jäderfors SK 04:49:50 +52:31
451 Johansson, Johan (SWE) H40 AXA SC 04:49:50 +52:31
452 Larsson, Dan (SWE) H40 Karlslunds IF SF 04:49:51 +52:33
453 Bergenholtz, Oscar (SWE) H21 Äspereds IF 04:49:52 +52:33
454 Thörne, Staffan (SWE) H45 Hagfors SF 04:49:54 +52:35
455 Pettersen, Per Christian (NOR) H45 Moss Ski Klubb Team Fokus Ski 04:49:55 +52:36
456 Olofsson, David (SWE) H21 Träningskonsulten Sportsclub 04:50:00 +52:41
457 Carlson, Anders (SWE) H45 SOK 68 04:50:00 +52:42
458 Hofstedt Moe, Preben (NOR) H40   04:50:02 +52:43
459 Svanborg, Martin (SWE) H21 Stockholms RK 04:50:05 +52:46
460 Areskoug, Mårten (SWE) H35 Frösö IF 04:50:07 +52:49
461 Edquist, Daniel (SWE) H40 AXA SC 04:50:09 +52:50
462 Masek, Jan (CZE) H35   04:50:13 +52:54
463 Hamp, Magnus (SWE) H40 IK Stern 04:50:16 +52:57
464 Johansson, Mats (SWE) H40 Vittangi SK 04:50:21 +53:02
465 Meijer, Emil (SWE) H21 IFK Mora SK 04:50:36 +53:17
466 Kozlov, Yegor (RUS) H40   04:50:37 +53:19
467 Dahlqvist, Nils (SWE) H21 Storviks IF 04:50:38 +53:19
468 Witt, Tron (NOR) H35   04:50:39 +53:20
469 Mattsson, Peter (SWE) H40 Brudpiga RK 04:50:40 +53:21
470 Strid, Johan (SWE) H21 Ockelbo SK 04:50:40 +53:22
471 Graas, Magnus (SWE) H50 OK Linné 04:50:43 +53:24
472 Boström, Anders (SWE) H45 OK Linné 04:50:55 +53:36
473 Kollstad, Finn (NOR) H40   04:51:02 +53:43
474 Fuccaro, Francesco (ITA) H21   04:51:04 +53:46
475 Gustafsson, Johan (SWE) H45 IFK Mora SK 04:51:05 +53:46
476 Hasund, Olav (NOR) H50   04:51:15 +53:56
477 Persson, Joakim (SWE) H21 Rehns BK 04:51:16 +53:57
478 Ekstedt, Adam (SWE) H21 IF Ski Team Skåne 04:51:23 +54:04
479 Marti, Andre (SUI) H35   04:51:23 +54:05
480 Saxrud, Amund (NOR) H45   04:51:24 +54:05
481 Klokkehaug, Eivind (NOR) H21   04:51:33 +54:15
482 Rudlund, Björn (SWE) H40 City S Sports Club 04:51:38 +54:19
483 Marugg, Andri (SUI) H35   04:51:44 +54:25
484 Åström, Robert (SWE) H40 Hägglunds Ski Team SK 04:51:46 +54:27
485 Nilsson, Tobias (SWE) H21 Kovlands IF 04:51:47 +54:28
486 Andersen, Kristian Joten (NOR) H21   04:51:54 +54:36
487 Berglund, Kenneth (SWE) H50 AXA SC 04:51:55 +54:37
488 Eriksson, Anders (SWE) H40 CCC 1000 Skidklubb 04:51:55 +54:37
489 Hägglund, Jonas (SWE) H40 Sya SK 04:51:59 +54:41
490 Larsson, Joel (SWE) H35 Göteborgs SK 04:52:00 +54:42
491 Mattes, Mats (SWE) H55 Edsbyns SK 04:52:02 +54:43
492 Westermark, Daniel (SWE) H21 IK Wilske 04:52:02 +54:44
493 Jauho, Jarkko (FIN) H45   04:52:12 +54:54
494 Grudd, Christoffer (SWE) H21 Perbellum Sportsällskap 04:52:14 +54:55
495 Landa, Frantisek (CZE) H40   04:52:15 +54:56
496 Jonsson, Joakim (SWE) H21 Eksjö SOK 04:52:16 +54:57
497 Madland, Reid (NOR) H60   04:52:25 +55:06
498 Gundersen, Thomas (NOR) H45   04:52:26 +55:07
499 Häggblom, Mathias (SWE) H40 Brännebrona SK 04:52:26 +55:07
499 Eriksson, Anders (SWE) H45 IKJ Haninge 04:52:26 +55:07
           
501-600        
501 Furuskog, Kristian (SWE) H40 Berga SOK 04:52:28 +55:09
502 Seglsten, Ronald (NOR) H50   04:52:32 +55:14
503 Helmen, Halvard (NOR) H21 Team Milslukern Sport 04:52:36 +55:17
504 Dæhlin, Didrik (NOR) H21   04:52:39 +55:20
505 Moen, Börge (NOR) H50   04:52:40 +55:22
506 Hagström, Tomas (SWE) H40 Sya SK 04:52:40 +55:22
507 Eskilson, Conny (SWE) H40 Eksjö SOK 04:52:42 +55:23
508 Mennborg, Stefan (SWE) H40   04:52:46 +55:27
509 Veits, Toms (LAT) H35   04:52:51 +55:32
510 Passerini, Roberto (ITA) H21   04:52:54 +55:35
511 Ekelund, Pär (SWE) H40 Borås SK 04:52:56 +55:37
512 Moen, Per (SWE) H21 Råda IK 04:52:57 +55:39
513 Peterson, Uku (EST) H35   04:53:04 +55:45
514 Johnsson, Henrik (SWE) H45 Hällbybrunns IF 04:53:05 +55:46
515 Johansson, Mikael (FIN) H45   04:53:07 +55:48
516 Hatlevoll, Willy (NOR) H55   04:53:08 +55:49
517 Thorold, Jens (SWE) H21 AXA SC 04:53:14 +55:55
518 Bergvall, Robert (SWE) H35 AXA SC 04:53:16 +55:57
519 Kajari, Priit (EST) H45   04:53:24 +56:06
520 Gustafsson, Fredrik (SWE) H35 Strängnäs SK 04:53:25 +56:06
521 Andersson, Mikael (SWE) H21 Ljungskile FK 04:53:30 +56:11
522 Johansson, Erik (SWE) H21 Trosabygdens OK 04:53:30 +56:11
523 Westling, Jacob (SWE) H40 Grycksbo IF OK 04:53:35 +56:16
524 Granström, Henrik (SWE) H45 Sundbybergs IK 04:53:36 +56:18
525 Holmström, Lennart (ALA) H50   04:53:45 +56:26
526 Hlavacek, Arnost (CZE) H21   04:53:47 +56:28
527 Isendahl, Joakim (SWE) H21 IF Ski Team Skåne 04:53:51 +56:32
528 Holmberg, Pontus (SWE) H21 Landsbro IF SK 04:53:53 +56:35
529 Gomo, Terje (NOR) H45   04:53:53 +56:35
530 Granholm, Thomas (FIN) H40   04:53:55 +56:37
531 Eklund, Leif (SWE) H45 Tierps IF 04:53:56 +56:37
532 Næss-Ulseth, Eirik (NOR) H60   04:54:03 +56:44
533 Marken, Audun (NOR) H40   04:54:14 +56:56
534 Solligård, Knut Ole (NOR) H40   04:54:19 +57:00
535 Lindroos, Anders (SWE) H45 AXA SC 04:54:20 +57:01
536 Riibe, Hans Tore (NOR) H50   04:54:25 +57:06
537 Horn, Ragnar (NOR) H55   04:54:27 +57:08
538 Ericsson, Lars (SWE) H45 Stockviks SF 04:54:27 +57:09
539 Sjölund, Stefan (SWE) H35 Skogslöparna 04:54:31 +57:12
540 Janovskis Heldal, Anton (NOR) H21   04:54:31 +57:13
541 Anfinsen, Tor Eirik (NOR) H50 Conocophillips/Sandnes IL 04:54:33 +57:14
542 Träldal, Espen (NOR) H45 AXA SC Team Optima Ski 04:54:36 +57:17
543 Johansson, Gustaf (SWE) H21 OK Orion 04:54:39 +57:20
544 Svensson, Emil (SWE) H21 Föreningen Engelbrektsloppet 04:54:42 +57:24
545 Bergeå Af Geijerstam, Per (SWE) H45 IK Rex 04:54:49 +57:30
546 Buslaev, Pavel (RUS) H21   04:54:50 +57:32
547 Lehtola, Tomi (FIN) H21   04:54:53 +57:34
548 Kolenchits, Kirill (BLR) H21   04:54:53 +57:34
549 Turtola, Hans (SWE) H40 Överkalix IF 04:54:55 +57:36
550 Eriksson, Tomas (SWE) H40 Upplands-Ekeby IF 04:54:57 +57:39
551 Reger, Christoph (GER) H35   04:54:58 +57:39
552 Kippel, Flavian (SUI) H50   04:54:59 +57:40
553 Tronstad, Klaus (NOR) H55   04:55:00 +57:41
554 Elieson, Markus Horn (NOR) H21 Team Skiclub 04:55:01 +57:42
555 Auvinen, Pasi (FIN) H35   04:55:02 +57:44
556 Lindmark, Viktor (SWE) H21 Sollefteå Skidor IF 04:55:05 +57:46
557 Eklöf, Per (SWE) H35 Karlslunds IF SF 04:55:09 +57:50
558 Havlicek, Tomas (CZE) H45   04:55:14 +57:55
559 Ekberg, Martin-Thure (SWE) H35 Borensbergs IF CK 04:55:16 +57:57
560 Berntsson, Andreas (SWE) H35 IK Stern 04:55:21 +58:02
561 Basteskår, Andre (NOR) H21   04:55:25 +58:06
562 Karlsson, Simon (SWE) H21 Karlslunds IF SF 04:55:27 +58:08
563 Kiereck, Frank (SWE) H50 Karlslunds IF SF 04:55:27 +58:08
564 Svensson, Eskil (SWE) H21 Simlångsdalens IF 04:55:33 +58:14
565 Nygren, Erik (SWE) H21 Agnäs IK 04:55:37 +58:18
566 Carlson, Joakim (SWE) H45 IK Trasten 04:55:39 +58:21
567 Larsson, Martin (SWE) H21 Hudiksvalls IF 04:55:40 +58:21
568 Borbe, Knut (NOR) H45   04:55:42 +58:23
569 Björklund, Bengt (SWE) H50 Karlslunds IF SF 04:55:44 +58:25
570 Enqvist, Ludvig (SWE) H21 Siljansnäs Skid & Löparklubb 04:55:46 +58:27
571 Johansson, Lars (SWE) H50 IFK Umeå 04:55:49 +58:31
572 Saveman, Micke (SWE) H45 Umepolisens Skytte o Idrottsklubb 04:55:52 +58:33
573 Kohout, Milan (CZE) H35   04:55:52 +58:33
574 Angst, Wolfgang (GER) H45   04:55:52 +58:33
575 Askerlund, Oscar (SWE) H21 Hällbybrunns IF 04:55:53 +58:34
576 Henriksson, Oskar (SWE) H21 IF Ski Team Skåne 04:55:53 +58:34
577 Hübinette, Anders (SWE) H40 Sundbybergs IK 04:55:54 +58:35
578 Olsson, Niklas (SWE) H40 Träningskonsulten Sportsclub 04:55:54 +58:36
579 Skogh, Thomas (SWE) H45 Roslagsbro IF 04:56:06 +58:47
580 Kärrbrink, John (SWE) H21 Yuppie Ski Club 04:56:08 +58:49
581 Halvarsson, Jacob (SWE) H21 Karlslunds IF SF 04:56:13 +58:54
582 Tyrväinen, Olli (FIN) H21   04:56:14 +58:55
583 Karlsson, Jakob (SWE) H21 IK Nocout.se 04:56:16 +58:57
584 Løvås, Stig Magnar (NOR) H50   04:56:22 +59:03
585 Vliegen, Erik (BEL) H35 SC Manderfeld 04:56:28 +59:10
586 Nygaard, Erik Marius (NOR) H21 IFK Mora SK 04:56:33 +59:14
587 Sjöberg, Marcus (SWE) H21 Broby GoIF 04:56:41 +59:23
588 Soika, Uvis (LAT) H45   04:56:43 +59:25
589 Bergman, Fredrik (SWE) H21 Östersunds SK 04:56:46 +59:27
590 Løchen, Morten (NOR) H21   04:56:47 +59:29
591 Sarenmark, Jan (SWE) H50 Brudpiga RK 04:56:48 +59:30
592 Henriksen, Didrik Graham (NOR) H21   04:56:51 +59:32
593 Åkerberg, Daniel (SWE) H21 Hestra IF 04:56:55 +59:37
594 Höglund, Martin (SWE) H40 Sundbybergs IK 04:56:56 +59:37
595 Gustavsson, Örjan (SWE) H45 Tärna IK Fjällvinden 04:56:57 +59:38
596 Nylund, Tobias (FIN) H21   04:56:59 +59:40
597 Allard Lindström, Anders (SWE) H40 Sundborns GOIF 04:56:59 +59:41
598 Mäki, Fredrik (SWE) H21 IK Studenterna 04:57:07 +59:48
599 Fredlund, Benny (SWE) H55 Kristinehamns OK 04:57:08 +59:49
600 Hagansbo, Ted (SWE) H21 AXA SC 04:57:09 +59:50
           
601-700        
601 Frysjøenden, Jo Christer (NOR) H40   04:57:21 +01:00:02
602 Haas, Erwin (GER) H60   04:57:30 +01:00:11
603 Rostad, Kristoffer (NOR) H21   04:57:31 +01:00:12
604 Larson, Daniel (SWE) H35 Överkalix IF 04:57:32 +01:00:13
605 Löfroth, Erik (SWE) H21 Skellefteå XC Club 04:57:33 +01:00:15
606 Sala, Raivo (EST) H45   04:57:38 +01:00:19
607 Skott, Erik (SWE) H21 Aapua Idrottsförening 04:57:39 +01:00:21
608 Martinsson, Lars (SWE) H40 Nacka Värmdö SK 04:57:42 +01:00:24
609 Sjöberg, Hans (SWE) H35 Röbäcks SK 04:57:44 +01:00:25
610 Larsson, Kristian (SWE) H35 IK Stern 04:57:55 +01:00:36
611 Wang-Hansen, Mats (SWE) H35 OK Landehof 04:58:00 +01:00:41
612 Hansen, Ståle (NOR) H45   04:58:02 +01:00:44
613 Carlsson, Per (SWE) H35 IK Stern 04:58:06 +01:00:47
614 Eklöw, Niclas (SWE) H35 Sundbybergs IK 04:58:06 +01:00:48
615 Hansson, Patrick (SWE) H50 Karlslunds IF SF 04:58:10 +01:00:52
616 Marsch, Erik (SWE) H21 Brink Ski Team 04:58:13 +01:00:54
617 Bergsten, Daniel (SWE) H21 Forsa OK 04:58:13 +01:00:54
618 Mohall, Fredrik (SWE) H40 Byåsen IL 04:58:13 +01:00:55
619 Kjellenes, Rickard (SWE) H21 Ekshärads SF 04:58:14 +01:00:55
620 Johansson, Thomas (SWE) H40 OK Renen 04:58:17 +01:00:58
621 Jevnesveen, Vegard (NOR) H21   04:58:17 +01:00:58
622 Wiklund, Stefan (SWE) H45 Sundbybergs IK 04:58:19 +01:01:00
623 Utterström, Jonas (SWE) H45 Jalles TC Umeå 04:58:20 +01:01:02
624 Gustafsson, Peder (SWE) H45 Ulricehamns IF 04:58:27 +01:01:08
625 Friestad, Jimmy (SWE) H21 IF Ski Team Skåne 04:58:31 +01:01:12
626 Josefsson, Viktor (SWE) H35 IF Hallby SOK 04:58:31 +01:01:13
627 Mörhed, Jakob (SWE) H21 Vaggeryds SOK 04:58:36 +01:01:17
628 Churikov, Maksim (RUS) H50   04:58:36 +01:01:18
629 Rypdal, Magnor (NOR) H55   04:58:40 +01:01:21
629 Skott, Lucas (SWE) H21 Aapua Idrottsförening 04:58:40 +01:01:21
631 Forsberg, Gustaf (SWE) H45 Jalles TC Umeå 04:58:41 +01:01:22
632 Kosunen, Aki (FIN) H21   04:58:46 +01:01:27
633 Eichholzer, Gert (AUT) H40   04:58:47 +01:01:28
634 Hammarlund, Fredrik (SWE) H21 Ockelbo SK 04:58:51 +01:01:32
635 Blom, Henrik (SWE) H21 Rejlers IF 04:58:52 +01:01:33
636 Holmlund, Johan (SWE) H40 Umara Sports Club 04:58:53 +01:01:34
637 Vinsvold, Nils Harald (NOR) H35   04:58:53 +01:01:35
638 Teearu, Hans (EST) H21   04:58:55 +01:01:36
639 Ahnström, Henrik (SWE) H35 Skanska IF 04:58:55 +01:01:36
640 Wallberg, Håkan (SWE) H45 Hägglunds Ski Team SK 04:58:56 +01:01:37
641 Endrst, Pavel (CZE) H40   04:58:58 +01:01:39
642 Björndahl, Daniel (SWE) H40 Kungälvs OK 04:58:59 +01:01:41
643 Krumins, Ingus (LAT) H35   04:59:01 +01:01:42
644 Thörn, Sebastian (SWE) H21 Fmv-Sport 04:59:02 +01:01:43
645 Strandell, Axel (SWE) H35 Storvreta IK 04:59:02 +01:01:43
646 Svedlund, Kim (SWE) H21 Häverödals SK 04:59:03 +01:01:44
647 Hägglund, Torbjörn (SWE) H55 Östervåla IF 04:59:08 +01:01:49
648 Andersson, Göran (SWE) H55 Strömtorps IK 04:59:09 +01:01:50
649 Larsson, Andreas (SWE) H35 Intersport IF 04:59:09 +01:01:51
650 Rötting, Tom A. (NOR) H55   04:59:11 +01:01:52
651 Ulldahl, Henrik (SWE) H40 Jönköpings OK 04:59:15 +01:01:56
652 Berglund, Mats (SWE) H40 Nacka Värmdö SK 04:59:15 +01:01:56
653 Feldmann, Lorenz (SUI) H40   04:59:16 +01:01:58
654 Björck, Fredrik (SWE) H21 IK Rex 04:59:18 +01:02:00
655 Lindberg, Mikael (SWE) H50 Domnarvets GOIF 04:59:19 +01:02:00
656 Timm, Rimo (EST) H21   04:59:20 +01:02:01
657 Bergman, Erik (SWE) H45 IFK Mora SK 04:59:30 +01:02:11
658 Frykfeldt, Olle (SWE) H45 IK Hakarpspojkarna 04:59:33 +01:02:15
659 Jelinek, Tomas (SWE) H45 Sundbybergs IK 04:59:34 +01:02:16
660 Gustafsson, Peter (SWE) H21 Team Esplanad 04:59:35 +01:02:17
660 Sundén, Erik (SWE) H21 AXA SC 04:59:35 +01:02:17
662 Nilsson, Micael (SWE) H55 Sundbybergs IK 04:59:38 +01:02:19
663 Blom, Jonas (SWE) H45 IFK Skövde SK 04:59:38 +01:02:19
664 Sjölind, Johnny (FIN) H21   04:59:43 +01:02:24
665 Reinfjord, Nils-Andre (NOR) H45   04:59:44 +01:02:25
666 Sundholm, Svante (SWE) H45 Nacka Värmdö SK 04:59:44 +01:02:25
667 Bredolt, Patrik (SWE) H21 Sundbybergs IK 04:59:47 +01:02:28
668 Nilsson, Peter (SWE) H45 Ölmstads IS 04:59:48 +01:02:29
669 Jussi, Jari (SWE) H45 Gävle SK 04:59:48 +01:02:29
670 Johansson, Martin (LUX) H45 Redvägs SK 04:59:48 +01:02:29
671 Vironen, Esa (FIN) H40   04:59:55 +01:02:36
672 Ekedahl, André (SWE) H21 AXA SC 04:59:57 +01:02:38
673 Calestam, Magnus (SWE) H21 IF Hagen SK 04:59:57 +01:02:39
674 Qvarnström, Mattias (SWE) H40 Lekeryd-Svarttorps SK 04:59:59 +01:02:40
675 Lannergård, Ambjörn (SWE) H40 Lidköpings VSK 05:00:00 +01:02:41
676 Anker-Rasch, Ole (NOR) H55   05:00:00 +01:02:41
677 Swärd, Fredrik (SWE) H40 Tidaholm SOK Sisu 05:00:01 +01:02:42
678 Nyrén, Adam (SWE) H21 Heds IF 05:00:01 +01:02:42
679 Rein, Marek (GER) H45 Team Pioneer Investments 05:00:01 +01:02:42
680 Dahlqvist, Erik (SWE) H21 Storviks IF 05:00:03 +01:02:44
681 Andersson, Larz (SWE) H45 Karlslunds IF SF 05:00:04 +01:02:45
682 Westlund, Ulf (SWE) H40 Anderstorps OK 05:00:05 +01:02:46
683 Eide, Jan Petter (NOR) H45   05:00:06 +01:02:47
684 Olsson, Olle (SWE) H50 SK Bore 05:00:07 +01:02:49
685 Marklund, Patrik (SWE) H21 Hemmingmarks Skidklubb 05:00:11 +01:02:52
686 Axelsson, Olle (SWE) H21 Borås SK 05:00:14 +01:02:55
687 Lepp, Emeri (EST) H40   05:00:14 +01:02:55
688 Fors, Henrik (SWE) H21 Junosuando IK 05:00:17 +01:02:58
689 Baltzari, Henrik (SWE) H35 IFK Tärendö 05:00:20 +01:03:01
690 Larsen, Roy Helge (NOR) H55   05:00:20 +01:03:02
691 Lindgren, Stellan (SWE) H21 Stockholms RK 05:00:21 +01:03:02
692 Söderberg, Jonas (SWE) H35 Navåsens FK 05:00:21 +01:03:02
693 Hallgren, Daniel (SWE) H40 IFK Umeå 05:00:25 +01:03:06
694 Zachrisson, Mikael (SWE) H50 IK Stern 05:00:28 +01:03:09
695 Rydenfalk, Nils (SWE) H35 Hultsfreds LK 05:00:29 +01:03:10
696 Rohr, Adam (SWE) H21 AXA SC 05:00:29 +01:03:11
697 Gustafsson, Thomas (SWE) H50 IK Rex 05:00:31 +01:03:12
698 Nilsson, Mattias (SWE) H45 Luleguttene Skid- o Löparklubb 05:00:32 +01:03:13
699 Nyman, Johan (SWE) H21 Stockviks SF 05:00:32 +01:03:13
700 Gränström, Johan (SWE) H45 Åkersberga SK 05:00:34 +01:03:15
           
701-800        
701 Hefte, Julius (SWE) H45 Åkersberga SK 05:00:34 +01:03:15
702 Willman, Jan (SWE) H50 Vansbro AIK Skidklubb 05:00:34 +01:03:15
703 Hervold, Anders (NOR) H45   05:00:35 +01:03:17
704 Svenningsson, Torbjörn (SWE) H55 Mullsjö SOK 05:00:35 +01:03:17
705 Saetnan, Knut Jostein (NOR) H45   05:00:36 +01:03:17
706 Dahlen, Henrik (SWE) H45 AXA SC 05:00:37 +01:03:18
707 Eriksson Norberg, Björn (SWE) H40 Kvarnsvedens GOIF SK 05:00:41 +01:03:22
708 Jansson, Linus (SWE) H21 Hällbybrunns IF 05:00:42 +01:03:24
709 Spångberg, Peter (SWE) H50 IF Berguven 05:00:45 +01:03:26
710 Luts, Arvo (FIN) H40   05:00:48 +01:03:29
711 Ask, Peter (SWE) H45 Sveaskogs IF 05:00:49 +01:03:30
712 Johansson, Thomas (SWE) H40 Treby IF 05:00:49 +01:03:30
713 Petersson, Fredrik (SWE) H40 Jönköpings OK 05:00:50 +01:03:31
714 Nordlund, Simon (SWE) H21 Jokkmokks SK 05:00:57 +01:03:38
715 Lembke, Benjamin (SWE) H21 Linköpings SK 05:00:58 +01:03:39
716 Felldin, Markus (SWE) H40 AXA SC 05:01:00 +01:03:41
717 Andervang, Tobias (SWE) H21 AXA SC 05:01:04 +01:03:45
718 Liljedahl, Lars (SWE) H50 Östersunds SK 05:01:07 +01:03:48
719 Skjold, Bjørn Erik (NOR) H45   05:01:07 +01:03:48
720 Rognstad, Stig Olav (NOR) H45   05:01:09 +01:03:50
721 Norling, Jan (SWE) H45 Söders-Tyresö 05:01:16 +01:03:57
722 Carlsson, Hans (SWE) H50 Väsby SK 05:01:37 +01:04:19
723 Munari, Paolo (ITA) H50   05:01:43 +01:04:24
724 Granlund, Daniel (SWE) H35 Luleguttene Skid- o Löparklubb 05:01:44 +01:04:25
725 Grangert, Oskar (SWE) H35 IK Nocout.se 05:01:50 +01:04:31
726 Netz, Daniel (SWE) H21 Göteborgs SK 05:01:50 +01:04:31
727 Eklund, Daniel (SWE) H21 Stadium IF 05:01:51 +01:04:32
728 Haug, Torgeir (NOR) H40   05:01:51 +01:04:32
729 Svenningsson, Johan (SWE) H45 Mullsjö SOK 05:01:53 +01:04:35
730 Marström, Daniel (SWE) H35 Yuppie Ski Club 05:01:59 +01:04:40
731 Anundsen, Thorgeir (NOR) H21   05:02:02 +01:04:43
732 Thuresson, Andreas (SWE) H21 Lima IF 05:02:07 +01:04:48
733 Strand, Erik (SWE) H21 Clas Ohlson Idrotts och Fritidsförening 05:02:10 +01:04:51
734 Andersson, Henrik (SWE) H40 Accenture IF 05:02:12 +01:04:54
735 Kongsli, Axel (NOR) H40   05:02:13 +01:04:55
736 Edlund, Mikael (SWE) H45 Alnö Race Team Föreningen 05:02:13 +01:04:55
737 Svensson, Joakim (SWE) H50 Hultsfreds LK 05:02:14 +01:04:55
738 Andersson, Johan (SWE) H21 IK Stern 05:02:19 +01:05:00
739 Stensløkken, Jörgen (NOR) H35   05:02:22 +01:05:03
740 Hanssen, Joakim (NOR) H21   05:02:26 +01:05:07
741 Jonsson, Thomas (SWE) H35 Vallsta SK 05:02:26 +01:05:07
742 Alverà, Willi (ITA) H40   05:02:27 +01:05:08
743 Skeid, Ola (NOR) H35   05:02:30 +01:05:11
744 Stejskal, Ralf (GER) H50   05:02:30 +01:05:11
745 Peterson, Jonas (SWE) H40 Borås GIF 05:02:31 +01:05:12
746 Olsson, Robert (SWE) H21 SK Bore 05:02:32 +01:05:13
747 Åström, Martin (SWE) H35 Bondsjöhöjdens IK 05:02:33 +01:05:15
748 Stöggl, Thomas (AUT) H40 Skimarathon Team Austria 05:02:40 +01:05:21
749 Winell, Björn (SWE) H40 Storvreta IK 05:02:42 +01:05:23
750 Svenningsson, Roger (SWE) H45 Mullsjö SOK 05:02:43 +01:05:24
751 Olofsson, Andreas (SWE) H35 Jalles TC Umeå 05:02:45 +01:05:27
752 Nilsen, Mads Novik (NOR) H21   05:02:46 +01:05:27
753 Svensson, Erik (SWE) H21 Karlslunds IF SF 05:02:46 +01:05:27
753 Wiig, Rune (NOR) H45   05:02:46 +01:05:27
755 Bergkvist, David (SWE) H35 SK Bore 05:02:48 +01:05:29
756 Strandell, Jonas (SWE) H45 Vassunda IF 05:02:49 +01:05:30
757 Ahlström, Johan (SWE) H21 Sävast Ski Team IF 05:02:49 +01:05:30
758 Stenström, Tomas (SWE) H35 OK Linné 05:02:50 +01:05:31
759 Rønningen, Bent Ove (NOR) H45   05:02:52 +01:05:33
760 Hedén, Pär (SWE) H40 Naprapat Walle Skidklubb 05:02:53 +01:05:34
761 Carlen, Stefan (SWE) H45 OK Landehof 05:02:53 +01:05:35
762 Knutgård, Markus (SWE) H40 Haparanda SKT 05:02:54 +01:05:35
763 Wellen, Einar (NOR) H40   05:02:58 +01:05:40
764 Strandlie, Audun (NOR) H55   05:02:59 +01:05:41
765 Brekke, Bård (NOR) H21   05:03:02 +01:05:44
766 Aspgård, Jerker (SWE) H35 Aktivitus SC 05:03:03 +01:05:44
767 Axelhed, Martin (SWE) H40 Mälarö SOK 05:03:03 +01:05:44
768 Nygren, Magnus (SWE) H40 AXA SC 05:03:03 +01:05:45
769 Sandahl, Håkan (SWE) H45 AXA SC 05:03:04 +01:05:45
770 Erixon, Fredrik (SWE) H45 CCC 1000 Skidklubb 05:03:05 +01:05:46
771 Hjermann, Bjørn Kvaal (NOR) H55   05:03:05 +01:05:47
772 Karlsson, Stefan (SWE) H40 Ronneby OK 05:03:07 +01:05:48
773 Jonsson, Jonas (SWE) H35 Stockviks SF 05:03:08 +01:05:49
774 Prisivko, Vadim (RUS) H50   05:03:16 +01:05:57
775 Larin, Markus (SWE) H35 AXA SC 05:03:17 +01:05:58
776 Heino, Henrik (SWE) H35 Kramfors-Alliansen 05:03:19 +01:06:00
777 Hedin, Niklas (SWE) H35 Norrbärke SK 05:03:36 +01:06:18
778 Svärd, Mattias (SWE) H40 Gävle SK 05:03:39 +01:06:20
779 Gardener, Matteo (ITA) H21   05:03:40 +01:06:21
780 Danner, Franz (GER) H55   05:03:42 +01:06:23
781 Karlborg, Henrik (SWE) H21 Föreningen Milslukarna XC 05:03:48 +01:06:29
782 Ittmann, Machiel (NED) H45   05:03:49 +01:06:30
783 Sagne, Oskar (SWE) H45 IF Rigor 05:03:50 +01:06:31
784 Jebersak, Janez (ESA) H60   05:03:52 +01:06:34
785 Höijer, Christian (SWE) H40 Trönö IK 05:03:57 +01:06:38
786 Samuelsson, Jon (SWE) H21 Bålsta SK 05:03:58 +01:06:40
787 Forsgren, Ivan (SWE) H21 Karlslunds IF SF 05:04:05 +01:06:47
788 Svaerk, Ole J (NOR) H45   05:04:06 +01:06:47
789 Ekstrand, Henrik (FIN) H21   05:04:08 +01:06:49
790 Sjögren, Niclas (SWE) H45 Södertälje IF 05:04:09 +01:06:50
791 Gudim, Lars (NOR) H21   05:04:09 +01:06:50
792 Haugnæss, Jan Kristian (NOR) H35   05:04:11 +01:06:52
793 Loftesnes, Magne (NOR) H50   05:04:12 +01:06:53
794 Söder, Torbjörn (SWE) H50 Gräftåvallens SK 05:04:15 +01:06:57
795 Bures, Pavel (CZE) H40   05:04:17 +01:06:58
796 Sørum, Tore Vegard (NOR) H45   05:04:23 +01:07:05
797 Jonsson, David (SWE) H21 Malungs IF 05:04:25 +01:07:07
798 Mattsson, Jonas (SWE) H45 Rimbo SOK 05:04:27 +01:07:09
799 Ekholm, Oskar (SWE) H35 Karlslunds IF SF 05:04:32 +01:07:13
799 Johansson, Henric (SWE) H35 Grava SK 05:04:32 +01:07:13
           
801-900        
801 Fritz, Mattias (SWE) H35 Karlslunds IF SF 05:04:33 +01:07:14
802 Kristiansen, Magnus (NOR) H45   05:04:35 +01:07:16
803 Taussig, Jan (CZE) H50   05:04:36 +01:07:17
804 Backman, Anders (SWE) H55 Turebergs IF 05:04:36 +01:07:17
805 Bredalen, Tore (NOR) H45   05:04:37 +01:07:19
806 Georgsson, Fredrik (SWE) H40 Jönköpings OK 05:04:39 +01:07:21
807 Andrey, Petrushkov (RUS) H35   05:04:45 +01:07:26
808 Hollsten, David (SWE) H21 Rehns BK 05:04:47 +01:07:29
808 Strömbäck, Björn (SWE) H21 Vallsta SK 05:04:47 +01:07:29
810 Svensson, Nils (SWE) H21 AXA SC 05:04:53 +01:07:34
811 Lindfors, Magnus (SWE) H21 IFK Umeå 05:04:54 +01:07:35
812 Lillmets, Üllar (EST) H45   05:04:55 +01:07:36
813 Lindén, Tomas (SWE) H50 Nacka Värmdö SK 05:04:58 +01:07:39
813 Attemark, Patrik (SWE) H50 Nacka Värmdö SK 05:04:58 +01:07:39
815 Tennstrand, Bernt (NOR) H45   05:05:03 +01:07:44
816 Ström, Fredrik (SWE) H40 Bålsta SK 05:05:08 +01:07:49
817 Nøkleby, Henrik (NOR) H21   05:05:09 +01:07:50
817 Rudehäll, Magnus (SWE) H45 Team Esplanad 05:05:09 +01:07:50
819 Höglund, David (SWE) H35 Vassunda IF 05:05:10 +01:07:51
820 Wallin, Thomas (SWE) H45 Team Esplanad 05:05:10 +01:07:51
821 Ahlvik, Johan (FIN) H21   05:05:10 +01:07:51
822 Helldén, Tomas (SWE) H40 IFK Skövde SK 05:05:10 +01:07:52
823 Nörstebö, Öystein (NOR) H21   05:05:13 +01:07:55
824 Soovik, Anders (SWE) H40 Göteborgs SK 05:05:13 +01:07:55
825 Andersson, Kent (SWE) H55 Sunne SLF 05:05:14 +01:07:55
826 Lindholm, Rickard (SWE) H40 IFK Helsingborg 05:05:18 +01:07:59
827 Sandstad, Ole Reinhart (NOR) H65   05:05:23 +01:08:05
828 Ranner, Markus (SWE) H40 Luleguttene Skid- o Löparklubb 05:05:27 +01:08:08
829 Danielsson, Henrik (SWE) H40 Sya SK 05:05:31 +01:08:12
830 Tajet, Even (NOR) H55   05:05:32 +01:08:14
831 Andersson, Daniel (SWE) H45 Borås SK 05:05:33 +01:08:15
832 Vikman, Tommy (SWE) H40 Gimo IF SK 05:05:36 +01:08:17
833 Asplund, Daniel (SWE) H45 Sunnansjö IK 05:05:47 +01:08:28
834 Lundmark, Stig (SWE) H40 Sveaskogs IF 05:05:48 +01:08:29
835 Thomasgaard, Olaf Johan (NOR) H55   05:05:52 +01:08:34
836 Rappe, Mikael (SWE) H40 Täby IS SK 05:05:53 +01:08:35
837 Lönnroth, Johnny (FIN) H40   05:05:56 +01:08:37
838 Bolin, Roger (SWE) H45 FK Finn 05:05:57 +01:08:39
839 Jakobsson, Anders (SWE) H35 IFK Skövde SK 05:06:04 +01:08:45
840 Malm, Tobias (SWE) H21 Bålsta SK 05:06:06 +01:08:47
841 Rosén, Peter (SWE) H35 IK Ymer 05:06:08 +01:08:49
842 Karlsson, Lennart (SWE) H35 Holmedals AIS 05:06:13 +01:08:54
843 Solem, Kai (NOR) H40   05:06:28 +01:09:10
844 Kivil, Peep (EST) H40   05:06:32 +01:09:13
845 Karlsson, Johan (SWE) H21 Överkalix IF 05:06:37 +01:09:18
846 Rosander, Jimmy (SWE) H40 Åtvidabergs IF 05:06:38 +01:09:19
847 Veski, Tanel (EST) H21   05:06:39 +01:09:20
848 söderström, marcus (FIN) H45   05:06:39 +01:09:20
849 Skutberg, Erlend (NOR) H40   05:06:46 +01:09:27
850 Andersson, Andreas (SWE) H21 IK Stern 05:06:48 +01:09:29
851 Sunden, Peter (SWE) H35 Huddinge SK LF 05:06:49 +01:09:31
852 Bakke, Pål (NOR) H60   05:06:51 +01:09:32
853 Killén, Fredric (SWE) H35 Träningskonsulten Sportsclub 05:06:51 +01:09:33
854 Olofsson, Fredrik (SWE) H40 Östersunds SK 05:06:53 +01:09:35
855 Arnason, Gisli Einar (ISL) H40   05:06:54 +01:09:35
856 Versen, Lennert (GER) H21   05:06:56 +01:09:37
857 Johansson, Lars Severin (SWE) H35 Lycksele IF 05:06:57 +01:09:38
858 Jägryd, Martin (SWE) H45 Ringhals IF 05:06:58 +01:09:39
859 Laurén, Tomi (FIN) H40   05:06:59 +01:09:40
860 Blomquist, Håkan (SWE) H50 AXA SC 05:07:01 +01:09:43
861 Lusticky, Martin (CZE) H21   05:07:03 +01:09:44
862 Karonen, Antti (SWE) H40 Storvreta IK 05:07:04 +01:09:46
863 Fryklund, Martin (SWE) H21 Östersunds SK 05:07:06 +01:09:47
864 Kalered, Emil (SWE) H21 OK Denseln 05:07:09 +01:09:50
865 Jonsson, Henrik (SWE) H35 Hvetlanda SK 05:07:13 +01:09:54
866 Rød, Morten (NOR) H50   05:07:15 +01:09:56
867 Stenlund, Olof (SWE) H45 Team Esplanad 05:07:16 +01:09:57
868 Knutsson, Mikael (SWE) H40 Brännebrona SK 05:07:18 +01:09:59
869 Karlsson, Erik (SWE) H45 Tanums IF 05:07:19 +01:10:01
870 Moverare, Anders (SWE) H40 IKJ Haninge 05:07:23 +01:10:05
871 Nyström, Jonas (SWE) H35 Skellefteå SK 05:07:24 +01:10:05
872 Andersson, Niclas (SWE) H45 SK Ringen 05:07:25 +01:10:07
873 Skalstad, Roar (NOR) H45   05:07:30 +01:10:11
874 Johansson, Jonas (SWE) H40 IK Stern 05:07:34 +01:10:16
875 Andervang, Lars (SWE) H50 Fritsla VIK 05:07:39 +01:10:21
876 Andreassen, Idar (NOR) H55   05:07:43 +01:10:24
877 Lundh, Andreas (SWE) H21 Halmstad OK 05:07:44 +01:10:25
878 Grinneby, Erik (SWE) H21 Sätra IF 05:07:45 +01:10:26
879 Snerting, Åge (NOR) H60   05:07:46 +01:10:27
880 Hugosson, Jörgen (SWE) H35 Landsbro IF SK 05:07:47 +01:10:29
881 Murray, Daniel (CAN) H40   05:07:53 +01:10:34
882 Malm, Claes (SWE) H45 Skogspojkarnas OK 05:07:54 +01:10:35
883 Janlöv, Matti (ALA) H35   05:07:59 +01:10:41
884 Andersen, Vegard Joten (NOR) H21   05:08:05 +01:10:46
885 Olofsson, Svante (ALA) H45   05:08:10 +01:10:51
886 Vahar, Jüri (EST) H50   05:08:10 +01:10:52
887 Larsson, Ronny (SWE) H21 Roslagsbro IF 05:08:12 +01:10:53
888 Lindahl, Gunnar (SWE) H55 Sundbybergs IK 05:08:18 +01:10:59
889 Hagberg, Anders (SWE) H40 AXA SC 05:08:21 +01:11:02
890 Lehtinen, Johan (SWE) H21 Säters IF SK 05:08:21 +01:11:03
891 Ragnar, Christian (SWE) H40 Berga SOK 05:08:22 +01:11:03
892 Andersson, Ola (SWE) H50 Domnarvets GOIF 05:08:23 +01:11:04
893 Lindgren, Jonas (SWE) H45 Visborgs OK 05:08:24 +01:11:05
894 Flatemo, Trond Martin (NOR) H50   05:08:24 +01:11:05
895 Burkhardt, Steffen (GER) H40   05:08:25 +01:11:06
896 Aas, Frode (NOR) H45   05:08:26 +01:11:08
897 Almqvist, Fredrik (SWE) H35 Skogsbygdens IF 05:08:27 +01:11:08
898 Glomsrød, Martin (NOR) H55   05:08:27 +01:11:09
899 Söderström, David (SWE) H45 Sundbybergs IK 05:08:27 +01:11:09
900 Fredlund, Torbjørn (NOR) H21   05:08:27 +01:11:09
           
901-1000        
901 Andersson, Henrik (SWE) H45 Skogsbygdens IF 05:08:29 +01:11:10
902 Häkkinen, Jussi (FIN) H40   05:08:30 +01:11:11
903 Sipilä, Matti (FIN) H40   05:08:30 +01:11:11
904 Olsson, David (SWE) H40 Skellefteå XC Club 05:08:32 +01:11:13
905 Nylén, Richard (SWE) H21 Magra IS 05:08:32 +01:11:14
906 Thiger, Fredrik (SWE) H45 Bergeforsens SK 05:08:34 +01:11:15
907 Ahonen, Petri (FIN) H50   05:08:35 +01:11:16
908 Thalin, Johan (SWE) H35 Östervåla IF 05:08:35 +01:11:16
909 Lidström, Eddy (SWE) H40 OK Landehof 05:08:36 +01:11:17
910 Evans, Simon (AUS) H21 Uppsala Vasaloppsklubb 05:08:38 +01:11:19
911 Åkesson, Morgan (SWE) H21 Stora Skedvi IK SOFF 05:08:41 +01:11:23
912 Gustavsson, Johan (SWE) H35 Skogsbygdens IF 05:08:43 +01:11:24
913 Ragnarsson, Fredrik (SWE) H40 Jalles TC Umeå 05:08:43 +01:11:24
914 Hellström, Magnus (FIN) H40   05:08:45 +01:11:26
915 Jonsson, Christer (SWE) H45 Östersunds SK 05:08:45 +01:11:27
916 Leikvangen, Otto (NOR) H55   05:08:46 +01:11:27
917 Hartig, Tobias (GER) H21   05:08:50 +01:11:32
918 Björklund, Niklas (SWE) H45 Norrbärke SK 05:08:52 +01:11:33
919 Snildalsli, Frank (NOR) H21   05:08:56 +01:11:38
920 Danielsson, Johan (SWE) H35 Lycksele IF 05:08:57 +01:11:38
921 Yakupov, Aydar (RUS) H21   05:08:58 +01:11:39
922 Dovander, Thomas (SWE) H45 Sundbybergs IK 05:08:59 +01:11:40
923 Rådström, Patrik (SWE) H35 FK Volvo 05:09:01 +01:11:42
924 Henriksson, Thomas (SWE) H40 Tynderö IK 05:09:03 +01:11:44
925 Christensen, Martin O.K. (DEN) H21   05:09:04 +01:11:46
926 Nilsson, Mats (SWE) H45 Dala-Järna IK 05:09:08 +01:11:49
927 Nilsson, Simon (SWE) H21 IF Ski Team Skåne 05:09:11 +01:11:52
928 Lodin, Mattias (SWE) H45 Vilsta IK 05:09:12 +01:11:53
929 Eriksson, Magnus (SWE) H21 Borgstena IF 05:09:13 +01:11:55
930 Wiig, Svein (NOR) H45   05:09:17 +01:11:58
931 Rolling, Kenneth (SWE) H50 Halmstads Skidklubb 05:09:25 +01:12:06
932 Skjeldnes, Torgeir (NOR) H21   05:09:28 +01:12:09
933 Hagström, Bengt-Olof (SWE) H60 Hägglunds Ski Team SK 05:09:29 +01:12:10
934 Smestad, Simen (NOR) H21   05:09:30 +01:12:11
935 Larsson, Erik (SWE) H45 Domnarvets GOIF 05:09:32 +01:12:14
936 Klinga, Johan (SWE) H21 AXA SC 05:09:34 +01:12:15
937 Klefstad, Håvard (NOR) H21   05:09:37 +01:12:19
938 Rebane, Riho (EST) H35   05:09:42 +01:12:23
939 Treekrem, Anders (NOR) H21   05:09:45 +01:12:26
940 Karlsson, Ulrik (SWE) H40 Lessebo OK 05:09:46 +01:12:28
941 Huneck, Austin (USA) H21 Tvärreds IF 05:09:48 +01:12:29
942 Svensk, Göran (SWE) H45 Östersunds SK 05:09:50 +01:12:31
943 Eckers, Bastian (GER) H21   05:09:51 +01:12:33
944 Hansson, Jonathan (SWE) H21 Burseryds IF 05:09:52 +01:12:33
945 Nilsson, L-O (SWE) H50 Försvarets Sportklubb 05:09:59 +01:12:40
946 Poromaa, Kristian (SWE) H40 Jukkasjärvi IF 05:10:00 +01:12:41
947 Rosberg, Fredrik (SWE) H35 IFK Helsingborg 05:10:10 +01:12:51
948 Mårtensson, Jonas (SWE) H21 OK Landehof 05:10:10 +01:12:51
949 Gustafsson, Johan (SWE) H35 ok lande 05:10:13 +01:12:54
950 Falk, David (SWE) H40 Jukkasjärvi IF 05:10:14 +01:12:56
951 Frommegård, Lennart (SWE) H50 Karlslunds IF SF 05:10:20 +01:13:01
952 Holm, David (SWE) H35 Turebergs IF 05:10:21 +01:13:02
953 Sundgren, Dan (SWE) H45 Preem IF 05:10:22 +01:13:03
954 Eriksson, Dan (SWE) H40 Älvdalens IF SK 05:10:22 +01:13:03
955 Forsberg, Isak (SWE) H21 Umara Sports Club 05:10:24 +01:13:05
956 Johansson, Kasper (SWE) H21 Norabygdens SK 05:10:25 +01:13:06
957 Jernbom, Linus (SWE) H21 IFK Skövde SK 05:10:28 +01:13:09
958 Falk, Johan (SWE) H21 Domnarvets GOIF 05:10:31 +01:13:12
959 Sahlberg, Patrik (SWE) H35 Trönö IK 05:10:38 +01:13:19
960 Benak, Jan (CZE) H35   05:10:43 +01:13:24
961 Bohlin, Jonas (SWE) H50 Bjursås IK 05:10:44 +01:13:25
962 Ericsson, Benjamin (SWE) H21 Äspereds IF 05:10:46 +01:13:28
963 Nybakken, Björn-Erik (NOR) H50   05:10:47 +01:13:28
964 West, Tom (FIN) H45   05:10:58 +01:13:39
965 Kosunen, Tero (FIN) H40   05:11:02 +01:13:43
966 Lindström, Fredrik (SWE) H21 Luleguttene Skid- o Löparklubb 05:11:04 +01:13:45
967 Elgh, David (SWE) H40 IK Vista 05:11:06 +01:13:47
968 Hjalmarsson, Karl (SWE) H19-20 IK Stern 05:11:06 +01:13:47
969 Linder, Alexander (SWE) H35 Kiruna X-country IF 05:11:07 +01:13:48
970 Einarsson, Henrik (SWE) H40 Rehns BK 05:11:07 +01:13:48
971 Länta, Jan Erik (SWE) H45 Jokkmokks SK 05:11:12 +01:13:54
972 Kolberg, Viktor (SWE) H21 Set Sail IF 05:11:13 +01:13:55
973 Ottosson, Thomas (SWE) H60 Skellefteå SK 05:11:14 +01:13:55
974 Bøhmer, Christian (NOR) H35   05:11:14 +01:13:55
975 Albäck, Jonas (SWE) H45 Årsunda IF 05:11:15 +01:13:56
976 Halvorsen, Johannes (NOR) H35   05:11:17 +01:13:58
977 Ulmeståhl, Stefan (SWE) H65 Ronneby OK 05:11:18 +01:13:59
978 Tiselius, Karl (SWE) H21 Gävle SK 05:11:18 +01:14:00
979 Kaasa, Tor Egil (NOR) H40   05:11:19 +01:14:00
980 Holkedahl, Martin (SWE) H40 Turebergs IF 05:11:20 +01:14:01
981 Johansson, Victor (SWE) H21 Korsnäs IF SK 05:11:21 +01:14:03
982 Studeny, Linus (SWE) H35 Sundbybergs IK 05:11:22 +01:14:03
983 Furunäs, Mikael (SWE) H45 FK Finn 05:11:24 +01:14:05
984 Angelsiöö, Ulf (SWE) H45 Storvreta IK 05:11:25 +01:14:06
985 Beran, Jan (CZE) H21   05:11:26 +01:14:08
986 Häggqvist, Kjell (SWE) H40 Näsvikens IK 05:11:28 +01:14:09
987 Höög, Rikard (SWE) H35 IK Studenterna 05:11:29 +01:14:10
988 Axelsson, Mårten (SWE) H40 Åf Skidklubb 05:11:30 +01:14:12
989 Kiene, Peter (AUT) H45 Skimarathon Team Austria 05:11:33 +01:14:14
990 Kuylenstierna, Dan (SWE) H40 Sävedalens AIK 05:11:38 +01:14:19
991 Senderud Hagen, Anders (NOR) H21   05:11:39 +01:14:21
992 Lia, Olaf (NOR) H65   05:11:40 +01:14:22
993 Lindqvist, Niklas (SWE) H21 AXA SC 05:11:41 +01:14:22
994 Andersson, Thorbjörn (SWE) H45 Tidaholm SOK Sisu 05:11:41 +01:14:23
995 Pettersson, Andreas (SWE) H35 Bodsjöböle SK 05:11:42 +01:14:24
996 Fredriksson, Linus (SWE) H21 Nacka Värmdö SK 05:11:43 +01:14:24
997 Grundnes, Johan (NOR) H21   05:11:47 +01:14:28
998 Mäenpää, Thomas (FIN) H21   05:11:55 +01:14:36
999 Larsen, Jesper (DEN) H40 IBM-Klubben 05:11:57 +01:14:38
1000 Hall, Didrik (SWE) H21 Nyköpings OK 05:12:02 +01:14:43
           
Del |
ROLF ZETTERBERG

Världscupen i Lillehammer i princip konkurs

Världscupen i Lillehammer senaste säsongen gick på en rejäl bakläxa skriver norska VG. Smällen var på hela 7,6 miljoner norska kronor och nu har man avvecklat arrangörsbolaget som stått för tävlingarna dom senaste åren.
Lillehammer kommer ändå att arrangera världscup också kommande vinter.

 

Les mer
20170128, TRITSCHER, Bernhard 003 (kopia)

Kompisarna dopade sig – han måste fortsätta

Världsstjärnan vädjar om pengar:

Bernhard Tritscher har varit i världseliten i längdåkning i tio år.
Men hans karriär har kantats av flera tråkiga dopingavslöjanden i det österrikiska landslaget. Nu senast under VM i Seefeld i vintras.
Bernhard står närmast på bar backe men han vill fortsätta och vädjar nu till sponsorer om att hjälpa honom.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Tråkigt besked för Viktor – ny operation

Viktor Thorn tvingas till en andra operation för diskbråck.
Det meddelar han på sociala medier efter att han i våras genomgick en operation för samma problem som nu visar sig inte ha blivit bra.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Är egna drönare och mobiler viktigare än media?

Krönika:

Det är med glädje jag noterar att såväl förbund som landslagsåkare satsar på egen exponering på sociala plattformar. Samtidigt är jag orolig över att egna mobiler, filmkameror och drönare prioriteras framför tid och möten med traditionella medieföretag.
Det kan drabba skidsporten hårt.

 

Les mer
20190122, KARLSSON Frida 001 (kopia)

”Alla” ville ha Frida – mamma tog jobbet

Ingen tvekan om vem som är den hetaste längdåkaren i Sverige:
”Alla” ville bli Frida Karlssons nya manager.
Det slutade med att mamma Mia tar jobbet – och det hela stannar i familjen!

 

Les mer
20190712, Supersprint Idre herrar (kopia)

Maja och Anton vann supersprint i Idre

Att världsmästaren Maja Dahlqvist skulle vinna supersprinten i Idre under fredagen var ingen överraskning.
Mer glädjande var nästan att  hennes sambo Anton Hedlund skulle vinna herrarnas tävling.

 

Les mer
20190711, Fjällturen inför (kopia)

6 OS-mästare i Fjällturen på cykel

Stor idrottshelg igen i Ramundberget:

Ca 1400 glada motionärer är huvuddelen av deltagarna. Självklart deltar många av Sveriges duktigaste mountainbikecyklister och vägcyklister i Fjällturen, men också flera av Sveriges största idrottsprofiler är med och cyklar. 6 olympiska mästare, flera världsmästare och världscupvinnare som skidåkarna Stina Nilsson, Johan Olsson, Anders Södergren, Lars Nelson och Jan Ottosson.

Les mer
20181117, ANDERSSON, Simon 010 (kopia)

Lisa K och Simon är ”riktiga femmilare”

”För att ha visat ödmjukhet, god anda och intresse för ”skidåkningens blå band”, femmilen med individuell start, i tillägg till enastående styrka i spåret, blir Lisa K. Svensson och Simon Andersson de första mottagarna av Skidhistoriska Sällskapets stipendium”.

Les mer
ECKHOFF, Tiril VM001 (kopia)

Skidskytten Tiril Eckhoff bröt ena tån

Norska världsmästaren i skidskytte Tiril Eckhoff måste basera sig på altenativ träning ett tag framåt.
Hon har nämligen brutit en tå och det hände i en ”klantig händelse”.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom


”Billans” vinnande filosofi – lita på dig själv

Krönika:

Marie-Helene ”Billan” Östlund var skiddrottning på 1980-och 90-talet och vann Sveriges första kvinnliga VM-guld individuellt när hon triumferade i tyska Oberstdorf 1987. Mycket har hänt i träningsutveckling från då till nu. Men ”Billans” filosofi för att nå världstoppen är tänkvärt än idag:  Att våga lita på sig själv.

 

Les mer
20190707, HALFVARSSON Calle (kopia)

Calle äntligen före Petter Northug jr

Calle Halfvarsson har nästan drömt mardrömmar om alla förluster mot Petter Northug jr.
Men nu torde det inte bli flera.
I lördags var svensken nära att vinna rullskidtävlingen i norska Kristiansand, medan Northug höll till i den bakre delen av fältet.

 

Les mer
20190706, SÖMSKAR Linn 001 (kopia)

Tredje raka för Linn Sömskar i Kina

Linn Sömskar gjorde rent bord och tog alla tre vinsterna i världscupen på rullskidor i Kina. Hon spurtade också hem den avslutande distanstävlingen.
I herrklassen blev det stenhårt med hemmaseger till Qiang Wang. Victor Gustafsson hade samma tid som trea i mål.

 

Les mer
20190705, LINN o KLÆBO (kopia)

Dubbel-segrar för Linn och Klæbo i Kina

Linn Sömskar och Johannes Høsflot Klæbo vann båda också den andra supersprinten över 200 meter i Beijing, Kina.
Det var inte lika varmt som dagen innan, men åkarna fick kämpa mot en tuff vind.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Sixten Jernbergpriset 2019 till Ebba

Juryn för Sixten Jernbergpriset har beslutat om tilldelningen av 2019 års pris.

 

Les mer
20190704, LINN vinner VC Kina (kopia)

Linn direkt från SM-guld till VC-seger

Klæbo vann också supersprinten i Kina:

Det är bråda dagar för Linn Sömskar.
Hon åkte direkte från dubbla SM-guld på rullskidor i Malmö til seger i världscupen över 200 meter supersprint i Kina.
Moa Olsson följde överraskande upp med ytterligare en svensk pallplats medan Johannes Høsflot Klæbo slog alla specialister och vann en helnorsk uppgörelse på herrsidan.

 

Les mer
PICHLER, Wolfgang 006 (kopia)

Pichler och Grip tillsammans mot OS

Wolfgang Pichler och Rikard Grip – det borde ju vara en bra combo.
Du trodde kanske att dom båda var borta från skidsporten i Sverige.
Men nej, nu skall både Pichler och Grip hjälpa Sverige mot flera medaljer på OS, något som båda har upplevt i sina karriärer i skidskyttelandslaget respektive längdlandslaget.

 

Les mer
20190702, GUSTAFSSON Victor 002

Linn och Victor tog SM-gulden i sprint

Victor Gustafsson, IFK Mora fick sin revansch och vann SM-guldet i sprint på rullskidor, medan Linn Sömskar åter igen var omöjlig och vann damsprinten.
Nu åker landslaget till Kina och världscupen i natt.

 

Les mer
20190701, SÖMSKAR Linn 001 (kopia)

Linn är rullskids-drottningen

Vann SM-guldet suveränt igen:

Linn Sömskar är rullskids-drottningen. Hon hade inga problem med att för femte gången åka hem SM-guldet. Den enda som bjöd på riktigt motstånd var kompisen Maria Nordström, men också hon fick ge sig på dom sista två varven i Malmö.
I mål var segermarginalen 24,9 sekunder, medan Evelina Settlin på bronsplats var över halvannan minut efter.

 

Les mer
DSC_8886 (kopia)

Karl-Johan Westberg tog hem SM-guldet

Som väntat blev det en tuff spurtuppgörelse som avgjorde herrarnas distanstävling på rullskids-SM i Malmö under måndagen.
Karl-Johan Westberg från Borås drog det längsta stråt men fick hårt motstånd av Victor Gustafsson från Mora.
Det skilde endast 0,1 sekunder i mål.

 

Les mer
X

U-landslaget blir Team Svenska Spel

Nytt avtal värt över 80 miljoner kronor:

Svenska Spel och Svenska Skidförbundet inleder ett långsiktigt samarbete som gör Svenska Spel till ny presenting partner till längdlandslaget. Det nya sjuåriga avtalet omfattar bland annat en extra satsning på unga talanger och är värt drygt 80 mnkr.

Les mer