Dessa åker cuptävlingarna i Borås
Lite i skymundan av OS i Sochi åker våra bästa juniorer och näst bästa seniorer cuptävlingar i Borås i helgen. Både klassisk sprint och klassiska masstarter står på programmet i Scandic Cup och Team Sportia Cup lördag och söndag.
Här är dom anmälda till tävlingarna.
Lördag
D 17-18, sprint/C
3506005 3302478 BACKÉN Emma 1997 Svegs IK 337,92
3505945 3304938 BJERKE Frida 1996 Falköpings AIK SK 407,47
3505996 3533817 BJÄRMARK Daniela 1997 Zinkgruvans IF 454,80
3505949 3305075 BJÖRKLUND Sofie 1996 Hällbybrunns IF 280,93
3505944 3304201 BJÖRKLUND Sara 1996 Alnö SK 377,22
3505955 3320793 BJÖRKLUND Johanna 1996 IF Hallby SOK 368,00
3505936 3441136 BJÖRN Mathilda 1996 Sundbybergs IK 226,13
3505917 3315447 BJÖRNLINGER Karin 1996 IK Vista 257,06
3505951 3480126 BLOMQVIST Elin 1996 IK Stern
3505966 3307634 BRYNE Elin 1996 IK Fryken 332,49
3506007 3534591 BÄCKMAN Ellionore 1997 Hede SK 395,29
3505933 3467529 BÖRJESJÖ Malin 1996 Sundbybergs IK 247,17
3505974 3466273 CARLSSON Agnes 1996 Visborgs OK 587,37
3505946 3304268 DAHLBERG Hanna 1996 Bredaryds SOK 357,69
3506016 3544061 DALBERG Ellen 1997 Åmotfors IF 744,71
3506024 3547403 ELLNESKOG Josefine 1997 IFK Skövde SK 721,81
3506035 3312907 ENGSTRÖM Johanna 1997 Kalix SK 390,84
3506033 3544905 FORSELL Madeleine 1997 Linköpings SK 646,36
3506009 3546066 FRITZ Hanna 1997 Åmåls OK 447,90
3506013 3547437 GUSTAFSSON Linn 1997 Filipstads SF 332,96
3506042 3306164 HALLQUIST Ida 1997 Åsarna IK 421,74
3506041 3302866 HALLQUIST Ingrid 1997 Åsarna IK 480,21
3506003 3550720 JOHANSSON Amanda 1997 Tranemo IF Skidklubb 420,22
3505991 3556800 JOHANSSON Frida 1997 Hudiksvalls IF
3506014 3556958 JOHANSSON Jessica 1997 Falu IK 520,82
3505981 3318953 JONASSON Maria 1996 Östersunds SK 178,03
3505995 3532850 JONSON Julia 1997 IK Stern 536,45
3505994 3546892 JONSON Malin 1996 IK Stern
3506044 3303708 JONSSON Emma 1997 Åsarna IK 369,64
3506019 3516903 JÖNSSON Matilda 1997 Sävast Ski Team IF 406,86
3505959 3303583 KIHLÉN Ida 1996 Malungs IF 258,86
3506036 3563145 LARSSON Anna 1997 Ljusne AIK SK 550,00
3506004 3531753 LINDMAN Filippa 1997 Stockviks SF 258,80
3506010 3533650 LINDQVIST Frida 1997 Hagfors SF 567,87
3506030 3544509 LOCKNER Patricia 1997 Graninge-Alliansen 417,96
3506000 3543378 LUSTH Ilona 1997 Åsarna IK 376,96
3505915 3303989 MARTINSSON Cajsa 1996 IFK Grängesberg SK 342,43
3506043 3550852 NORDLUND Klara 1997 Hybo AIK 634,70
3505963 3312139 NUTTI PILFLYKT Karin 1996 Gellivare Skidallians IK 412,85
3505998 3306552 OLSSON Moa 1997 Vansbro AIK Skidklubb 141,70
3505930 3304946 OLSSON Jasmine 1996 Hudiksvalls IF 482,03
3506026 3311826 PERSSON Olivia 1997 Storumans IK 294,01
3566783 PERSSON Emma 1997 Bjuråkers GIF
3506008 3537693 RIBOM Emma 1997 Kalix SK 242,83
3505999 3518016 ROSENBERG Signe 1997 Duveds IF 357,33
3506028 3556594 RUUS Mathilda 1997 Gillberga SK 180,05
3505956 3320512 RÖNNLUND Elina 1996 IFK Umeå 112,75
3505914 3441193 SKÖLLERHAG Julia 1996 Årjängs IF 832,21
3505916 3473097 SOLIN Jenny 1996 Sollefteå Skidor IF 214,15
3505919 3306966 STARK Linnea 1996 Stockviks SF 198,60
3505924 3305497 STRÖM Linda 1996 Hägglunds Ski Team SK 307,29
3505932 3313087 SUTRO Evelina 1996 IFK Mora SK 245,76
3505947 3451960 SVENSSON Klara 1996 Äspereds IF 357,13
3505997 3535572 TAGG Matilda 1997 Njutångers IF SK 457,46
3506020 3306099 THALIN Emma 1997 Svegs IK 188,24
3505931 3304797 WADMAN Sara 1996 IFK Mora SK 238,41
3506037 3535721 WIDÉN Matilda 1997 IFK Grängesberg SK 489,40
3506046 3552916 WIIK Maja 1997 Tvärreds IF 694,25
3505950 3304557 ÅSLUND Lina 1996 Hedesunda IF 533,01
3506012 3312857 ÅSTOT AGNES 1997 IFK Umeå 530,86
3505954 3479011 ÖHRN Rebecca 1996 Vilhelmina IK 207,64
3505934 3307725 ÖSTLING Sara 1996 Svegs IK 286,96
H 17-18, sprint/C
3501457 3543352 AFLODAL Gustav 1997 Sundbybergs IK 203,56
3501488 3311909 AGGE HAGBERG Adam 1996 IK Jarl Rättvik 384,77
3501354 3305265 ANDERSSON Gustav 1996 Landsbro IF SK 358,23
3501471 3542321 ANDERSSON Edvin 1997 Landsbro IF SK 384,52
3501464 3550647 ARNBERG Fredrik 1997 Stockviks SF 334,23
3501370 3305018 AUGUSTSSON Nils 1996 IFK Mora SK 245,14
3501404 3314184 AXELSSON Olle 1996 Borås SK 213,71
3501528 3556909 BENGTSON Oscar 1996 IK Stern
3501449 3542701 BJERNULF Tobias 1997 Sundbybergs IK 262,97
3501523 3555190 BJÖRKMAN Erik 1997 Täfteå IK 641,45
3501493 3536000 BOMAN Alfred 1997 Tranemo IF Skidklubb
3501366 3466638 BRYNTESSON Tomas 1996 Töcksfors IF
3501398 3305356 BUSKQVIST Alfred 1996 IK Stern 152,40
3501516 3545316 CLAESSON Edvin 1997 IF Hallby SOK 633,40
3501356 3304631 DANIELSSON Filip 1996 Garphyttans IF 145,21
3501507 3543311 DANIELSSON Emil 1997 Dala-Järna IK 378,53
3501415 3469863 EDMAN Martin 1996 Eds SK 464,74
3501362 3304920 ENGDAHL Jonatan 1996 Domnarvets GOIF 223,72
3501386 3305216 ENGSTRÖM Jonatan 1996 Borås GIF 230,40
3501349 3567336 ERIKSSON Emil 1996 Tierps IF 435,64
3501462 3550837 ERIKSSON Jonas 1997 Falun Borlänge SK 212,18
3501520 3555786 FILIPSSON Jens 1997 Sunne SLF
3501505 3312634 FORSLUND Johan 1997 Lycksele IF 478,41
3501396 3476512 FREDRIKSSON Marcus 1996 Lycksele IF 134,33
3501355 3304987 FRIDSÄLL Oscar 1996 Landsbro IF SK 267,29
3501533 3564408 FRIMAN Albert 1996 Brottby SK 433,88
3501466 3311891 GILLMAN Adam 1997 Garphyttans IF 270,28
3501374 3306693 HALLQUIST Gabriel 1996 Åsarna IK 215,77
3501379 3459922 HERBERT Martin 1996 Sundbybergs IK 161,99
3501460 3535747 HOLMBERG Ludvig 1997 Tranemo IF Skidklubb 297,86
3501410 3459203 HÄGESTEN Daniel 1996 Sollefteå Skidor IF 272,75
3501365 3314911 HÖJLIND Gabriel 1996 IFK Mora SK 299,54
3501399 3456167 JACOBSSON Hugo 1997 Falun Borlänge SK 172,80
3501381 3464617 JANSSON Jakob 1996 Månkarbo IF 164,93
3501514 3541687 JOHANSSON Gustav 1997 Ulricehamns IF 349,75
3501515 3546413 JOHANSSON Ludwig 1997 Ulricehamns IF 356,80
3501463 3532348 JOHANSSON Oscar 1997 Linköpings SK 357,09
3501405 3304888 JOHANSSON Daniel 1996 Bredaryds SOK 587,03
3501442 3551884 JOHANSSON Markus 1997 Zinkgruvans IF 317,50
3501446 3303781 JOHANSSON Alexander 1997 Älvdalens IF SK 534,49
3501438 3520640 LARSSON Kevin 1997 Bengtsfors BOIS 640,89
3501384 3311792 LARSSON Nico 1996 Bengtsfors BOIS 298,18
3501441 3536612 LARSSON David 1997 Hudiksvalls IF 299,01
3501501 3313137 LEANDER John 1997 Åsarna IK 327,86
3501358 3314663 LENNARTSSON Marcus 1996 Garphyttans IF 163,61
3501445 3533403 LINDELL Oscar 1997 Stockviks SF 316,66
3501508 3563848 LINDHOLM Oskar 1997 Ljusne AIK SK 290,56
3501435 3545365 LINDKVIST Martin 1997 IFK Mora SK 259,57
3501521 3543824 LUNDQVIST Oskar 1997 Sellnäs IF 401,73
3501345 3303179 MATTSSON-MYHR Konrad 1996 Funäsdalens IF 217,76
3501360 3470911 NILSSON Gustav 1996 Njutångers IF SK 314,27
3501377 3475944 NILSSON Peter 1996 Lycksele IF 216,12
3501351 3471265 NORDMARK Markus 1996 Nässjö Ski 709,03
3501352 3472941 NOVAK Max 1996 Offerdals SK 194,42
3501490 3539756 OLOFSSON Elias 1997 Vårby IK 425,27
3501503 3533221 PERSSON Jonathan 1997 Korsnäs IF SK 399,52
3501444 3555455 PETTERSSON Rasmus 1997 Hägersta GF 549,41
3501526 3534369 ROOS Anders 1997 Östersunds SK 281,46
3501372 3307022 ROTVOLD Gustav 1996 Åsarna IK 305,03
3501343 3307675 SELAHN Jens 1996 Stockviks SF 236,67
3501480 3518347 SJÖBERG Erik 1997 Eksjö SOK 345,01
3501344 3474764 SPIK August 1996 SK Leksand 218,68
3501437 3536778 SVENSSON Alexander 1997 Äspereds IF
3501497 3544244 SÅLDER Anton 1997 Älvdalens IF SK 265,95
3501346 3471398 THORN Viktor 1996 Ulricehamns IF 113,07
3501436 3516507 THORN Erik 1997 Bengtsfors BOIS 489,43
3501359 3541943 THYRÈN Emil 1996 Trönö IK 328,62
3501459 3538121 TJÄRNLUND Nils 1997 Stockviks SF 468,90
3501413 3303328 TÄRNING Albin 1996 Falköpings AIK SK 139,83
3501387 3303575 TÄRNING Hugo 1996 Falköpings AIK SK 396,42
3501447 3555646 ÅSANDER-GRAHN Jonas 1997 Hudiksvalls IF 458,47
3501440 3546298 ÅSLIN Filip 1997 Stockviks SF 336,34
3501363 3313038 ÖSTLUND August 1996 Hedesunda IF 316,52
D 19-20, sprint/C
3505826 3302122 AXELSSON Therese 1994 SK Bore 262,09
3505813 3320769 BJÖRKLUND Emma 1994 IFK Mora SK 324,57
3505906 3305281 BJÖRN MIMMI 1995 IFK Umeå 178,42
3505836 3301322 BJÖRN Linnea 1994 Sundbybergs IK 189,65
3505896 3313335 CAVALLIN Johanna 1995 Högbo GIF 475,11
3505800 3312436 DAHLQVIST Maja 1994 Domnarvets GOIF 80,75
3505828 3303534 DYVIK Anna 1994 Falun Borlänge SK 84,18
3505872 3304011 ERIKSSON Hanna 1995 IFK Mora SK 227,73
3505870 3304904 FORSLIN Erika 1995 Hudiksvalls IF 345,69
3505895 3303187 GUNTERBERG Lovisa 1995 Ulricehamns IF
3225017 3314879 HALE Sarah 1995 IFK Mora SK 199,19
3505863 3304730 HANSSON Olivia 1995 Garphyttans IF 264,56
3505834 3305745 HENRIKSSON Sofia 1994 Strömnäs GIF 128,32
3505871 3314259 JOHANSSON Angelica 1995 IFK Mora SK 232,33
3505904 3304359 JOHANSSON Adina 1995 IK Hakarpspojkarna 284,06
3506011 3534997 JOHNSSON OHRANKÄMMEN Siri 1995 IK Stern
3505901 3307576 JONSSON Josefin 1995 Delsbo IF 315,34
3505801 3314564 JONSSON Ida 1994 Duveds IF 191,78
3505803 3303427 LOCKNER Jackline 1994 Graninge-Alliansen 92,82
3505812 3314366 LUNDKVIST Helena 1994 Kalix SK 193,15
3505858 3303898 MOLANDER-KRISTIANSEN Moa 1995 Domnarvets GOIF 197,28
3505864 3304029 NERGÅRD Naima 1995 Gellivare Skidallians IK 321,64
3505873 3305125 NILSSON Josefin 1995 IK Fryken 427,96
3505849 3320579 NILSSON Carolina 1994 IK Fryken 452,90
3505808 3312105 NYSTRÖM Julia 1994 Nordingrå SK 309,49
3505883 3304045 OLSSON Sandra 1995 Malungs IF 218,60
3505763 3305653 PERSSON Isabelle 1994 Stockviks SF 122,37
3505856 3314028 SEGER Julia 1995 Boo Kanot och Skidklubb 373,64
3505881 3304375 STRÖMBERG Emmalisa 1995 Sollefteå Skidor IF 516,11
3505809 3320967 SUNDLING JONNA 1994 IFK Umeå 45,64
3505877 3303021 SUNDSTRÖM Ida 1995 Luleå Gjutarens IF 349,18
3505882 3305554 WESTIN Vendela 1995 Sollefteå Skidor IF 415,70
3505903 3304433 VIKMAN Hanna 1995 Gellivare Skidallians IK 233,94
3505874 3311750 VINSA Lisa 1995 Jukkasjärvi IF 256,36
3505875 3315488 VIRTALA Julia 1995 Luleå Gjutarens IF 405,62
3505799 3320504 ÖBERG Linnéa 1994 Bergeforsens SK 411,1
H 19-20, sprint/C
3501264 3305224 ANDERSSON Daniel 1995 IFK Grängesberg SK 296,07
3501221 3313871 ANDREÉ Fredrik 1994 Bengtsfors BOIS 125,90
3501210 3306735 AXELSSON Erik 1994 Strömnäs GIF 184,77
3501421 3475100 BRANDER Magnus 1995 Åmotfors IF 247,69
3501248 3314283 BRUKSÅS NYBJÖRK William 1995 Alnö SK 308,31
3501223 3307527 BURMAN Jens 1994 Åsarna IK 154,05
3501511 3543204 BUSKQVIST Abel 1994 IK Stern 469,23
3501334 3307568 CLAESSON Oscar 1995 IF Hallby SOK 261,81
3501197 3456670 CLAREUS Adam 1994 Östersunds SK 220,16
3501281 3305299 EDSTRÖM Eddie 1995 Stockviks SF 189,53
3501259 3306776 EKSTRÖM Axel 1995 Garphyttans IF 188,15
3501274 3307618 EMILSSON Martin 1995 Offerdals SK 229,22
3501167 3312204 ENGDAHL Petter 1994 Domnarvets GOIF 171,45
3501189 3312311 ENGSTRÖM Jacob 1994 Kalix SK 91,42
3501195 3320314 ERIKSSON Viktor 1994 Malungs IF 221,19
3501191 3320942 FAHLÉN Tom 1994 Landsbro IF SK 169,81
3501293 3304458 FINNSKOG Erik 1995 Tranemo IF Skidklubb 291,95
3501269 3314952 FJÄLLBORG Henrik 1995 Jukkasjärvi IF 290,52
3501307 3304862 GARDELIN Mikael 1995 Visborgs OK 649,25
3501249 3314101 GRAHN Jonathan 1995 Bergeforsens SK 234,01
3501310 3304383 HAMMARLUND Fredrik 1995 Ockelbo SK 327,78
3501224 3305943 HEDLUND Anton 1994 Falun Borlänge SK 83,66
3501330 3304193 HERMANSSON Pontus 1995 Ulricehamns IF 153,09
3501192 3314077 JOHANSSON Gustav 1994 Gellivare Skidallians IK 187,86
3501273 3303203 JOHANSSON Martin 1995 Linköpings SK 254,76
3501265 3305026 JOHANSSON Lukas 1995 IK Jarl Rättvik 130,93
3501174 3311933 JOHANSSON Markus 1994 Gillberga SK 192,47
3501182 3306412 JOHANSSON Daniel 1994 Hägglunds Ski Team SK 317,16
3501252 3313129 JONSSON Olof 1995 Duveds IF 163,80
3501299 3305158 KALLINGS Anders 1995 Visborgs OK 482,28
3501311 3316502 KARLSSON Viktor 1994 Storumans IK 259,02
3501171 3313723 LAGER Joel 1994 Garphyttans IF 302,25
3501183 3312816 LAGESON Simon 1994 Åsarna IK 146,94
3501172 3312410 LENNARTSSON Lucas 1994 Garphyttans IF 130,39
3501277 3303047 LINDMARK Viktor 1995 Sollefteå Skidor IF 149,44
3501200 3305422 LUNDHOLM Gustav 1994 Sollefteå Skidor IF 227,86
3501251 3304813 MONTÈN Henrik 1995 Domnarvets GOIF 128,77
3541059 NYQVIST John 1995 IK Stern
3501282 3314986 OLSSON Sebastian 1995 Stockviks SF 161,25
3501326 3303872 OTTOSSON Henrik 1995 Åsarna IK 146,43
3501314 3315439 PERSSON Markus 1995 Hudiksvalls IF 117,12
3501278 3304995 PERSSON Anton 1995 SK Bore 142,05
3501288 3305570 ROOS Olov 1995 Östersunds SK 159,69
3501176 3311479 RUUS Markus 1994 Gillberga SK 111,57
3501289 3304714 RÖNNOLS Jens 1995 Sundbybergs IK 354,23
3501297 3314291 SANDSTRÖM Björn 1995 Täfteå IK 172,00
3501179 3487782 STRÖM Jonathan 1994 Hägglunds Ski Team SK 184,80
3180987 3314408 SUNDMAN Edvard 1995 Åsarna IK 157,48
3501304 3305059 SUOMI-OLSSON Oskar 1995 IFK Mora SK 236,18
3501255 3316478 SVENSSON Oskar 1995 Falun Borlänge SK 67,72
3501228 3311743 SVENSSON Emil 1994 Åsarna IK 192,47
3501298 3307584 SVENSSON Andreas 1995 Ulricehamns IF 166,94
3501205 3312535 SÖDERLUND Erik 1994 Malungs IF 114,15
3501276 3305471 SÖDERSTEN Daniel 1995 Orsa SK 263,28
3501371 3305604 THORELL David 1994 IK Stern 505,89
3501158 3311917 THORN Gabriel 1994 Bengtsfors BOIS 120,14
3501389 3305190 THÅLI Teodor 1994 Falu IK 184,52
3501254 3305000 TÄRNING Ludwig 1995 Falköpings AIK SK 203,75
3501270 3305588 VINSA Emil 1995 Jukkasjärvi IF 283,72
3501266 3306370 ÅBERG Simon 1995 IK Jarl Rättvik 235,03
D 21, sprint/C
3505392 3305323 ANDERSSON TERESE 1989 IFK Umeå 181,81
3505719 3301793 AULAND Clara 1993 Sävast Ski Team IF 85,21
3505784 3306586 DANNBERG Isabella 1993 Högbo GIF 172,30
3505728 3312188 ELEBRO SOFIE 1993 IFK Umeå 139,11
3505788 3314358 ELIASSON Magdalena 1993 Graninge-Alliansen 331,78
3505231 3314739 ERIKSSON Mia 1987 Piteå Elit SK 87,04
3505681 3306420 ERKERS Frida 1992 Sundbybergs IK 184,51
3505405 3302783 FALK Hanna 1989 Ulricehamns IF 27,23
3505096 3304649 GRÄFNINGS Maria 1985 Falun Borlänge SK 123,41
3505340 3302874 HALLBERG Sanna 1988 Åsarna IK 174,83
3505740 3316494 IVARSSON Emma 1993 Årsunda IF 146,11
3505687 3320462 JANSSON Julia 1992 Sollefteå Skidor IF 128,41
3505556 3320561 JOHANSSON Eva 1990 Linköpings SK 253,34
3505497 3301942 LARSEN Lisa 1990 Sundbybergs IK 199,00
3505655 3307311 LARSSON Moa 1992 Falun Borlänge SK 101,71
3505614 3320371 LINDKVIST Ida 1991 IFK Mora SK 150,12
3505500 3301918 LINDSTEDT Emilia 1990 Sundbybergs IK 151,67
3505582 3313764 MALIWAN Anna K 1991 Falun Borlänge SK 680,14
3505750 3303807 MODIG Lovisa 1993 Sävast Ski Team IF 183,73
3505588 3312279 MOHLIN Elin 1991 Sollefteå Skidor IF 86,29
3505757 3312055 NORDSTRAND Sara 1993 Hudiksvalls IF 136,03
3505591 3304615 NORDSTRÖM Maria 1991 Ulricehamns IF 91,75
3505761 3302254 OLSSON Katarina 1993 Fränsta IK 244,87
3505260 3303930 PAJALA Magdalena 1988 Piteå Elit SK 36,79
3505427 3303260 SCHWARTZ Katja 1989 Åsarna IK 242,28
3505909 3305174 SLOTTE Hanna 1989 Falun Borlänge SK 195,01
3505772 3313558 SUNDIN Lovisa 1993 Delsbo IF 242,97
3505644 3307360 SUNDIN Marika 1991 Sollefteå Skidor IF 70,27
3505664 3305760 SUNDSTRÖM Maria 1992 Strömnäs GIF 197,63
3505432 3313541 SVENSSON Lisa K 1989 Åsarna IK 115,69
3505223 3312964 SÖDERLUND Helene 1987 IFK Mora SK 134,59
3505449 3313160 SÖMSKAR LINN 1989 IFK Umeå 39,50
3505781 3320397 WIKLUND Lena 1993 Högbo GIF 233,90
3505782 3321064 ÅSANDER-GRAHN Agnes 1993 Hudiksvalls IF 180,10
3505445 3301553 ÖBERG Jennie 1989 Piteå Elit SK 24,03
H 21, sprint/C
3501483 3551918 ABRAHAMSSON Daniel 1987 Borås SK
3501007 3543816 ARNESSON Jesper 1992 Borås SK 126,17
3501429 3453255 AXELSSON Viktor 1993 Borås SK 212,86
3501532 3567294 BERGENGREN Rickard 1985 IF Ski Team Skåne
3500722 3304334 BERGSTRÖM Adrian 1990 Bodens SK 132,45
3500972 3305794 BERGSTRÖM Martin 1992 Piteå Elit SK 55,13
3500456 3320298 BERGSTRÖM Oscar 1985 IFK Mora SK
3500355 3320801 BLOM Rasmus 1987 Högsäters GF 160,59
3500821 3301306 BROFJÄRD Jesper 1990 Borås SK 145,53
3501044 3320876 BRÄNNMARK Viktor 1992 Bodens SK 180,51
3501085 3306248 DYVIK Karl-Johan 1993 Falun Borlänge SK 82,77
3500409 3312675 EDIN Johan 1987 IFK Mora SK 31,94
3500830 3314614 EKMAN Emil 1990 Ulricehamns IF 144,08
3501087 3312592 EMILSSON Håkan 1993 Offerdals SK 167,94
3500994 3320330 ENBERG Anton 1992 Falun Borlänge SK 215,42
3500879 3313459 ERIKSSON Gustav 1991 Falun Borlänge SK 60,10
3500733 3302742 ERIKSSON Johan 1990 Åsarna IK 87,38
3501093 3320264 FORSBERG JOHAN 1993 IFK Umeå 109,06
3501047 3313715 FORSS Arvid 1992 Åsarna IK 180,65
3501322 3467883 GOTTING Martin 1989 Ulricehamns IF 638,34
3500743 3313509 GUSTAFSSON Victor 1990 IFK Mora SK 117,10
3501098 3303336 HALLQUIST Victor 1993 Åsarna IK 277,15
3500999 3312469 HANSSON Viktor 1992 Garphyttans IF 224,29
3501146 3303153 HANSSON Fredrik 1993 Lillhärdals IF 176,44
3501011 3320652 HOLMBERG Andreas 1992 IFK Mora SK 154,68
3501100 3313194 HOLMGREN DANIEL 1993 IFK Umeå 167,86
3420942 3015757 HULTGREEN WELTZIEN Espen 1989 Sundbybergs IK 213,22
3500603 3320751 HULTIN Joel 1989 Garphyttans IF
3501103 3314424 HÖRNFELDT Rasmus 1993 Östersunds SK 126,89
3500318 3468568 JOHANSSON Patrik 1987 IFK Skövde SK 174,37
3500153 3312626 JOHANSSON Martin 1984 IFK Mora SK 62,10
3500810 3306990 JOHANSSON Marcus 1990 Ulricehamns IF 151,39
3500984 3465184 JONASSON Mathias 1992 Östersunds SK 99,38
3501107 3312196 JONSSON Albin 1993 Högbo GIF 197,50
3500970 3316338 KARDIN Oskar 1992 Offerdals SK 175,53
3500805 3306255 KARLSSON Anton 1990 Åsarna IK 75,77
3500760 3301819 LAGERGREN Emil 1990 Tynderö IK 191,87
3501031 3301538 LARSSON Andre 1992 Svegs IK 181,57
3500611 3304623 LARSSON Adam 1989 Falun Borlänge SK 137,72
3500762 3303757 LINDBLAD Anton 1990 Sollefteå Skidor IF 38,12
3500149 3303013 LINDBLOM Hampus 1983 Åsarna IK 238,11
3500407 3302361 MODIN Jesper 1988 Piteå Elit SK 93,74
3500916 3313475 NILSSON TOBIAS 1991 IFK Umeå 262,82
3500324 3305927 NORBERG Mikael 1988 Piteå Elit SK 147,06
3500625 3306594 NORDSTRÖM Gustav 1989 Borås SK 55,53
3501036 3307733 NORDSTRÖM DAVID 1992 IFK Umeå 132,48
3500326 3313442 NORUM ROBIN 1988 IFK Umeå 72,80
3500866 3313657 NYSTRÖM Jesper 1991 Falun Borlänge SK 121,92
3500769 3302494 OLANDER Carl 1990 IK Stern 232,92
3501418 3464591 OLOFSSON David 1993 IFK Skövde SK 448,69
3501126 3302809 PALOLAMPI Tobias 1993 Tynderö IK 433,93
3501129 3302932 PERSSON Nils 1993 Östersunds SK 195,70
3500979 3302817 RINGSBY Johannes 1992 SK Bore 109,69
3500967 3305935 SANDBERG Per 1992 Filipstads SF 430,00
3500775 3314549 SANDGREN Mikael 1990 IFK Mora SK 143,20
3501131 3314143 SEGER Jimmy 1993 Boo Kanot och Skidklubb 314,94
3500778 3311636 SILFVER ERIK 1990 IFK Umeå 57,73
3500637 3311628 SOLIN Anders 1989 IFK Mora SK 167,08
3500148 3305695 STEEN Adam 1984 Falun Borlänge SK 95,60
3501134 3312238 STRINDLUND Erik 1993 Östersunds SK 194,88
3500143 3306750 SVANEBO Anders 1984 Stockviks SF 92,23
3501135 3303542 SVANEBO Simon 1993 Tynderö IK 293,54
3500785 3302320 SVELANDER Marcus 1990 Åsarna IK 108,05
3501020 3311719 SVENSSON Daniel 1992 IFK Mora SK 92,16
3500787 3314796 TALLBOM Patrik 1990 Östersunds SK 148,89
3500991 3301967 WESTBERG Karl-Johan 1992 Borås SK 59,73
3500800 3302833 WESTBERG Alexander 1989 Borås SK 159,13
Söndag
D 17-18, 10 km/C masstart
3506005 3302478 BACKÉN Emma 1997 Svegs IK 210,64
3505945 3304938 BJERKE Frida 1996 Falköpings AIK SK 286,12
3505996 3533817 BJÄRMARK Daniela 1997 Zinkgruvans IF 349,53
3505949 3305075 BJÖRKLUND Sofie 1996 Hällbybrunns IF 203,30
3505944 3304201 BJÖRKLUND Sara 1996 Alnö SK 336,65
3505936 3441136 BJÖRN Mathilda 1996 Sundbybergs IK 171,52
3505917 3315447 BJÖRNLINGER Karin 1996 IK Vista 172,34
3505966 3307634 BRYNE Elin 1996 IK Fryken 242,83
3506007 3534591 BÄCKMAN Ellionore 1997 Hede SK 271,45
3505933 3467529 BÖRJESJÖ Malin 1996 Sundbybergs IK 201,52
3505974 3466273 CARLSSON Agnes 1996 Visborgs OK 646,67
3505946 3304268 DAHLBERG Hanna 1996 Bredaryds SOK 257,89
3506016 3544061 DALBERG Ellen 1997 Åmotfors IF 693,75
3506024 3547403 ELLNESKOG Josefine 1997 IFK Skövde SK 589,88
3506035 3312907 ENGSTRÖM Johanna 1997 Kalix SK 195,05
3506033 3544905 FORSELL Madeleine 1997 Linköpings SK
3506009 3546066 FRITZ Hanna 1997 Åmåls OK 289,08
3506013 3547437 GUSTAFSSON Linn 1997 Filipstads SF 224,55
3506042 3306164 HALLQUIST Ida 1997 Åsarna IK 264,65
3506041 3302866 HALLQUIST Ingrid 1997 Åsarna IK 464,23
3506003 3550720 JOHANSSON Amanda 1997 Tranemo IF Skidklubb 425,15
3505991 3556800 JOHANSSON Frida 1997 Hudiksvalls IF
3506014 3556958 JOHANSSON Jessica 1997 Falu IK
3505981 3318953 JONASSON Maria 1996 Östersunds SK 126,90
3505995 3532850 JONSON Julia 1997 IK Stern 375,00
3505994 3546892 JONSON Malin 1996 IK Stern 397,99
3506044 3303708 JONSSON Emma 1997 Åsarna IK 295,59
3506019 3516903 JÖNSSON Matilda 1997 Sävast Ski Team IF 241,68
3505959 3303583 KIHLÉN Ida 1996 Malungs IF 173,22
3506036 3563145 LARSSON Anna 1997 Ljusne AIK SK 399,62
3506004 3531753 LINDMAN Filippa 1997 Stockviks SF 188,16
3506010 3533650 LINDQVIST Frida 1997 Hagfors SF 431,06
3506030 3544509 LOCKNER Patricia 1997 Graninge-Alliansen
3506000 3543378 LUSTH Ilona 1997 Åsarna IK 247,72
3505915 3303989 MARTINSSON Cajsa 1996 IFK Grängesberg SK 207,46
3506043 3550852 NORDLUND Klara 1997 Hybo AIK 544,23
3505963 3312139 NUTTI PILFLYKT Karin 1996 Gellivare Skidallians IK 306,21
3505930 3304946 OLSSON Jasmine 1996 Hudiksvalls IF 235,54
3505998 3306552 OLSSON Moa 1997 Vansbro AIK Skidklubb 103,83
3506026 3311826 PERSSON Olivia 1997 Storumans IK 247,41
3506008 3537693 RIBOM Emma 1997 Kalix SK 106,11
3505999 3518016 ROSENBERG Signe 1997 Duveds IF 267,18
3506028 3556594 RUUS Mathilda 1997 Gillberga SK 142,95
3505956 3320512 RÖNNLUND Elina 1996 IFK Umeå 130,45
3505914 3441193 SKÖLLERHAG Julia 1996 Årjängs IF 676,26
3505916 3473097 SOLIN Jenny 1996 Sollefteå Skidor IF 124,87
3505919 3306966 STARK Linnea 1996 Stockviks SF 138,84
3505924 3305497 STRÖM Linda 1996 Hägglunds Ski Team SK 204,43
3505932 3313087 SUTRO Evelina 1996 IFK Mora SK 176,89
3505947 3451960 SVENSSON Klara 1996 Äspereds IF 215,64
3505997 3535572 TAGG Matilda 1997 Njutångers IF SK 298,12
3506020 3306099 THALIN Emma 1997 Svegs IK 187,11
3505931 3304797 WADMAN Sara 1996 IFK Mora SK 176,68
3506037 3535721 WIDÉN Matilda 1997 IFK Grängesberg SK 583,50
3506046 3552916 WIIK Maja 1997 Tvärreds IF 470,00
3505950 3304557 ÅSLUND Lina 1996 Hedesunda IF 596,24
3506012 3312857 ÅSTOT AGNES 1997 IFK Umeå 373,56
3505954 3479011 ÖHRN Rebecca 1996 Vilhelmina IK 117,91
3505934 3307725 ÖSTLING Sara 1996 Svegs IK 239,96
H 17-18, 15 km/C masstart
3501457 3543352 AFLODAL Gustav 1997 Sundbybergs IK 212,15
3501488 3311909 AGGE HAGBERG Adam 1996 IK Jarl Rättvik 325,65
3501354 3305265 ANDERSSON Gustav 1996 Landsbro IF SK 331,62
3501471 3542321 ANDERSSON Edvin 1997 Landsbro IF SK 416,04
3501464 3550647 ARNBERG Fredrik 1997 Stockviks SF 272,20
3501370 3305018 AUGUSTSSON Nils 1996 IFK Mora SK 157,02
3501404 3314184 AXELSSON Olle 1996 Borås SK 176,13
3501528 3556909 BENGTSON Oscar 1996 IK Stern
3501449 3542701 BJERNULF Tobias 1997 Sundbybergs IK 207,18
3501523 3555190 BJÖRKMAN Erik 1997 Täfteå IK 351,91
3501493 3536000 BOMAN Alfred 1997 Tranemo IF Skidklubb
3501366 3466638 BRYNTESSON Tomas 1996 Töcksfors IF
3501398 3305356 BUSKQVIST Alfred 1996 IK Stern 113,70
3501516 3545316 CLAESSON Edvin 1997 IF Hallby SOK 508,59
3501507 3543311 DANIELSSON Emil 1997 Dala-Järna IK 359,89
3501356 3304631 DANIELSSON Filip 1996 Garphyttans IF 81,62
3501415 3469863 EDMAN Martin 1996 Eds SK 334,61
3501362 3304920 ENGDAHL Jonatan 1996 Domnarvets GOIF 161,90
3501386 3305216 ENGSTRÖM Jonatan 1996 Borås GIF 167,04
3501349 3567336 ERIKSSON Emil 1996 Tierps IF 267,82
3501462 3550837 ERIKSSON Jonas 1997 Falun Borlänge SK 115,39
3501520 3555786 FILIPSSON Jens 1997 Sunne SLF 954,36
3501505 3312634 FORSLUND Johan 1997 Lycksele IF 377,03
3501396 3476512 FREDRIKSSON Marcus 1996 Lycksele IF 84,70
3501355 3304987 FRIDSÄLL Oscar 1996 Landsbro IF SK 339,73
3501533 3564408 FRIMAN Albert 1996 Brottby SK 483,62
3501466 3311891 GILLMAN Adam 1997 Garphyttans IF 185,53
3501374 3306693 HALLQUIST Gabriel 1996 Åsarna IK 155,15
3501379 3459922 HERBERT Martin 1996 Sundbybergs IK 126,31
3501460 3535747 HOLMBERG Ludvig 1997 Tranemo IF Skidklubb 308,81
3501410 3459203 HÄGESTEN Daniel 1996 Sollefteå Skidor IF 272,91
3501365 3314911 HÖJLIND Gabriel 1996 IFK Mora SK 221,94
3501399 3456167 JACOBSSON Hugo 1997 Falun Borlänge SK 159,90
3501381 3464617 JANSSON Jakob 1996 Månkarbo IF 156,70
3501514 3541687 JOHANSSON Gustav 1997 Ulricehamns IF 297,45
3501515 3546413 JOHANSSON Ludwig 1997 Ulricehamns IF 350,57
3501463 3532348 JOHANSSON Oscar 1997 Linköpings SK 272,95
3501405 3304888 JOHANSSON Daniel 1996 Bredaryds SOK 417,29
3501442 3551884 JOHANSSON Markus 1997 Zinkgruvans IF 312,43
3501446 3303781 JOHANSSON Alexander 1997 Älvdalens IF SK 403,93
3501438 3520640 LARSSON Kevin 1997 Bengtsfors BOIS 501,87
3501384 3311792 LARSSON Nico 1996 Bengtsfors BOIS 227,69
3501441 3536612 LARSSON David 1997 Hudiksvalls IF 269,47
3501501 3313137 LEANDER John 1997 Åsarna IK 229,53
3501358 3314663 LENNARTSSON Marcus 1996 Garphyttans IF 137,40
3501445 3533403 LINDELL Oscar 1997 Stockviks SF 264,31
3501508 3563848 LINDHOLM Oskar 1997 Ljusne AIK SK 287,04
3501435 3545365 LINDKVIST Martin 1997 IFK Mora SK 275,41
3501521 3543824 LUNDQVIST Oskar 1997 Sellnäs IF 324,37
3501345 3303179 MATTSSON-MYHR Konrad 1996 Funäsdalens IF 154,64
3501360 3470911 NILSSON Gustav 1996 Njutångers IF SK 172,87
3501377 3475944 NILSSON Peter 1996 Lycksele IF 133,94
3501351 3471265 NORDMARK Markus 1996 Nässjö Ski 530,48
3501352 3472941 NOVAK Max 1996 Offerdals SK 125,76
3501490 3539756 OLOFSSON Elias 1997 Vårby IK 318,25
3501503 3533221 PERSSON Jonathan 1997 Korsnäs IF SK 333,57
3501444 3555455 PETTERSSON Rasmus 1997 Hägersta GF 469,68
3501526 3534369 ROOS Anders 1997 Östersunds SK 246,13
3501372 3307022 ROTVOLD Gustav 1996 Åsarna IK 142,83
3501343 3307675 SELAHN Jens 1996 Stockviks SF 147,59
3501480 3518347 SJÖBERG Erik 1997 Eksjö SOK 303,08
3501344 3474764 SPIK August 1996 SK Leksand 181,22
3501437 3536778 SVENSSON Alexander 1997 Äspereds IF 359,33
3501497 3544244 SÅLDER Anton 1997 Älvdalens IF SK 275,17
3501346 3471398 THORN Viktor 1996 Ulricehamns IF 79,62
3501436 3516507 THORN Erik 1997 Bengtsfors BOIS 293,22
3501359 3541943 THYRÈN Emil 1996 Trönö IK 167,88
3501459 3538121 TJÄRNLUND Nils 1997 Stockviks SF
3501413 3303328 TÄRNING Albin 1996 Falköpings AIK SK 198,33
3501387 3303575 TÄRNING Hugo 1996 Falköpings AIK SK 393,18
3501447 3555646 ÅSANDER-GRAHN Jonas 1997 Hudiksvalls IF 349,72
3501440 3546298 ÅSLIN Filip 1997 Stockviks SF 353,89
3501363 3313038 ÖSTLUND August 1996 Hedesunda IF 292,43
D 19-20, 10 km/C masstart
3505826 3302122 AXELSSON Therese 1994 SK Bore 217,73
3505836 3301322 BJÖRN Linnea 1994 Sundbybergs IK 173,03
3505906 3305281 BJÖRN MIMMI 1995 IFK Umeå 159,46
3505896 3313335 CAVALLIN Johanna 1995 Högbo GIF 379,40
3505800 3312436 DAHLQVIST Maja 1994 Domnarvets GOIF 84,33
3505828 3303534 DYVIK Anna 1994 Falun Borlänge SK 65,92
3505872 3304011 ERIKSSON Hanna 1995 IFK Mora SK 145,72
3505870 3304904 FORSLIN Erika 1995 Hudiksvalls IF 205,01
3225017 3314879 HALE Sarah 1995 IFK Mora SK 168,32
3505863 3304730 HANSSON Olivia 1995 Garphyttans IF 200,89
3505834 3305745 HENRIKSSON Sofia 1994 Strömnäs GIF 51,66
3505871 3314259 JOHANSSON Angelica 1995 IFK Mora SK 175,29
3505904 3304359 JOHANSSON Adina 1995 IK Hakarpspojkarna 222,94
3506011 3534997 JOHNSSON OHRANKÄMMEN Siri 1995 IK Stern 673,65
3505901 3307576 JONSSON Josefin 1995 Delsbo IF 215,81
3505801 3314564 JONSSON Ida 1994 Duveds IF 191,92
3505803 3303427 LOCKNER Jackline 1994 Graninge-Alliansen 145,77
3505812 3314366 LUNDKVIST Helena 1994 Kalix SK 111,55
3505858 3303898 MOLANDER-KRISTIANSEN Moa 1995 Domnarvets GOIF 138,88
3505864 3304029 NERGÅRD Naima 1995 Gellivare Skidallians IK 223,41
3505873 3305125 NILSSON Josefin 1995 IK Fryken 317,77
3505849 3320579 NILSSON Carolina 1994 IK Fryken 336,14
3505808 3312105 NYSTRÖM Julia 1994 Nordingrå SK 210,82
3505883 3304045 OLSSON Sandra 1995 Malungs IF 136,47
3505763 3305653 PERSSON Isabelle 1994 Stockviks SF 138,84
3505856 3314028 SEGER Julia 1995 Boo Kanot och Skidklubb 265,03
3505881 3304375 STRÖMBERG Emmalisa 1995 Sollefteå Skidor IF 251,96
3505809 3320967 SUNDLING JONNA 1994 IFK Umeå 57,30
3505877 3303021 SUNDSTRÖM Ida 1995 Luleå Gjutarens IF 188,77
3505911 3314556 WALLENHAMMAR Josefine 1994 Garphyttans IF 312,57
3505882 3305554 WESTIN Vendela 1995 Sollefteå Skidor IF 227,79
3505903 3304433 VIKMAN Hanna 1995 Gellivare Skidallians IK 157,48
3505874 3311750 VINSA Lisa 1995 Jukkasjärvi IF 137,57
3505875 3315488 VIRTALA Julia 1995 Luleå Gjutarens IF 232,66
3505799 3320504 ÖBERG Linnéa 1994 Bergeforsens SK 303,87
H 19-20, 15 km/C masstart
3501264 3305224 ANDERSSON Daniel 1995 IFK Grängesberg SK 254,15
3501221 3313871 ANDREÉ Fredrik 1994 Bengtsfors BOIS 118,44
3501210 3306735 AXELSSON Erik 1994 Strömnäs GIF 124,86
3501421 3475100 BRANDER Magnus 1995 Åmotfors IF 214,12
3501248 3314283 BRUKSÅS NYBJÖRK William 1995 Alnö SK 238,58
3501511 3543204 BUSKQVIST Abel 1994 IK Stern
3501334 3307568 CLAESSON Oscar 1995 IF Hallby SOK 165,67
3501197 3456670 CLAREUS Adam 1994 Östersunds SK 242,71
3501281 3305299 EDSTRÖM Eddie 1995 Stockviks SF 133,34
3501259 3306776 EKSTRÖM Axel 1995 Garphyttans IF 79,90
3501274 3307618 EMILSSON Martin 1995 Offerdals SK 162,73
3501167 3312204 ENGDAHL Petter 1994 Domnarvets GOIF 111,89
3501189 3312311 ENGSTRÖM Jacob 1994 Kalix SK 102,76
3501195 3320314 ERIKSSON Viktor 1994 Malungs IF 128,02
3501191 3320942 FAHLÉN Tom 1994 Landsbro IF SK 135,14
3501293 3304458 FINNSKOG Erik 1995 Tranemo IF Skidklubb 264,94
3501269 3314952 FJÄLLBORG Henrik 1995 Jukkasjärvi IF 157,13
3501307 3304862 GARDELIN Mikael 1995 Visborgs OK 407,73
3501249 3314101 GRAHN Jonathan 1995 Bergeforsens SK 139,87
3501310 3304383 HAMMARLUND Fredrik 1995 Ockelbo SK 254,46
3501224 3305943 HEDLUND Anton 1994 Falun Borlänge SK 95,92
3501330 3304193 HERMANSSON Pontus 1995 Ulricehamns IF 116,05
3501192 3314077 JOHANSSON Gustav 1994 Gellivare Skidallians IK 141,70
3501273 3303203 JOHANSSON Martin 1995 Linköpings SK 187,91
3501174 3311933 JOHANSSON Markus 1994 Gillberga SK 224,43
3501265 3305026 JOHANSSON Lukas 1995 IK Jarl Rättvik 165,96
3501182 3306412 JOHANSSON Daniel 1994 Hägglunds Ski Team SK 192,53
3501252 3313129 JONSSON Olof 1995 Duveds IF 116,13
3501299 3305158 KALLINGS Anders 1995 Visborgs OK 355,37
3501311 3316502 KARLSSON Viktor 1994 Storumans IK 232,43
3501171 3313723 LAGER Joel 1994 Garphyttans IF 197,08
3501183 3312816 LAGESON Simon 1994 Åsarna IK 55,56
3501172 3312410 LENNARTSSON Lucas 1994 Garphyttans IF 100,93
3501277 3303047 LINDMARK Viktor 1995 Sollefteå Skidor IF 154,94
3501200 3305422 LUNDHOLM Gustav 1994 Sollefteå Skidor IF 129,17
3501251 3304813 MONTÈN Henrik 1995 Domnarvets GOIF 140,39
3541059 NYQVIST John 1995 IK Stern
3501282 3314986 OLSSON Sebastian 1995 Stockviks SF 132,75
3501326 3303872 OTTOSSON Henrik 1995 Åsarna IK 107,83
3501278 3304995 PERSSON Anton 1995 SK Bore 146,07
3501314 3315439 PERSSON Markus 1995 Hudiksvalls IF 143,93
3501253 3305091 PERSSON Erik 1995 Eksjö SOK 136,91
3501288 3305570 ROOS Olov 1995 Östersunds SK 107,22
3501176 3311479 RUUS Markus 1994 Gillberga SK 55,52
3501289 3304714 RÖNNOLS Jens 1995 Sundbybergs IK 188,21
3501297 3314291 SANDSTRÖM Björn 1995 Täfteå IK 93,98
3501179 3487782 STRÖM Jonathan 1994 Hägglunds Ski Team SK 256,91
3180987 3314408 SUNDMAN Edvard 1995 Åsarna IK 82,41
3501304 3305059 SUOMI-OLSSON Oskar 1995 IFK Mora SK 147,04
3501255 3316478 SVENSSON Oskar 1995 Falun Borlänge SK 53,37
3501228 3311743 SVENSSON Emil 1994 Åsarna IK 95,55
3501298 3307584 SVENSSON Andreas 1995 Ulricehamns IF 156,25
3501205 3312535 SÖDERLUND Erik 1994 Malungs IF 94,77
3501276 3305471 SÖDERSTEN Daniel 1995 Orsa SK 171,67
3501373 3307477 THOR Jesper 1995 Åsarna IK 203,52
3501371 3305604 THORELL David 1994 IK Stern 312,22
3501158 3311917 THORN Gabriel 1994 Bengtsfors BOIS 74,97
3501389 3305190 THÅLI Teodor 1994 Falu IK 179,46
3501254 3305000 TÄRNING Ludwig 1995 Falköpings AIK SK 198,48
3501270 3305588 VINSA Emil 1995 Jukkasjärvi IF 134,20
3501266 3306370 ÅBERG Simon 1995 IK Jarl Rättvik 268,51
D 21, 15 km/C masstart
3505392 3305323 ANDERSSON TERESE 1989 IFK Umeå 144,27
3505719 3301793 AULAND Clara 1993 Sävast Ski Team IF 122,54
3505093 3311552 BLECKUR Sofia 1984 IFK Mora SK 51,60
3505784 3306586 DANNBERG Isabella 1993 Högbo GIF 214,55
3505728 3312188 ELEBRO SOFIE 1993 IFK Umeå 87,61
3505788 3314358 ELIASSON Magdalena 1993 Graninge-Alliansen 303,60
3505231 3314739 ERIKSSON Mia 1987 Piteå Elit SK 59,45
3505681 3306420 ERKERS Frida 1992 Sundbybergs IK 121,18
3505405 3302783 FALK Hanna 1989 Ulricehamns IF 73,56
3505096 3304649 GRÄFNINGS Maria 1985 Falun Borlänge SK 71,91
3505340 3302874 HALLBERG Sanna 1988 Åsarna IK 115,34
3505740 3316494 IVARSSON Emma 1993 Årsunda IF 132,06
3505687 3320462 JANSSON Julia 1992 Sollefteå Skidor IF 114,76
3505556 3320561 JOHANSSON Eva 1990 Linköpings SK 169,34
3505497 3301942 LARSEN Lisa 1990 Sundbybergs IK 80,14
3505655 3307311 LARSSON Moa 1992 Falun Borlänge SK 85,67
3505614 3320371 LINDKVIST Ida 1991 IFK Mora SK 147,41
3505500 3301918 LINDSTEDT Emilia 1990 Sundbybergs IK 142,23
3505582 3313764 MALIWAN Anna K 1991 Falun Borlänge SK 545,53
3505750 3303807 MODIG Lovisa 1993 Sävast Ski Team IF 132,10
3505588 3312279 MOHLIN Elin 1991 Sollefteå Skidor IF 85,34
3505757 3312055 NORDSTRAND Sara 1993 Hudiksvalls IF 121,69
3505591 3304615 NORDSTRÖM Maria 1991 Ulricehamns IF 71,44
3505761 3302254 OLSSON Katarina 1993 Fränsta IK 160,12
3505260 3303930 PAJALA Magdalena 1988 Piteå Elit SK 67,37
3505427 3303260 SCHWARTZ Katja 1989 Åsarna IK 170,58
3505909 3305174 SLOTTE Hanna 1989 Falun Borlänge SK 233,21
3505772 3313558 SUNDIN Lovisa 1993 Delsbo IF 163,69
3505644 3307360 SUNDIN Marika 1991 Sollefteå Skidor IF 61,12
3505664 3305760 SUNDSTRÖM Maria 1992 Strömnäs GIF 161,83
3505432 3313541 SVENSSON Lisa K 1989 Åsarna IK 115,47
3505223 3312964 SÖDERLUND Helene 1987 IFK Mora SK 85,58
3505449 3313160 SÖMSKAR LINN 1989 IFK Umeå 67,74
3505781 3320397 WIKLUND Lena 1993 Högbo GIF 232,67
3505782 3321064 ÅSANDER-GRAHN Agnes 1993 Hudiksvalls IF 151,18
3505445 3301553 ÖBERG Jennie 1989 Piteå Elit SK 60,15
H 21, 20 km/C masstart- - 20 km
3501483 3551918 ABRAHAMSSON Daniel 1987 Borås SK 226,27
3500863 3313632 ANDERSSON Simon 1991 Falun Borlänge SK 38,44
3501007 3543816 ARNESSON Jesper 1992 Borås SK 236,52
3501429 3453255 AXELSSON Viktor 1993 Borås SK 323,85
3500456 3320298 BERGSTRÖM Oscar 1985 IFK Mora SK 142,54
3500722 3304334 BERGSTRÖM Adrian 1990 Bodens SK 95,25
3500972 3305794 BERGSTRÖM Martin 1992 Piteå Elit SK 53,79
3500355 3320801 BLOM Rasmus 1987 Högsäters GF 120,68
3500821 3301306 BROFJÄRD Jesper 1990 Borås SK 202,40
3501044 3320876 BRÄNNMARK Viktor 1992 Bodens SK 58,14
3501223 3307527 BURMAN Jens 1994 Åsarna IK 57,57
3501085 3306248 DYVIK Karl-Johan 1993 Falun Borlänge SK 71,66
3500409 3312675 EDIN Johan 1987 IFK Mora SK 87,34
3500830 3314614 EKMAN Emil 1990 Ulricehamns IF 139,49
3501087 3312592 EMILSSON Håkan 1993 Offerdals SK 100,43
3500994 3320330 ENBERG Anton 1992 Falun Borlänge SK 121,72
3500879 3313459 ERIKSSON Gustav 1991 Falun Borlänge SK 40,72
3501093 3320264 FORSBERG JOHAN 1993 IFK Umeå 148,29
3501047 3313715 FORSS Arvid 1992 Åsarna IK 106,78
3500743 3313509 GUSTAFSSON Victor 1990 IFK Mora SK 93,23
3501098 3303336 HALLQUIST Victor 1993 Åsarna IK 97,99
3501146 3303153 HANSSON Fredrik 1993 Lillhärdals IF 138,46
3500999 3312469 HANSSON Viktor 1992 Garphyttans IF
3501011 3320652 HOLMBERG Andreas 1992 IFK Mora SK 97,80
3501100 3313194 HOLMGREN DANIEL 1993 IFK Umeå 126,09
3420942 3015757 HULTGREEN WELTZIEN Espen 1989 Sundbybergs IK 196,28
3500603 3320751 HULTIN Joel 1989 Garphyttans IF
3501103 3314424 HÖRNFELDT Rasmus 1993 Östersunds SK 76,97
3500318 3468568 JOHANSSON Patrik 1987 IFK Skövde SK 146,00
3500153 3312626 JOHANSSON Martin 1984 IFK Mora SK 24,77
3500810 3306990 JOHANSSON Marcus 1990 Ulricehamns IF 117,27
3500984 3465184 JONASSON Mathias 1992 Östersunds SK 128,38
3501107 3312196 JONSSON Albin 1993 Högbo GIF 169,21
3500755 3314341 JONSSON Fredrik 1990 Hudiksvalls IF 43,67
3500970 3316338 KARDIN Oskar 1992 Offerdals SK 103,85
3500805 3306255 KARLSSON Anton 1990 Åsarna IK 84,25
3250023 3315454 KRISTINSSON Brynjar 1988 Ulricehamns IF 128,84
3500760 3301819 LAGERGREN Emil 1990 Tynderö IK 152,30
3501031 3301538 LARSSON Andre 1992 Svegs IK 149,03
3500611 3304623 LARSSON Adam 1989 Falun Borlänge SK 102,50
3500762 3303757 LINDBLAD Anton 1990 Sollefteå Skidor IF 41,11
3500149 3303013 LINDBLOM Hampus 1983 Åsarna IK 82,21
3500281 3311883 LUND Oskar 1984 IF Hallby SOK 143,42
3500407 3302361 MODIN Jesper 1988 Piteå Elit SK 121,40
3500916 3313475 NILSSON TOBIAS 1991 IFK Umeå 149,44
3500324 3305927 NORBERG Mikael 1988 Piteå Elit SK 56,20
3500625 3306594 NORDSTRÖM Gustav 1989 Borås SK 54,59
3501036 3307733 NORDSTRÖM DAVID 1992 IFK Umeå 190,48
3500326 3313442 NORUM ROBIN 1988 IFK Umeå 63,29
3500866 3313657 NYSTRÖM Jesper 1991 Falun Borlänge SK 89,00
3500769 3302494 OLANDER Carl 1990 IK Stern 122,14
3501418 3464591 OLOFSSON David 1993 IFK Skövde SK
3501129 3302932 PERSSON Nils 1993 Östersunds SK 108,95
3500988 3302114 PERSSON Oscar 1992 SK Bore 74,58
3500979 3302817 RINGSBY Johannes 1992 SK Bore 90,86
3500967 3305935 SANDBERG Per 1992 Filipstads SF 222,64
3500775 3314549 SANDGREN Mikael 1990 IFK Mora SK 111,50
3501131 3314143 SEGER Jimmy 1993 Boo Kanot och Skidklubb 375,63
3500778 3311636 SILFVER ERIK 1990 IFK Umeå 82,09
3500637 3311628 SOLIN Anders 1989 IFK Mora SK 113,13
3500148 3305695 STEEN Adam 1984 Falun Borlänge SK 83,58
3501134 3312238 STRINDLUND Erik 1993 Östersunds SK 140,49
3500143 3306750 SVANEBO Anders 1984 Stockviks SF 38,01
3501135 3303542 SVANEBO Simon 1993 Tynderö IK 188,50
3500785 3302320 SVELANDER Marcus 1990 Åsarna IK 112,40
3501020 3311719 SVENSSON Daniel 1992 IFK Mora SK 46,50
3500787 3314796 TALLBOM Patrik 1990 Östersunds SK 105,19
3500991 3301967 WESTBERG Karl-Johan 1992 Borås SK 69,02
3500800 3302833 WESTBERG Alexander 1989 Borås SK 202,03
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius