Dessa åker i Bruksvallsloppet
Nu har anmälningsfristen gått ut för helgens tre tävlingsdagar i Bruksvallarna och i vanlig ordning är i princip hela den svenska eliten anmälda. En spännande start gör givetvis Charlotte Kalla som förberett sig utanför landslaget för första gången sedan han blev senior.
Det finns också flera utländska åkare, bland annat från Norge, Tjeckien (bland annat Lukas Bauer), Japan, Storbritannien och andra länder.
Seniorklasserna kör fristil på fredag, 5 och 10 km för damer respektive herrar. På lördag är också juniorklasserna med och då är det klassisk stil som står på programmet. Bruksvallsloppet avslutas med en sprint i klassisk stil på söndag. Där är det också både junior- och seniorklasser.
Här är dom anmälda till alla tävlingsdagarna:
FREDAG
D 21, 5 km/F
ANDERSSON Ebba 1997 Sollefteå Skidor IF 43,09
ANGELSIÖÖ Julia 1996 Storvreta IK 151,88
AULAND Clara 1993 Sävast Ski Team IF 99,84
BACKÉN Elin 1999 Rehns BK 332,89
BERG Julie Victoria 1997 NOR 107,40
BJÖRKLUND Sofie 1996 Trillevallens Sportklubb 199,21
BOSTAD Guro 1996 NOR 94,62
BRYNE Elin 1996 Malungs IF 206,43
BÅNGMAN Hedda 1995 Offerdals SK 93,37
BÖRJESJÖ Malin 1996 Sundbybergs IK 117,10
CATES Fern 1995 GBR 312,00
CAVALLIN Johanna 1995 Högbo GIF 349,09
CEDERVÄRN Emilie 1991 Ulricehamns IF 56,05
DAHL Ida 1996 IFK Mora SK 166,76
DAHL Lisa 1992 Offerdals SK 89,23
DAHLBERG Hanna 1996 Ulricehamns IF 222,23
DAHLQVIST Maja 1994 Falun Borlänge SK 68,36
DYVIK Anna 1994 Falun Borlänge SK 100,17
ELEBRO Sofie 1993 IFK Umeå 114,51
ELIASSON Magdalena 1993 Graninge-Alliansen 295,93
ERIKSSON Mia 1987 Piteå Elit SK 89,38
ERIKSSON Hanna 1995 IFK Mora SK 132,29
ERKERS Frida 1992 IFK Mora SK 77,18
FALK Hanna 1989 Ulricehamns IF 57,08
FORSMAN Sanna 1999 Öje IF 244,93
GRUBBMO Anne Lise 1993 NOR 158,82
GRÄFNINGS Maria 1985 Karlslunds IF SF 80,18
GUDNADOTTIR Kristrun 1997 ISL 255,81
HAAG Anna 1986 Anna&Emil Sportklubb 51,51
HAGSTRÖM Johanna 1998 Falköpings AIK SK 95,47
HALLQUIST Frida 1990 Åsarna IK 89,16
HALLVARDSDOTTIR Solveig Maria 1996 ISL
HENRIKSSON Sofia 1994 Piteå Elit SK 37,62
IGLESIAS Lydia 1997 ESP 169,35
INDAL Ida 1990 Offerdals SK 97,76
INGEMARSDOTTER Ida 1985 Åsarna IK 34,12
ISHIDA Masako 1980 JPN 55,19
ISHIGAKI Sumiko 1985 JPN 68,16
IVARSSON Emma 1993 Årsunda IF 129,71
JIRHED Jennie 1989 Östersunds SK 146,61
JØRGENSEN Anniken 1992 NOR 117,95
JOHANSSON Eva 1990 Linköpings SK 129,76
JOHANSSON Fanny 1998 Stockviks SF 181,12
JONSSON Lisa 1999 Sävedalens AIK 227,66
JÖNSSON Matilda 1997 Gellivare Skidallians IK 123,58
KALLA Charlotte 1987 Piteå Elit SK 17,19
KANT Anna Emilie 1995 NOR 120,85
KARAKI Nagano 1997 JPN 148,72
KOBAYASHI Yuki 1987 JPN 50,90
KODAMA Miki 1996 JPN 99,20
KOLAROSKA Marija 1997 MKD 374,91
KOSENDA Harumi 1996 JPN 146,81
KVELI Laila 1987 Team Swedemount SC
LARSSON Jenny 1996 Gellivare Skidallians IK 112,35
LINDBORG Sara 1983 Östersunds SK 76,21
LINDKVIST Ida 1991 IFK Mora SK 106,25
LOCKNER Jackline 1994 Hudiksvalls IF 167,47
LUNDKVIST Helena 1994 Kalix SK 115,85
MAJBÄCK Maja 1998 Jukkasjärvi IF 139,67
MARTINSSON Cajsa 1996 Östersunds SK 123,55
MODIG Lovisa 1993 Sävast Ski Team IF 97,25
MOEN Kristin 1999 NOR 191,60
MOHLIN Elin 1991 Åsarna IK 62,44
MOLANDER KRISTIANSEN Moa 1995 Åsarna IK 129,01
MYHR Sofia 1995 Östersunds SK 384,87
NILSSON Stina 1993 IFK Mora SK 34,89
NORD Madelene 1996 IFK Mora SK 262,55
NORDSTRÖM Maria 1991 Ulricehamns IF 59,29
OBAYASHI Chisa 1984 JPN 57,13
OLSSON Magdalena 1990 Älvdalens IF SK 126,40
OLSSON Moa 1997 Falun Borlänge SK 102,27
OLSSON Sandra 1995 Malungs IF 99,69
PAJALA Magdalena 1988 Piteå Elit SK
PERSSON Isabelle 1994 Stockviks SF 137,89
PERSSON Alicia 1998 Stockviks SF 133,65
RENAA Eiril Fuglem 1996 NOR 126,38
RYDQVIST Maria 1983 Älvdalens IF SK 41,15
RÖNNLUND Elina 1996 IFK Umeå 85,28
SETTLIN Evelina 1992 Hudiksvalls IF 43,13
SJØVOLD Pauline 1995 NOR 360,92
SKULBRU Hanne 1996 NOR 109,40
SNILDALSLI Wenche Aune 1994 NOR 137,20
SOLIN Jenny 1996 Sollefteå Skidor IF 95,99
STENSETH Ane Appelkvist 1995 NOR 165,40
SUNDLING Jonna 1994 IFK Umeå 59,63
SUNDSVIK Line 1994 NOR 128,54
SUTRO Evelina 1996 IFK Mora SK 138,97
SVENSSON Lisa K 1989 Åsarna IK 105,21
SVENSSON Klara 1996 Borås SK 161,41
SÖDERLUND Helene 1987 IFK Mora SK 97,47
SÖMSKAR LINN 1989 IFK Umeå 52,04
TAKIZAWA Kozue 1995 JPN 106,10
TANAKA Yukari 1996 JPN 106,96
THALIN Emma 1997 Hudiksvalls IF 127,76
TODOROVSKA Viktorija 2000 MKD 195,39
TØNSET Anne Katrine 1996 NOR 1333,09
TRUU Stine Lise 1999 Järpens SK 144,34
TSUCHIYA Masae 1996 JPN 126,26
WATANABE Yuka 1996 JPN 111,15
WIKÉN Emma 1989 Åsarna IK 67,43
VINSA Lisa 1995 Piteå Elit SK 74,46
WOLLAN Karoline 1995 NOR 196,94
ÖBERG Jennie 1989 Piteå Elit SK 72,57
H 21, 10 km/F
AASBØ Jonas 1997 NOR 123,49
AASTVEDT Eirik Tvedt 1995 NOR 314,28
AFLODAL Axel 1999 Sundbybergs IK 118,81
AFLODAL Gustav 1997 Sundbybergs IK 108,78
AHRLIN Jerry 1978 Team Swedemount SC
AMONDSEN Erik 1988 DEN
ANDERSSON Jens 1990 Kalix SK 67,36
ANDERSSON Edvin 1997 Landsbro IF SK 123,35
ANDERSSON Simon 1991 Falun Borlänge SK 32,93
ANDERSSON Erik 1984 Hudiksvalls IF 97,69
ANDERSSON Johannes 1991 IF Ski Team Skåne 168,08
ANDRÉE Fredrik 1994 Bengtsfors BOIS 126,28
ANGELIS Apostolos 1993 GRE 118,40
ANKERSEN Kristian 1991 NOR 336,66
ANTOS Jakub 1994 CZE 84,12
AUGUSTSSON Isak 1998 IFK Mora SK 125,38
AUGUSTSSON Nils 1996 IFK Mora SK 137,60
AUNE Martin 1995 NOR 217,02
AXELSSON Adam 1998 Hvetlanda SK 239,89
AXELSSON Viktor 1993 Borås SK 147,89
BABA Naoto 1996 JPN 58,73
BAKKEN Tarjei 1993 NOR
BARTON Jan 1990 CZE 161,52
BAUER Lukas 1977 CZE 31,35
BENEDIKTSSON Dagur 1998 ISL 271,52
BENNERMO Emil 1996 Hybo AIK
BERG Jonas 1995 NOR 208,68
BERTILSSON Erik 1998 IF Hallby SOK 143,10
BESTAK Jonas 1995 CZE 85,52
BLINDHEIM Eivind Maurseth 1994 NOR 241,24
BRINK Jörgen 1974 Delsbo IF 48,15
BRÄNNMARK Viktor 1992 Piteå Elit SK 40,44
BRÖTE Oscar 1997 Sundbybergs IK 229,08
BURMAN Jens 1994 Åsarna IK 25,99
BUSKQVIST Alfred 1996 IK Stern 74,80
BUVARP Martin Julian 1998 NOR 113,95
BYSTRÖM Fredrik 1982 Orsa SK 65,61
BÅNGMAN Mattias 1993 Offerdals SK 87,19
CAIRNS Sam 1995 GBR 217,74
CARLING Albert 1998 Falu IK 208,71
CHANG CALLE Jose 1974 ECU
CLAESSON Oscar 1995 IF Hallby SOK 115,23
CLAUSSEN Aleksander de Lange 1995 NOR 131,17
DAGESTAD Torstein Haaker 1995 NOR 194,20
DAHL David 1997 Visborgs OK 232,32
DAHLEN Thomas Albertsen 1991 NOR 59,55
DANIELSSON Filip 1996 SK Bore 61,19
DEYANOV Simeon 1994 Trillevallens Sportklubb 106,42
DUDEK Ondrej 1996 CZE 97,52
DYVIK Karl-Johan 1993 Falun Borlänge SK 67,92
EDIN Johan 1987 IFK Mora SK 122,86
EDMAN Martin 1996 Ulricehamns IF 278,73
EDSTRÖM Eddie 1995 Stockviks SF 73,37
EDVARDSSON Mattias 1990 Årsunda IF 177,16
EKLÖF Johannes 1995 IF Hallby SOK 86,08
EKREN Thomas 1995 NOR 128,57
EKSTEDT Adam 1990 IF Ski Team Skåne 531,38
EKSTRÖM Axel 1995 Garphyttans IF 50,96
ELVSETH Anton 1998 NOR 118,19
EMILSSON Håkan 1993 Offerdals SK 86,75
ENGDAHL Jonatan 1996 Trillevallens Sportklubb 106,26
ENGDAHL Petter 1994 Östersunds SK 47,92
ENGHOLM Richard 1999 Johannisbergs AIK 295,63
ENGSTRÖM Jonatan 1996 Borås SK 110,08
ERIKSEN Edvin Grøtan 1999 NOR 241,44
ERIKSEN Sivert Grøtan 1995 NOR 85,62
ERIKSSON Gustav 1991 Falun Borlänge SK 45,00
ERIKSSON Jonas 1997 Falun Borlänge SK 84,25
ERLANDER Felix 1998 Hudiksvalls IF 134,82
FAHLÉN Tom 1994 Landsbro IF SK 91,61
FELLNER Adam 1993 CZE 75,61
FILIPSSON Jens 1997 Sunne SLF 306,57
FINES Svein Berg 1996 NOR 139,19
FJELLBORG Henrik 1995 Gellivare Skidallians IK 117,85
FLATAKER Erling Engesvold 1995 NOR 130,38
FORSBERG JOHAN 1993 IFK Umeå 179,57
FORSS Arvid 1992 Åsarna IK 63,05
FREDRIKSSON Marcus 1996 Lycksele IF 55,55
FUJINOKI Hikari 1993 JPN 55,72
GJEMSE Magnus 1991 NOR 117,27
GRATE Marcus 1996 IFK Umeå 73,76
GRØNFLATEN Sindre 1995 NOR 122,13
HALLBERG Oliver 1996 Falköpings AIK SK 437,98
HANDELAND Sondre 1992 NOR 126,96
HANNESSON Sigurdur Arnar 1999 ISL 274,27
HANSSON Fredrik 1993 IFK Mora SK 123,49
HARCUBA Jiri 1992 CZE 243,69
HAUGAN Sindre Øwre 1995 NOR 116,67
HEDMAN PETTER 1991 IFK Umeå 170,71
HEGGEM Torstein 1999 NOR 238,52
HELLNER Marcus 1985 Gellivare Skidallians IK 9,06
HERMANSSON Pontus 1995 SK Bore 109,76
HOAAS John Gunnar 1995 NOR 152,63
HOEL Amund 1997 NOR 98,09
HOLMBERG Ludvig 1997 Tranemo IF Skidklubb 147,59
HOLMBERG Andreas 1992 IFK Mora SK 76,26
HOLMBRO Hans Kristian 1998 NOR 130,49
HOLMGREN Daniel 1993 IFK Umeå 132,89
HOMMA Yuji 1996 JPN 98,21
HULGAARD Jens 1989 DEN 189,62
HULGAARD Lasse 1991 DEN 160,28
HUNDSETH Johan 1993 NOR 89,79
HUSBY Erik 1997 NOR 106,44
HÄGGSTRÖM Johan 1992 Piteå Elit SK 47,82
HÖRNFELDT Rasmus 1993 Östersunds SK 107,34
INGARD Karl 1998 IK Rex 178,11
ISHIKAWA Jun 1993 JPN 49,69
IVERSEN Gaute 1996 NOR 78,53
JACOBSSON Hugo 1997 Falun Borlänge SK 116,01
JADA Stavre 1998 MKD 139,42
JANSEN Ola Raaum 1994 NOR 186,46
JENSEN Peter 1997 DEN 493,68
JOHANSEN Eirik Andreas 1995 NOR 226,95
JOHANSSON Martin 1995 Linköpings SK 160,44
JOHANSSON Emil 1991 IK Jarl Rättvik 88,60
JOHANSSON Gustav 1997 Ulricehamns IF 165,69
JOHANSSON Martin 1998 Korsnäs IF SK 137,33
JOHANSSON Martin 1984 IFK Mora SK 22,98
JOHANSSON Marcus 1990 Ulricehamns IF 44,64
JOHANSSON Gustav 1994 Gellivare Skidallians IK 104,15
JOHNSEN Vegard 1995 NOR 259,79
JONSSON Albert 1997 ISL 191,93
JONSSON Arvid 1998 Duveds IF 134,67
JONSSON Simon 1998 IF Hallby SOK 165,98
JONSSON Anders 1987 Stockviks SF 47,51
JONSSON Olof 1995 Trillevallens Sportklubb 84,43
JÖNSSON Emil 1985 Anna&Emil Sportklubb 37,07
KARAMICHAS Kleanthis 1988 GRE 143,92
KARDIN Oskar 1992 Östersunds SK 34,14
KARLSSON Simon 1999 IFK Umeå 153,98
KARLSSON Alexander 1998 Källbottens IK 169,26
KARLSSON Anton 1990 Åsarna IK 49,24
KARLSSON Andreas 1999 Kalix SK 169,95
KJÆRNSLI Henrik 1994 NOR 360,65
KJONERUD Kristian A 1994 NOR 110,95
KOLDERUP Sigve 1998 NOR 125,81
KRAUS Jakub 1992 CZE 186,73
KRISTINSSON Brynjar 1988 Ulricehamns IF 140,78
KRISTOFFERSSON Philip 1999 Alnö SK 202,24
KRSTESKI Milancho 1998 MKD 159,91
KYRIAZIS Dimitrios 1994 GRE 189,56
LAGER Joel 1994 Garphyttans IF 158,49
LAGESON Simon 1994 Åsarna IK 46,35
LAMØY Kristoffer 1993 NOR 135,45
LAMOV Andrey 1986 Älvdalens IF SK 109,19
LANGØRGEN Lasse 1999 NOR 275,07
LARSSON Nico 1996 Bengtsfors BOIS 171,05
LARSSON Andre 1992 Svegs IK 129,32
LARSSON Adam 1989 Falun Borlänge SK 102,56
LENNARTSSON Lucas 1994 Garphyttans IF 72,72
LENNARTSSON Marcus 1996 Garphyttans IF 91,62
LENTING Akira 1990 JPN 37,37
LIEBACK Erik 1998 Ulricehamns IF 120,30
LIEDERER Niklas 1991 AUT 67,41
LIND Patrik 1987 Tunafors SK
LINDBLAD Anton 1990 Hudiksvalls IF 28,49
LINDKVIST Martin 1997 IFK Mora SK 157,79
LUNDBERG Simon 1998 SK Bore 236,66
LUNDQVIST Oskar 1997 Sellnäs IF 219,72
LÖVGREN Johan 1991 Vännäs SK 108,92
MAETTIG Valentin 1990 GER 109,16
MAGNUSSON Tim 1992 IFK Mora SK 334,76
MELHUS Marius Landsem 1997 NOR 132,58
MELØY Jakob 1993 NOR 283,57
MIYAZAWA Hiroyuki 1991 JPN 36,08
MLYNAR Peter 1988 SVK 49,17
MØLLER Martin 1980 DEN 99,41
MUNKVOLD Oddne Haavardstun 1994 NOR 163,76
MURAJI Takuma 1995 JPN 75,27
MURBRAECH Sander 1997 NOR 138,67
MYHR Konrad 1996 Åsarna IK 104,09
MYRMO Haakon 1995 NOR 205,73
NELSON Lars 1985 Åsarna IK 58,16
NIEMI-IMPOLA Bill 1989 SK Bore 39,35
NORBERG Mikael 1988 Piteå Elit SK 42,68
NORDHAGEN Simen 1996 NOR 120,64
NORDSTRÖM DAVID 1992 IFK Umeå 84,41
NORDSTRÖM Gustav 1989 Borås SK 66,59
NORØY Magnus 1998 NOR 106,02
NORUM ROBIN 1988 IFK Umeå 31,28
NYSÆTER Erlend 1994 NOR 231,38
NYSTEDT Jacob 1998 Hudiksvalls IF 99,61
NYSTRÖM Jesper 1991 Falun Borlänge SK 65,69
ØDEGAARDEN Vegard 1995 NOR 466,43
OLANDER Carl 1990 IK Stern 112,59
OTTOSSON Henrik 1995 Åsarna IK 91,91
PASINI Gilberto 1994 Falun Borlänge SK 66,09
PERSSON Nils 1993 Östersunds SK 124,81
PERSSON Oscar 1992 SK Bore 50,38
PERSSON Jonas 1996 Trönö IK 297,80
PERSSON Erik 1995 IF Hallby SOK 160,10
PERSSON Johan 1992 Trillevallens Sportklubb 118,89
PERSSON Anton 1995 SK Bore 85,80
PERSSON Emil 1995 Östersunds SK 87,96
PERSSON SIMON 1991 IFK Umeå 80,33
PETERSEN Frederik 1978 DEN 251,70
PETERSON Teodor 1988 IFK Umeå 51,22
PUIGDEFABREGAS Marcos 1994 ESP 131,28
QUICKLUND Carl 1992 Östersunds SK 45,79
RICKARDSSON Daniel 1982 Hudiksvalls IF 17,42
RINGSBY Johannes 1992 SK Bore 79,52
RISETH Jonas 1994 NOR 187,39
RØMER Tue 1992 DEN 219,02
RØVIK Torstein Buan 1996 NOR 132,39
ROJO Imanol 1990 ESP 47,96
ROST Erik 1985 Hudiksvalls IF 117,71
ROTVOLD Gustav 1996 Åsarna IK 87,71
RUUS Markus 1994 Åsarna IK 46,67
RYPL Miroslav 1992 CZE 73,26
SANDGREN Krång Mikael 1990 IFK Mora SK 290,51
SANDSTRÖM Björn 1995 Piteå Elit SK 47,24
SATO Tomoki 1993 JPN 56,89
SELAHN Jens 1996 Stockviks SF 124,90
SELLER Ludek 1995 CZE 81,61
SILFVER Erik 1990 IFK Umeå 58,90
SIVERTSGAARD Vegard 1998 NOR 111,45
SKAR Adrian 1997 NOR 138,19
SMITH Callum 1992 GBR 134,41
SRAIL Jan 1990 CZE 75,07
STANOESKI Toni 1993 MKD 323,80
STENSTRÖM Hannes 1995 Trillevallens Sportklubb 209,22
STRÖMBERG Oscar 1994 Hägglunds Ski Team SK
SUNDMAN Edvard 1995 Åsarna IK 74,67
SUNDSVIK Espen 1993 NOR 76,58
SUNESSON Måns 1994 Sellnäs IF 114,65
SUZUKI Takahiro 1993 JPN 82,68
SVANEBO Anders 1984 Stockviks SF 24,66
SVANEBO Simon 1993 Tynderö IK 258,21
SVENSSON Daniel 1992 IFK Mora SK 55,41
SVENSSON Andreas 1995 Ulricehamns IF 88,79
SVINSAAS Jo 1997 NOR 107,16
SÖDERSTEN Daniel 1995 Orsa SK 122,68
TALLBOM Patrik 1990 Östersunds SK 87,13
TANAKA Masato 1995 JPN 74,15
THOR Jesper 1995 Åsarna IK 165,94
THORN Gabriel 1994 Bengtsfors BOIS 62,78
THORN Viktor 1996 Ulricehamns IF 23,60
TORGERSEN Sebastian 1994 NOR 383,01
TORVIK Truls 1994 NOR 108,32
TYSSELAND Sondre 1993 NOR 230,56
TÄRNING Ludwig 1995 Falköpings AIK SK 160,08
UDA Akihito 1995 JPN 55,11
UDA Takatsugu 1991 JPN 39,92
ULVANG Jørgen Sæternes 1994 NOR 77,69
VAARHEIM Vegard 1997 NOR 136,79
WATSON Callum 1989 AUS 103,30
WEEL ROSBO Joachim 1997 DEN 251,41
WESTBERG Karl-Johan 1992 Borås SK 44,53
VESTERHEIM Magnus 1994 NOR 289,55
WESTGAARD Thomas Hjalmar 1995 IRL 94,83
WESTIN Olle 1999 IK Stern 224,36
VESTØL Olav 1994 NOR
VIGO DEL ARCO Marti 1997 ESP 85,47
VINSA Emil 1995 Sävast Ski Team IF 108,55
VOLLSET Kristoffer By 1996 NOR 126,16
YOSHIDA Keishin 1987 JPN 31,07
YOUNG Gregor 1995 GBR
LÖRDAG
Klass: D 17-20, 5 km/C
ABRAHAMSSON Hanna 2000 Eksjö SOK
ALBERTSSON Julia 2000 Stuguns SK
ALM Olivia 2000 Strömnäs GIF
ANDERSSON Johanna 1998 Falu IK 111,14
ANDREASSON Michaela 1999 Gillberga SK 590,46
AUNE Sigrid Flataas 1998 NOR 157,99
BACKÉN Elin 1999 Rehns BK 332,89
BACKÉN Emma 1997 Rehns BK 160,81
BERG Julie Victoria 1997 NOR 107,40
BLOM Vendela 1998 Stockviks SF 216,56
DAHL Johanna 2000 Vårby IK
DOLLERIS Judith 2000 Falu IK
EINMO Alise 1998 NOR 205,50
ERIKSSON Ida 1999 Malungs IF 268,22
ERIKSSON Maja 2000 Filipstads SF 270,51
FORSMAN Sanna 1999 Öje IF 244,93
FRITZ Hanna 1997 Filipstads SF 177,85
FURUNÄS Amelia 1998 Malungs IF 184,34
GISSELMAN Thea 1999 Rehns BK 340,44
GRØNTJERNET Anna 1998 NOR 147,98
GUDNADOTTIR Kristrun 1997 ISL 255,81
GUSTAFSSON Linn 1997 Filipstads SF 194,77
HALLQUIST Ingrid 1997 Åsarna IK 214,56
HALVARSSON Ella 1999 IFK Mora SK 236,52
HAMMER Nina 2000 AUT 224,75
HAUGEN Une Adeline 1998 NOR 245,76
HERBERT Anna 1999 Brottby SK
IGLESIAS Lydia 1997 ESP 169,35
JACOBSSON Tilda 1999 Rembo IK 204,35
JACOBSSON Nora 1999 Rembo IK 185,98
JOHANSSON Fanny 1998 Stockviks SF 181,12
JOHANSSON Tilda 1998 Duveds IF 183,75
JONSSON Emilia 2000 Ytterhogdals IK
JONSSON Axelina 2000 Rembo IK 2270,49
JONSSON Lisa 1999 Sävedalens AIK 227,66
JÖNSSON Matilda 1997 Gellivare Skidallians IK 123,58
JÖNSSON Wilma 1997 Östersunds SK 229,18
KARLSSON Frida 1999 Sollefteå Skidor IF 95,61
LARSSON Emma 1998 IFK Mora SK 110,72
LAURSOO Hanna Britt 1998 EST 223,00
LINDBLAD Amanda 1997 Stockviks SF
LINDSTRÖM Louise 2000 Högbo GIF
LUNDGREN Moa 1998 IFK Umeå 114,11
MAJBÄCK Maja 1998 Jukkasjärvi IF 139,67
MAJBÄCK Moa 2000 Jukkasjärvi IF
MELÉN Matilda 1998 Falu IK 237,52
MELIN Madelene 1998 Malungs IF 210,35
MOEN Kristin 1999 NOR 191,60
OLOFSSON Frida 1999 Vårby IK 221,72
OLSMATS Eleonora 1999 Sundbybergs IK 227,21
OLSSON Emma 2000 Storvreta IK
OLSSON Moa 1997 Falun Borlänge SK 102,27
OSKARSSON Sofie 1998 SK Leksand 161,53
OVERREIN Nora Soerensen 1997 NOR 419,11
PALMBERG Ida 1999 Högbo GIF 156,05
PERSSON Ida 1999 Högbo GIF 191,44
PERSSON Alicia 1998 Stockviks SF 133,65
PÅLSSON Gabriella 2000 Utrikes Skidklubb
REITAN Synne 1997 NOR 193,28
ROSENBERG Signe 1997 Duveds IF 164,12
SJÖDÉN Katrin 2000 Älvdalens IF SK
SPILKER Live 1998 NOR 339,57
STAV Astrid 1999 NOR 147,54
SUNDMAN Josefina 1998 Åsarna IK 156,29
THALIN Emma 1997 Hudiksvalls IF 127,76
THEANDER Elin 1998 Malungs IF 194,48
UTENGEN Ingvild Ytterhus 1997 NOR 249,09
VASELL Emma 1998 Järpens SK
WEST Moa 1998 SK Bore 291,13
YNGVESSON Karolina 1999 Rembo IK 205,69
ÅNGSTRÖM Sanna 1999 Duveds IF 274,60
H 17-20, 10 km/C
AASBØ Jonas 1997 NOR 123,49
AFLODAL Axel 1999 Sundbybergs IK 118,81
AHNBRINK Oskar 2000 Sundbybergs IK
AICHMAIER Stefan 2000 AUT 319,31
ANDERSSON Max 2000 Domnarvets GOIF 765,78
ANDERSSON Elias 1999 Landsbro IF SK 143,46
ANDERSSON Anton 2000 Garphyttans IF
ANDERSSON Edvin 1997 Landsbro IF SK 123,35
ANDREASEN Jesper Abelsen 1998 NOR 148,16
AUGUSTSSON Isak 1998 IFK Mora SK 125,38
AXELSSON Adam 1998 Hvetlanda SK 239,89
BENEDIKTSSON Dagur 1998 ISL 271,52
BERG Nick 1999 Orsa SK 419,98
BERG Elis 1998 Sunne SLF 200,14
BERGLUND Gustaf 1998 Storvreta IK 114,26
BERSET Kristoffer 1999 NOR 137,25
BERTHELSEN Mads Hannibal 1998 DEN 299,91
BERTILSSON Erik 1998 IF Hallby SOK 143,10
BJÖRN Zackarias 1999 Rembo IK 199,22
BOMAN Adam 2000 Tranemo IF Skidklubb 849,75
BRUVOLL Simen Undlien 1999 NOR 240,55
BRÖTE Oscar 1997 Sundbybergs IK 229,08
BUVARP Martin Julian 1998 NOR 113,95
CARLING Albert 1998 Falu IK 208,71
CLAESSON Edvin 1997 IF Hallby SOK 212,50
DAHL David 1997 Visborgs OK 232,32
DANIELSSON FROST Oskar 1998 Dala-Järna IK 197,24
EKBERG Johan 2000 Nacka Värmdö SK
EKLÖF Harald 2000 IF Hallby SOK
ELVSETH Anton 1998 NOR 118,19
ENGDAHL Johannes 1999 Domnarvets GOIF 218,39
ENGELIN Erik 2000 Offerdals SK
ENGHOLM Richard 1999 Johannisbergs AIK 295,63
ERIKSSON Sebastian 1999 Falu IK 240,29
ERIKSSON Anton 2000 Sollefteå Skidor IF
ERIKSSON Axel 2000 Kvarnsvedens GOIF SK
ERIKSSON Jonas 1997 Falun Borlänge SK 84,25
ERLANDER Felix 1998 Hudiksvalls IF 134,82
FAHLSTRÖM Filip 1999 Johannisbergs AIK 375,53
FILIPSSON Jens 1997 Sunne SLF 306,57
FINNE Sindre 1997 NOR 148,30
FLATAKER Ole Morten 1997 NOR 85,19
FORSBERG Felix 1999 Järpens SK 191,55
FORSBERG Tom 1998 Zinkgruvans IF 276,00
FORSMO Ole Jacob 1998 NOR 185,51
FUGLE Andreas Bjoervik 1998 NOR 217,36
GILLMAN Adam 1997 Garphyttans IF 124,38
GRANSTRÖM Eric 2000 Strömnäs GIF
GRUT Jon Vegard 1999 NOR 199,28
HAGSTRÖM Emil 2000 Garphyttans IF 2175,57
HAMMER Johan Tøndel 1999 NOR 191,34
HANNESSON Sigurdur Arnar 1999 ISL 274,27
HAUGAN Sander Øwre 1999 NOR 195,27
HEGGEM Torstein 1999 NOR 238,52
HENRIKSEN Henrik Andreas 1997 NOR 185,52
HERBERT Johan 1999 Sundbybergs IK 129,95
HOAAS Geir Kristian 1998 NOR 120,96
HØISETH Sivert 2000 NOR
HOEL Amund 1997 NOR 98,09
HOLM Bjørnar Tørnes 1998 NOR 171,79
HOLMBERG Ludvig 1997 Tranemo IF Skidklubb 147,59
HOLMBRO Hans Kristian 1998 NOR 130,49
HUSBY Erik 1997 NOR 106,44
HYNNE Sondre 1999 NOR 122,30
INGARD Karl 1998 IK Rex 178,11
JACOBSSON Hugo 1997 Falun Borlänge SK 116,01
JANSSON Eric 1998 Tranemo IF Skidklubb 211,23
JENSEN Peter 1997 DEN 493,68
JOHANSSON Martin 1998 Korsnäs IF SK 137,33
JOHANSSON Markus 1997 Zinkgruvans IF 123,92
JOHANSSON Oscar 1997 Zinkgruvans IF 145,73
JOHANSSON Albin 1999 Sätra IF 233,56
JOHANSSON Gustav 1997 Ulricehamns IF 165,69
JOHANSSON Ludwig 1997 Ulricehamns IF 315,19
JOHANSSON Leo 1999 Skillingaryds FK 105,41
JONSSON Albert 1997 ISL 191,93
JONSSON Arvid 1998 Duveds IF 134,67
JONSSON Gustav 1999 Hällbybrunns IF 149,33
JONSSON Simon 1998 IF Hallby SOK 165,98
JUTTERSTRÖM Axel 1998 IFK Mora SK 160,44
KARLSSON Andreas 1999 Kalix SK 169,95
KARLSSON Ludwig 1998 Järpens SK 349,33
KARLSSON Alexander 1998 Källbottens IK 169,26
KARLSSON William 2000 Källbottens IK
KARLSSON Simon 1999 IFK Umeå 153,98
KJENNERUD Eivind 1997 NOR 111,12
KRISTOFFERSSON Philip 1999 Alnö SK 202,24
KVARNBRINK Gustav 2000 IFK Umeå
KYRÖ Filip 1999 Högbo GIF 180,27
LARSSON Kevin 1997 Bengtsfors BOIS 232,71
LEANDER John 1997 Åsarna IK 107,34
LIEBACK Erik 1998 Ulricehamns IF 120,30
LINDELL Oscar 1997 Stockviks SF 181,85
LINDKVIST Martin 1997 IFK Mora SK 157,79
LINDMAN Tobias 1998 Stockviks SF 162,62
LUNDBERG Simon 1998 SK Bore 236,66
LUNDBERG Adrian 1999 SK Bore 424,68
LUNDQVIST Oskar 1997 Sellnäs IF 219,72
MELHUS Marius Landsem 1997 NOR 132,58
MICKELS Martin 2000 Bålsta SK
MIDTTUN Vebjoern 1997 NOR 191,94
MODIN Jonathan 1998 Sollefteå Skidor IF 144,06
MODIN Mathias 1999 Sollefteå Skidor IF 277,00
NILSSON Linus 2000 IFK Umeå
NORDER Jonathan 2000 IF Hallby SOK 1066,30
NORDGREN Emrik 1999 IFK Umeå 223,56
NORLI Aksel 1997 NOR 152,95
NORØY Magnus 1998 NOR 106,02
NYAAS Anders 1997 NOR 124,32
NYGREN Linus 1999 Ulricehamns IF 150,42
OLAFSSON Arnar 2000 ISL
OLSSON Måns 1999 Offerdals SK
OLSSON Oscar 1999 Hudiksvalls IF 170,04
OSKARSSON Samuel 2000 SK Leksand
PALANDER Jonatan 1998 Sellnäs IF 243,27
PEDERSEN Isak Stiansson 1997 NOR 226,87
PERSSON Albin 1998 Tranemo IF Skidklubb 236,14
PERSSON Adam 1998 IF Hallby SOK 110,33
PERSSON Jonathan 1997 Domnarvets GOIF 198,18
PETURSSON Petur Tryggvi 1999 ISL
POROMAA William 2000 Johannisbergs AIK
POSTL Thomas 1999 AUT 210,15
RØNNING Sigurd 1997 NOR 111,14
ROOS Anders 1997 Östersunds SK 158,98
ROSENBERG Ossian 2000 Duveds IF
ROSJÖ Eric 1998 IF Hallby SOK 85,92
ROSJÖ Filip 2000 IF Hallby SOK
SANDBERG Timor 1999 Hudiksvalls IF 294,10
SCHULTZ William 2000 IFK Umeå
SCHWARZ Manuel 2000 AUT
SELANDER William 2000 Spikbodarnas IK
SIVERTSGAARD Vegard 1998 NOR 111,45
SJÖBERG Erik 1997 Eksjö SOK 196,50
SJÖKVIST Henning 1998 Stora Tuna IK SK 239,51
SKAR Adrian 1997 NOR 138,19
SLYDAHL Aleksander 1998 NOR 145,17
STAV Vegard 1997 NOR 87,53
STEFANSSON Malte 2000 Oxbergs IF
STØRSETH Sivert 1997 NOR 143,06
STRID Gabriel 1997 Sunne SLF 80,65
STÅHL Joakim 1997 Järbo IF 298,14
SUNDIN Mattias 1997 Vårby IK 170,93
SWEDBERG Anton 1999 Borås SK 240,53
SVENNINGSSON Ludvig 1998 Ulricehamns IF 227,38
SVENSSON Axel 1999 Landsbro IF SK 306,84
SVENSSON Alexander 1997 Äspereds IF 244,06
SVINSAAS Jo 1997 NOR 107,16
THORN Erik 1997 Bengtsfors BOIS 494,50
THORSNES Haavard Skistad 2000 NOR
TJÄRNLUND Nils 1997 Stockviks SF 262,82
VAARHEIM Vegard 1997 NOR 136,79
VALSET Herman Borring 1999 DEN 283,09
VEDAL Tobias 1999 NOR 196,61
WEEL ROSBO Joachim 1997 DEN 251,41
WESTIN Olle 1999 IK Stern 224,36
WINDAHL Olle 2000 Zinkgruvans IF
WINDBICHLER Florian 2000 AUT 334,62
ÖSTANGÅRD Loke 2000 Eksjö SOK
ÖSTENSEN Harald 2000 IFK Skövde SK
D 21, 10 km/C
ANDERSSON Ebba 1997 Sollefteå Skidor IF 43,09
ANGELSIÖÖ Julia 1996 Storvreta IK 151,88
AULAND Clara 1993 Sävast Ski Team IF 99,84
BJÖRKLUND Sofie 1996 Trillevallens Sportklubb 199,21
BOSTAD Guro 1996 NOR 94,62
BRYNE Elin 1996 Malungs IF 206,43
BÅNGMAN Hedda 1995 Offerdals SK 93,37
BÖRJESJÖ Malin 1996 Sundbybergs IK 117,10
CATES Fern 1995 GBR 312,00
CAVALLIN Johanna 1995 Högbo GIF 349,09
CEDERVÄRN Emilie 1991 Ulricehamns IF 56,05
DAHL Lisa 1992 Offerdals SK 89,23
DAHL Ida 1996 IFK Mora SK 166,76
DAHLBERG Hanna 1996 Ulricehamns IF 222,23
DAHLQVIST Maja 1994 Falun Borlänge SK 68,36
DYVIK Anna 1994 Falun Borlänge SK 100,17
ELEBRO Sofie 1993 IFK Umeå 114,51
ERIKSSON Mia 1987 Piteå Elit SK 89,38
ERIKSSON Hanna 1995 IFK Mora SK 132,29
ERKERS Frida 1992 IFK Mora SK 77,18
FALK Hanna 1989 Ulricehamns IF 57,08
GRUBBMO Anne Lise 1993 NOR 158,82
GRÄFNINGS Maria 1985 Karlslunds IF SF 80,18
HAAG Anna 1986 Anna&Emil Sportklubb 51,51
HALLQUIST Frida 1990 Åsarna IK 89,16
HALLVARDSDOTTIR Solveig Maria 1996 ISL
HENRIKSSON Sofia 1994 Piteå Elit SK 37,62
INDAL Ida 1990 Offerdals SK 97,76
INGEMARSDOTTER Ida 1985 Åsarna IK 34,12
ISHIDA Masako 1980 JPN 55,19
ISHIGAKI Sumiko 1985 JPN 68,16
IVARSSON Emma 1993 Årsunda IF 129,71
JIRHED Jennie 1989 Östersunds SK 146,61
JØRGENSEN Anniken 1992 NOR 117,95
JOHANSSON Eva 1990 Linköpings SK 129,76
JONASSON Maria 1996 Östersunds SK 142,25
KALLA Charlotte 1987 Piteå Elit SK 17,19
KANT Anna Emilie 1995 NOR 120,85
KARAKI Nagano 1997 JPN 148,72
KOBAYASHI Yuki 1987 JPN 50,90
KODAMA Miki 1996 JPN 99,20
KOSENDA Harumi 1996 JPN 146,81
KVELI Laila 1987 Team Swedemount SC
LARSSON Jenny 1996 Gellivare Skidallians IK 112,35
LINDBORG Sara 1983 Östersunds SK 76,21
LINDKVIST Ida 1991 IFK Mora SK 106,25
LOCKNER Jackline 1994 Hudiksvalls IF 167,47
LUNDKVIST Helena 1994 Kalix SK 115,85
LÖFSTRÖM Annika 1986 Årsunda IF 171,10
MARTINSSON Cajsa 1996 Östersunds SK 123,55
MODIG Lovisa 1993 Sävast Ski Team IF 97,25
MOHLIN Elin 1991 Åsarna IK 62,44
MOLANDER KRISTIANSEN Moa 1995 Åsarna IK 129,01
MYHR Sofia 1995 Östersunds SK 384,87
NORDSTRÖM Maria 1991 Ulricehamns IF 59,29
NORGREN Britta 1983 Sollefteå Skidor IF 47,48
OBAYASHI Chisa 1984 JPN 57,13
OLSSON Sandra 1995 Malungs IF 99,69
OLSSON Magdalena 1990 Älvdalens IF SK 126,40
PAJALA Magdalena 1988 Piteå Elit SK
PERSSON Isabelle 1994 Stockviks SF 137,89
RENAA Eiril Fuglem 1996 NOR 126,38
RYDQVIST Maria 1983 Älvdalens IF SK 41,15
RÖNNLUND Elina 1996 IFK Umeå 85,28
SETTLIN Evelina 1992 Hudiksvalls IF 43,13
SOLIN Jenny 1996 Sollefteå Skidor IF 95,99
SUNDLING Jonna 1994 IFK Umeå 59,63
SUNDSVIK Line 1994 NOR 128,54
SUTRO Evelina 1996 IFK Mora SK 138,97
SVENSSON Lisa K 1989 Åsarna IK 105,21
SÖDERLUND Helene 1987 IFK Mora SK 97,47
SÖMSKAR LINN 1989 IFK Umeå 52,04
TAKIZAWA Kozue 1995 JPN 106,10
TANAKA Yukari 1996 JPN 106,96
TSUCHIYA Masae 1996 JPN 126,26
WATANABE Yuka 1996 JPN 111,15
WIKÉN Emma 1989 Åsarna IK 67,43
VINSA Lisa 1995 Piteå Elit SK 74,46
WOLLAN Karoline 1995 NOR 196,94
H 21, 15 km/C
AASTVEDT Eirik Tvedt 1995 NOR 314,28
AHRLIN Jerry 1978 Team Swedemount SC
AMONDSEN Erik 1988 DEN
ANDERSSON Jens 1990 Kalix SK 67,36
ANDERSSON Simon 1991 Falun Borlänge SK 32,93
ANDRÉE Fredrik 1994 Bengtsfors BOIS 126,28
ANTOS Jakub 1994 CZE 84,12
AUNE Martin 1995 NOR 217,02
AXELSSON Viktor 1993 Borås SK 147,89
BABA Naoto 1996 JPN 58,73
BAKKEN Tarjei 1993 NOR
BARTON Jan 1990 CZE 161,52
BAUER Lukas 1977 CZE 31,35
BERG Jonas 1995 NOR 208,68
BESTAK Jonas 1995 CZE 85,52
BJÖRNSTAD Ludvik 1996 NOR 136,24
BLINDHEIM Eivind Maurseth 1994 NOR 241,24
BRINK Jörgen 1974 Delsbo IF 48,15
BRÄNNMARK Viktor 1992 Piteå Elit SK 40,44
BURMAN Jens 1994 Åsarna IK 25,99
BUSKQVIST Alfred 1996 IK Stern 74,80
BYSTRÖM Fredrik 1982 Orsa SK 65,61
CAIRNS Sam 1995 GBR 217,74
CLAESSON Oscar 1995 IF Hallby SOK 115,23
CLAUSSEN Aleksander de Lange 1995 NOR 131,17
DAGESTAD Torstein Haaker 1995 NOR 194,20
DANIELSSON Filip 1996 SK Bore 61,19
DUDEK Ondrej 1996 CZE 97,52
DYVIK Karl-Johan 1993 Falun Borlänge SK 67,92
EDMAN Martin 1996 Ulricehamns IF 278,73
EDSTRÖM Eddie 1995 Stockviks SF 73,37
EDVARDSSON Mattias 1990 Årsunda IF 177,16
EKLÖF Johannes 1995 IF Hallby SOK 86,08
EKREN Thomas 1995 NOR 128,57
EKSTEDT Adam 1990 IF Ski Team Skåne 531,38
EKSTRÖM Axel 1995 Garphyttans IF 50,96
EMILSSON Håkan 1993 Offerdals SK 86,75
ENBERG Anton 1992 Falun Borlänge SK 126,06
ENGDAHL Jonatan 1996 Trillevallens Sportklubb 106,26
ENGDAHL Petter 1994 Östersunds SK 47,92
ENGSTRÖM Jonatan 1996 Borås SK 110,08
ERIKSSON Gustav 1991 Falun Borlänge SK 45,00
ERIKSSON Jens 1987 Dala-Floda IF 165,53
FAHLÉN Tom 1994 Landsbro IF SK 91,61
FELLNER Adam 1993 CZE 75,61
FJELLBORG Henrik 1995 Gellivare Skidallians IK 117,85
FLATAKER Erling Engesvold 1995 NOR 130,38
FORSBERG JOHAN 1993 IFK Umeå 179,57
FORSS Arvid 1992 Åsarna IK 63,05
FREDRIKSSON Marcus 1996 Lycksele IF 55,55
FRISK David 1987 IFK Mora SK 101,48
FUJINOKI Hikari 1993 JPN 55,72
GJEMSE Magnus 1991 NOR 117,27
GRØNFLATEN Sindre 1995 NOR 122,13
HALFVARSSON Calle 1989 Sågmyra SK 76,96
HALLBERG Oliver 1996 Falköpings AIK SK 437,98
HANDELAND Sondre 1992 NOR 126,96
HANSSON Fredrik 1993 IFK Mora SK 123,49
HAUGAN Sindre Oewre 1995 NOR 116,67
HEDMAN PETTER 1991 IFK Umeå 170,71
HELLNER Marcus 1985 Gellivare Skidallians IK 9,06
HESTETRÆET Kristoffer 1995 NOR 120,59
HOAAS John Gunnar 1995 NOR 152,63
HOLMBERG Andreas 1992 IFK Mora SK 76,26
HOLMGREN Daniel 1993 IFK Umeå 132,89
HOMMA Yuji 1996 JPN 98,21
HULGAARD Jens 1989 DEN 189,62
HULGAARD Lasse 1991 DEN 160,28
HUNDSETH Johan 1993 NOR 89,79
HÄGGSTRÖM Johan 1992 Piteå Elit SK 47,82
HÖJLIND Gabriel 1996 IFK Mora SK 153,71
HÖRNFELDT Rasmus 1993 Östersunds SK 107,34
ISHIKAWA Jun 1993 JPN 49,69
IVERSEN Mats 1993 NOR 96,53
JANSEN Ola Raaum 1994 NOR 186,46
JOHANSEN Eirik Andreas 1995 NOR 226,95
JOHANSSON Martin 1995 Linköpings SK 160,44
JOHANSSON Martin 1984 IFK Mora SK 22,98
JOHANSSON Marcus 1990 Ulricehamns IF 44,64
JOHANSSON Gustav 1994 Gellivare Skidallians IK 104,15
JOHNSEN Vegard 1995 NOR 259,79
JOHNSSON Jimmie 1985 AXA SC 76,54
JONSSON Anders 1987 Stockviks SF 47,51
JÖNSSON Emil 1985 Anna&Emil Sportklubb 37,07
KARDIN Oskar 1992 Östersunds SK 34,14
KJÆRNSLI Henrik 1994 NOR 360,65
KJONERUD Kristian A 1994 NOR 110,95
KRAUS Jakub 1992 CZE 186,73
KRISTINSSON Brynjar 1988 Ulricehamns IF 140,78
LAGER Joel 1994 Garphyttans IF 158,49
LAGESON Simon 1994 Åsarna IK 46,35
LAMØY Kristoffer 1993 NOR 135,45
LAMOV Andrey 1986 Älvdalens IF SK 109,19
LARSSON Nico 1996 Bengtsfors BOIS 171,05
LARSSON Adam 1989 Falun Borlänge SK 102,56
LARSSON Andre 1992 Svegs IK 129,32
LENNARTSSON Lucas 1994 Garphyttans IF 72,72
LENNARTSSON Marcus 1996 Garphyttans IF 91,62
LENTING Akira 1990 JPN 37,37
LIEDERER Niklas 1991 AUT 67,41
LIND Patrik 1987 Tunafors SK
LINDBLAD Anton 1990 Hudiksvalls IF 28,49
LÖVGREN Johan 1991 Vännäs SK 108,92
MÄTTIG Valentin 1990 GER 109,16
MAGNUSSON Tim 1992 IFK Mora SK 334,76
MELIN SÖDERSTRÖM Erik 1986 Östersunds SK 98,89
MELØY Jakob 1993 NOR 283,57
MOELLER Martin 1980 DEN 99,41
MUNKVOLD Oddne Haavardstun 1994 NOR 163,76
MURAJI Takuma 1995 JPN 75,27
MYHR Konrad 1996 Åsarna IK 104,09
MYRMO Haakon 1995 NOR 205,73
NELSON Lars 1985 Åsarna IK 58,16
NIEMI-IMPOLA Bill 1989 SK Bore 39,35
NIEMI-IMPOLA Bob 1992 SK Bore 186,16
NORBERG Mikael 1988 Piteå Elit SK 42,68
NORDSTRÖM DAVID 1992 IFK Umeå 84,41
NORUM ROBIN 1988 IFK Umeå 31,28
NYSÆTER Erlend 1994 NOR 231,38
NYSTRÖM Jesper 1991 Falun Borlänge SK 65,69
ØDEGAARDEN Vegard 1995 NOR 466,43
OLANDER Carl 1990 IK Stern 112,59
OLSSON Johan 1980 Stockviks SF
PASINI Gilberto 1994 Falun Borlänge SK 66,09
PERSSON Anton 1995 SK Bore 85,80
PERSSON Johan 1992 Trillevallens Sportklubb 118,89
PERSSON Erik 1995 IF Hallby SOK 160,10
PERSSON Nils 1993 Östersunds SK 124,81
PERSSON Oscar 1992 SK Bore 50,38
PERSSON Emil 1995 Östersunds SK 87,96
PETERSEN Frederik 1978 DEN 251,70
PUIGDEFABREGAS Marcos 1994 ESP 131,28
RICKARDSSON Daniel 1982 Hudiksvalls IF 17,42
RINGSBY Johannes 1992 SK Bore 79,52
RISETH Jonas 1994 NOR 187,39
RØMER Tue 1992 DEN 219,02
ROJO Imanol 1990 ESP 47,96
ROST Erik 1985 Hudiksvalls IF 117,71
ROTVOLD Gustav 1996 Åsarna IK 87,71
RUUS Markus 1994 Åsarna IK 46,67
RYPL Miroslav 1992 CZE 73,26
SANDGREN Krång Mikael 1990 IFK Mora SK 290,51
SANDSTRÖM Björn 1995 Piteå Elit SK 47,24
SATO Tomoki 1993 JPN 56,89
SELAHN Jens 1996 Stockviks SF 124,90
SELLER Ludek 1995 CZE 81,61
SILFVER Erik 1990 IFK Umeå 58,90
SMITH Callum 1992 GBR 134,41
SOLIN Anders 1989 IFK Mora SK 130,88
SRAIL Jan 1990 CZE 75,07
STEN Adam 1984 AXA SC 129,10
STENSTRÖM Hannes 1995 Trillevallens Sportklubb 209,22
STRÖMBERG Oscar 1994 Hägglunds Ski Team SK
SUNDMAN Edvard 1995 Åsarna IK 74,67
SUNDSVIK Espen 1993 NOR 76,58
SUNESSON Måns 1994 Sellnäs IF 114,65
SUZUKI Takahiro 1993 JPN 82,68
SVANEBO Anders 1984 Stockviks SF 24,66
SVANEBO Simon 1993 Tynderö IK 258,21
SVENSSON Andreas 1995 Ulricehamns IF 88,79
SVENSSON Daniel 1992 IFK Mora SK 55,41
SVENSSON Oskar 1995 Falun Borlänge SK 32,33
SÖDERSTEN Daniel 1995 Orsa SK 122,68
TALLBOM Patrik 1990 Östersunds SK 87,13
TANAKA Masato 1995 JPN 74,15
THOR Jesper 1995 Åsarna IK 165,94
THORELL David 1994 IK Stern 243,65
THORN Gabriel 1994 Bengtsfors BOIS 62,78
THORN Viktor 1996 Ulricehamns IF 23,60
THYRÉN Emil 1996 Trönö IK 135,78
TORGERSEN Sebastian 1994 NOR 383,01
TORVIK Truls 1994 NOR 108,32
TYNELL Rikard 1986 Grycksbo IF OK 133,54
TYSSELAND Sondre 1993 NOR 230,56
TÄRNING Ludwig 1995 Falköpings AIK SK 160,08
UDA Akihito 1995 JPN 55,11
UDA Takatsugu 1991 JPN 39,92
WATSON Callum 1989 AUS 103,30
VESTERHEIM Magnus 1994 NOR 289,55
WESTGAARD Thomas Hjalmar 1995 IRL 94,83
VESTØL Olav 1994 NOR
VIGO DEL ARCO Marti 1997 ESP 85,47
VINSA Emil 1995 Sävast Ski Team IF 108,55
VOLLSET Kristoffer By 1996 NOR 126,16
YOSHIDA Keishin 1987 JPN 31,07
YOUNG Gregor 1995 GBR
SÖNDAG
D 17-20, sprint/C
ABRAHAMSSON Hanna 2000 Eksjö SOK
ALBERTSSON Julia 2000 Stuguns SK
ALM Olivia 2000 Strömnäs GIF
ANDERSSON Johanna 1998 Falu IK 187,45
AUNE Sigrid Flataas 1998 NOR 277,17
BACKÉN Emma 1997 Rehns BK 257,79
BERG Julie Victoria 1997 NOR 213,11
BLOM Vendela 1998 Stockviks SF 316,36
DAHL Johanna 2000 Vårby IK
DAHLGREN Tua 1998 Spikbodarnas IK 190,81
DOLLERIS Judith 2000 Falu IK
ERIKSSON Maja 2000 Filipstads SF 327,18
ERIKSSON Ida 1999 Malungs IF 513,03
FRITZ Hanna 1997 Filipstads SF 294,80
FURUNÄS Amelia 1998 Malungs IF 210,18
GISSELMAN Thea 1999 Rehns BK 557,72
GUDNADOTTIR Kristrun 1997 ISL 404,83
GUSTAFSSON Linn 1997 Filipstads SF 310,78
HAGSTRÖM Johanna 1998 Falköpings AIK SK 131,82
HALLQUIST Ingrid 1997 Åsarna IK 319,59
HALVARSSON Ella 1999 IFK Mora SK 306,45
HAMMER Nina 2000 AUT
HAUGEN Une Adeline 1998 NOR 405,95
HERBERT Anna 1999 Brottby SK
IGLESIAS Lydia 1997 ESP 389,97
JACOBSSON Tilda 1999 Rembo IK 369,52
JACOBSSON Nora 1999 Rembo IK 295,36
JOHANSEN Lone 1998 NOR 271,01
JOHANSSON Tilda 1998 Duveds IF 236,51
JOHANSSON Fanny 1998 Stockviks SF 265,09
JONSSON Axelina 2000 Rembo IK
JONSSON Lisa 1999 Sävedalens AIK 437,01
JÖNSSON Matilda 1997 Gellivare Skidallians IK 229,92
JÖNSSON Wilma 1997 Östersunds SK 254,57
KARLSSON Frida 1999 Sollefteå Skidor IF 170,57
LARSSON Emma 1998 IFK Mora SK 242,99
LAURSOO Hanna Britt 1998 EST 252,09
LINDBLAD Amanda 1997 Stockviks SF
LINDSTRÖM Louise 2000 Högbo GIF
LUNDGREN Moa 1998 IFK Umeå 119,74
MELÉN Matilda 1998 Falu IK 367,63
MELIN Madelene 1998 Malungs IF 282,87
OLOFSSON Frida 1999 Vårby IK 351,88
OLSMATS Eleonora 1999 Sundbybergs IK 387,56
OLSSON Emma 2000 Storvreta IK
OLSSON Moa 1997 Falun Borlänge SK 146,24
OSKARSSON Sofie 1998 SK Leksand 215,28
OVERREIN Nora Soerensen 1997 NOR
PALMBERG Ida 1999 Högbo GIF 340,34
PERSSON Ida 1999 Högbo GIF 310,01
PÅLSSON Gabriella 2000 Utrikes Skidklubb
REITAN Synne 1997 NOR
ROSENBERG Signe 1997 Duveds IF 208,21
SJÖDÉN Katrin 2000 Älvdalens IF SK
SPILKER Live 1998 NOR 435,91
SUNDMAN Josefina 1998 Åsarna IK 232,41
THALIN Emma 1997 Hudiksvalls IF 141,80
THEANDER Elin 1998 Malungs IF 392,97
TRUU Stine Lise 1999 Järpens SK 191,45
UMBRASAITE Juste 2000 LTU 583,08
VASELL Emma 1998 Järpens SK
WEST Moa 1998 SK Bore 491,38
YNGVESSON Karolina 1999 Rembo IK 342,90
ÅNGSTRÖM Sanna 1999 Duveds IF 361,00
H 17-20, sprint/C
AASBØ Jonas 1997 NOR 254,55
AFLODAL Axel 1999 Sundbybergs IK 197,30
AHNBRINK Oskar 2000 Sundbybergs IK
AICHMAIER Stefan 2000 AUT
ANDERSSON Elias 1999 Landsbro IF SK 221,99
ANDERSSON Max 2000 Domnarvets GOIF
ANDERSSON Anton 2000 Garphyttans IF
AUGUSTSSON Isak 1998 IFK Mora SK 348,66
AXELSSON Adam 1998 Hvetlanda SK 407,39
BAJORAVICIUS Azuolas 1999 LTU 240,28
BENEDIKTSSON Dagur 1998 ISL 378,83
BERG Nick 1999 Orsa SK 552,93
BERG Elis 1998 Sunne SLF 257,15
BERGLUND Gustaf 1998 Storvreta IK 246,80
BERTHELSEN Mads Hannibal 1998 DEN 545,42
BERTILSSON Erik 1998 IF Hallby SOK 309,32
BJÖRN Zackarias 1999 Rembo IK 322,31
BOMAN Adam 2000 Tranemo IF Skidklubb
BRUVOLL Simen Undlien 1999 NOR 463,77
BUVARP Martin Julian 1998 NOR 390,42
CARLING Albert 1998 Falu IK 436,00
CLAESSON Edvin 1997 IF Hallby SOK 425,13
DANIELSSON FROST Oskar 1998 Dala-Järna IK 346,26
EKBERG Johan 2000 Nacka Värmdö SK
EKLÖF Harald 2000 IF Hallby SOK
ELVSETH Anton 1998 NOR 268,87
ENGDAHL Johannes 1999 Domnarvets GOIF 289,56
ENGELIN Erik 2000 Offerdals SK
ENGHOLM Richard 1999 Johannisbergs AIK 544,89
ERIKSEN Edvin Grøtan 1999 NOR 420,08
ERIKSSON Anton 2000 Sollefteå Skidor IF
ERIKSSON Sebastian 1999 Falu IK 322,81
ERIKSSON Axel 2000 Kvarnsvedens GOIF SK
ERLANDER Felix 1998 Hudiksvalls IF 285,53
FAHLSTRÖM Filip 1999 Johannisbergs AIK 577,01
FILIPSSON Jens 1997 Sunne SLF 476,10
FLATAKER Ole Morten 1997 NOR 228,48
FORSBERG Felix 1999 Järpens SK 236,13
FORSBERG Tom 1998 Zinkgruvans IF 292,49
FORSMO Ole Jacob 1998 NOR 431,90
GILLMAN Adam 1997 Garphyttans IF 238,53
HAGSTRÖM Emil 2000 Garphyttans IF
HAMMER Johan Toendel 1999 NOR 483,94
HANNESSON Sigurdur Arnar 1999 ISL 468,47
HERBERT Johan 1999 Sundbybergs IK 214,27
HOAAS Geir Kristian 1998 NOR 287,91
HØISETH Sivert 2000 NOR
HOEL Amund 1997 NOR 166,19
HOLM Bjørnar Tørnes 1998 NOR 336,14
HOLMBERG Ludvig 1997 Tranemo IF Skidklubb 251,99
HUSBY Erik 1997 NOR 223,09
HYNNE Sondre 1999 NOR 277,60
INGARD Karl 1998 IK Rex 379,34
JACOBSSON Hugo 1997 Falun Borlänge SK 108,52
JANSSON Eric 1998 Tranemo IF Skidklubb 241,36
JENSEN Peter 1997 DEN 778,36
JOHANSSON Leo 1999 Skillingaryds FK 269,16
JOHANSSON Martin 1998 Korsnäs IF SK 204,18
JOHANSSON Markus 1997 Zinkgruvans IF 180,17
JOHANSSON Oscar 1997 Zinkgruvans IF 251,49
JOHANSSON Albin 1999 Sätra IF 371,40
JOHANSSON Gustav 1997 Ulricehamns IF 260,19
JOHANSSON Ludwig 1997 Ulricehamns IF 361,78
JONSSON Albert 1997 ISL 406,97
JONSSON Simon 1998 IF Hallby SOK 361,62
JONSSON Gustav 1999 Hällbybrunns IF 253,72
JUTTERSTRÖM Axel 1998 IFK Mora SK 334,97
KARLSSON Andreas 1999 Kalix SK 322,39
KARLSSON Simon 1999 IFK Umeå 222,64
KARLSSON Alexander 1998 Källbottens IK 227,95
KARLSSON William 2000 Källbottens IK
KARLSSON Ludwig 1998 Järpens SK 425,49
KJENNERUD Eivind 1997 NOR 222,91
KOLDERUP Sigve 1998 NOR 356,53
KVARNBRINK Gustav 2000 IFK Umeå
LANGØRGEN Lasse 1999 NOR 411,52
LARSSON Kevin 1997 Bengtsfors BOIS 352,71
LIEBACK Erik 1998 Ulricehamns IF 236,81
LINDELL Oscar 1997 Stockviks SF 230,20
LINDKVIST Martin 1997 IFK Mora SK 254,23
LINDMAN Tobias 1998 Stockviks SF 313,85
LUNDBERG Simon 1998 SK Bore 388,09
LUNDBERG Adrian 1999 SK Bore 603,65
LUNDQVIST Oskar 1997 Sellnäs IF 399,43
MELHUS Marius Landsem 1997 NOR 320,74
MICKELS Martin 2000 Bålsta SK
MIDTTUN Vebjoern 1997 NOR 265,79
MODIN Jonathan 1998 Sollefteå Skidor IF 273,01
MODIN Mathias 1999 Sollefteå Skidor IF 333,73
NILSSON Linus 2000 IFK Umeå
NORDER Jonathan 2000 IF Hallby SOK
NORDGREN Emrik 1999 IFK Umeå 417,12
NORLI Aksel 1997 NOR 310,99
NYAAS Anders 1997 NOR 223,55
NYGREN Linus 1999 Ulricehamns IF 314,45
NYSTEDT Jacob 1998 Hudiksvalls IF 299,29
OLAFSSON Arnar 2000 ISL
OLSSON Oscar 1999 Hudiksvalls IF 264,86
OSKARSSON Samuel 2000 SK Leksand
PALANDER Jonatan 1998 Sellnäs IF 321,18
PEDERSEN Isak Stiansson 1997 NOR 295,70
PERSSON Albin 1998 Tranemo IF Skidklubb 309,16
PERSSON Adam 1998 IF Hallby SOK 115,45
PERSSON Jonathan 1997 Domnarvets GOIF 377,29
PETURSSON Petur Tryggvi 1999 ISL
POSTL Thomas 1999 AUT
RØNNING Sigurd 1997 NOR
ROOS Anders 1997 Östersunds SK 216,26
ROSENBERG Ossian 2000 Duveds IF
ROSJÖ Eric 1998 IF Hallby SOK 195,62
ROSJÖ Filip 2000 IF Hallby SOK
SCHULTZ WILLIAM 2000 IFK Umeå
SCHWARZ Manuel 2000 AUT
SIVERTSGAARD Vegard 1998 NOR 287,61
SJÖBERG Erik 1997 Eksjö SOK 245,73
SJÖKVIST Henning 1998 Stora Tuna IK SK 398,20
SKAR Adrian 1997 NOR 279,68
STAV Vegard 1997 NOR 190,41
STEFANSSON Malte 2000 Oxbergs IF
STØRSETH Sivert 1997 NOR 316,90
STRID Gabriel 1997 Sunne SLF 239,94
STÅHL Joakim 1997 Järbo IF 402,63
SUNDIN Mattias 1997 Vårby IK 284,49
SWEDBERG Anton 1999 Borås SK 328,42
SVENNINGSSON Ludvig 1998 Ulricehamns IF 263,76
SVENSSON Axel 1999 Landsbro IF SK 464,10
SVENSSON Alexander 1997 Äspereds IF 595,95
SVINSAAS Jo 1997 NOR 218,23
THORN Erik 1997 Bengtsfors BOIS
THORSNES Haavard Skistad 2000 NOR
TJÄRNLUND Nils 1997 Stockviks SF 260,96
VAARHEIM Vegard 1997 NOR 212,31
VALSET Herman Borring 1999 DEN 394,63
VEDAL Tobias 1999 NOR 587,98
WEEL ROSBO Joachim 1997 DEN 486,00
WINDAHL Olle 2000 Zinkgruvans IF
WINDBICHLER Florian 2000 AUT
ÖSTANGÅRD Loke 2000 Eksjö SOK
ÖSTENSEN Harald 2000 IFK Skövde SK
D 21, sprint/C
ANGELSIÖÖ Julia 1996 Storvreta IK 507,10
AULAND Clara 1993 Sävast Ski Team IF 76,08
BJÖRKLUND Sofie 1996 Trillevallens Sportklubb 337,03
BRYNE Elin 1996 Malungs IF 281,07
BÅNGMAN Hedda 1995 Offerdals SK 177,60
BÖRJESJÖ Malin 1996 Sundbybergs IK 160,57
CATES Fern 1995 GBR 556,39
CEDERVÄRN Emilie 1991 Ulricehamns IF 227,90
DAHL Ida 1996 IFK Mora SK 230,64
DAHLQVIST Maja 1994 Falun Borlänge SK 41,26
DYVIK Anna 1994 Falun Borlänge SK 103,36
ELEBRO Sofie 1993 IFK Umeå 155,00
ELIASSON Magdalena 1993 Graninge-Alliansen 317,20
ERIKSSON Hanna 1995 IFK Mora SK 199,84
ERIKSSON Mia 1987 Piteå Elit SK 100,47
ERKERS Frida 1992 IFK Mora SK 129,92
FALK Hanna 1989 Ulricehamns IF 10,89
GRÄFNINGS Maria 1985 Karlslunds IF SF 135,64
HAAG Anna 1986 Anna&Emil Sportklubb 97,86
HALLQUIST Frida 1990 Åsarna IK 120,20
HALLVARDSDOTTIR Solveig Maria 1996 ISL
HENRIKSSON Sofia 1994 Piteå Elit SK 95,61
INDAL Ida 1990 Offerdals SK 151,62
INGEMARSDOTTER Ida 1985 Åsarna IK 25,98
ISHIGAKI Sumiko 1985 JPN 310,49
IVARSSON Emma 1993 Årsunda IF 150,58
JOHANSSON Eva 1990 Linköpings SK 180,85
JONASSON Maria 1996 Östersunds SK 232,27
KALLA Charlotte 1987 Piteå Elit SK 34,91
KANT Anna Emilie 1995 NOR 133,91
KARAKI Nagano 1997 JPN 511,99
KODAMA Miki 1996 JPN 381,41
KOSENDA Harumi 1996 JPN 372,52
KVELI Laila 1987 Team Swedemount SC
LARSSON Jenny 1996 Gellivare Skidallians IK 165,50
LINDKVIST Ida 1991 IFK Mora SK 104,41
LOCKNER Jackline 1994 Hudiksvalls IF 100,79
LUNDKVIST Helena 1994 Kalix SK 161,99
LÖFSTRÖM Annika 1986 Årsunda IF
MARTINSSON Cajsa 1996 Östersunds SK 175,48
MODIG Lovisa 1993 Sävast Ski Team IF 129,96
MOHLIN Elin 1991 Åsarna IK 59,03
MOLANDER KRISTIANSEN Moa 1995 Åsarna IK 213,82
NILSSON Stina 1993 IFK Mora SK 34,97
NORDSTRÖM Maria 1991 Ulricehamns IF 58,90
OBAYASHI Chisa 1984 JPN 273,83
OLSSON Sandra 1995 Malungs IF 395,08
OLSSON Magdalena 1990 Älvdalens IF SK
PAJALA Magdalena 1988 Piteå Elit SK
RÖNNLUND Elina 1996 IFK Umeå 111,06
SETTLIN Evelina 1992 Hudiksvalls IF 52,23
SJØVOLD Pauline 1995 NOR 376,76
SKULBRU Hanne 1996 NOR 257,28
SNILDALSLI Wenche Aune 1994 NOR 101,89
SOLIN Jenny 1996 Sollefteå Skidor IF 132,79
STENSETH Ane Appelkvist 1995 NOR 112,81
SUNDLING JONNA 1994 IFK Umeå 31,69
SUTRO Evelina 1996 IFK Mora SK 207,03
SVENSSON Lisa K 1989 Åsarna IK 144,12
SÖDERLUND Helene 1987 IFK Mora SK 153,27
SÖMSKAR LINN 1989 IFK Umeå 14,07
TAKIZAWA Kozue 1995 JPN 408,70
TANAKA Yukari 1996 JPN 373,02
TSUCHIYA Masae 1996 JPN 435,12
WATANABE Yuka 1996 JPN 358,82
WIKÉN Emma 1989 Åsarna IK 148,05
VINSA Lisa 1995 Piteå Elit SK 121,85
ÖBERG Jennie 1989 Piteå Elit SK 32,48
H 21, sprint/C
AASTVEDT Eirik Tvedt 1995 NOR 499,52
AHRLIN Jerry 1978 Team Swedemount SC
AMONDSEN Erik 1988 DEN
ANDERSSON Jens 1990 Kalix SK 87,40
ANDERSSON Simon 1991 Falun Borlänge SK 75,51
ANDRÉE Fredrik 1994 Bengtsfors BOIS 157,19
ANKERSEN Kristian 1991 NOR 139,25
ANTOS Jakub 1994 CZE 166,16
AUGUSTSSON Nils 1996 IFK Mora SK 211,37
AXELSSON Viktor 1993 Borås SK 203,71
BABA Naoto 1996 JPN 379,35
BAKKEN Tarjei 1993 NOR
BARTON Jan 1990 CZE 76,59
BESTAK Jonas 1995 CZE 194,31
BJØRNSTAD Ludvik 1996 NOR 252,34
BRÄNNMARK Viktor 1992 Piteå Elit SK 134,00
BUSKQVIST Alfred 1996 IK Stern 115,89
BÅNGMAN Mattias 1993 Offerdals SK 123,23
CAIRNS Sam 1995 GBR 408,71
DAHL Elias 1996 Offerdals SK 152,09
DAHLEN Thomas Albertsen 1991 NOR 79,15
DEYANOV Simeon 1994 Trillevallens Sportklubb 138,42
DUDEK Ondrej 1996 CZE 532,60
DYVIK Karl-Johan 1993 Falun Borlänge SK 63,46
EDIN Johan 1987 IFK Mora SK 26,76
EDSTRÖM Eddie 1995 Stockviks SF 106,82
EKLÖF Johannes 1995 IF Hallby SOK 228,39
EKREN Thomas 1995 NOR 111,16
EKSTRÖM Axel 1995 Garphyttans IF 128,99
EMILSSON Håkan 1993 Offerdals SK 156,47
ENBERG Anton 1992 Falun Borlänge SK 202,86
ENGDAHL Jonatan 1996 Trillevallens Sportklubb 270,03
ENGSTRÖM Jonatan 1996 Borås SK 214,74
ERIKSEN Sivert Grøtan 1995 NOR 61,72
ERIKSSON Gustav 1991 Falun Borlänge SK 107,85
ERIKSSON Jens 1987 Dala-Floda IF
FAHLÉN Tom 1994 Landsbro IF SK 156,07
FINES Svein Berg 1996 NOR 172,82
FJELLBORG Henrik 1995 Gellivare Skidallians IK 204,99
FORSBERG JOHAN 1993 IFK Umeå 146,62
FORSS Arvid 1992 Åsarna IK 132,40
FREDRIKSSON Marcus 1996 Lycksele IF 140,49
FRISK David 1987 IFK Mora SK 170,00
FUJINOKI Hikari 1993 JPN 200,29
GRATE Marcus 1996 IFK Umeå 76,09
HALFVARSSON Calle 1989 Sågmyra SK 53,63
HANDELAND Sondre 1992 NOR
HEDMAN PETTER 1991 IFK Umeå 193,27
HERMANSSON Pontus 1995 SK Bore 122,73
HESTETRÆET Kristoffer 1995 NOR 234,91
HOLMBERG Andreas 1992 IFK Mora SK 138,69
HOLMGREN Daniel 1993 IFK Umeå 193,11
HOMMA Yuji 1996 JPN 249,50
HULGAARD Jens 1989 DEN 295,89
HULGAARD Lasse 1991 DEN 219,71
HUNDSETH Johan 1993 NOR 205,33
HÄGGSTRÖM Johan 1992 Piteå Elit SK 76,24
HÖJLIND Gabriel 1996 IFK Mora SK 225,64
ISHIKAWA Jun 1993 JPN 238,34
IVERSEN Gaute 1996 NOR 225,44
IVERSEN Mats 1993 NOR 123,51
JANSEN Ola Raaum 1994 NOR 396,15
JOHANSEN Eirik Andreas 1995 NOR 246,87
JOHANSSON Gustav 1994 Gellivare Skidallians IK 145,39
JOHANSSON Emil 1991 IK Jarl Rättvik 56,90
JOHANSSON Martin 1995 Linköpings SK 326,22
JONSSON Olof 1995 Trillevallens Sportklubb 79,39
JONSSON Anders 1987 Stockviks SF 89,53
JÖNSSON Emil 1985 Anna&Emil Sportklubb 35,78
KARDIN Oskar 1992 Östersunds SK 141,82
KARLSSON Anton 1990 Åsarna IK 80,62
KJÆRNSLI Henrik 1994 NOR
KJONERUD Kristian A 1994 NOR 157,15
KRAUS Jakub 1992 CZE 396,10
LAGER Joel 1994 Garphyttans IF 238,56
LAGESON Simon 1994 Åsarna IK 118,49
LAMOV Andrey 1986 Älvdalens IF SK
LARSSON Adam 1989 Falun Borlänge SK 134,72
LARSSON Andre 1992 Svegs IK 225,43
LENNARTSSON Lucas 1994 Garphyttans IF 140,42
LENNARTSSON Marcus 1996 Garphyttans IF 143,37
LENTING Akira 1990 JPN 317,62
LIEDERER Niklas 1991 AUT 144,75
LINDBLAD Anton 1990 Hudiksvalls IF 53,07
MAGNUSSON Tim 1992 IFK Mora SK 410,99
MIYAZAWA Hiroyuki 1991 JPN 81,36
MLYNAR Peter 1988 SVK 92,29
MØLLER Martin 1980 DEN 106,18
MURAJI Takuma 1995 JPN 317,04
MYHR Konrad 1996 Åsarna IK 193,06
NIEMI-IMPOLA Bob 1992 SK Bore
NORDHAGEN Simen 1996 NOR 180,44
NORDSTRÖM DAVID 1992 IFK Umeå 102,55
NORDSTRÖM Gustav 1989 Borås SK 36,72
NORUM ROBIN 1988 IFK Umeå 77,62
NOVAK Max 1996 Offerdals SK 91,40
NYSÆTER Erlend 1994 NOR
NYSTRÖM Jesper 1991 Falun Borlänge SK 99,07
ØDEGAARDEN Vegard 1995 NOR
OLANDER Carl 1990 IK Stern 252,65
OTTOSSON Henrik 1995 Åsarna IK 139,11
PASINI Gilberto 1994 Falun Borlänge SK 113,29
PERSSON Anton 1995 SK Bore 84,51
PERSSON Johan 1992 Trillevallens Sportklubb
PERSSON Erik 1995 IF Hallby SOK 329,25
PERSSON Nils 1993 Östersunds SK 256,57
PERSSON Emil 1995 Östersunds SK 202,83
PERSSON SIMON 1991 IFK Umeå 36,40
PETERSEN Frederik 1978 DEN 349,13
PETERSON Teodor 1988 IFK Umeå 32,81
QUICKLUND Carl 1992 Östersunds SK 48,78
RICKARDSSON Daniel 1982 Hudiksvalls IF 173,69
RINGSBY Johannes 1992 SK Bore 108,04
RØMER Tue 1992 DEN 423,68
RØVIK Torstein Buan 1996 NOR 206,04
ROJO Imanol 1990 ESP 155,17
ROST Erik 1985 Hudiksvalls IF
RUUS Markus 1994 Åsarna IK 164,43
RYPL Miroslav 1992 CZE 215,71
SANDGREN Krång Mikael 1990 IFK Mora SK 216,09
SANDSTRÖM Björn 1995 Piteå Elit SK 122,27
SATO Tomoki 1993 JPN
SELAHN Jens 1996 Stockviks SF 173,48
SELLER Ludek 1995 CZE 132,57
SILFVER Erik 1990 IFK Umeå 51,42
SMITH Callum 1992 GBR 202,07
STRÖMBERG Oscar 1994 Hägglunds Ski Team SK
SUNESSON Måns 1994 Sellnäs IF 158,98
SUZUKI Takahiro 1993 JPN 278,35
SVANEBO Anders 1984 Stockviks SF 82,50
SVANEBO Simon 1993 Tynderö IK 362,21
SVENSSON Andreas 1995 Ulricehamns IF 153,29
SVENSSON Daniel 1992 IFK Mora SK 133,39
SVENSSON Oskar 1995 Falun Borlänge SK 29,05
SÖDERSTEN Daniel 1995 Orsa SK 172,00
TALLBOM Patrik 1990 Östersunds SK 120,85
TANAKA Masato 1995 JPN 366,39
THORELL David 1994 IK Stern
THORN Gabriel 1994 Bengtsfors BOIS 145,00
THORN Viktor 1996 Ulricehamns IF 62,10
TYSSELAND Sondre 1993 NOR 296,23
TÄRNING Ludwig 1995 Falköpings AIK SK 158,99
UDA Akihito 1995 JPN 257,60
ULVANG Jørgen Sæternes 1994 NOR 87,88
WATSON Callum 1989 AUS 140,89
WESTBERG Karl-Johan 1992 Borås SK 49,50
VIGO DEL ARCO Marti 1997 ESP 283,45
VINSA Emil 1995 Sävast Ski Team IF 283,58
VOLLSET Kristoffer By 1996 NOR 199,52
YOSHIDA Keishin 1987 JPN 172,29
YOUNG Gregor 1995 GBR
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius