Dom 1000 bästa herrarna i Vasaloppet
Här är dom 1000 bästa herrarna i Vasaloppet 2015. Från segraren Petter Eliassen till nummer 1000. Vi återkommer med dom bästa damerna senare.
1-100 | ||||
1 | Eliassen, Petter (NOR) | Team LeasePlan Go! | 04:01:48 | +00:00 |
2 | Aukland, Anders (NOR) | Team Santander | 04:01:53 | +00:05 |
3 | Rezac, Stanislav (CZE) | Team Silvini Madshus | 04:02:12 | +00:24 |
4 | Pettersen, Öystein (NOR) | Team United Bakeries | 04:04:43 | +02:55 |
5 | Dahl, John Kristian (NOR) | Team United Bakeries | 04:05:01 | +03:13 |
6 | Gjerdalen, Tord Asle (NOR) | Team Santander | 04:07:01 | +05:13 |
7 | Östensen, Simen (NOR) | Team United Bakeies | 04:07:23 | +05:35 |
8 | Ahrlin, Jerry (SWE) | Team Santander | 04:07:30 | +05:42 |
9 | Höst, Anders Mölmen (NOR) | Lyn Ski | 04:09:44 | +07:56 |
10 | Berdal, Tore Björset (NOR) | Team United Bakeries | 04:09:57 | +08:09 |
11 | Aukland, Jörgen (NOR) | Team Santander | 04:10:55 | +09:07 |
12 | Eriksson, Gustav (SWE) | Falun Borlänge Skidklubb | 04:11:04 | +09:16 |
13 | Kjölstad, Johan (NOR) | Team United Bakeries | 04:13:48 | +12:00 |
14 | Johnsson, Jimmie (SWE) | Team Coop | 04:18:17 | +16:29 |
15 | Nygaard, Andreas (NOR) | Team Santander | 04:18:27 | +16:39 |
16 | Laugaland, Audun (NOR) | Team LeasePlan Go! | 04:18:28 | +16:40 |
17 | Rydvall, Björn (SWE) | Team 7-mila | 04:18:29 | +16:41 |
18 | Bergsten, Axel (SWE) | AXA Sports Club | 04:18:37 | +16:49 |
19 | Moberg, Dan (SWE) | Etixx Ski Team | 04:19:18 | +17:30 |
20 | Södergren, Anders (SWE) | Team LeasePlan Go! | 04:22:11 | +20:23 |
21 | Lampinen, Antti (FIN) | Team Peltonen | 04:22:28 | +20:40 |
22 | Hoelgaard, Stian (NOR) | Team LeasePlan Go! | 04:23:04 | +21:16 |
23 | Baldauf, Christian (AUT) | 04:23:08 | +21:20 | |
24 | Johansson, Marcus (SWE) | Lager 157 Ski Team | 04:23:09 | +21:21 |
25 | Svärd, Oskar (SWE) | Team Coop | 04:23:09 | +21:21 |
26 | Svahn, Peo (SWE) | Boxholm-Ekeby Skidklubb | 04:23:14 | +21:26 |
27 | Melin Söderström, Erik (SWE) | Team Ski & Run | 04:23:17 | +21:29 |
28 | Nilsson, Klas (SWE) | Team 7-mila | 04:23:24 | +21:36 |
29 | Iusuaa, Ari (FIN) | Team Santander | 04:23:32 | +21:44 |
30 | Nielsen, Jonas (NOR) | 04:23:45 | +21:57 | |
31 | Nordebo, Daniel (SWE) | Göteborgs Skidklubb | 04:24:15 | +22:27 |
32 | Mich, Riccardo (ITA) | Team Futura | 04:24:31 | +22:43 |
33 | Bosin, Simone (ITA) | Team Futura | 04:25:42 | +23:54 |
34 | Freimuth, Thomas (GER) | xc-ski.de Skimarathon Team | 04:26:03 | +24:15 |
35 | Impola, Jack (SWE) | Skidklubben Bore | 04:26:45 | +24:57 |
36 | Post, Arne (NOR) | Team United Bakeries | 04:27:10 | +25:22 |
37 | Wickström, Erik (SWE) | Ulricehamns Idrottsförening | 04:27:17 | +25:29 |
38 | Solin, Anders (SWE) | IFK Mora Skidklubb | 04:27:54 | +26:06 |
39 | Jönsson, Markus (SWE) | Team Ski & Run | 04:27:58 | +26:10 |
40 | Eide Pedersen, Morten (NOR) | Team Coop | 04:28:27 | +26:39 |
41 | Thorn, Gabriel (SWE) | Bengtsfors Boll O IS | 04:28:28 | +26:40 |
42 | Sinnes, Svein Tore (NOR) | Sirdal Ski | 04:29:25 | +27:37 |
43 | Tynell, Rikard (SWE) | Team Tynell | 04:30:02 | +28:14 |
44 | Andresen, Stian R (NOR) | Lyn Ski | 04:30:45 | +28:57 |
45 | Bleken, Magnus (NOR) | 04:30:51 | +29:03 | |
46 | Johansson, Patrik (SWE) | IFK Skövde Skidklubb | 04:31:23 | +29:35 |
47 | Hagtvedt Dammen, Kjetil (NOR) | Team LeasePlan Go! | 04:31:26 | +29:38 |
48 | Steen, Adam (SWE) | Team Ormsalva Athletic Club | 04:31:52 | +30:04 |
49 | Di Centa, Giorgio (ITA) | 04:32:08 | +30:20 | |
50 | Thele, Joar (NOR) | Lyn Ski | 04:32:18 | +30:30 |
51 | Thyli, Vetle (NOR) | Team United Bakeries | 04:32:36 | +30:48 |
52 | Persson, Nils (SWE) | Östersunds Skidlöpareklubb | 04:33:24 | +31:36 |
53 | Jonsson, Erik (SWE) | Rossöns Idrottsförening | 04:33:27 | +31:39 |
54 | Eriksson, Robert (SWE) | Björkfors Gymnastik O IF | 04:33:38 | +31:50 |
55 | Skogsholm, Vinjar (NOR) | 04:34:36 | +32:48 | |
56 | Emilsson, Håkan (SWE) | Offerdals Skidklubb | 04:34:44 | +32:56 |
57 | Himma, Martti (EST) | Estonian Worldloppet Club | 04:35:08 | +33:20 |
58 | Kardin, Oskar (SWE) | Östersunds Skidlöpareklubb | 04:36:33 | +34:45 |
59 | Bergström, Martin (SWE) | Piteå Elit Skidklubb | 04:36:37 | +34:49 |
60 | Vuori, Pasi (FIN) | Team Peltonen | 04:36:43 | +34:55 |
61 | Thoresson, Jonatan (SWE) | Östersunds Skidlöparekl | 04:36:48 | +35:00 |
62 | Christiansen, Erling (NOR) | 04:36:50 | +35:02 | |
63 | Hermo, Runar (NOR) | Team Oslo Sportslager | 04:37:03 | +35:15 |
64 | Koutaniemi, Mikko (FIN) | Ski Force team | 04:37:28 | +35:40 |
65 | Bergström, Oscar (SWE) | IFK Mora Skidklubb | 04:37:44 | +35:56 |
66 | Hatlen, Knut Anders (NOR) | 04:37:58 | +36:10 | |
67 | Juliussen, Vetle (NOR) | 04:39:01 | +37:13 | |
68 | Strid, Thomas (SWE) | IFK Mora Skidklubb | 04:40:09 | +38:21 |
69 | Forsberg, Johan (SWE) | IFK Umeå | 04:40:26 | +38:38 |
70 | Stengrundet, Tore (NOR) | 04:40:49 | +39:01 | |
71 | Noberius, Rickard (SWE) | Falu Idrottsklubb | 04:41:09 | +39:21 |
72 | Andrée, Fredrik (SWE) | Bengtsfors Boll O IS | 04:42:33 | +40:45 |
73 | Sätter, Fredrik (SWE) | Team Tynell | 04:42:37 | +40:49 |
74 | Nordström, Gustav (SWE) | Borås Skidlöparklubb | 04:42:46 | +40:58 |
75 | Palm, Stefan (SWE) | Lager 157 Ski Team | 04:43:15 | +41:27 |
76 | Böthun, Gunnar Klemetsen (NOR) | 04:43:16 | +41:28 | |
77 | Ousbäck, Fredrik (SWE) | IFK Skövde Skidklubb | 04:43:17 | +41:29 |
78 | Olex, Max (GER) | 04:43:18 | +41:30 | |
79 | Jakobsson, André (SWE) | Östersunds Skidlöpareklubb | 04:43:19 | +41:31 |
80 | Carlzon, Mattias (SWE) | Ulricehamns Idrottsförening | 04:43:23 | +41:35 |
81 | Støre, David (NOR) | 04:43:24 | +41:36 | |
82 | Löf, Ronnie (SWE) | Högbo GOIF | 04:43:46 | +41:58 |
83 | Zeffer, Anders (SWE) | Mälarö Skid O OK | 04:44:21 | +42:33 |
84 | Böhlmark, Jonas (SWE) | Högbo GOIF | 04:44:43 | +42:55 |
85 | Olander, Carl (SWE) | IK Stern | 04:44:48 | +43:00 |
86 | Crestani, Marco (ITA) | Team Futura | 04:44:50 | +43:02 |
87 | Hänninen, Björn (SWE) | Högbo GOIF | 04:44:55 | +43:07 |
88 | Wedin, Ronny (SWE) | Norbergs Skidklubb | 04:45:17 | +43:29 |
89 | Nyland, Terje (NOR) | 04:45:20 | +43:32 | |
90 | Stegmayr, Gabriel (SWE) | Vansbro AIK Skidklubb | 04:45:28 | +43:40 |
91 | Impola, Bob (SWE) | Skidklubben Bore | 04:46:05 | +44:17 |
92 | Sunnerberg, Stefan (SWE) | Skidklubben Ringen | 04:46:13 | +44:25 |
93 | Sørlie, Espen Aleksander (NOR) | 04:46:22 | +44:34 | |
94 | Lagerskog, John (SWE) | IFK Arvidsjaur Skidor | 04:46:24 | +44:36 |
95 | Hedbys, Jonathan (SWE) | Nusnäs Idrottsförening | 04:46:25 | +44:37 |
95 | Ringsby, Johannes (SWE) | Skidklubben Bore | 04:46:25 | +44:37 |
97 | Steén, Jonatan (SWE) | Team Ormsalva Athletic Club | 04:46:34 | +44:46 |
98 | Breda, Mats (NOR) | Team Björn Myhre Sport | 04:46:52 | +45:04 |
99 | Zeitz, Karl (SWE) | Team Oslo Sportslager | 04:47:07 | +45:19 |
100 | Osvold, Marius (NOR) | 04:47:36 | +45:48 | |
101-200 | ||||
101 | Lund, Oskar (SWE) | IF Hallby SOK | 04:47:47 | +45:59 |
102 | Vilhelmsson, Erik (SWE) | Lidköpings Vinter-Sportklubb | 04:47:55 | +46:07 |
103 | Tosterud, Ola Kristoffer (NOR) | 04:48:30 | +46:42 | |
104 | Niva, Bernt (SWE) | IFK Kiruna | 04:48:48 | +47:00 |
105 | Nes, Ole Jacob (NOR) | 04:48:54 | +47:06 | |
106 | Tallbom, Patrik (SWE) | Östersunds Skidlöpareklubb | 04:48:59 | +47:11 |
107 | Kuhn, Matthias (AUT) | Etixx Ski Team | 04:48:59 | +47:11 |
108 | Sollie, Henrik (NOR) | 04:49:00 | +47:12 | |
109 | Dvoskin, Aleksei (RUS) | Russian Marathon Team | 04:49:04 | +47:16 |
110 | Jakobsson, Mats (FIN) | 04:49:11 | +47:23 | |
111 | Nielsen, Kristoffer (NOR) | 04:49:13 | +47:25 | |
112 | Raknes, Einar (NOR) | 04:49:28 | +47:40 | |
113 | Stonig, Matthias (AUT) | 04:49:48 | +48:00 | |
114 | Gabrielsen, Sjur Obrestad (NOR) | Sirdal Ski | 04:49:53 | +48:05 |
115 | Karlsson, Tobias (SWE) | Skistart.com Bergslagen | 04:50:03 | +48:15 |
116 | Kveli, Espen (NOR) | Team Santander | 04:50:11 | +48:23 |
117 | Kanto, Johan (SWE) | Etixx Ski Team | 04:50:29 | +48:41 |
118 | Fakstad, Stig Morten (NOR) | Team Synnfjell | 04:50:37 | +48:49 |
119 | Svensson, Emil (SWE) | Åsarna IK | 04:50:50 | +49:02 |
120 | Bergengren, Rickard (SWE) | IF Ski Team Skåne | 04:51:10 | +49:22 |
121 | Carleton, Erik (SWE) | 04:51:26 | +49:38 | |
122 | Niord, Gustav (SWE) | Boxholm-Ekeby Skidklubb | 04:51:28 | +49:40 |
123 | Lien, Runar Torpe (NOR) | Norway | 04:51:32 | +49:44 |
124 | Bormolini, Thomas (ITA) | Scame Ski Trab Marathon | 04:51:41 | +49:53 |
125 | Ax, Rasmus (SWE) | Ulricehamns Idrottsförening | 04:51:41 | +49:53 |
126 | Sörensson, Anders (SWE) | Tanums Idrottsförening | 04:51:44 | +49:56 |
127 | Gullhav, Anders Nordby (NOR) | 04:52:04 | +50:16 | |
128 | Berg, David (SWE) | Bodsjöböle Skidklubb | 04:52:06 | +50:18 |
129 | Söndmör, Henning (NOR) | 04:52:08 | +50:20 | |
130 | Martinussen, Andreas (NOR) | 04:52:14 | +50:26 | |
131 | Beldo, Sigurd Klemetsen (NOR) | 04:52:22 | +50:34 | |
132 | Bundi, Gion Andrea (SUI) | 04:52:27 | +50:39 | |
133 | Kargruber, Reinhard (ITA) | Team Futura | 04:52:45 | +50:57 |
134 | Ondrasek, Pavel (CZE) | 04:53:03 | +51:15 | |
135 | Lind, Patrik (SWE) | Tunafors Sportklubb | 04:53:04 | +51:16 |
136 | Holmberg, Andreas (SWE) | IFK Mora Skidklubb | 04:53:48 | +52:00 |
137 | Haugstad, Erlend (NOR) | 04:53:52 | +52:04 | |
138 | Mäenpää, Hans (FIN) | 04:54:12 | +52:24 | |
139 | Solli, Tarjei (NOR) | 04:54:26 | +52:38 | |
140 | Virtanen, Teemu (FIN) | Finlandia-Hiihto Team | 04:54:36 | +52:48 |
141 | Nättinen, Niko (FIN) | Finlandia-Hiihto Team | 04:54:38 | +52:50 |
142 | Bergsjö, Fredrik (NOR) | 04:54:39 | +52:51 | |
143 | Viken, Ånung (NOR) | 04:54:42 | +52:54 | |
144 | Gustavsson, Tommy (SWE) | Hemmingmarks Skidklubb | 04:54:44 | +52:56 |
145 | Jonasson, Niklas (SWE) | IFK Mora Skidklubb | 04:54:45 | +52:57 |
146 | Brindbergs, Emil (SWE) | Vansbro AIK Skidklubb | 04:54:50 | +53:02 |
147 | Åleheim, Joakim (SWE) | Nybro Skidklubb | 04:55:06 | +53:18 |
148 | Damm, Martin (SWE) | Björkfors Gymnastik O IF | 04:55:17 | +53:29 |
149 | Gjestrumbakken, Thomas (NOR) | 04:55:49 | +54:01 | |
150 | Hansson, Fredrik (SWE) | Lillhärdals Idrottsförening | 04:55:55 | +54:07 |
151 | Enberg, Anton (SWE) | Falun Borlänge Skidklubb | 04:55:57 | +54:09 |
152 | Igeltjørn, Vidar (NOR) | 04:56:00 | +54:12 | |
153 | Slettemås, Oystein (NOR) | 04:56:04 | +54:16 | |
154 | Knoll, Johannes (SWE) | Orienteringsklubben Dacke | 04:56:07 | +54:19 |
155 | Bormolini, Nicolas (ITA) | Scame Ski Trab Marathon Livignio Team | 04:56:09 | +54:21 |
156 | Abrahamsson, Daniel (SWE) | Borås Skidlöparklubb | 04:56:12 | +54:24 |
157 | Verdenius, Jan Jacob (NOR) | 04:56:13 | +54:25 | |
158 | Johansson, Anders (SWE) | Ryda Skidklubb | 04:56:16 | +54:28 |
159 | Johansson, Tobias (SWE) | AXA Sports Club | 04:56:17 | +54:29 |
160 | Friedl, Christoph (GER) | 04:56:23 | +54:35 | |
161 | Bjercke, Bjørn Kristian (NOR) | 04:56:28 | +54:40 | |
162 | Johansson, Nicklas Big (SWE) | Rembo Idrottsklubb | 04:56:33 | +54:45 |
163 | Björnbakken, Tony (NOR) | 04:56:34 | +54:46 | |
164 | Theander, Claes (SWE) | Sundbybergs Idrottsklubb | 04:56:45 | +54:57 |
165 | Johansson, Lars (SWE) | Karlsbyhedens Idrottsklubb | 04:57:01 | +55:13 |
166 | Carlsson, Viktor (SWE) | Skellefteå XC Ski Club | 04:57:03 | +55:15 |
167 | Meløy, Jakob (NOR) | 04:57:04 | +55:16 | |
168 | Larsson, Thommy (SWE) | Stockviks Skidförening | 04:57:05 | +55:17 |
169 | Strid, Anders (SWE) | Lucksta Idrottsförening | 04:57:06 | +55:18 |
170 | Schlickenrieder, Peter (GER) | 04:57:10 | +55:22 | |
171 | Lau, Michael (GER) | 04:57:19 | +55:31 | |
172 | Blohm, Andreas (SWE) | Filipstads Skidförening | 04:57:35 | +55:47 |
173 | Viken, Öyvind (NOR) | 04:57:51 | +56:03 | |
174 | Remund, Matthias (SUI) | 04:58:31 | +56:43 | |
175 | Öhrner, Fredrik (SWE) | Skellefteå XC Ski Club | 04:58:34 | +56:46 |
176 | Carlsson, Robert (SWE) | Turebergs Idrottsförening | 04:58:38 | +56:50 |
177 | Groenvold, Sondre (NOR) | Lyn Ski | 04:58:53 | +57:05 |
178 | Löwendahl, Per (SWE) | Ulricehamns Idrottsförening | 04:59:00 | +57:12 |
179 | Andersson, Mikael (SWE) | Turebergs Idrottsförening | 04:59:01 | +57:13 |
180 | Eriksson, Patrik (SWE) | 1 Life Idrottsförening | 04:59:02 | +57:14 |
181 | Eskås, Per Anders (NOR) | 04:59:07 | +57:19 | |
182 | Pihlajaniemi, Mika (FIN) | Ski Team Lapland Finland | 04:59:14 | +57:26 |
183 | Hesselberg Indby, Ivar (NOR) | 04:59:27 | +57:39 | |
184 | Bakk, Audun (NOR) | 04:59:31 | +57:43 | |
185 | Owren, Amund (NOR) | 04:59:47 | +57:59 | |
186 | Christiansen, Vetle (NOR) | 05:00:05 | +58:17 | |
187 | Olsson, Joakim (SWE) | Trosabygdens OK | 05:00:08 | +58:20 |
188 | Hägg, Erik (SWE) | Finspångs Skid och Orienteringsklubb | 05:00:10 | +58:22 |
189 | Bergstrand, Jakob (SWE) | Enebybergs Idrottsförening | 05:00:23 | +58:35 |
190 | Samuelsson, Johan (SWE) | Sk Järven | 05:00:37 | +58:49 |
191 | Magnus, Oscarsson (SWE) | Karlslunds IF Skidförening | 05:00:40 | +58:52 |
192 | Björklund, Claes (SWE) | Orienteringsklubben Skogsvargarna | 05:00:57 | +59:09 |
193 | Simonsson, Eric (SWE) | Landöns Idrottsförening | 05:01:01 | +59:13 |
194 | Eknor, Henrik (SWE) | Karlslunds IF Skidförening | 05:01:05 | +59:17 |
195 | Johansson, Erik (SWE) | Tranemo IF Skidklubb | 05:01:11 | +59:23 |
196 | Fladseth, Harald (NOR) | 05:01:13 | +59:25 | |
197 | Hjelmåker, Jakob (SWE) | AXA Sports Club | 05:01:14 | +59:26 |
198 | Hanssen-Bauer, Øyvind W (NOR) | 05:01:19 | +59:31 | |
199 | Richter, Michael (GER) | 05:01:33 | +59:45 | |
200 | Solberg, Gard (NOR) | 05:01:38 | +59:50 | |
201-300 | ||||
201 | Karlsson, Magnus (SWE) | Nacka Värmdö Skidklubb | 05:01:44 | +59:56 |
202 | Undemar, Simon (SWE) | Karlslunds IF Skidförening | 05:01:45 | +59:57 |
203 | Uggeldahl, Jan (FIN) | 05:01:52 | +01:00:04 | |
204 | Hulbak, Sigurd Sollien (NOR) | 05:01:59 | +01:00:11 | |
205 | Heggelund, Terje (NOR) | 05:02:03 | +01:00:15 | |
206 | Nilsson, Andreas (SWE) | IK Stern | 05:02:04 | +01:00:16 |
207 | Tröen, Erik (NOR) | 05:02:14 | +01:00:26 | |
208 | Nordli, Simen Engebretsen (NOR) | 05:02:20 | +01:00:32 | |
209 | Janecek, Pavel (CZE) | Team Silvini Madshus | 05:02:24 | +01:00:36 |
210 | Paulsen, Steffen S. (NOR) | 05:02:26 | +01:00:38 | |
211 | Stenqvist, Mikael (SWE) | Sävast Ski Team IF | 05:02:26 | +01:00:38 |
212 | Granberg, Daniel (SWE) | Mellansel Idrottsförening | 05:02:36 | +01:00:48 |
213 | Indredavik, Tord (NOR) | 05:02:40 | +01:00:52 | |
214 | Svensson, Erik (SWE) | Karlslunds IF Skidförening | 05:02:45 | +01:00:57 |
215 | Martner, Ola (SWE) | Göteborgs Skidklubb | 05:02:46 | +01:00:58 |
216 | Steimert, Claes (SWE) | Stockholms Rullskidklubb | 05:02:51 | +01:01:03 |
217 | Krestin, Denis (RUS) | 05:02:52 | +01:01:04 | |
218 | Moxnes, Einar Flaktveit (NOR) | 05:03:16 | +01:01:28 | |
219 | Strandbakke, Geir (NOR) | 05:03:18 | +01:01:30 | |
220 | Bråthen, Kristian (NOR) | Team Synnfjell | 05:03:23 | +01:01:35 |
221 | Andersson, Johannes (SWE) | IF Ski Team Skåne | 05:03:24 | +01:01:36 |
222 | Olofsson, David (SWE) | Mefos Idrottsklubb | 05:03:38 | +01:01:50 |
223 | Crona, Ragnar (SWE) | Volvo Idrottsförening | 05:03:49 | +01:02:01 |
224 | Sundberg, Simon (SWE) | IFK Umeå | 05:03:57 | +01:02:09 |
225 | Seifert, Benjamin (GER) | 05:04:09 | +01:02:21 | |
226 | Lundborg, Emil (SWE) | Sya Skidklubb | 05:04:09 | +01:02:21 |
227 | Simonsen, Geir (NOR) | 05:04:10 | +01:02:22 | |
228 | Bergqvist, Martin (SWE) | Ekshärads Skidförening | 05:04:10 | +01:02:22 |
229 | Karlsson, Simon (SWE) | Karlslunds IF Skidförening | 05:04:11 | +01:02:23 |
230 | Claeson, Arvid (SWE) | Yuppie Ski Club | 05:04:13 | +01:02:25 |
231 | Gröan, Morten (NOR) | 05:04:18 | +01:02:30 | |
232 | Carlsson, Samuel (SWE) | Sundbybergs Idrottsklubb | 05:04:20 | +01:02:32 |
233 | Lindström, Fredrik (SWE) | Vaxholms Kanotsällskap | 05:04:26 | +01:02:38 |
234 | Kanmert-Gustafsson, Oskar (SWE) | Tunafors Sportklubb | 05:04:35 | +01:02:47 |
235 | Åserud, Patrick (NOR) | 05:04:37 | +01:02:49 | |
236 | Ojala, Jukka-Pekka (FIN) | Finlandia-Hiihto Team | 05:04:38 | +01:02:50 |
237 | Valter, Dalibor (CZE) | Team Silvini Madshus | 05:04:40 | +01:02:52 |
238 | Andersson, Albin (SWE) | Skene Sim o Idrottsällskap | 05:04:47 | +01:02:59 |
239 | Bärj, Niclas (SWE) | Rehns Bandyklubb | 05:04:53 | +01:03:05 |
240 | Busch, Rune (NOR) | 05:05:18 | +01:03:30 | |
241 | Ljungberg, Gustaf (SWE) | Ulricehamns Idrottsförening | 05:05:19 | +01:03:31 |
242 | Danielsson, Daniel (SWE) | Sya Skidklubb | 05:05:33 | +01:03:45 |
243 | Öiseth, Klaus (SWE) | 05:05:35 | +01:03:47 | |
244 | Svensson, Magnus (SWE) | Turebergs Idrottsförening | 05:05:42 | +01:03:54 |
245 | Skog, Jonas (FIN) | 05:05:43 | +01:03:55 | |
246 | Skog, Jo Simen (NOR) | 05:05:47 | +01:03:59 | |
247 | Ventura, Federico (ITA) | Åre Längdskidklubb | 05:06:02 | +01:04:14 |
248 | Strindlund, Erik (SWE) | Östersunds Skidlöpareklubb | 05:06:12 | +01:04:24 |
249 | Svendby, Stian Roti (NOR) | 05:06:13 | +01:04:25 | |
250 | Aasvold, Lorents Ola (NOR) | 05:06:19 | +01:04:31 | |
251 | Dahlqvist, Nils (SWE) | Storviks Idrottsförening | 05:06:21 | +01:04:33 |
252 | Ivanov, Sergey (RUS) | 05:06:23 | +01:04:35 | |
253 | Debertin, Dirk (GER) | 05:06:24 | +01:04:36 | |
254 | Brandsdal, Helge (NOR) | 05:06:31 | +01:04:43 | |
255 | Gustafsson, Thomas (SWE) | IK Rex | 05:06:32 | +01:04:44 |
256 | Carlén, Marcus (SWE) | Bodsjöböle Skidklubb | 05:06:35 | +01:04:47 |
257 | Veie, Rune (NOR) | 05:06:40 | +01:04:52 | |
258 | Jakoubek, Tomas (CZE) | Team Silvini Madshus | 05:06:42 | +01:04:54 |
259 | Palo, Jukka (FIN) | 05:06:47 | +01:04:59 | |
260 | Lybeck, Fredrik (SWE) | Näsvikens Idrottsklubb | 05:06:50 | +01:05:02 |
261 | Lefsaker, Erling (NOR) | 05:06:51 | +01:05:03 | |
262 | Lappegard, Torkel (NOR) | 05:06:55 | +01:05:07 | |
263 | Mattes, Mats (SWE) | Edsbyns Skidklubb | 05:07:00 | +01:05:12 |
264 | Boström, Anders (SWE) | Sundbybergs Idrottsklubb | 05:07:07 | +01:05:19 |
265 | Fischer, Simon (GER) | Germany | 05:07:10 | +01:05:22 |
266 | Carlzén, Johannes (SWE) | Ulricehamns Idrottsförening | 05:07:13 | +01:05:25 |
267 | Hasund, Olav (NOR) | Team Santander | 05:07:15 | +01:05:27 |
268 | Brunner, Toni (SUI) | 05:07:19 | +01:05:31 | |
269 | Skjeggestad, Sjur (NOR) | 05:07:26 | +01:05:38 | |
270 | Kangasharju, Joakim (SWE) | Ragunda Idrottsförening | 05:07:28 | +01:05:40 |
271 | Mäenpää, Viktor (FIN) | 05:07:36 | +01:05:48 | |
272 | Malmgren, Robert (SWE) | Borås Skidlöparklubb | 05:07:41 | +01:05:53 |
273 | Hatlevoll, Willy (NOR) | 05:07:44 | +01:05:56 | |
274 | Lintzén, Johan (SWE) | Bergnäsets Allmänna IK | 05:07:46 | +01:05:58 |
275 | Thunvall, Peter (SWE) | Föreningen IKJ Haninge | 05:07:47 | +01:05:59 |
276 | Lejon, Christian (SWE) | IFK Umeå | 05:07:48 | +01:06:00 |
277 | Sandstad, Ole Reinhart (NOR) | 05:07:53 | +01:06:05 | |
278 | Häggqvist, Kjell (SWE) | Näsvikens Idrottsklubb | 05:08:00 | +01:06:12 |
279 | Wedin, Pär (SWE) | Garphyttans Idrottsförening | 05:08:05 | +01:06:17 |
280 | Zuehlke, Heiko (GER) | 05:08:16 | +01:06:28 | |
281 | Slagtern Fjellvåg, Asbjørn (NOR) | 05:08:27 | +01:06:39 | |
282 | Johansson, Peter (SWE) | OK Skogshjortarna | 05:08:39 | +01:06:51 |
283 | Borbe, Knut (NOR) | 05:08:42 | +01:06:54 | |
284 | Reichart, Hans-Werner (GER) | Germany | 05:08:42 | +01:06:54 |
285 | Gjerdbakken, Erik (NOR) | 05:08:45 | +01:06:57 | |
286 | Kajari, Priit (EST) | 05:08:51 | +01:07:03 | |
287 | Andréason, Peder (SWE) | Åre Längdskidklubb | 05:08:53 | +01:07:05 |
288 | Churchill, Henry (AUS) | IF Ski Team Skåne | 05:08:54 | +01:07:06 |
289 | Asp, Eirik (NOR) | 05:08:56 | +01:07:08 | |
290 | Fahlén, Tom (SWE) | Landsbro IF Skidklubb | 05:08:59 | +01:07:11 |
291 | Kristinsson, Brynjar Leo (ISL) | 05:08:59 | +01:07:11 | |
292 | Schuler, Markus (SUI) | 05:09:00 | +01:07:12 | |
293 | Persson, Daniel (SWE) | 05:09:06 | +01:07:18 | |
294 | Bekkevoll, Arnulf (NOR) | 05:09:16 | +01:07:28 | |
295 | Gustafsson, Johan (SWE) | IFK Mora Skidklubb | 05:09:23 | +01:07:35 |
296 | Rygh, Pontus (SWE) | Ulricehamns Idrottsförening | 05:09:28 | +01:07:40 |
297 | Francesco, Fuccaro (ITA) | 05:09:41 | +01:07:53 | |
298 | Ståhlgren, Philip (SWE) | Växjö Allmänna Idrottssällskap | 05:09:48 | +01:08:00 |
299 | Tingelöf, Ulf (SWE) | Kraftstaven Ski Team Förening | 05:09:56 | +01:08:08 |
300 | Moe, Geir (NOR) | 05:09:56 | +01:08:08 | |
301-400 | ||||
301 | Myklemyr, Arne (NOR) | 05:10:02 | +01:08:14 | |
302 | Marken, Audun (NOR) | 05:10:07 | +01:08:19 | |
303 | Feichter, Hansjorg (ITA) | ASV 5 LOIPE | 05:10:11 | +01:08:23 |
304 | Jensen, Amund H. (NOR) | 05:10:15 | +01:08:27 | |
305 | Bjørkeng, Stein Otto (NOR) | 05:10:19 | +01:08:31 | |
306 | Jägryd, Martin (SWE) | Ringhals Idrottsförening | 05:10:20 | +01:08:32 |
307 | Elieson, Morten Horn (NOR) | 05:10:24 | +01:08:36 | |
308 | Flyning, Johan (SWE) | Södertälje Idrottsförening | 05:10:30 | +01:08:42 |
309 | Sarenmark, Jan (SWE) | Brudpiga Roddklubb | 05:10:34 | +01:08:46 |
310 | Heen, Anders Storhaug (NOR) | 05:10:35 | +01:08:47 | |
311 | Hirn, Jari (FIN) | Finlandia-Hiihto Team | 05:10:37 | +01:08:49 |
312 | Landa, Frantisek (CZE) | Team Silvini Madshus | 05:10:38 | +01:08:50 |
313 | Jansson Palmer, Erik (SWE) | Saltsjöbadens Idrottsförening | 05:10:39 | +01:08:51 |
314 | Wold, Håkon (NOR) | 05:10:46 | +01:08:58 | |
315 | Warrén, Ola (SWE) | Turebergs Idrottsförening | 05:10:49 | +01:09:01 |
316 | Halvarsson, Jesper (SWE) | Björkfors Gymnastik O IF | 05:10:50 | +01:09:02 |
317 | Linder, Kristofer (SWE) | Kiruna X-country IF | 05:10:52 | +01:09:04 |
318 | Gjestrud, Erlend (NOR) | 05:10:53 | +01:09:05 | |
319 | Gustafsson, Jörgen (SWE) | Skellefteå XC Ski Club | 05:10:53 | +01:09:05 |
320 | Rypdal, Magnor (NOR) | 05:10:54 | +01:09:06 | |
321 | Niper, Carl Henrik (SWE) | Föreningen IKJ Haninge | 05:10:54 | +01:09:06 |
322 | Teteris, Janis (LAT) | 05:10:59 | +01:09:11 | |
323 | Rögenes, Öyvind (NOR) | 05:11:06 | +01:09:18 | |
324 | Mathisen, Morthen (FIN) | 05:11:10 | +01:09:22 | |
325 | Tuoremaa, Anders (SWE) | Kiruna X-country IF | 05:11:17 | +01:09:29 |
326 | Eiterjord, Gunnar Odd (NOR) | 05:11:20 | +01:09:32 | |
327 | Björndahl, Daniel (SWE) | Kungälvs Orienteringsklubb | 05:11:22 | +01:09:34 |
328 | Holm, Erik (FIN) | 05:11:26 | +01:09:38 | |
329 | Hedlund, Magnus (SWE) | Granbergsdals Idrottsförening | 05:11:30 | +01:09:42 |
330 | Degerfeldt, Andreas (SWE) | Turebergs Idrottsförening | 05:11:31 | +01:09:43 |
331 | Horn, Ragnar (NOR) | 05:11:33 | +01:09:45 | |
332 | Malm, Olof (SWE) | Norbergs Cykelklubb | 05:11:34 | +01:09:46 |
333 | Sjöberg, Marcus (SWE) | Broby GoIF | 05:11:38 | +01:09:50 |
334 | Karlsson, Fredrik (SWE) | Strömnäs GoIF | 05:11:43 | +01:09:55 |
335 | Nilsson, Daniel (SWE) | OK Norrvirdarna | 05:11:47 | +01:09:59 |
336 | Häkkinen, Jussi (FIN) | 05:11:51 | +01:10:03 | |
337 | Eid, Ingerbrigt (NOR) | 05:11:58 | +01:10:10 | |
338 | Ekstedt, Adam (SWE) | IF Ski Team Skåne | 05:12:06 | +01:10:18 |
339 | Berglund, Nils (SWE) | Föreningen Norsjö Skidor | 05:12:07 | +01:10:19 |
340 | Bernroth, Peter (SWE) | Burseryds Idrottsförening | 05:12:14 | +01:10:26 |
341 | Bergman, Patrik (SWE) | Svegs Idrottsklubb | 05:12:17 | +01:10:29 |
342 | Messelt, Eirik (NOR) | 05:12:20 | +01:10:32 | |
343 | Söderkvist, Jakob (SWE) | Brovallens Idrottsförening | 05:12:22 | +01:10:34 |
344 | Johansson, Fredrik (SWE) | IFK Västerås Skidklubb | 05:12:24 | +01:10:36 |
345 | Ehl, Jaroslav (CZE) | 05:12:31 | +01:10:43 | |
346 | Sjölund, Stefan (SWE) | Skogslöparna | 05:12:35 | +01:10:47 |
347 | Eriksson, Anders (SWE) | Yuppie Ski Club | 05:12:38 | +01:10:50 |
348 | Tucek, Martin (CZE) | 05:12:40 | +01:10:52 | |
349 | Kindmalm, Petter (SWE) | Östersunds Skidlöpareklubb | 05:12:43 | +01:10:55 |
350 | Wikström, Patrik (SWE) | Dorotea Idrottsförening | 05:12:46 | +01:10:58 |
351 | Ramstedt, Mikael (FIN) | 05:12:48 | +01:11:00 | |
352 | Bergeå Af Geijerstam, Per (SWE) | IK Rex | 05:12:50 | +01:11:02 |
353 | Næss Ulseth, Eirik (NOR) | 05:13:02 | +01:11:14 | |
354 | Rocarek, Jiri (CZE) | Atlas Czech Republic | 05:13:08 | +01:11:20 |
355 | Gustafsson, Fredrik (SWE) | Strängnäs Skidklubb | 05:13:13 | +01:11:25 |
356 | Vanzo, Marino (ITA) | Åre Längdskidklubb | 05:13:17 | +01:11:29 |
357 | Ericsson, Anders (SWE) | Granbergsdals Idrottsförening | 05:13:19 | +01:11:31 |
358 | Karlsson, Kjell (SWE) | Boxholm-Ekeby Skidklubb | 05:13:21 | +01:11:33 |
359 | Pettersson Hjelmkvist, T. (SWE) | IF Hallby SOK | 05:13:23 | +01:11:35 |
360 | Elg, Mattias (SWE) | Åre Längdskidklubb | 05:13:29 | +01:11:41 |
361 | Weise, Lars (GER) | 05:13:36 | +01:11:48 | |
362 | Magnusson, Simon (SWE) | IK Stern | 05:13:38 | +01:11:50 |
363 | Peterson, Uku (EST) | 05:13:40 | +01:11:52 | |
364 | De Monte Pangon, Andrea (ITA) | Team Futura | 05:13:42 | +01:11:54 |
365 | Örn, Jonas (SWE) | Orsa Skidklubb | 05:13:42 | +01:11:54 |
366 | Larsson, Mårten (SWE) | IF Ski Team Skåne | 05:13:45 | +01:11:57 |
367 | Gustafsson, Joakim (SWE) | Ulricehamns Idrottsförening | 05:13:51 | +01:12:03 |
368 | Kaiv, Taavi (EST) | 05:13:53 | +01:12:05 | |
369 | Degselius, Håkan (SWE) | Svegs Idrottsklubb | 05:13:55 | +01:12:07 |
370 | Nero, Erik (SWE) | Mullsjö Skid O OK | 05:14:03 | +01:12:15 |
371 | Johansson, Tomas (SWE) | Åmåls Orienteringsklubb | 05:14:06 | +01:12:18 |
372 | Carlsson, Emil (SWE) | Göteborgs Polismäns IF | 05:14:13 | +01:12:25 |
373 | Elfvén, Viktor (SWE) | IF Hagen Skidklubb | 05:14:19 | +01:12:31 |
374 | Holmström, Isac (ALA) | 05:14:25 | +01:12:37 | |
375 | Lannergård, Ambjörn (SWE) | Lidköpings Vinter-Sportklubb | 05:14:29 | +01:12:41 |
376 | Znojemsky, Karel (CZE) | 05:14:30 | +01:12:42 | |
377 | Rosén, Fredrik (SWE) | Jönköpings Orienteringsklubb | 05:14:33 | +01:12:45 |
378 | Smeltzer, Benjamin (USA) | 05:14:35 | +01:12:47 | |
379 | Häggblom, Mathias (SWE) | Brännebrona Skidklubb | 05:14:36 | +01:12:48 |
380 | Breistrand, Per Anders (SWE) | Luleguttene SOL | 05:14:37 | +01:12:49 |
381 | Kaasa, Tor Egil (NOR) | 05:14:39 | +01:12:51 | |
382 | Passerini, Roberto (ITA) | 05:14:42 | +01:12:54 | |
383 | Bratt, Martin (SWE) | IFK Mora Skidklubb | 05:14:43 | +01:12:55 |
384 | Gustafsson, Dick (SWE) | OK Landehof | 05:14:43 | +01:12:55 |
385 | Swärd, Anders (SWE) | Säffle Skidklubb | 05:14:50 | +01:13:02 |
386 | Ohlström, Erik (SWE) | IK Rex | 05:14:52 | +01:13:04 |
387 | Brusletto, Runar (NOR) | 05:14:52 | +01:13:04 | |
388 | Palmér, Johan (SWE) | IF Hallby SOK | 05:14:53 | +01:13:05 |
389 | Malmqvist, Henric (SWE) | Saltsjöbadens Idrottsförening | 05:14:58 | +01:13:10 |
390 | Laamo, Ami (FIN) | 05:15:00 | +01:13:12 | |
391 | Haring, Björn (SWE) | Östersunds Skidlöpareklubb | 05:15:00 | +01:13:12 |
392 | Leikvangen, Otto (NOR) | 05:15:02 | +01:13:14 | |
393 | Tverå, Tor Ivar (NOR) | 05:15:04 | +01:13:16 | |
394 | Nilsson, Mattias (SWE) | Lulekamraternas MOL | 05:15:07 | +01:13:19 |
395 | Eid, Torbjørn (NOR) | 05:15:16 | +01:13:28 | |
396 | Albertsson, Henrik (SWE) | Sya Skidklubb | 05:15:17 | +01:13:29 |
397 | Kjönsberg, Frank (NOR) | 05:15:22 | +01:13:34 | |
398 | Priks, Keijo (EST) | 05:15:30 | +01:13:42 | |
399 | Assarsson, Karl-Erik (SWE) | Borås Skidlöparklubb | 05:15:33 | +01:13:45 |
400 | Olsson, Daniel (SWE) | Garphyttans Idrottsförening | 05:15:38 | +01:13:50 |
401-500 | ||||
401 | Folkesson, Emil (SWE) | Nybro Skidklubb | 05:15:43 | +01:13:55 |
402 | Junker, John (SWE) | Norrbärke Skidklubb | 05:15:43 | +01:13:55 |
403 | Tingström, Ulf (SWE) | Föreningen IKJ Haninge | 05:15:45 | +01:13:57 |
404 | Seglsten, Ronald (NOR) | Norge | 05:15:46 | +01:13:58 |
405 | Johansson, Stefan (SWE) | Yuppie Ski Club | 05:15:48 | +01:14:00 |
406 | Andersson, Per-Olov (SWE) | IFK Västerås Skidklubb | 05:15:52 | +01:14:04 |
407 | Fenstad, Ståle (NOR) | 05:15:53 | +01:14:05 | |
408 | Lövseth, Haagen (NOR) | 05:15:53 | +01:14:05 | |
409 | Sjögren, Niclas (SWE) | 05:15:53 | +01:14:05 | |
410 | Wånell, Anders (SWE) | 05:15:53 | +01:14:05 | |
411 | Nylén, Fredrik (SWE) | Grava Skidklubb | 05:15:54 | +01:14:06 |
412 | Eklöw, Niclas (SWE) | Sundbybergs Idrottsklubb | 05:16:02 | +01:14:14 |
413 | Ainegren, Johannes (SWE) | IFK Likenäs | 05:16:02 | +01:14:14 |
414 | Bergstrand, Mårten (SWE) | Eneb | 05:16:06 | +01:14:18 |
415 | Granström, Henrik (SWE) | Sundbybergs Idrottsklubb | 05:16:08 | +01:14:20 |
416 | Arnqvist, Jonas (SWE) | FK Friskus-Varberg | 05:16:10 | +01:14:22 |
417 | Widmark, Mattias (SWE) | Svegs Idrottsklubb | 05:16:13 | +01:14:25 |
418 | Sivertsen, Reidar (NOR) | 05:16:17 | +01:14:29 | |
419 | Bergenholtz, Oscar (SWE) | Äspereds Idrottsförening | 05:16:19 | +01:14:31 |
420 | Göransson, Fredrik (SWE) | Åsarna IK | 05:16:32 | +01:14:44 |
421 | Joten, Pål Åge (NOR) | 05:16:32 | +01:14:44 | |
422 | Pettersson, Jonas (SWE) | Strömnäs Gymnastik o Idrottsförening | 05:16:38 | +01:14:50 |
423 | Johansson, Anders (SWE) | Dalstorps Idrottsförening | 05:16:39 | +01:14:51 |
424 | Axelsson, Viktor (SWE) | Borås Skidlöparklubb | 05:16:45 | +01:14:57 |
425 | Tunek, Peter (SWE) | Södra Vi Idrottsförening | 05:16:47 | +01:14:59 |
426 | Morandini, Nicola (ITA) | Team Futura | 05:16:48 | +01:15:00 |
427 | Stenberg, Anders (SWE) | Burseryds Idrottsförening | 05:16:53 | +01:15:05 |
428 | Halvarsson, Jacob (SWE) | Karlslunds IF Skidförening | 05:16:56 | +01:15:08 |
429 | Johansson, Lars (SWE) | IFK Umeå | 05:16:58 | +01:15:10 |
430 | Lien, Tor Henning (NOR) | 05:16:58 | +01:15:10 | |
431 | Lindblom, Tommie (SWE) | Stockholms Rullskidklubb | 05:17:05 | +01:15:17 |
432 | Lindgren, Fredrik (SWE) | IK Hakarpspojkarna | 05:17:17 | +01:15:29 |
433 | Berggrund, Petter (SWE) | Åre Längdskidklubb | 05:17:26 | +01:15:38 |
434 | Gilmozzi, Enrico (ITA) | Åre Längdskidklubb | 05:17:27 | +01:15:39 |
435 | Eriksson, Anders (SWE) | Säffle Skidklubb | 05:17:29 | +01:15:41 |
436 | Brövig, Henrik (NOR) | 05:17:32 | +01:15:44 | |
437 | Jönsson, David (SWE) | IK Hakarpspojkarna | 05:17:33 | +01:15:45 |
438 | Attemark, Patrik (SWE) | Nacka Värmdö Skidklubb | 05:17:40 | +01:15:52 |
439 | Nymoen, Ole Christian (NOR) | 05:17:43 | +01:15:55 | |
440 | Svensson, Jan (SWE) | Ragunda Idrottsförening | 05:17:45 | +01:15:57 |
441 | Jansson, Ulf (SWE) | Östervåla Idrottsförening | 05:17:50 | +01:16:02 |
442 | Lystedt, Björn (SWE) | Vassunda Idrottsförening | 05:17:54 | +01:16:06 |
443 | Ingelström, Pär (SWE) | IK Stern | 05:17:56 | +01:16:08 |
444 | Klintberg, Rasmus (SWE) | Gävle Skidkamrater | 05:17:59 | +01:16:11 |
445 | Arkad, Martin (SWE) | AXA Sports Club | 05:18:06 | +01:16:18 |
446 | Reinfjord, Nils-Andre (NOR) | 05:18:07 | +01:16:19 | |
447 | Åström, Fredrik (SWE) | Gävle Skidkamrater | 05:18:11 | +01:16:23 |
448 | Skogh, Thomas (SWE) | Roslagsbro Idrottsförening | 05:18:12 | +01:16:24 |
449 | Hårstadhaugen, Tor Einar (NOR) | 05:18:13 | +01:16:25 | |
450 | Halvarsson, Jens (SWE) | IK Stern | 05:18:14 | +01:16:26 |
451 | Karlsson, Pontus (SWE) | Turebergs Idrottsförening | 05:18:17 | +01:16:29 |
452 | Westerlund, Niklas (FIN) | 05:18:18 | +01:16:30 | |
453 | Larsson, Pär (SWE) | Hybo Allmänna Idrottsklubb | 05:18:27 | +01:16:39 |
454 | Murray, Ian (CAN) | 05:18:29 | +01:16:41 | |
455 | Engebakken, Jonas (NOR) | 05:18:35 | +01:16:47 | |
456 | Messel, Thor-Erik (NOR) | 05:18:35 | +01:16:47 | |
457 | Haglund, Ulf (SWE) | Skidklubb Skinnsberg | 05:18:37 | +01:16:49 |
458 | Björnlund, Thomas (NOR) | 05:18:41 | +01:16:53 | |
459 | Spångberg, Peter (SWE) | Idrottsföreningen Berguven | 05:18:44 | +01:16:56 |
460 | Larsson, Kristian (SWE) | IK Stern | 05:18:45 | +01:16:57 |
461 | Assarsson, Hannes (SWE) | Nässjö Skidförening | 05:18:45 | +01:16:57 |
462 | Björk, Fredrik (SWE) | IK Rex | 05:18:46 | +01:16:58 |
463 | Gaundal, Jon Arne (NOR) | 05:18:47 | +01:16:59 | |
464 | Liukkonen, Kalle (FIN) | 05:18:54 | +01:17:06 | |
465 | Mäenpää, Hannes (FIN) | 05:18:56 | +01:17:08 | |
466 | Swärd, Fredrik (SWE) | Tidaholm SOK Sisu | 05:18:58 | +01:17:10 |
467 | Mäenpää, Johan (FIN) | 05:18:59 | +01:17:11 | |
468 | Eriksson, Anders (SWE) | Föreningen IKJ Haninge | 05:19:00 | +01:17:12 |
469 | Johnsson, Jörgen (SWE) | Hällbybrunns Idrottsförening | 05:19:11 | +01:17:23 |
470 | Andersson, Göran (SWE) | Strömtorps Idrottsklubb | 05:19:19 | +01:17:31 |
471 | Sakharov, Vladimir (RUS) | 05:19:25 | +01:17:37 | |
472 | Grangert, Oskar (SWE) | Idrottsklubben Nocout.se | 05:19:29 | +01:17:41 |
473 | Olsson, Olle (SWE) | Skidklubben Bore | 05:19:30 | +01:17:42 |
474 | Melin, Martin (SWE) | OK Kullingshof | 05:19:30 | +01:17:42 |
475 | Eriksson, Joakim (SWE) | Malungs Idrottsförening | 05:19:32 | +01:17:44 |
476 | Rosberg, Fredrik (SWE) | IFK Helsingborg | 05:19:40 | +01:17:52 |
477 | Thomas, Eric (GER) | 05:19:41 | +01:17:53 | |
478 | Kristiansen, Magnus (NOR) | 05:19:42 | +01:17:54 | |
479 | Norman, Rickard (SWE) | AXA Sports Club | 05:19:43 | +01:17:55 |
480 | Soovik, Anders (SWE) | Göteborgs Skidklubb | 05:19:49 | +01:18:01 |
481 | Ittmann, Machiel (NED) | 05:19:53 | +01:18:05 | |
482 | Vodrazka, Ondrej (CZE) | 05:19:55 | +01:18:07 | |
483 | Bruun, Nils Anders (NOR) | 05:19:56 | +01:18:08 | |
484 | Blomberg, Adam (SWE) | IK Stern | 05:20:03 | +01:18:15 |
485 | Vinsvold, Nils Harald (NOR) | 05:20:12 | +01:18:24 | |
486 | Saure, Dan Børge (NOR) | 05:20:16 | +01:18:28 | |
487 | Löfman, Kenneth (SWE) | Föreningen IKJ Haninge | 05:20:17 | +01:18:29 |
488 | Debertin, Daniel (GER) | 05:20:21 | +01:18:33 | |
489 | Georgsson, Fredrik (SWE) | Jönköpings Orienteringsklubb | 05:20:26 | +01:18:38 |
490 | Olausson, Fredrik (SWE) | Idefjordens Sportklubb | 05:20:27 | +01:18:39 |
491 | Madland, Reid (NOR) | Norway | 05:20:30 | +01:18:42 |
492 | Antonio, Cicchetti (SWE) | IFK Västerås Skidklubb | 05:20:32 | +01:18:44 |
493 | Wennblom, Björn (SWE) | Yuppie Ski Club | 05:20:47 | +01:18:59 |
494 | Lundgren, Martin (SWE) | Stockviks Skidförening | 05:20:58 | +01:19:10 |
495 | Nordman, Thomas (SWE) | Idrottsklubben Nocout.se | 05:21:02 | +01:19:14 |
496 | Andersson, Johan (SWE) | IK Stern | 05:21:04 | +01:19:16 |
497 | Thörne, Staffan (SWE) | Hagfors Skidförening | 05:21:04 | +01:19:16 |
498 | Wikar, Erik (SWE) | Karlslunds IF Skidförening | 05:21:06 | +01:19:18 |
499 | Eichholzer, Gert (AUT) | 05:21:06 | +01:19:18 | |
500 | Vodrazka, Jakub (CZE) | 05:21:07 | +01:19:19 | |
501-600 | ||||
501 | Svinsås, Morten (NOR) | 05:21:10 | +01:19:22 | |
502 | Klokkehaug, Eivind (NOR) | 05:21:11 | +01:19:23 | |
503 | Brochmann, Halvor (NOR) | 05:21:15 | +01:19:27 | |
504 | Hansson, Niclas (SWE) | Burseryds Idrottsförening | 05:21:16 | +01:19:28 |
505 | Sandén, Henrik (SWE) | Karlslunds IF Skidförening | 05:21:17 | +01:19:29 |
506 | Holmberg, Pontus (SWE) | Landsbro IF Skidklubb | 05:21:17 | +01:19:29 |
507 | Larsson, Ronny (SWE) | Estuna Idrottsförening | 05:21:18 | +01:19:30 |
508 | Pavek, Martin (CZE) | 05:21:20 | +01:19:32 | |
509 | Bengtsson, Anton (SWE) | Stenungsunds OK | 05:21:21 | +01:19:33 |
510 | Karlsson, Erik (SWE) | Orienteringsklubben Alehof | 05:21:25 | +01:19:37 |
511 | Ondrasek, Marek (CZE) | Team Silvini Madshus | 05:21:25 | +01:19:37 |
512 | Nilsson, Peter (SWE) | Ölmstads Idrottsällskap | 05:21:33 | +01:19:45 |
513 | Oskarsson, Andreas (SWE) | IFK Umeå | 05:21:33 | +01:19:45 |
514 | Eklund, Mikael (FIN) | 05:21:35 | +01:19:47 | |
515 | Hagström, Tomas (SWE) | Sya Skidklubb | 05:21:44 | +01:19:56 |
516 | Jensen, Per Erik (NOR) | 05:21:50 | +01:20:02 | |
517 | Ekberg, Martin-Thure (SWE) | Borensbergs IF Cykelklubb | 05:21:51 | +01:20:03 |
518 | Pettersson, Magnus (SWE) | Strömnäs GoIF | 05:21:56 | +01:20:08 |
519 | Vehusheia, Oddvar (NOR) | 05:22:08 | +01:20:20 | |
520 | Oppegaard, Even (NOR) | 05:22:15 | +01:20:27 | |
521 | Blomberg, Mathias (SWE) | Jalles TC Umeå | 05:22:18 | +01:20:30 |
522 | Lindberg, Lukas (FIN) | 05:22:21 | +01:20:33 | |
523 | Sagne, Oskar (SWE) | Idrottsföreningen Rigor | 05:22:25 | +01:20:37 |
524 | Moen, Børje Cato (NOR) | 05:22:28 | +01:20:40 | |
525 | Hugosson, Jörgen (SWE) | Landsbro IF Skidklubb | 05:22:28 | +01:20:40 |
526 | Svaerk, Ole J (NOR) | 05:22:33 | +01:20:45 | |
527 | Lönnroth, Johnny (GBR) | 05:22:39 | +01:20:51 | |
528 | Nygren, Erik (SWE) | 05:22:42 | +01:20:54 | |
529 | Knutgård, Markus (SWE) | Haparanda Sportklubb Taktik | 05:22:43 | +01:20:55 |
530 | Sander, Martin (SWE) | AXA Sports Club | 05:22:45 | +01:20:57 |
531 | Berntsson, Andreas (SWE) | IK Stern | 05:22:58 | +01:21:10 |
532 | Lau, Florian (GER) | 05:22:58 | +01:21:10 | |
533 | Sennström, Johan (SWE) | Sundbybergs Idrottsklubb | 05:23:05 | +01:21:17 |
534 | Jonsson, Esbjörn (SWE) | Boxholm-Ekeby Skidklubb | 05:23:07 | +01:21:19 |
535 | Hjermann, Bjørn Kvaal (NOR) | 05:23:10 | +01:21:22 | |
536 | Lappalainen, Lauri (FIN) | 05:23:14 | +01:21:26 | |
537 | Tomren, Geir Tony (NOR) | 05:23:17 | +01:21:29 | |
538 | Zeichen, Hannes (AUT) | 05:23:18 | +01:21:30 | |
538 | Ala-Lahti, Harri (FIN) | 05:23:18 | +01:21:30 | |
540 | Evans, Simon (AUS) | Uppsala Vasaloppsklubb | 05:23:19 | +01:21:31 |
541 | Gross, Sebastian (GER) | 05:23:30 | +01:21:42 | |
542 | Rydenfalk, Nils (SWE) | Hultsfreds Löparklubb | 05:23:46 | +01:21:58 |
543 | Arvidsson, John (SWE) | Hägglunds Ski Team SK | 05:23:49 | +01:22:01 |
544 | Bystøl, Einar (NOR) | 05:23:55 | +01:22:07 | |
545 | Fagerholt, Erik (NOR) | 05:24:01 | +01:22:13 | |
546 | Vestly Sirevåg, Simen (NOR) | 05:24:01 | +01:22:13 | |
547 | Engen, Arne (NOR) | 05:24:01 | +01:22:13 | |
548 | Bäckström, Mikael (SWE) | IFK Rundvik | 05:24:03 | +01:22:15 |
549 | Bäck, Johan (SWE) | Vaggeryds SOK | 05:24:08 | +01:22:20 |
550 | Karlsson, Stefan (SWE) | Ronneby Orienteringsklubb | 05:24:10 | +01:22:22 |
551 | Jacobsen, Mikael (DEN) | 05:24:24 | +01:22:36 | |
552 | Hägglund, Torbjörn (SWE) | Östervåla Idrottsförening | 05:24:30 | +01:22:42 |
553 | Sörqvist, Christian (SWE) | Åmåls Orienteringsklubb | 05:24:37 | +01:22:49 |
554 | Haug, Torgeir (NOR) | 05:24:44 | +01:22:56 | |
555 | Nilsson, Lars (SWE) | Strömnäs GoIF | 05:24:46 | +01:22:58 |
556 | Hefte, Julius (SWE) | Åkersberga Sportklubb | 05:25:00 | +01:23:12 |
557 | Steinsland, Gjermund (NOR) | 05:25:03 | +01:23:15 | |
558 | Sonehag, Patrik (SWE) | IK Stern | 05:25:06 | +01:23:18 |
559 | Hansen, Ståle (NOR) | 05:25:08 | +01:23:20 | |
560 | Olsson, Anders (SWE) | Borås GoIF | 05:25:09 | +01:23:21 |
561 | Lundell, Per (NOR) | 05:25:12 | +01:23:24 | |
562 | Jönsson, Lars-Olof (SWE) | Malungs Idrottsförening | 05:25:17 | +01:23:29 |
563 | Johansson, Jörgen (SWE) | Skellefteå XC Ski Club | 05:25:20 | +01:23:32 |
564 | Östböll, Knut Erik (NOR) | 05:25:22 | +01:23:34 | |
565 | Riibe, Hans Tore (NOR) | 05:25:24 | +01:23:36 | |
566 | Enqvist, Ludvig (SWE) | Siljansnäs Skid & Löparklubb | 05:25:27 | +01:23:39 |
567 | Brevig, Ola (NOR) | 05:25:30 | +01:23:42 | |
568 | Öyen, Inge (NOR) | 05:25:33 | +01:23:45 | |
569 | Joten, Svein (NOR) | 05:25:36 | +01:23:48 | |
570 | Björklund, Bengt (SWE) | Karlslunds IF Skidförening | 05:25:39 | +01:23:51 |
571 | Leupold, Jörg (GER) | 05:25:40 | +01:23:52 | |
572 | Hanssen, Joakim (NOR) | 05:25:41 | +01:23:53 | |
573 | Johansson, Klas (SWE) | Tranemo IF Skidklubb | 05:25:50 | +01:24:02 |
574 | Dimai, Sandro (ITA) | 05:25:59 | +01:24:11 | |
575 | De Martin Pinter, Umberto (ITA) | Team Futura | 05:25:59 | +01:24:11 |
576 | Ivarsson, Martin (SWE) | OK Skogshjortarna | 05:26:01 | +01:24:13 |
577 | Hindér, Gustav (SWE) | AXA Sports Club | 05:26:05 | +01:24:17 |
578 | Vala, Torbjørn (NOR) | 05:26:06 | +01:24:18 | |
579 | Andersen, Vegard Joten (NOR) | 05:26:15 | +01:24:27 | |
580 | Tobiasson, Espen (NOR) | 05:26:20 | +01:24:32 | |
581 | Nilsson, Jesper (SWE) | Ulricehamns Idrottsförening | 05:26:24 | +01:24:36 |
582 | Bakke, Pål (NOR) | 05:26:26 | +01:24:38 | |
583 | Fossum, Erik (NOR) | Team SKIGO | 05:26:27 | +01:24:39 |
584 | Eklund, Daniel (SWE) | Stadium Idrottsförening | 05:26:27 | +01:24:39 |
585 | Ringheim, Arnstein (NOR) | 05:26:42 | +01:24:54 | |
586 | Loftesnes, Magne (NOR) | 05:26:50 | +01:25:02 | |
587 | Bollandsås, Ole Martin (NOR) | 05:26:51 | +01:25:03 | |
588 | Briker, Roman (SUI) | Schweiz | 05:26:54 | +01:25:06 |
589 | Granholm, Thomas (FIN) | 05:26:56 | +01:25:08 | |
590 | Frykblom, Anders (SWE) | Set Sail Idrottsförening | 05:26:56 | +01:25:08 |
591 | Tidlund, Mats (SWE) | AXA Sports Club | 05:27:00 | +01:25:12 |
592 | Pela, Zbynek (CZE) | 05:27:03 | +01:25:15 | |
593 | Pettersson, Andreas (SWE) | Bodsjöböle Skidklubb | 05:27:12 | +01:25:24 |
594 | Arvidsson, Robert (SWE) | Föreningen Norsjö Skidor | 05:27:13 | +01:25:25 |
595 | Melén, Per (SWE) | Falu Idrottsklubb | 05:27:17 | +01:25:29 |
596 | Almén, Mikael (SWE) | Ryda Skidklubb | 05:27:19 | +01:25:31 |
597 | Krognes, Runar (NOR) | 05:27:25 | +01:25:37 | |
598 | Magnusson, Henrik (NOR) | IK Stern | 05:27:30 | +01:25:42 |
599 | Kuhmunen, Per-Martin (SWE) | IFK Kiruna | 05:27:30 | +01:25:42 |
600 | Sundén, Tony (SWE) | Fagersta Södra Idrottsklubb | 05:27:36 | +01:25:48 |
601-700 | ||||
601 | Sandvik, Daniel (SWE) | IFK Mora Skidklubb | 05:27:39 | +01:25:51 |
602 | Gerstengarbe, Joerg (GER) | 05:27:46 | +01:25:58 | |
603 | Pettersen, Kristoffer (NOR) | 05:27:51 | +01:26:03 | |
604 | Hultin, Mikael (SWE) | 05:27:51 | +01:26:03 | |
605 | Tamm, Tarmo (EST) | 05:27:53 | +01:26:05 | |
606 | Hande, Erik (NOR) | 05:27:54 | +01:26:06 | |
607 | Reiersen, Magnus (NOR) | 05:27:55 | +01:26:07 | |
608 | Ullstrand, Patrik (SWE) | Söderköpings Skidklubb | 05:27:59 | +01:26:11 |
609 | Andersson, Hans (SWE) | Jäderfors Sportklubb | 05:28:01 | +01:26:13 |
610 | Auvinen, Pasi (FIN) | 05:28:02 | +01:26:14 | |
611 | Aspgård, Jerker (SWE) | Mölndal Outdoor IF | 05:28:03 | +01:26:15 |
612 | Zetterström, Peter (SWE) | Rembo Idrottsklubb | 05:28:04 | +01:26:16 |
613 | Johansson, Leif (SWE) | FK Friskus-Varberg | 05:28:05 | +01:26:17 |
614 | Lutnæs, Knut (NOR) | 05:28:10 | +01:26:22 | |
615 | Eriksson, Jonas (SWE) | Laxå Orienteringsklubb | 05:28:10 | +01:26:22 |
616 | Bergersen, Torbjørn (NOR) | 05:28:11 | +01:26:23 | |
617 | Strömbäck, Björn (SWE) | Kilafors Skidklubb | 05:28:14 | +01:26:26 |
618 | Sjölind, Johnny (FIN) | 05:28:17 | +01:26:29 | |
618 | Rappe, Mikael (SWE) | IFK Mora Skidklubb | 05:28:17 | +01:26:29 |
620 | Thomasgaard, Olaf Johan (NOR) | 05:28:20 | +01:26:32 | |
621 | Siljegård, Martin (SWE) | Halmstad Skidklubb | 05:28:20 | +01:26:32 |
622 | Lindroos, Anders (SWE) | AXA Sports Club | 05:28:22 | +01:26:34 |
623 | Pöllänen, Juha (FIN) | 05:28:34 | +01:26:46 | |
624 | Strand, Tormod (NOR) | 05:28:35 | +01:26:47 | |
625 | Kalal, Tomas (CZE) | Zizkovsky Tygri | 05:28:39 | +01:26:51 |
626 | Graas, Magnus (SWE) | Storvreta Idrottsklubb | 05:28:46 | +01:26:58 |
627 | Sjöstrand, Calle (SWE) | Sollefteå Skidor IF | 05:28:52 | +01:27:04 |
628 | Vanninen, Matti-Pekka (FIN) | 05:28:58 | +01:27:10 | |
629 | Andersen, Thor Kruse (DEN) | Aktivitus Sports Club | 05:28:58 | +01:27:10 |
630 | Furunäs, Johan (SWE) | IFK Mariefred | 05:29:04 | +01:27:16 |
631 | Feldmann, Lorenz (SUI) | 05:29:06 | +01:27:18 | |
632 | Johansson, Mattias (SWE) | Anderstorps OK | 05:29:07 | +01:27:19 |
633 | Kristensson, Martin (SWE) | Öxabäck Vinter-Idrottsklubb | 05:29:10 | +01:27:22 |
634 | Tangen, Pål (NOR) | 05:29:10 | +01:27:22 | |
635 | Burström, Olof (SWE) | Skidklubben Järven | 05:29:14 | +01:27:26 |
636 | Kauhanen, Jarno (FIN) | 05:29:16 | +01:27:28 | |
637 | Backåberg, Niklas (SWE) | OK Kullingshof | 05:29:18 | +01:27:30 |
638 | Sandahl, Håkan (SWE) | AXA Sports Club | 05:29:20 | +01:27:32 |
639 | Wallin, Thomas (SWE) | Team Esplanad | 05:29:20 | +01:27:32 |
640 | Halvorsen, Per (NOR) | 05:29:23 | +01:27:35 | |
641 | Jindra, Adam (CZE) | 05:29:28 | +01:27:40 | |
642 | Laudon, Karl Markus (SWE) | Istrums Skidklubb | 05:29:28 | +01:27:40 |
643 | Turtola, Hans (SWE) | Kiruna X-country IF | 05:29:32 | +01:27:44 |
644 | Ullman, Marcus (SWE) | Orienteringsklubben Alehof | 05:29:33 | +01:27:45 |
645 | Gustafsson, Peter (SWE) | Team Esplanad | 05:29:34 | +01:27:46 |
646 | Carlsson, Pontus (SWE) | Sundborns Gymnastik O IF | 05:29:35 | +01:27:47 |
647 | Wallberg, Håkan (SWE) | Hägglunds Ski Team SK | 05:29:36 | +01:27:48 |
648 | Nygren, Mattias (SWE) | Ulricehamns Idrottsförening | 05:29:38 | +01:27:50 |
649 | Eklund, Kristian (FIN) | 05:29:40 | +01:27:52 | |
650 | Månum, Anders (NOR) | 05:29:42 | +01:27:54 | |
651 | Thunberg, Per (SWE) | Burseryds Idrottsförening | 05:29:45 | +01:27:57 |
652 | Nilsson, Tobias (SWE) | Kovlands Idrottsförening | 05:29:46 | +01:27:58 |
653 | Bodin, Hans (SWE) | Sävast Ski Team IF | 05:29:49 | +01:28:01 |
654 | Nilsson, Peter (SWE) | Filipstads Skidförening | 05:29:51 | +01:28:03 |
655 | Bolin, Roger (SWE) | Friluftsklubben Finn | 05:29:52 | +01:28:04 |
656 | Hodler, Simon (SWE) | Schweiz | 05:29:53 | +01:28:05 |
657 | Blix, Eskil (NOR) | 05:29:56 | +01:28:08 | |
658 | Berglund, Anders (SWE) | Åkersberga Sportklubb | 05:30:12 | +01:28:24 |
659 | Willman, Jan (SWE) | Vansbro AIK Skidklubb | 05:30:17 | +01:28:29 |
660 | Solansky, Zdenek (CZE) | 05:30:17 | +01:28:29 | |
661 | Hellefossmo, Arne-Vidar (NOR) | 05:30:20 | +01:28:32 | |
662 | Lind, Klas (SWE) | Skattkärrs SOK | 05:30:23 | +01:28:35 |
663 | Ferrari, Giuliano (ITA) | Italy | 05:30:26 | +01:28:38 |
664 | Dovander, Thomas (SWE) | Sundbybergs Idrottsklubb | 05:30:31 | +01:28:43 |
665 | Haga, Sven (SWE) | 05:30:32 | +01:28:44 | |
666 | Kallin, Joakim (SWE) | Gnosjö Friluftsklubb | 05:30:34 | +01:28:46 |
667 | Fransson, David (SWE) | Växjö Allmänna IS | 05:30:39 | +01:28:51 |
668 | Ulmeståhl, Stefan (SWE) | Ronneby Orienteringsklubb | 05:30:43 | +01:28:55 |
669 | Bondesson, Erik (SWE) | IK Stern | 05:30:49 | +01:29:01 |
670 | Erixon, David (SWE) | IF Hallby SOK | 05:30:50 | +01:29:02 |
671 | Alber, Roland (AUT) | Austria | 05:30:54 | +01:29:06 |
672 | Kanka, Adam (CZE) | Zizkovsky Tygri | 05:30:55 | +01:29:07 |
673 | Sundberg, Klas (SWE) | Yuppie Ski Club | 05:30:56 | +01:29:08 |
674 | Wilhelmsson, Patric (SWE) | Norbergs Cykelklubb | 05:31:00 | +01:29:12 |
675 | Troedsson, Carl (SWE) | Stockholms Rullskidklubb | 05:31:06 | +01:29:18 |
676 | Heynen, Matthias (GER) | 05:31:15 | +01:29:27 | |
677 | Kovar, Petr (CZE) | Silvini Madshus Team | 05:31:20 | +01:29:32 |
678 | Johansson, Thomas (SWE) | Orienteringsklubben Renen | 05:31:22 | +01:29:34 |
679 | Elgh, David (SWE) | IK Vista | 05:31:22 | +01:29:34 |
680 | Wallin, Emil (SWE) | Trångsvikens Idrottsförening | 05:31:26 | +01:29:38 |
681 | Haas, Erwin (GER) | 05:31:26 | +01:29:38 | |
682 | Anundsen, Thorgeir (NOR) | 05:31:28 | +01:29:40 | |
683 | Lindgren, Mathias (SWE) | Vassunda Idrottsförening | 05:31:31 | +01:29:43 |
684 | Henriksen, Didrik Graham (NOR) | 05:31:32 | +01:29:44 | |
685 | Karlsson, Jan (SWE) | Föreningen Norsjö Skidor | 05:31:40 | +01:29:52 |
686 | Andersson, Daniel (SWE) | Borås Skidlöparklubb | 05:31:41 | +01:29:53 |
687 | Burström, Adam (SWE) | Sk Järven | 05:31:43 | +01:29:55 |
688 | Forsberg, Gustaf (SWE) | Jalles TC Umeå | 05:31:43 | +01:29:55 |
689 | Knutsson, Rikard (SWE) | Kumla Skidförening | 05:31:46 | +01:29:58 |
690 | Öström, Tobias (SWE) | Orienteringsklubben Tyr | 05:31:54 | +01:30:06 |
691 | Assarsson, Joakim (SWE) | Nässjö Skidförening | 05:31:56 | +01:30:08 |
692 | Tuoremaa, Lars (SWE) | Kiruna X-country IF | 05:31:56 | +01:30:08 |
693 | Bergmann, Sebastian (GER) | 05:31:57 | +01:30:09 | |
694 | Ljung, Marcus (SWE) | Göteborgs Polismäns IF | 05:32:00 | +01:30:12 |
695 | Johansson, Victor (SWE) | Korsnäs IF Skidklubb | 05:32:00 | +01:30:12 |
696 | Berthagen, Andreas (SWE) | AXA Sports Club | 05:32:01 | +01:30:13 |
697 | Saether, Ted (NOR) | 05:32:08 | +01:30:20 | |
698 | Andersen, Kristian Joten (NOR) | 05:32:17 | +01:30:29 | |
699 | Bolmgren, Thomas (SWE) | Gnosjö Friluftsklubb | 05:32:18 | +01:30:30 |
700 | Hustad, Ståle Kristian (NOR) | 05:32:22 | +01:30:34 | |
701-800 | ||||
701 | Tambovskiy, Andrey (RUS) | 05:32:22 | +01:30:34 | |
702 | Myre, Torleiv Yli (NOR) | 05:32:22 | +01:30:34 | |
703 | Carlson, Anders (SWE) | SoK 68 | 05:32:25 | +01:30:37 |
704 | Sembrant, Andreas (SWE) | 05:32:33 | +01:30:45 | |
705 | Andersson, Henrik (SWE) | Skogsbygdens IF | 05:32:39 | +01:30:51 |
705 | Medin, Carl-Johan (SWE) | AXA Sports Club | 05:32:39 | +01:30:51 |
707 | Olsson, David (SWE) | Skellefteå Skidklubb | 05:32:44 | +01:30:56 |
708 | Lindström, Mats (FIN) | 05:32:49 | +01:31:01 | |
709 | Erixon, Fredrik (SWE) | Yuppie Ski Club | 05:32:53 | +01:31:05 |
710 | Magnussen, Tomas (NOR) | 05:32:55 | +01:31:07 | |
711 | Ulriksen, Kristian (NOR) | 05:32:59 | +01:31:11 | |
712 | Hallgren, Daniel (SWE) | IFK Umeå | 05:32:59 | +01:31:11 |
713 | Magnusson Broder, Wictor (SWE) | 05:32:59 | +01:31:11 | |
714 | Boström, Anders (SWE) | Orienteringsklubben Linné | 05:33:00 | +01:31:12 |
715 | Sandvold, Sigurd (NOR) | 05:33:13 | +01:31:25 | |
716 | Karlsson, Daniel (SWE) | Turebergs Idrottsförening | 05:33:13 | +01:31:25 |
717 | Sørum, Tore Vegard (NOR) | 05:33:16 | +01:31:28 | |
718 | Fröhlich, Mike (GER) | 05:33:17 | +01:31:29 | |
719 | Johnsson, Henrik (SWE) | Hällbybrunns Idrottsförening | 05:33:24 | +01:31:36 |
720 | Granlund, Marcus (SWE) | Skellefteå Skidklubb | 05:33:28 | +01:31:40 |
721 | Ehrensperger, Jann (SUI) | 05:33:28 | +01:31:40 | |
722 | Lundell, Erik (SWE) | Istrums Skidklubb | 05:33:29 | +01:31:41 |
723 | Kalered, Emil (SWE) | OK Denseln | 05:33:33 | +01:31:45 |
724 | Ekegård, Lars (SWE) | Stockholms Rullskidklubb | 05:33:37 | +01:31:49 |
725 | Vainio, Eero-Matti (FIN) | 05:33:38 | +01:31:50 | |
726 | Janlöv, Matti (ALA) | 05:33:39 | +01:31:51 | |
727 | Boomsma, Nils (NED) | 05:33:39 | +01:31:51 | |
728 | Ersbjörs, Anders (SWE) | Vansbro AIK Skidklubb | 05:33:40 | +01:31:52 |
729 | Briker, Robert (SUI) | 05:33:41 | +01:31:53 | |
730 | Svabek, Karel (CZE) | 05:33:42 | +01:31:54 | |
731 | Sundén, Peter (SWE) | Huddinge SK | 05:33:43 | +01:31:55 |
732 | Sagmyr, Jan Tommy (NOR) | 05:33:45 | +01:31:57 | |
733 | Kasselstrand, David (SWE) | Gamleby Orienteringsklubb | 05:33:48 | +01:32:00 |
734 | Mattsson, Jonas (SWE) | Rimbo SOK | 05:33:51 | +01:32:03 |
735 | Berglund, Mats (SWE) | Nacka Värmdö Skidklubb | 05:33:54 | +01:32:06 |
736 | Jutterdal, Henrik (SWE) | Vreta Skid o Motionsklubb | 05:33:59 | +01:32:11 |
737 | Forsberg, Mattias (SWE) | Hassela Idrottsförening | 05:33:59 | +01:32:11 |
738 | Rikstaddal, Morten (NOR) | 05:34:05 | +01:32:17 | |
739 | Mäenpää, Thomas (FIN) | 05:34:06 | +01:32:18 | |
740 | Wallin, Henrik (SWE) | AB Karl Hedin Idrottsförening | 05:34:06 | +01:32:18 |
741 | Nilsson, Andreas (SWE) | Markaryds Friluftsklubb | 05:34:07 | +01:32:19 |
742 | Böhm, Jakob (SWE) | IK Ymer | 05:34:08 | +01:32:20 |
743 | Ingemarsson, Kenneth (SWE) | IK Stern | 05:34:10 | +01:32:22 |
744 | Bydinger, Joakim (SWE) | Ronneby Orienteringsklubb | 05:34:12 | +01:32:24 |
745 | Andersson, Mandus (SWE) | IK Rex | 05:34:13 | +01:32:25 |
746 | Hagberg, Jonas (SWE) | Borås Skidlöparklubb | 05:34:15 | +01:32:27 |
747 | Basteskår, David (NOR) | 05:34:16 | +01:32:28 | |
748 | Arebro, Erik (SWE) | AXA Sports Club | 05:34:17 | +01:32:29 |
749 | Larsen, Roy Helge (NOR) | 05:34:20 | +01:32:32 | |
750 | Boman, Robert (SWE) | Strömnäs GoIF | 05:34:23 | +01:32:35 |
751 | Sandvik, Geir (NOR) | 05:34:24 | +01:32:36 | |
752 | Forsgren, Ivan (SWE) | Karlslunds IF Skidförening | 05:34:24 | +01:32:36 |
753 | Håkansson, Patrik (SWE) | Junsele Idrottsförening | 05:34:25 | +01:32:37 |
754 | Zachrisson, Mikael (SWE) | IK Stern | 05:34:26 | +01:32:38 |
755 | Birgersson, Martin (SWE) | AXA Sports Club | 05:34:28 | +01:32:40 |
756 | Nygren, Magnus (SWE) | AXA Sports Club | 05:34:28 | +01:32:40 |
757 | Lindqvist, Niklas (SWE) | Ernst & Young | 05:34:30 | +01:32:42 |
758 | Kargruber, Stefan (ITA) | ASV 5 LOIPE | 05:34:35 | +01:32:47 |
759 | Nakken, Svein Arne (NOR) | 05:34:38 | +01:32:50 | |
760 | Mannine, Sulo (EST) | 05:34:40 | +01:32:52 | |
761 | Engel, Clyde (SUI) | 05:34:45 | +01:32:57 | |
761 | Cuenot, Jules Clement (SUI) | 05:34:45 | +01:32:57 | |
763 | Hultqvist, Hugo (SWE) | Sundbybergs Idrottsklubb | 05:34:46 | +01:32:58 |
764 | Jelinek, Tomas (SWE) | Sundbybergs Idrottsklubb | 05:34:48 | +01:33:00 |
765 | Vesterlund, Mikael (SWE) | Strängnäs Skidklubb | 05:34:49 | +01:33:01 |
766 | Syvertsen, Paal Eirik (NOR) | 05:34:51 | +01:33:03 | |
767 | Ahlberger, Martin (SWE) | 05:34:55 | +01:33:07 | |
768 | Felldin, Markus (SWE) | AXA Sports Club | 05:35:00 | +01:33:12 |
769 | Sunde, Kjell Magne (NOR) | 05:35:01 | +01:33:13 | |
770 | Hanses, Anders (SWE) | Selja-Långlets IK | 05:35:02 | +01:33:14 |
771 | Rördam, Jon (NOR) | 05:35:05 | +01:33:17 | |
772 | Sandin, Anders (SWE) | IK Stern | 05:35:05 | +01:33:17 |
773 | Aiff, Björn (SWE) | OK Skogshjortarna | 05:35:06 | +01:33:18 |
774 | Dönnestad, Tellef (NOR) | Norway | 05:35:07 | +01:33:19 |
775 | Landgren, Martin (SWE) | Falköpings AIK Skidklubb | 05:35:12 | +01:33:24 |
776 | Nilsson, Magnus (SWE) | Älvdalens IF Skidklubb | 05:35:12 | +01:33:24 |
777 | Hjerne, Olle (SWE) | Tumba-Mälarhöjden OK | 05:35:13 | +01:33:25 |
778 | Thorsson, Tobias (SWE) | IK Trenne Ullared | 05:35:14 | +01:33:26 |
779 | Persson, Thomas (SWE) | Karlslunds IF Skidförening | 05:35:16 | +01:33:28 |
780 | Hübinette, Anders (SWE) | Sundbybergs Idrottsklubb | 05:35:20 | +01:33:32 |
781 | Andersson, Kent (SWE) | Sunne SLF | 05:35:20 | +01:33:32 |
782 | Löfgren, Thomas (SWE) | Skellefteå Skidklubb | 05:35:22 | +01:33:34 |
783 | Grip, Tommy (SWE) | Brunflo Idrottsförening | 05:35:25 | +01:33:37 |
784 | Svärd, Mattias (SWE) | Gävle Skidkamrater | 05:35:33 | +01:33:45 |
785 | Amundsen, Harald (NOR) | 05:35:39 | +01:33:51 | |
786 | Wallman, Oscar (SWE) | IFK Helsingborg | 05:35:40 | +01:33:52 |
787 | Lia, Olaf (NOR) | 05:35:49 | +01:34:01 | |
788 | Olsson, Johan (SWE) | IFK Helsingborg | 05:35:49 | +01:34:01 |
789 | Gisselman, Magnus (SWE) | Rehns Bandyklubb | 05:35:53 | +01:34:05 |
790 | Schrumpf, Thorkild (NOR) | 05:35:53 | +01:34:05 | |
791 | Lyngaas, Trond (NOR) | 05:35:57 | +01:34:09 | |
792 | Sjöström, Henrik (SWE) | Storådalens Skidklubb | 05:35:57 | +01:34:09 |
793 | Murray, Daniel (CAN) | 05:36:02 | +01:34:14 | |
794 | Krohg, Are (NOR) | 05:36:02 | +01:34:14 | |
795 | Tulendinov, Daniyar (KAZ) | 05:36:07 | +01:34:19 | |
796 | Strandell, Jonas (SWE) | Vassunda Idrottsförening | 05:36:09 | +01:34:21 |
797 | Skjörestad, Anstein (NOR) | 05:36:10 | +01:34:22 | |
798 | Hansten, Knut Aksel (NOR) | 05:36:11 | +01:34:23 | |
799 | Kuonen-König, Carlo (SUI) | 05:36:14 | +01:34:26 | |
800 | Hevröy, Anders (NOR) | 05:36:15 | +01:34:27 | |
801-900 | ||||
801 | Sarenmark, Lars-Olof (SWE) | Skidklubben Leksand | 05:36:16 | +01:34:28 |
802 | Gardener, Matteo (ITA) | 05:36:20 | +01:34:32 | |
803 | Dahlin, Marcus (FIN) | 05:36:22 | +01:34:34 | |
804 | Kilen, Morten (NOR) | 05:36:24 | +01:34:36 | |
805 | Sjöbjer, Magnus (SWE) | Borås Skidlöparklubb | 05:36:24 | +01:34:36 |
806 | Eskilson, Conny (SWE) | Eksjö SOK | 05:36:25 | +01:34:37 |
807 | Jelf, Joel (SWE) | Studentidrotten Luleå | 05:36:25 | +01:34:37 |
808 | Ledin, Emil (SWE) | AXA Sports Club | 05:36:27 | +01:34:39 |
809 | Knutsson, Mikael (SWE) | Brännebrona Skidklubb | 05:36:28 | +01:34:40 |
810 | Persson, Lars (SWE) | Östersunds Skidlöpareklubb | 05:36:30 | +01:34:42 |
811 | Zakrisson, Niklas (SWE) | Luossavaara-Kirunavaara | 05:36:30 | +01:34:42 |
812 | Lampinen, Otto (SWE) | Sollefteå Skidor IF | 05:36:30 | +01:34:42 |
813 | Jonsson, Tommy (SWE) | Telia Idrott o FF Göteborg | 05:36:32 | +01:34:44 |
814 | Olsson, Lars (SWE) | Hestra Idrottsförening | 05:36:32 | +01:34:44 |
815 | Jakobsen, Odd Roar (NOR) | 05:36:33 | +01:34:45 | |
816 | Stadig, Joachim (SWE) | Hestra Idrottsförening | 05:36:34 | +01:34:46 |
817 | Fransson, Per-Anders (SWE) | Lenhovda Idrottsförening | 05:36:36 | +01:34:48 |
818 | Nilsen, Jan Erik (NOR) | 05:36:37 | +01:34:49 | |
819 | Smenes, Atle (NOR) | 05:36:38 | +01:34:50 | |
820 | Johansson, Henrik (SWE) | Skidklubben Bore | 05:36:39 | +01:34:51 |
821 | Svoboda, Jan (CZE) | 05:36:40 | +01:34:52 | |
822 | Hedin, Gustav (SWE) | 05:36:43 | +01:34:55 | |
823 | Ramstad, Bendik (NOR) | 05:36:43 | +01:34:55 | |
824 | Samuelsson, Jon (SWE) | Bålsta Skidklubb | 05:36:44 | +01:34:56 |
825 | Edquist, Daniel (SWE) | AXA Sports Club | 05:36:46 | +01:34:58 |
826 | Tryzna, Jan (CZE) | 05:36:46 | +01:34:58 | |
827 | Carlsson, Per (SWE) | IK Stern | 05:36:47 | +01:34:59 |
828 | Anker-Rasch, Ole (NOR) | 05:36:50 | +01:35:02 | |
829 | Olsson, Niklas (SWE) | Intersport Idrottsförening | 05:36:52 | +01:35:04 |
830 | Arvidsson, HG (SWE) | Sya Skidklubb | 05:36:54 | +01:35:06 |
830 | Zenob, Henrik (SWE) | Sya Skidklubb | 05:36:54 | +01:35:06 |
832 | Pöppel, Swen (GER) | 05:36:59 | +01:35:11 | |
833 | Blohm, Magnus (SWE) | Magra Idrottssällskap | 05:36:59 | +01:35:11 |
834 | Petersson, Patrik (SWE) | Apladalens Löparklubb | 05:37:00 | +01:35:12 |
835 | Götvall, Sven-Bertil (SWE) | Karlslunds IF Skidförening | 05:37:01 | +01:35:13 |
836 | Bøhmer, Christian (NOR) | 05:37:09 | +01:35:21 | |
837 | Svensson, Eskil (SWE) | Simlångsdalens IF | 05:37:13 | +01:35:25 |
838 | Nylén, Richard (SWE) | Magra Idrottssällskap | 05:37:16 | +01:35:28 |
839 | Stensåsen, Kristian (NOR) | 05:37:16 | +01:35:28 | |
840 | Laegran, Snorre (NOR) | 05:37:23 | +01:35:35 | |
841 | Mäki, Stefan (FIN) | 05:37:30 | +01:35:42 | |
842 | Kittilä, Ari (FIN) | 05:37:32 | +01:35:44 | |
843 | Ellefsen, Vidar (NOR) | 05:37:34 | +01:35:46 | |
844 | Ekelund, Pär (SWE) | Borås Skidlöparklubb | 05:37:35 | +01:35:47 |
845 | Larsson, Henrik (SWE) | Borås Skidlöparklubb | 05:37:35 | +01:35:47 |
846 | Malm, Erik (SWE) | Karlslunds IF Skidförening | 05:37:36 | +01:35:48 |
847 | Tollefsen, Bjørnar (NOR) | 05:37:46 | +01:35:58 | |
848 | Sandoz, Daniel (SUI) | 05:37:51 | +01:36:03 | |
849 | Larsen, Jan-Erik (NOR) | 05:37:55 | +01:36:07 | |
850 | Källback, Jörgen (SWE) | Tumba-Mälarhöjden OK | 05:37:58 | +01:36:10 |
851 | Waldh, Fredrik (SWE) | AXA Sports Club | 05:37:59 | +01:36:11 |
852 | Salén, Filip (SWE) | Orienteringsklubben Renen | 05:37:59 | +01:36:11 |
853 | Matses, Jacob (SWE) | Dala-Järna Idrottsklubb | 05:38:00 | +01:36:12 |
854 | Lande, Eivind (NOR) | 05:38:01 | +01:36:13 | |
855 | Carlsson Sköld, Åke (SWE) | Jönköpings Orienteringsklubb | 05:38:03 | +01:36:15 |
856 | Carlsson, Marcus (SWE) | Väsby Skidklubb | 05:38:03 | +01:36:15 |
857 | Forsman, Lars (SWE) | Garphyttans Idrottsförening | 05:38:04 | +01:36:16 |
858 | Nybäck, Tobias (FIN) | 05:38:06 | +01:36:18 | |
859 | Olausson, Adam (SWE) | IK Trasten | 05:38:06 | +01:36:18 |
860 | Orlovski, Tiit (EST) | 05:38:07 | +01:36:19 | |
861 | Eide, Jan Petter (NOR) | 05:38:09 | +01:36:21 | |
862 | Hvittfeldt, Anders (SWE) | IFK Mora Skidklubb | 05:38:11 | +01:36:23 |
863 | Larsson, Daniel (SWE) | Nattavaaraby Sportklubb | 05:38:15 | +01:36:27 |
864 | Gränström, Johan (SWE) | Åkersberga Sportklubb | 05:38:15 | +01:36:27 |
865 | Klefstad, Håvard (NOR) | 05:38:17 | +01:36:29 | |
866 | Andersson, Henrik (SWE) | AXA Sports Club | 05:38:19 | +01:36:31 |
867 | Karlsson, Peter (SWE) | Kungälvs Roddklubb | 05:38:19 | +01:36:31 |
868 | Wåglin, Eric (SWE) | AXA Sports Club | 05:38:22 | +01:36:34 |
869 | Saveman, Micke (SWE) | Umepolisens Skytte o IK | 05:38:24 | +01:36:36 |
870 | Olsson, Pelle (SWE) | Njutångers IF Skidklubb | 05:38:29 | +01:36:41 |
871 | Evebring, Christer (SWE) | Apladalens Löparklubb | 05:38:31 | +01:36:43 |
872 | Ewerbring, Roland (SWE) | Täby IS Skidklubb | 05:38:37 | +01:36:49 |
873 | Bexell, Richard (SWE) | Landsbro IF Skidklubb | 05:38:39 | +01:36:51 |
874 | Skildheim, Kim Daniel (NOR) | 05:38:40 | +01:36:52 | |
875 | Lindskog, Mårten (SWE) | Föreningen IKJ Haninge | 05:38:43 | +01:36:55 |
876 | Rød, Morten (NOR) | 05:38:47 | +01:36:59 | |
877 | Larsen, Jesper (DEN) | IBM-Klubben | 05:38:47 | +01:36:59 |
878 | Hult, Magnus (SWE) | Norrbärke Skidklubb | 05:38:47 | +01:36:59 |
879 | Svensson, Thomas (SWE) | I 19 Idrottsförening | 05:38:48 | +01:37:00 |
880 | Thorvaldsen, Knut Egil (NOR) | 05:38:50 | +01:37:02 | |
881 | Steinsrud, Kjetil (NOR) | 05:38:51 | +01:37:03 | |
882 | Versen, Lennert (GER) | Älvdalens IF Skidklubb | 05:38:52 | +01:37:04 |
883 | Lindkvist, Jakob (NOR) | 05:38:54 | +01:37:06 | |
884 | Gustafsson, Peter (SWE) | Sälens Idrottsförening | 05:38:58 | +01:37:10 |
885 | Höimoen, Thor Kristian (NOR) | 05:38:59 | +01:37:11 | |
886 | Börve, Knut (NOR) | 05:38:59 | +01:37:11 | |
887 | Johansson, Erik (SWE) | Idrottsklubben Studenterna | 05:39:06 | +01:37:18 |
888 | Östlund, Jan (SWE) | Högbo GOIF | 05:39:09 | +01:37:21 |
889 | Olsson, Emil (SWE) | Huddinge SK | 05:39:10 | +01:37:22 |
890 | Malm, Claes (SWE) | Skogspojkarnas OK | 05:39:12 | +01:37:24 |
891 | Iaborov, Nikolai (RUS) | 05:39:14 | +01:37:26 | |
892 | Lindberg, Joakim (SWE) | Gävle Skidkamrater | 05:39:15 | +01:37:27 |
893 | Björndal, Mikael (SWE) | S-E Bankens Idrottsförening | 05:39:17 | +01:37:29 |
894 | Nybo, Jan Olav (NOR) | 05:39:22 | +01:37:34 | |
895 | Molland, Jermund Lien (NOR) | 05:39:23 | +01:37:35 | |
896 | Holmlund, Tim (SWE) | Skellefteå XC Ski Club | 05:39:23 | +01:37:35 |
897 | Frommegård, Lennart (SWE) | Karlslunds IF Skidförening | 05:39:25 | +01:37:37 |
898 | Spets, Mats (FIN) | Finland | 05:39:25 | +01:37:37 |
899 | Müller, Hermann (GER) | 05:39:27 | +01:37:39 | |
900 | Skaremyr, Fredrik (SWE) | IFK Skövde Skidklubb | 05:39:31 | +01:37:43 |
901-1000 | ||||
901 | Nilsson, Fredrik (SWE) | Kovlands Idrottsförening | 05:39:32 | +01:37:44 |
902 | Eriksson, Tomas (SWE) | Upplands-Ekeby IF | 05:39:35 | +01:37:47 |
903 | Czuczor, David (SWE) | Korsnäs IF Skidklubb | 05:39:44 | +01:37:56 |
904 | Pedersen, Jan Rune (NOR) | 05:39:45 | +01:37:57 | |
905 | Fjellström, Roland (SWE) | Karlslunds IF Skidförening | 05:39:48 | +01:38:00 |
906 | Nilsson, Håkan (SWE) | Karlslunds IF Skidförening | 05:39:48 | +01:38:00 |
907 | Confortola, Manuel (ITA) | 05:39:52 | +01:38:04 | |
908 | Carlsson, Ola (SWE) | Johannebergs Scoutkårs IF | 05:39:52 | +01:38:04 |
909 | Oscarsson, Eric (SWE) | Tavelsjö AIK | 05:39:54 | +01:38:06 |
910 | Edlund, Mikael (SWE) | Alnö Race Team Föreningen | 05:39:54 | +01:38:06 |
911 | Hendén, Tobias (SWE) | 05:39:55 | +01:38:07 | |
912 | Askerlund, Oscar (SWE) | Hällbybrunns Idrottsförening | 05:40:00 | +01:38:12 |
913 | Lindholm, Rickard (SWE) | AXA Sports Club | 05:40:01 | +01:38:13 |
914 | Persson, Daniel (SWE) | Korsnäs IF Skidklubb | 05:40:07 | +01:38:19 |
914 | Sjöblom, Anders (SWE) | Korsnäs IF Skidklubb | 05:40:07 | +01:38:19 |
916 | Nilsson, Lars (SWE) | Stensätra Skidklubb | 05:40:10 | +01:38:22 |
917 | Skaar, Magnus (NOR) | 05:40:16 | +01:38:28 | |
918 | Nordqvist, Tor (SWE) | Sundbybergs Idrottsklubb | 05:40:18 | +01:38:30 |
919 | Nyberg, Per (SWE) | IK Stern | 05:40:22 | +01:38:34 |
920 | Stenmark, Stephan (SWE) | IFK Umeå | 05:40:24 | +01:38:36 |
921 | Aasum, Yngve (NOR) | 05:40:40 | +01:38:52 | |
922 | Nilsen, Petter Sveen (NOR) | 05:40:42 | +01:38:54 | |
923 | Pennemo, Mattias (SWE) | Eksjö SOK | 05:40:43 | +01:38:55 |
924 | Cejpek, Jan (CZE) | 05:40:44 | +01:38:56 | |
925 | Sjöblom, Per (SWE) | City S Sports Club | 05:40:45 | +01:38:57 |
925 | Kanerva, Petri (FIN) | 05:40:45 | +01:38:57 | |
927 | Backman, Anders (SWE) | Turebergs Idrottsförening | 05:40:47 | +01:38:59 |
928 | Holmer, Anders (SWE) | Stockholms Rullskidklubb | 05:40:50 | +01:39:02 |
929 | Ek, Kristian (SWE) | AXA Sports Club | 05:40:53 | +01:39:05 |
930 | Karonen, Antti (SWE) | Brudpiga Roddklubb | 05:40:56 | +01:39:08 |
931 | Högfeldt, Ulf (SWE) | Borås Skidlöparklubb | 05:40:58 | +01:39:10 |
932 | Åhman, Leif (SWE) | Hägersta Gymnastikförening | 05:41:02 | +01:39:14 |
933 | Bergman, Kalle (SWE) | 05:41:02 | +01:39:14 | |
934 | Friestad, Jimmy (SWE) | IK Stern | 05:41:07 | +01:39:19 |
935 | Sissener, Olaf (NOR) | 05:41:08 | +01:39:20 | |
936 | Rhodin, Andre (SWE) | Grycksbo IF OK | 05:41:10 | +01:39:22 |
937 | Karlsson, Ulrik (SWE) | Lessebo Orienteringsklubb | 05:41:12 | +01:39:24 |
938 | Trentini, Mariano (ITA) | 05:41:23 | +01:39:35 | |
939 | Myrstad, Marius (NOR) | 05:41:33 | +01:39:45 | |
940 | Kvarnsund, Lars (SWE) | Gnosjö Friluftsklubb | 05:41:33 | +01:39:45 |
941 | Thalin, Johan (SWE) | Östervåla Idrottsförening | 05:41:41 | +01:39:53 |
942 | Polasek, Jan F. (CZE) | 05:41:52 | +01:40:04 | |
943 | Oppedal, Guttorm (NOR) | 05:41:53 | +01:40:05 | |
944 | Wiklund, Mats (SWE) | Skanska Idrottsförening | 05:41:54 | +01:40:06 |
945 | Falk, Johan (SWE) | Wedevågs Idrottsförening | 05:41:54 | +01:40:06 |
946 | Olofsson, Andreas (SWE) | Jalles TC Umeå | 05:41:58 | +01:40:10 |
947 | Höglund, Daniel (SWE) | Matfors Skidklubb | 05:42:01 | +01:40:13 |
948 | Lindgren, Jonas (SWE) | Visborgs Orienteringsklubb | 05:42:11 | +01:40:23 |
949 | Hägglund, Jonas (SWE) | Sya Skidklubb | 05:42:16 | +01:40:28 |
950 | Johansson, Daniel (SWE) | Boxholm-Ekeby Skidklubb | 05:42:18 | +01:40:30 |
951 | Svae, Ove Martin (NOR) | Team Santander | 05:42:23 | +01:40:35 |
952 | Aalde, Knut (NOR) | 05:42:24 | +01:40:36 | |
953 | Bøen, Christian Wiig (NOR) | 05:42:33 | +01:40:45 | |
953 | Uvhagen, Håkan (SWE) | AXA Sports Club | 05:42:33 | +01:40:45 |
955 | Andås, Johannes Gunerius (NOR) | 05:42:33 | +01:40:45 | |
956 | Åström, Mattias (SWE) | Täfteå Idrottsklubb | 05:42:36 | +01:40:48 |
957 | Andersen, Kristian (NOR) | 05:42:47 | +01:40:59 | |
958 | Sehlstedt, Joakim (SWE) | Skellefteå Skidklubb | 05:42:47 | +01:40:59 |
959 | Käll, Johan (SWE) | Borås GOIF | 05:42:47 | +01:40:59 |
960 | Ottosson, Håkan (SWE) | Fjärdhundra Sportklubb | 05:42:49 | +01:41:01 |
961 | Jacobsen, Kristoffer (NOR) | 05:42:51 | +01:41:03 | |
962 | Kjellmert, Jonas (SWE) | Täby IS Skidklubb | 05:42:52 | +01:41:04 |
963 | Albinder, Erik (SWE) | Molkoms SK | 05:42:52 | +01:41:04 |
964 | Kiereck, Frank (SWE) | Karlslunds IF Skidförening | 05:42:55 | +01:41:07 |
965 | Singstad, Bjørn Jostein (NOR) | 05:42:56 | +01:41:08 | |
966 | Ek, Thomas (SWE) | Hvetlanda Skidklubb | 05:42:57 | +01:41:09 |
967 | Klinga, Göran (SWE) | IFK Lidingös SOK | 05:43:00 | +01:41:12 |
968 | Kroglund, André (NOR) | 05:43:00 | +01:41:12 | |
969 | Hlavica, Karel (CZE) | 05:43:00 | +01:41:12 | |
970 | Lundström, Håkan (SWE) | Vittangi Sportklubb | 05:43:03 | +01:41:15 |
971 | Larsson, Stefan (SWE) | Magra Idrottssällskap | 05:43:06 | +01:41:18 |
972 | Glomsröd, Bredo (NOR) | 05:43:07 | +01:41:19 | |
973 | Svensson, Mikael (SWE) | Frisksportklubben Herkules | 05:43:14 | +01:41:26 |
974 | Hordnes, Terje (NOR) | 05:43:14 | +01:41:26 | |
975 | Andersson, Thomas (SWE) | IFK Skövde Skidklubb | 05:43:20 | +01:41:32 |
976 | Kämi, Antti (FIN) | 05:43:21 | +01:41:33 | |
977 | Falkanger, Thor Arne (NOR) | 05:43:21 | +01:41:33 | |
978 | Höög, Rikard (SWE) | Idrottsklubben Studenterna | 05:43:27 | +01:41:39 |
979 | Rønning, Arve (NOR) | 05:43:33 | +01:41:45 | |
980 | Strömsten, Marcus (SWE) | Bondsjöhöjdens Idrottsklubb | 05:43:42 | +01:41:54 |
981 | Jacobsson Tänglander, Tomas (SWE) | Östersunds Skidlöpareklubb | 05:43:43 | +01:41:55 |
982 | Haapaniemi, Jonas (SWE) | Luleguttene SOL | 05:43:46 | +01:41:58 |
983 | Halsen, Torgeir (NOR) | 05:43:48 | +01:42:00 | |
983 | Kaasa, Hans Olof (NOR) | 05:43:48 | +01:42:00 | |
985 | Åström, Martin (SWE) | Bondsjöhöjdens Idrottsklubb | 05:43:48 | +01:42:00 |
986 | Arnason, Gisli Einar (ISL) | 05:43:49 | +01:42:01 | |
987 | Nilsson, Isak (SWE) | Gnosjö Friluftsklubb | 05:43:51 | +01:42:03 |
988 | Rollborn, Erik (SWE) | Västerviks OK | 05:43:51 | +01:42:03 |
989 | Laukkanen, Juha (SWE) | Broby GOIF | 05:43:52 | +01:42:04 |
990 | Kylliäinen, Tommi (FIN) | 05:43:56 | +01:42:08 | |
991 | Ytterman, Patrik (SWE) | Nacka Värmdö Skidklubb | 05:43:57 | +01:42:09 |
992 | Semmingsen, Bjørnar (NOR) | 05:44:01 | +01:42:13 | |
993 | Snerting, Åge (NOR) | 05:44:01 | +01:42:13 | |
994 | Frehde, Daniel (SWE) | Karlslunds IF Skidförening | 05:44:02 | +01:42:14 |
995 | Waaler, Christian (NOR) | 05:44:02 | +01:42:14 | |
996 | Daniele, Vuerich (ITA) | 05:44:04 | +01:42:16 | |
997 | Najdekr, Pavel (CZE) | 05:44:06 | +01:42:18 | |
998 | Vaagen, Björn (NOR) | 05:44:08 | +01:42:20 | |
999 | Enger, Magnus (NOR) | 05:44:09 | +01:42:21 | |
1000 | Näslund, Björn (SWE) | Svegs Idrottsklubb | 05:44:12 | +01:42:24 |
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius