Dessa åker i Piteå i helgen
Det är inte bara Charlotte Kalla och Petter Northug jr som blir attraktioner i Skandinaviska cupen och Volkswagen cup i Piteå i helgen. Här är listan över alla tävlande som är anmälda och det är fint att se flera landslagsåkare tillbaka efter sjukdomar, som till exempel Emil Jönsson, Jonna Sundling, Anna Dyvik och flera andra. Bästa svenska åkare i Skandinaviska cupen är Moa Molander Kristiansen som ligger 4:a totalt i damklassen.
FREDAG | ||
DAMER, sprint/C (72 deltagare) | FIS-pkt | |
SVENDSEN Anna | NOR | 32,51 |
DYVIK Anna | IFK Mora SK | 33,09 |
DAHLQVIST Maja | Falun Borlänge SK | 36,83 |
SUNDLING JONNA | IFK Umeå | 40,19 |
WENG Lotta Udnes | NOR | 51,35 |
OUS Amalie Haakonsen | NOR | 51,46 |
KALLA Charlotte | Piteå Elit SK | 59,29 |
LYLYNPERA Katri | FIN | 63,64 |
STENSETH Ane Appelkvist | NOR | 66,72 |
MOHLIN Elin | Hudiksvalls IF | 66,79 |
HEIMDAL Lovise | NOR | 67,07 |
MYHRE Julie | NOR | 75,52 |
NURMI Leena | FIN | 76,86 |
MOLANDER KRISTIANSEN Moa | Falun Borlänge SK | 82,16 |
ERIKSSON Mia | Piteå Elit SK | 92,26 |
MODIG Lovisa | Sävast Ski Team IF | 93,05 |
NISHIKAWA Emily | CAN | 94,57 |
ERKERS Frida | IFK Mora SK | 95,76 |
KRISTOFFERSEN Emilie | NOR | 96,18 |
JULIN Andrea | FIN | 96,19 |
THEODORSEN Silje | NOR | 96,78 |
TAYLOR Annika | GBR | 102,84 |
MATINTALO Johanna | FIN | 107,65 |
MYRSETH Merete | NOR | 108,40 |
RÖNNLUND Elina | IFK Umeå | 109,01 |
HALLQUIST Frida | Åsarna IK | 112,97 |
VINSA Lisa | Piteå Elit SK | 114,28 |
SOLIN Jenny | Sollefteå Skidor IF | 116,10 |
BJOERNSGAARD Marthe | NOR | 120,31 |
HALLQUIST Sara | Åsarna IK | 120,48 |
LINDKVIST Ida | IFK Mora SK | 120,66 |
LARSSON Jenny | Gellivare Skidallians IK | 120,68 |
HOKKANEN Heini | FIN | 125,38 |
LI Xin | CHN | 125,59 |
RIBOM Emma | Piteå Elit SK | 128,53 |
MAN Dandan | CHN | 129,14 |
UKKOLA Johanna | FIN | 129,14 |
FLETEN Emilie | NOR | 131,33 |
KVAALE Barbro | NOR | 133,09 |
JANSSON Julia | Sollefteå Skidor IF | 133,51 |
BATHE Nichole | GBR | 134,14 |
ELEBRO Sofie | IFK Umeå | 134,74 |
NOUSIAINEN Mona-Liisa | FIN | 139,17 |
JONASSON Maria | Östersunds SK | 142,64 |
LUNDKVIST Helena | Kalix SK | 145,45 |
AARRESTAD Nora Lian | NOR | 147,21 |
CHI Chunxue | CHN | 147,93 |
NISSINEN Vilma | FIN | 148,34 |
TORVINEN Petra | FIN | 154,58 |
SLIND Kari Oeyre | NOR | 158,25 |
BJÖRKLUND Emma | IFK Mora SK | 158,29 |
JOHANSEN Marte Maehlum | NOR | 164,26 |
DAHL Ida | IFK Mora SK | 164,60 |
JÖNSSON Matilda | Gellivare Skidallians IK | 166,67 |
ANDERSSON Ebba | Sollefteå Skidor IF | 173,67 |
JONSDOTTIR Elsa Gudrun | ISL | 181,52 |
HARVIKEN Johanne Hauge | NOR | 182,06 |
HAGER Julia | FIN | 184,12 |
JOHANSSON Eva | Linköpings SK | 201,15 |
ANGELSIÖÖ Julia | Storvreta IK | 212,46 |
VUOLLE Senni | FIN | 214,31 |
WADMAN Sara | IFK Mora SK | 216,89 |
GUDNADOTTIR Kristrun | ISL | 217,60 |
PIIPPO Eveliina | FIN | 221,51 |
MUIZNIECE Anda | LAT | 233,22 |
LARSSON Moa | Falun Borlänge SK | 270,64 |
VIKMAN Hanna | Gellivare Skidallians IK | 275,92 |
HALLQUIST Ingrid | Åsarna IK | 281,93 |
ALAKOSKI Anni | FIN | 284,63 |
SKOTTHEIM Johanna | Sälens IF | 287,35 |
KARLSSON Elin | OK Borgen | 362,45 |
ELIASSON Magdalena | Edsele AIK | 364,00 |
HERRAR, sprint/C (157 deltagare) | FIS-pkt | |
TAUGBOEL Haavard Solaas | NOR | 22,22 |
FOSSLI Sondre Turvoll | NOR | 23,67 |
PETERSON Teodor | IFK Umeå | 24,37 |
STRANDVALL Matias | FIN | 25,99 |
BRANDSDAL Eirik | NOR | 32,59 |
PENTSINEN Anssi | FIN | 38,19 |
JÖNSSON Emil | Anna&Emil Sportklubb | 41,72 |
VUORINEN Lauri | FIN | 42,77 |
RISETH Fredrik | NOR | 45,20 |
SILFVER Erik | IFK Umeå | 46,06 |
AUNE Paal Troean | NOR | 48,04 |
DYVIK Karl-Johan | IFK Mora SK | 48,61 |
WESTBERG Karl-Johan | Borås SK | 50,11 |
JOHANSSON Emil | IK Jarl Rättvik | 50,75 |
EK Aleksander Dyrberg | NOR | 52,83 |
MAEKI Joni | FIN | 54,20 |
NORDSTRÖM Gustav | Borås SK | 55,61 |
VALNES Erik | NOR | 55,77 |
PERSSON Anton | SK Bore | 57,51 |
NORTHUG Even | NOR | 58,00 |
NYENG Emil | NOR | 58,11 |
THORN Viktor | Ulricehamns IF | 60,93 |
TEFRE Gjoeran | NOR | 62,04 |
MIKKONEN Juho | FIN | 64,56 |
HÄGGSTRÖM Johan | Piteå Elit SK | 65,35 |
NORTHUG JR. Petter | NOR | 65,38 |
STADAAS Kasper | NOR | 65,51 |
KETELAE Toni | FIN | 65,90 |
BAKKEN Timo Andre | NOR | 67,53 |
HERMANSSON Pontus | SK Bore | 68,13 |
STENSHAGEN Mattis | NOR | 69,68 |
AURLAND Joachim | NOR | 70,03 |
NILSEN Vegard Bjerkreim | NOR | 70,15 |
BAKKENE Eivind | NOR | 73,17 |
JONSSON Olof | Trillevallens Sportklubb | 74,18 |
HIPPE Even Saeteren | NOR | 74,97 |
GRATE Marcus | IFK Umeå | 75,34 |
STOCK Daniel | NOR | 75,73 |
STENSAAS Magnus | NOR | 76,24 |
NORUM ROBIN | IFK Umeå | 77,36 |
RINGSBY Johannes | SK Bore | 77,67 |
HOLTH Chrisander Skjoenberg | NOR | 78,57 |
FORSBERG JOHAN | IFK Umeå | 79,50 |
HAARALA Juuso | FIN | 79,70 |
JENSSEN Jan Thomas | NOR | 79,77 |
NYENGET Martin Loewstroem | NOR | 79,95 |
HEDLUND Anton | Falun Borlänge SK | 84,38 |
BU Torstein | NOR | 86,87 |
LEPISTO Lauri | FIN | 87,01 |
GRAVE Nils Magnus Boeen | NOR | 87,37 |
RUNDGREEN Mathias | NOR | 88,29 |
HOVLAND Torgeir Sulen | NOR | 88,48 |
MOXNES Einar Flaktveit | NOR | 88,66 |
WIIG Sivert | NOR | 89,60 |
SUHONEN Verneri | FIN | 90,11 |
STAKSTON Petter | NOR | 91,21 |
EKREN Thomas | NOR | 92,92 |
EDSTRÖM Eddie | Stockviks SF | 93,63 |
THORSTENSEN Erik Lippestad | NOR | 94,88 |
GUSTAFSSON Victor | IFK Mora SK | 95,05 |
LINDBLAD Anton | Hudiksvalls IF | 97,05 |
JACOBSSON Hugo | Falun Borlänge SK | 97,06 |
TURTVEIT Vebjoern | NOR | 97,52 |
NOVAK Max | Offerdals SK | 97,93 |
EINASTE Kein | EST | 99,21 |
DAHLEN Thomas Albertsen | NOR | 100,24 |
JOHANSSON Markus | Zinkgruvans IF | 101,07 |
THORN Gabriel | SK Bore | 102,43 |
ANDERSSON Jens | Kalix SK | 104,74 |
AUGDAL Eirik Sverdrup | NOR | 105,76 |
FINES Svein Berg | NOR | 106,00 |
BÅNGMAN Mattias | Offerdals SK | 106,66 |
SIPILA Turo | FIN | 110,68 |
EROLA Santeri | FIN | 111,48 |
SVENSSON Andreas | Ulricehamns IF | 111,55 |
LOEFALD Gjermund | NOR | 111,59 |
VINKANHARJU Waltteri | FIN | 111,93 |
HOEL Amund | NOR | 111,95 |
AARRESTAD Magnus Lian | NOR | 112,99 |
RUUS Markus | Åsarna IK | 113,26 |
OLSSON Sebastian | Stockviks SF | 113,65 |
GUNNULFSEN Mikael | NOR | 114,63 |
VUORELA Markus | FIN | 115,77 |
FREDRIKSSON Marcus | Lycksele IF | 116,93 |
SVINSAAS Jo | NOR | 117,86 |
LENNARTSSON Marcus | Garphyttans IF | 118,08 |
NYGAARD Per Kristian | NOR | 119,09 |
LARSSON Adam | Falun Borlänge SK | 119,80 |
BUSKQVIST Alfred | IK Stern | 120,46 |
FRORUD Espen Udjus | NOR | 120,61 |
KNOTTEN Sivert | NOR | 121,78 |
NYSTRÖM Jesper | Falun Borlänge SK | 121,91 |
PERSSON Emil | Östersunds SK | 122,33 |
SMITH Callum | GBR | 125,28 |
PERSSON Nils | Östersunds SK | 127,76 |
SÖDERSTEN Daniel | Orsa SK | 128,70 |
KVAALE Gaute | NOR | 129,25 |
PAAKKONEN Lasse | FIN | 131,11 |
TALLBOM Patrik | Östersunds SK | 131,35 |
JANSSON Jakob | Östersunds SK | 131,77 |
HUSBY Erik | NOR | 131,93 |
SARKKINEN Joonas | FIN | 134,08 |
AUNLI Lars Ove | NOR | 136,07 |
HOEL Johan | NOR | 138,64 |
SUN Qinghai | CHN | 141,63 |
WANG Qiang | CHN | 141,72 |
FAHLÉN Tom | Landsbro IF SK | 142,29 |
HJELDE Christian Magnus | NOR | 147,51 |
AXELSSON Viktor | Borås SK | 149,20 |
PANISI Gilberto | Falun Borlänge SK | 155,64 |
BJERKRHEIM Kjetil Andre | NOR | 159,34 |
STENSTRÖM Hannes | Trillevallens Sportklubb | 160,21 |
HEDMAN PETTER | IFK Umeå | 164,12 |
PEDERSEN Krister Aaen | NOR | 167,90 |
RYTTERVOLD Ivar Andre | NOR | 171,23 |
ANDERSSON Edvin | Landsbro IF SK | 173,74 |
HENRIKSSON Niklas | Gellivare Skidallians IK | 175,53 |
GILLMAN Adam | Garphyttans IF | 175,93 |
TIIRO Matias | FIN | 176,21 |
ERIKSSON Erik | Gellivare Skidallians IK | 176,34 |
VUOLLET Eino | FIN | 177,21 |
PERSSON Johan | Trillevallens Sportklubb | 177,30 |
EKLÖF Johannes | IF Hallby SOK | 177,87 |
WESTGAARD Thomas Hjalmar | IRL | 178,62 |
GROENFLATEN Sindre | NOR | 179,32 |
ENGSTRÖM Jonatan | Borås SK | 181,12 |
LINDELL Oscar | Stockviks SF | 183,10 |
OLANDER Carl | IK Stern | 190,83 |
MYHR Konrad | Åsarna IK | 194,72 |
LEANDER John | Åsarna IK | 196,27 |
SJÖBERG Erik | Eksjö SOK | 197,07 |
HARJU Iiro-Mikko | FIN | 207,07 |
ENTEMAKE Maowulietibieke | CHN | 207,61 |
HOLMBERG Ludvig | Ulricehamns IF | 208,67 |
SUNDSVIK Espen | NOR | 217,11 |
EINARSSON Snorri Eythor | ISL | 219,61 |
HOLTH Bendik Skjoenberg | NOR | 220,41 |
KARTANO Antti | FIN | 222,82 |
FJELLBORG Henrik | Gellivare Skidallians IK | 223,51 |
TORVINEN Petri | FIN | 224,23 |
STÅHL Joakim | Järbo IF | 225,44 |
JOHANSSON Gustav | Ulricehamns IF | 227,11 |
DEYANOV Simeon | Trillevallens Sportklubb | 233,03 |
PONTINEN Teemu | FIN | 234,36 |
WESTERLUND William | Falu IK Skidklubb | 280,90 |
ZHOU Yi | CHN | 288,18 |
VINSA Emil | Sävast Ski Team IF | 292,95 |
JONSSON Albert | ISL | 293,00 |
JOHANSSON Martin | Linköpings SK | 310,37 |
ASKENGREN Albert | Visborgs OK | 313,16 |
THORELL David | IK Stern | 313,28 |
BJÖRKMAN Erik | Täfteå IK | 327,78 |
LAMOEY Kristoffer | NOR | 333,85 |
DAHLÉN Henrik | Tynderö IK | 354,13 |
FORSLUND Johan | Lycksele IF | 383,51 |
NORDMARK Markus | Nässjö Ski | 562,46 |
JORDHEIM Ola | NOR |
LÖRDAG | ||
DAMER, 10 km/F (78 deltagare) | FIS-pkt | |
KALLA Charlotte | Piteå Elit SK | 2,81 |
ANDERSSON Ebba | Sollefteå Skidor IF | 31,20 |
WENG Lotta Udnes | NOR | 37,97 |
KRISTOFFERSEN Emilie | NOR | 42,09 |
HEIMDAL Lovise | NOR | 43,05 |
SVENDSEN Anna | NOR | 43,75 |
DAHLQVIST Maja | Falun Borlänge SK | 46,46 |
DYVIK Anna | IFK Mora SK | 48,99 |
JOHANSEN Marte Maehlum | NOR | 49,15 |
MATINTALO Johanna | FIN | 49,68 |
SLIND Kari Oeyre | NOR | 53,10 |
PIIPPO Eveliina | FIN | 54,05 |
MOLANDER KRISTIANSEN Moa | Falun Borlänge SK | 54,25 |
VINSA Lisa | Piteå Elit SK | 54,89 |
MODIG Lovisa | Sävast Ski Team IF | 55,07 |
ERKERS Frida | IFK Mora SK | 56,42 |
OUS Amalie Haakonsen | NOR | 60,12 |
NISHIKAWA Emily | CAN | 60,73 |
MOHLIN Elin | Hudiksvalls IF | 60,79 |
MYRSETH Merete | NOR | 62,00 |
THEODORSEN Silje | NOR | 62,74 |
BJOERNSGAARD Marthe | NOR | 63,02 |
SAARI Anna-Kaisa | FIN | 63,79 |
OEVREBUST Martine Lorgen | NOR | 64,05 |
RÖNNLUND Elina | IFK Umeå | 64,09 |
MYHRE Julie | NOR | 64,26 |
LYLYNPERA Katri | FIN | 65,42 |
SUNDLING JONNA | IFK Umeå | 65,93 |
HOKKANEN Heini | FIN | 66,65 |
LI Xin | CHN | 67,24 |
TAYLOR Annika | GBR | 67,94 |
ERIKSSON Mia | Piteå Elit SK | 67,96 |
OLSSON Moa | Falun Borlänge SK | 69,24 |
HAKALA Maija | FIN | 70,98 |
PITKANEN Marjaana | FIN | 71,51 |
LINDKVIST Ida | IFK Mora SK | 71,56 |
FLETEN Emilie | NOR | 72,68 |
ELEBRO Sofie | IFK Umeå | 75,27 |
HALLQUIST Frida | Åsarna IK | 75,31 |
NISSINEN Vilma | FIN | 76,72 |
RIBOM Emma | Piteå Elit SK | 78,14 |
ALAKOSKI Anni | FIN | 79,39 |
CHI Chunxue | CHN | 80,86 |
SOLIN Jenny | Sollefteå Skidor IF | 83,48 |
HARVIKEN Johanne Hauge | NOR | 88,93 |
BATHE Nichole | GBR | 90,15 |
TORVINEN Petra | FIN | 93,08 |
UKKOLA Johanna | FIN | 93,87 |
JÖNSSON Matilda | Gellivare Skidallians IK | 99,88 |
LARSSON Jenny | Gellivare Skidallians IK | 102,55 |
HAGER Julia | FIN | 105,62 |
MAN Dandan | CHN | 109,06 |
AHOKAS Iina | FIN | 113,27 |
KVAALE Barbro | NOR | 114,18 |
JONASSON Maria | Östersunds SK | 119,17 |
AARRESTAD Nora Lian | NOR | 121,52 |
DAHL Ida | IFK Mora SK | 124,05 |
JANSSON Julia | Sollefteå Skidor IF | 130,05 |
JONSDOTTIR Elsa Gudrun | ISL | 131,47 |
HALLQUIST Sara | Åsarna IK | 131,67 |
MUIZNIECE Anda | LAT | 133,47 |
IDSTROM-PORTTI Tiina | FIN | 138,80 |
SKOTTHEIM Johanna | Sälens IF | 150,20 |
ANGELSIÖÖ Julia | Storvreta IK | 151,24 |
JOHANSSON Eva | Linköpings SK | 153,30 |
WADMAN Sara | IFK Mora SK | 157,57 |
BJÖRKLUND Emma | IFK Mora SK | 159,14 |
KORPI Maarit | FIN | 172,56 |
LINDBERG Sofia | Robertsfors IK | 175,66 |
SAAPUNKI Susanna | FIN | 182,13 |
GUDNADOTTIR Kristrun | ISL | 208,46 |
HALLQUIST Ingrid | Åsarna IK | 239,20 |
LARSSON Moa | Falun Borlänge SK | 262,59 |
VIKMAN Hanna | Gellivare Skidallians IK | 281,78 |
BÅNGMAN Evelina | Offerdals SK | 299,35 |
ELIASSON Magdalena | Edsele AIK | 299,53 |
KARLSSON Elin | OK Borgen | 310,39 |
ANDERSSON Ingela | IFK Arvidsjaur Skidor |
HERRAR, 15 km/F (180 deltagare) | FIS-pkt | |
HEIKKINEN Matti | FIN | 1,57 |
STOCK Daniel | NOR | 17,82 |
RUNDGREEN Mathias | NOR | 20,26 |
LEHTONEN Lari | FIN | 21,59 |
THORN Viktor | Ulricehamns IF | 24,63 |
NYENGET Martin Loewstroem | NOR | 30,52 |
LAGESON Simon | Åsarna IK | 31,78 |
WESTBERG Karl-Johan | Borås SK | 32,18 |
HOEL Johan | NOR | 32,88 |
NORUM ROBIN | IFK Umeå | 33,77 |
HYVARINEN Perttu | FIN | 33,88 |
SANDSTRÖM Björn | Piteå Elit SK | 34,79 |
JESPERSEN Chris Andre | NOR | 35,39 |
GUNNULFSEN Mikael | NOR | 35,59 |
STENSAAS Magnus | NOR | 36,21 |
ENGDAHL Petter | Östersunds SK | 36,30 |
NORTHUG JR. Petter | NOR | 37,27 |
AUGDAL Eirik Sverdrup | NOR | 37,97 |
STENSHAGEN Mattis | NOR | 38,05 |
TEFRE Gjoeran | NOR | 38,14 |
SVEEN Simen Andreas | NOR | 38,94 |
JENSSEN Jan Thomas | NOR | 38,99 |
FRORUD Espen Udjus | NOR | 39,34 |
EINARSSON Snorri Eythor | ISL | 40,72 |
KVAALE Gaute | NOR | 41,74 |
NYGAARD Per Kristian | NOR | 41,86 |
PETERSON Teodor | IFK Umeå | 41,99 |
BRUVOLL Ole Joergen | NOR | 42,14 |
PENTSINEN Anssi | FIN | 42,19 |
NYENG Emil | NOR | 43,04 |
KILLICK Graeme | CAN | 43,24 |
LINDBLAD Anton | Hudiksvalls IF | 43,35 |
NILSEN Vegard Bjerkreim | NOR | 43,43 |
TAUGBOEL Haavard Solaas | NOR | 43,96 |
FREDRIKSSON Marcus | Lycksele IF | 45,55 |
VARIS Kari | FIN | 45,87 |
HÄGGSTRÖM Johan | Piteå Elit SK | 46,17 |
TURTVEIT Vebjoern | NOR | 46,46 |
GRAVE Nils Magnus Boeen | NOR | 46,54 |
BRÄNNMARK Viktor | Piteå Elit SK | 47,35 |
SVENSSON Daniel | IFK Mora SK | 47,94 |
NORBERG Mikael | SK Gränsen | 48,39 |
MIKKELSEN Martin | NOR | 49,23 |
GUSTAFSSON Victor | IFK Mora SK | 50,23 |
SILFVER Erik | IFK Umeå | 51,10 |
RUUS Markus | Åsarna IK | 51,51 |
MAEKI Joni | FIN | 52,82 |
THORN Gabriel | SK Bore | 53,14 |
HOLTH Chrisander Skjoenberg | NOR | 53,38 |
FAHLÉN Tom | Landsbro IF SK | 54,26 |
VUORINEN Lauri | FIN | 54,60 |
DANIELSSON Filip | SK Bore | 54,76 |
VINKANHARJU Waltteri | FIN | 55,38 |
AURLAND Joachim | NOR | 56,22 |
VUORELA Markus | FIN | 56,68 |
BUCHER-JOHANNESSEN Thomas | NOR | 57,39 |
ULVANG Joergen Saeternes | NOR | 58,29 |
HEDLUND Anton | Falun Borlänge SK | 58,74 |
STAKSTON Petter | NOR | 59,80 |
EDSTRÖM Eddie | Stockviks SF | 60,60 |
STRANDVALL Matias | FIN | 60,72 |
SVENSSON Andreas | Ulricehamns IF | 61,27 |
ANDERSSON Jens | Kalix SK | 62,54 |
MIKKONEN Juho | FIN | 65,55 |
BUSKQVIST Alfred | IK Stern | 66,09 |
ERIKSSON Jonas | IFK Mora SK | 66,09 |
LEPISTO Lauri | FIN | 66,25 |
WESTGAARD Thomas Hjalmar | IRL | 66,83 |
AUNLI Lars Ove | NOR | 68,20 |
GUMMERUS Lauri | FIN | 68,21 |
FOLKVORD Sindre | NOR | 68,79 |
SUNDMAN Edvard | Åsarna IK | 69,10 |
BU Torstein | NOR | 69,67 |
WIIG Sivert | NOR | 70,19 |
SMITH Callum | GBR | 70,47 |
JONSSON Olof | Trillevallens Sportklubb | 70,78 |
LENNARTSSON Lucas | Garphyttans IF | 70,96 |
HOEL Amund | NOR | 71,34 |
EKREN Thomas | NOR | 72,36 |
SARKKINEN Joonas | FIN | 74,02 |
DAHLEN Thomas Albertsen | NOR | 74,29 |
NORDSTRÖM Gustav | Borås SK | 74,35 |
FOLKVORD Ingvar | NOR | 74,37 |
PERSSON Emil | Östersunds SK | 74,55 |
HAARALA Juuso | FIN | 74,98 |
EKLÖF Johannes | IF Hallby SOK | 75,45 |
AHOKAS Niila | FIN | 75,61 |
GROENFLATEN Sindre | NOR | 75,85 |
DYVIK Karl-Johan | IFK Mora SK | 75,96 |
NOVAK Max | Offerdals SK | 76,94 |
GILLMAN Adam | Garphyttans IF | 77,02 |
NORTHUG Even | NOR | 77,19 |
IDSTROEM Reima | FIN | 78,17 |
PERSSON Nils | Östersunds SK | 78,28 |
RINGSBY Johannes | SK Bore | 78,74 |
KORPELA Heikki | FIN | 79,55 |
HÖRNFELDT Rasmus | Östersunds SK | 80,29 |
BJERKRHEIM Kjetil Andre | NOR | 80,66 |
SVINSAAS Jo | NOR | 81,00 |
HERMANSSON Pontus | SK Bore | 81,81 |
NYSTRÖM Jesper | Falun Borlänge SK | 82,36 |
PARTTIMAA Aleksi | FIN | 82,82 |
EMILSSON Håkan | Offerdals SK | 83,08 |
BRINK Jörgen | Delsbo IF | 83,72 |
WANG Qiang | CHN | 84,88 |
JACOBSSON Hugo | Falun Borlänge SK | 85,03 |
HUSBY Erik | NOR | 85,29 |
MAKELA Juuso | FIN | 86,07 |
GRATE Marcus | IFK Umeå | 86,69 |
SIPILA Turo | FIN | 87,85 |
LARSSON Adam | Falun Borlänge SK | 89,00 |
SUHONEN Verneri | FIN | 89,30 |
NISKA Niklas | FIN | 91,10 |
HALLQUIST Victor | Åsarna IK | 91,17 |
LENNARTSSON Marcus | Garphyttans IF | 92,46 |
AARRESTAD Magnus Lian | NOR | 93,77 |
JORDHEIM Ola | NOR | 94,82 |
MYHR Konrad | Åsarna IK | 96,31 |
SUNDSVIK Espen | NOR | 96,78 |
HAUGEN John Magnus | NOR | 98,16 |
HJELDE Christian Magnus | NOR | 98,81 |
EINASTE Kein | EST | 99,68 |
JOHANSSON Markus | Zinkgruvans IF | 100,21 |
FORSBERG JOHAN | IFK Umeå | 100,51 |
TALLBOM Patrik | Östersunds SK | 100,88 |
MOXNES Einar Flaktveit | NOR | 100,95 |
ENGSTRÖM Jonatan | Borås SK | 101,88 |
ROTVOLD Gustav | Åsarna IK | 102,14 |
ENTEMAKE Maowulietibieke | CHN | 103,79 |
HOLTH Bendik Skjoenberg | NOR | 106,23 |
LEANDER John | Åsarna IK | 106,36 |
ANDERSSON Edvin | Landsbro IF SK | 107,01 |
EROLA Santeri | FIN | 108,09 |
HEDMAN PETTER | IFK Umeå | 108,10 |
BJÖRKMAN Erik | Täfteå IK | 111,14 |
FJELLBORG Henrik | Gellivare Skidallians IK | 111,36 |
PONTINEN Teemu | FIN | 114,91 |
VUOLLET Eino | FIN | 116,54 |
PERSSON Johan | Trillevallens Sportklubb | 117,13 |
KARTANO Antti | FIN | 117,59 |
TORVINEN Petri | FIN | 117,91 |
OLANDER Carl | IK Stern | 117,98 |
PEDERSEN Krister Aaen | NOR | 118,20 |
HARJU Iiro-Mikko | FIN | 120,61 |
HENRIKSSON Niklas | Gellivare Skidallians IK | 122,02 |
LARSSON David | Hudiksvalls IF | 125,86 |
SÖDERSTEN Daniel | Orsa SK | 126,57 |
RYTTERVOLD Ivar Andre | NOR | 127,41 |
LAMOEY Kristoffer | NOR | 128,07 |
DEYANOV Simeon | Trillevallens Sportklubb | 128,15 |
JOHANSSON Emil | IK Jarl Rättvik | 130,66 |
FINES Svein Berg | NOR | 131,99 |
KARLSTROM Hugo | FIN | 136,51 |
JONSSON Albert | ISL | 142,48 |
STENSTRÖM Hannes | Trillevallens Sportklubb | 144,59 |
JONSSON Fredrik | Hudiksvalls IF | 150,28 |
AXELSSON Viktor | Borås SK | 153,33 |
VINSA Emil | Sävast Ski Team IF | 156,81 |
JOHANSSON Gustav | Ulricehamns IF | 157,67 |
SUN Qinghai | CHN | 160,95 |
THORELL David | IK Stern | 164,80 |
LINDELL Oscar | Stockviks SF | 171,00 |
SJÖBERG Erik | Eksjö SOK | 176,26 |
BÅNGMAN Mattias | Offerdals SK | 176,89 |
WESTERLUND William | Falu IK Skidklubb | 179,14 |
STÅHL Joakim | Järbo IF | 180,12 |
ERIKSSON Erik | Gellivare Skidallians IK | 182,02 |
JANSSON Jakob | Östersunds SK | 182,20 |
ENGMAN Alexander | Gellivare Skidallians IK | 188,81 |
ZHOU Yi | CHN | 191,57 |
HOLMBERG Ludvig | Ulricehamns IF | 196,67 |
KNIF Viljam | FIN | 207,23 |
HALLSTRÖM Simon | Idre SK | 210,26 |
ASKENGREN Albert | Visborgs OK | 245,56 |
FORSLUND Johan | Lycksele IF | 246,13 |
OLSSON Sebastian | Stockviks SF | 248,53 |
JOHANSSON Martin | Linköpings SK | 291,93 |
DAHLÉN Henrik | Tynderö IK | 384,60 |
NORDMARK Markus | Nässjö Ski | 523,67 |
STRIDSMAN Johan | Bodens SK |
SÖNDAG | ||
DAMER, 20 km/C masstart | FIS-pkt | |
KALLA Charlotte | Piteå Elit SK | 2,81 |
ANDERSSON Ebba | Sollefteå Skidor IF | 31,20 |
WENG Lotta Udnes | NOR | 37,97 |
KRISTOFFERSEN Emilie | NOR | 42,09 |
HEIMDAL Lovise | NOR | 43,05 |
SVENDSEN Anna | NOR | 43,75 |
DAHLQVIST Maja | Falun Borlänge SK | 46,46 |
JOHANSEN Marte Maehlum | NOR | 49,15 |
MATINTALO Johanna | FIN | 49,68 |
SLIND Kari Oeyre | NOR | 53,10 |
PIIPPO Eveliina | FIN | 54,05 |
MOLANDER KRISTIANSEN Moa | Falun Borlänge SK | 54,25 |
VINSA Lisa | Piteå Elit SK | 54,89 |
MODIG Lovisa | Sävast Ski Team IF | 55,07 |
ERKERS Frida | IFK Mora SK | 56,42 |
OUS Amalie Haakonsen | NOR | 60,12 |
NISHIKAWA Emily | CAN | 60,73 |
MOHLIN Elin | Hudiksvalls IF | 60,79 |
MYRSETH Merete | NOR | 62,00 |
THEODORSEN Silje | NOR | 62,74 |
BJOERNSGAARD Marthe | NOR | 63,02 |
SAARI Anna-Kaisa | FIN | 63,79 |
OEVREBUST Martine Lorgen | NOR | 64,05 |
RÖNNLUND Elina | IFK Umeå | 64,09 |
MYHRE Julie | NOR | 64,26 |
LYLYNPERA Katri | FIN | 65,42 |
SUNDLING JONNA | IFK Umeå | 65,93 |
LI Xin | CHN | 67,24 |
TAYLOR Annika | GBR | 67,94 |
ERIKSSON Mia | Piteå Elit SK | 67,96 |
OLSSON Moa | Falun Borlänge SK | 69,24 |
HAKALA Maija | FIN | 70,98 |
PITKANEN Marjaana | FIN | 71,51 |
LINDKVIST Ida | IFK Mora SK | 71,56 |
FLETEN Emilie | NOR | 72,68 |
ELEBRO Sofie | IFK Umeå | 75,27 |
HALLQUIST Frida | Åsarna IK | 75,31 |
NISSINEN Vilma | FIN | 76,72 |
RIBOM Emma | Piteå Elit SK | 78,14 |
ALAKOSKI Anni | FIN | 79,39 |
CHI Chunxue | CHN | 80,86 |
HEISKANEN Heli | FIN | 83,33 |
SOLIN Jenny | Sollefteå Skidor IF | 83,48 |
HARVIKEN Johanne Hauge | NOR | 88,93 |
BATHE Nichole | GBR | 90,15 |
NURMI Leena | FIN | 91,85 |
TORVINEN Petra | FIN | 93,08 |
UKKOLA Johanna | FIN | 93,87 |
ÖHRN Rebecca | IFK Umeå | 98,06 |
JÖNSSON Matilda | Gellivare Skidallians IK | 99,88 |
LARSSON Jenny | Gellivare Skidallians IK | 102,55 |
HAGER Julia | FIN | 105,62 |
MAN Dandan | CHN | 109,06 |
KVAALE Barbro | NOR | 114,18 |
JONASSON Maria | Östersunds SK | 119,17 |
LUNDKVIST Helena | Kalix SK | 122,51 |
DAHL Ida | IFK Mora SK | 124,05 |
JANSSON Julia | Sollefteå Skidor IF | 130,05 |
JONSDOTTIR Elsa Gudrun | ISL | 131,47 |
HALLQUIST Sara | Åsarna IK | 131,67 |
SKOTTHEIM Johanna | Sälens IF | 150,20 |
ANGELSIÖÖ Julia | Storvreta IK | 151,24 |
JOHANSSON Eva | Linköpings SK | 153,30 |
WADMAN Sara | IFK Mora SK | 157,57 |
BJÖRKLUND Emma | IFK Mora SK | 159,14 |
KORPI Maarit | FIN | 172,56 |
LINDBERG Sofia | Robertsfors IK | 175,66 |
VUOLLE Senni | FIN | 176,09 |
SAAPUNKI Susanna | FIN | 182,13 |
GUDNADOTTIR Kristrun | ISL | 208,46 |
HALLQUIST Ingrid | Åsarna IK | 239,20 |
LARSSON Moa | Falun Borlänge SK | 262,59 |
VIKMAN Hanna | Gellivare Skidallians IK | 281,78 |
KARLSSON Elin | OK Borgen | 310,39 |
HERRAR, 30 km/C masstart (154 deltagare) | FIS-pkt | |
HEIKKINEN Matti | FIN | 1,57 |
STOCK Daniel | NOR | 17,82 |
RUNDGREEN Mathias | NOR | 20,26 |
LEHTONEN Lari | FIN | 21,59 |
THORN Viktor | Ulricehamns IF | 24,63 |
ANDERSSON Simon | Falun Borlänge SK | 25,25 |
NYENGET Martin Loewstroem | NOR | 30,52 |
LAGESON Simon | Åsarna IK | 31,78 |
JÖNSSON Emil | Anna&Emil Sportklubb | 32,08 |
WESTBERG Karl-Johan | Borås SK | 32,18 |
HOEL Johan | NOR | 32,88 |
NORUM ROBIN | IFK Umeå | 33,77 |
HYVARINEN Perttu | FIN | 33,88 |
SANDSTRÖM Björn | Piteå Elit SK | 34,79 |
JESPERSEN Chris Andre | NOR | 35,39 |
GUNNULFSEN Mikael | NOR | 35,59 |
STENSAAS Magnus | NOR | 36,21 |
ENGDAHL Petter | Östersunds SK | 36,30 |
NORTHUG JR. Petter | NOR | 37,27 |
AUGDAL Eirik Sverdrup | NOR | 37,97 |
STENSHAGEN Mattis | NOR | 38,05 |
TEFRE Gjoeran | NOR | 38,14 |
SVEEN Simen Andreas | NOR | 38,94 |
JENSSEN Jan Thomas | NOR | 38,99 |
FRORUD Espen Udjus | NOR | 39,34 |
EINARSSON Snorri Eythor | ISL | 40,72 |
KVAALE Gaute | NOR | 41,74 |
NYGAARD Per Kristian | NOR | 41,86 |
BRUVOLL Ole Joergen | NOR | 42,14 |
KILLICK Graeme | CAN | 43,24 |
LINDBLAD Anton | Hudiksvalls IF | 43,35 |
NILSEN Vegard Bjerkreim | NOR | 43,43 |
HOVLAND Torgeir Sulen | NOR | 45,52 |
FREDRIKSSON Marcus | Lycksele IF | 45,55 |
HÄGGSTRÖM Johan | Piteå Elit SK | 46,17 |
GRAVE Nils Magnus Boeen | NOR | 46,54 |
BRÄNNMARK Viktor | Piteå Elit SK | 47,35 |
VALNES Erik | NOR | 47,72 |
SVENSSON Daniel | IFK Mora SK | 47,94 |
MIKKELSEN Martin | NOR | 49,23 |
GUSTAFSSON Victor | IFK Mora SK | 50,23 |
SILFVER Erik | IFK Umeå | 51,10 |
RUUS Markus | Åsarna IK | 51,51 |
MAEKI Joni | FIN | 52,82 |
THORN Gabriel | SK Bore | 53,14 |
HOLTH Chrisander Skjoenberg | NOR | 53,38 |
FAHLÉN Tom | Landsbro IF SK | 54,26 |
VUORINEN Lauri | FIN | 54,60 |
DANIELSSON Filip | SK Bore | 54,76 |
VINKANHARJU Waltteri | FIN | 55,38 |
AURLAND Joachim | NOR | 56,22 |
VUORELA Markus | FIN | 56,68 |
BUCHER-JOHANNESSEN Thomas | NOR | 57,39 |
ULVANG Joergen Saeternes | NOR | 58,29 |
HEDLUND Anton | Falun Borlänge SK | 58,74 |
STAKSTON Petter | NOR | 59,80 |
EDSTRÖM Eddie | Stockviks SF | 60,60 |
SVENSSON Andreas | Ulricehamns IF | 61,27 |
ANDERSSON Jens | Kalix SK | 62,54 |
MIKKONEN Juho | FIN | 65,55 |
BUSKQVIST Alfred | IK Stern | 66,09 |
ERIKSSON Jonas | IFK Mora SK | 66,09 |
LEPISTO Lauri | FIN | 66,25 |
WESTGAARD Thomas Hjalmar | IRL | 66,83 |
AUNLI Lars Ove | NOR | 68,20 |
GUMMERUS Lauri | FIN | 68,21 |
PERSSON Anton | SK Bore | 68,50 |
FOLKVORD Sindre | NOR | 68,79 |
SUNDMAN Edvard | Åsarna IK | 69,10 |
BU Torstein | NOR | 69,67 |
SMITH Callum | GBR | 70,47 |
JONSSON Olof | Trillevallens Sportklubb | 70,78 |
LENNARTSSON Lucas | Garphyttans IF | 70,96 |
SARKKINEN Joonas | FIN | 74,02 |
DAHLEN Thomas Albertsen | NOR | 74,29 |
NORDSTRÖM Gustav | Borås SK | 74,35 |
FOLKVORD Ingvar | NOR | 74,37 |
LOEFALD Gjermund | NOR | 74,49 |
PERSSON Emil | Östersunds SK | 74,55 |
HAARALA Juuso | FIN | 74,98 |
EKLÖF Johannes | IF Hallby SOK | 75,45 |
GROENFLATEN Sindre | NOR | 75,85 |
NOVAK Max | Offerdals SK | 76,94 |
GILLMAN Adam | Garphyttans IF | 77,02 |
KOSKELA Niko | FIN | 78,22 |
PERSSON Nils | Östersunds SK | 78,28 |
RINGSBY Johannes | SK Bore | 78,74 |
KORPELA Heikki | FIN | 79,55 |
HÖRNFELDT Rasmus | Östersunds SK | 80,29 |
BJERKRHEIM Kjetil Andre | NOR | 80,66 |
HERMANSSON Pontus | SK Bore | 81,81 |
NYSTRÖM Jesper | Falun Borlänge SK | 82,36 |
PARTTIMAA Aleksi | FIN | 82,82 |
EMILSSON Håkan | Offerdals SK | 83,08 |
BRINK Jörgen | Delsbo IF | 83,72 |
WANG Qiang | CHN | 84,88 |
JACOBSSON Hugo | Falun Borlänge SK | 85,03 |
HUSBY Erik | NOR | 85,29 |
MAKELA Juuso | FIN | 86,07 |
GRATE Marcus | IFK Umeå | 86,69 |
SIPILA Turo | FIN | 87,85 |
LARSSON Adam | Falun Borlänge SK | 89,00 |
SUHONEN Verneri | FIN | 89,30 |
NISKA Niklas | FIN | 91,10 |
HALLQUIST Victor | Åsarna IK | 91,17 |
LENNARTSSON Marcus | Garphyttans IF | 92,46 |
AARRESTAD Magnus Lian | NOR | 93,77 |
JORDHEIM Ola | NOR | 94,82 |
MYHR Konrad | Åsarna IK | 96,31 |
HAUGEN John Magnus | NOR | 98,16 |
HJELDE Christian Magnus | NOR | 98,81 |
JOHANSSON Markus | Zinkgruvans IF | 100,21 |
PANISI Gilberto | Falun Borlänge SK | 100,63 |
TALLBOM Patrik | Östersunds SK | 100,88 |
ENGSTRÖM Jonatan | Borås SK | 101,88 |
ROTVOLD Gustav | Åsarna IK | 102,14 |
ENTEMAKE Maowulietibieke | CHN | 103,79 |
HOLTH Bendik Skjoenberg | NOR | 106,23 |
LEANDER John | Åsarna IK | 106,36 |
ANDERSSON Edvin | Landsbro IF SK | 107,01 |
EROLA Santeri | FIN | 108,09 |
HEDMAN PETTER | IFK Umeå | 108,10 |
BJÖRKMAN Erik | Täfteå IK | 111,14 |
FJELLBORG Henrik | Gellivare Skidallians IK | 111,36 |
PONTINEN Teemu | FIN | 114,91 |
VUOLLET Eino | FIN | 116,54 |
PERSSON Johan | Trillevallens Sportklubb | 117,13 |
KARTANO Antti | FIN | 117,59 |
OLANDER Carl | IK Stern | 117,98 |
PEDERSEN Krister Aaen | NOR | 118,20 |
HARJU Iiro-Mikko | FIN | 120,61 |
LARSSON David | Hudiksvalls IF | 125,86 |
SÖDERSTEN Daniel | Orsa SK | 126,57 |
DEYANOV Simeon | Trillevallens Sportklubb | 128,15 |
JONSSON Albert | ISL | 142,48 |
STENSTRÖM Hannes | Trillevallens Sportklubb | 144,59 |
JONSSON Fredrik | Hudiksvalls IF | 150,28 |
AXELSSON Viktor | Borås SK | 153,33 |
VINSA Emil | Sävast Ski Team IF | 156,81 |
JOHANSSON Gustav | Ulricehamns IF | 157,67 |
SUN Qinghai | CHN | 160,95 |
THORELL David | IK Stern | 164,80 |
LINDELL Oscar | Stockviks SF | 171,00 |
SJÖBERG Erik | Eksjö SOK | 176,26 |
BÅNGMAN Mattias | Offerdals SK | 176,89 |
WESTERLUND William | Falu IK Skidklubb | 179,14 |
STÅHL Joakim | Järbo IF | 180,12 |
ZHOU Yi | CHN | 191,57 |
HOLMBERG Ludvig | Ulricehamns IF | 196,67 |
ASKENGREN Albert | Visborgs OK | 245,56 |
FORSLUND Johan | Lycksele IF | 246,13 |
OLSSON Sebastian | Stockviks SF | 248,53 |
JOHANSSON Martin | Linköpings SK | 291,93 |
DAHLÉN Henrik | Tynderö IK | 384,60 |
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius