Davos nya, tuffa utmaning
Den rutinerade arrangören har gjort en helt ny sprintbana med en lång, hård uppförsbacke och en hissnande utförslöpa - båda att åka två gånger i varje lopp!
Den klassiska sprinten blir en riktigt bra genomkörare inför torsdagens VM-sprint i Val di Fiemme, som också går i klassisk stil. Ut från stadion klättrar åkarna 24 höjdmeter direkt.
Sedan är det direkt utför med två tvära kurvor, varav den sista är mycket skarp och med lite is i botten. Här kan det hända mycket och känslorna var mycket blandade vid fredagens träning.
Flera åkare vurpade rejält och när vi kommer till heaten måste man ha en god position här på andra varvet för att kämpa om segern.
Sverige ställer upp med det som troligen blir VM-laget i sprint och först ut av alla i prologen är Magdalena Pajala.
Prologen startar 09,45 och kvartsfinalerna 11,45.
Startlistor
Damer prolog, sprint/C
1 3505260 PAJALA Magdalena 1988 SWE
2 3565002 FABJAN Vesna 1985 SLO
3 3205224 KOLB Hanna 1991 GER
4 3185137 KYLLÖNEN Anne 1987 FIN
5 3055066 SMUTNA Katerina 1983 AUT
6 3535124 SARGENT Ida 1988 USA
7 3205075 HERRMANN Denise 1988 GER
8 3425365 FALLA Maiken Caspersen 1990 NOR
9 3185256 LAHTEENMÄKI Krista 1990 FIN
10 3105040 GAIAZOVA Daria 1983 CAN
11 3425499 WENG Heidi 1991 NOR
12 3425275 BRUN-LIE Celine 1988 NOR
13 3515087 VAN DER GRAAFF Laurien 1987 SUI
14 1365857 RANDALL Kikkan 1982 USA
15 3505090 INGEMARSDOTTER Ida 1985 SWE
16 3565005 VISNAR Katja 1984 SLO
17 3485283 NIKOLAEVA Svetlana 1987 RUS
18 1303777 BJØRGEN Marit 1980 NOR
19 3435001 KOWALCZYK Justyna 1983 POL
20 3195056 JEAN Aurore 1985 FRA
21 3425410 ØSTBERG Ingvild Flugstad 1990 NOR
22 3485342 DOTSENKO Anastasia 1986 RUS
23 3105019 JONES Perianne 1985 CAN
24 3505217 KALLA Charlotte 1987 SWE
25 3505754 NILSSON Stina 1993 SWE
26 3705003 PROCHAZKOVA Alena 1984 SVK
27 3295167 VUERICH Gaia 1991 ITA
28 1255665 SAARINEN Aino- Kaisa 1979 FIN
29 3485656 GODOVANICHENKO Daria 1991 RUS
30 3295193 LAURENT Greta 1992 ITA
31 3485717 SOBOLEVA Elena 1992 RUS
32 3535320 BJORNSEN Sadie 1989 USA
33 3485198 IVANOVA Julia 1985 RUS
34 3515055 GRUBER Bettina 1985 SUI
35 3515179 JAEGER Christa 1992 SUI
36 3425397 HARSEM Kathrine Rolsted 1989 NOR
37 3535304 CALDWELL Sophie 1990 USA
38 3185168 NISKANEN Kerttu 1988 FIN
39 3535142 BROOKS Holly 1982 USA
40 3515038 TRACHSEL Doris 1984 SUI
41 3515112 STIFFLER Tatjana 1988 SUI
42 3195115 AYMONIER Celia 1991 FRA
43 3185004 SARASOJA-LILJA Riikka 1982 FIN
44 3485336 USATOVA Oxana 1988 RUS
45 3205260 SCHICHO Elisabeth 1991 GER
46 3295000 BROCARD Elisa 1984 ITA
47 3105105 DUPONT Andrea 1980 CAN
48 3665023 KAMINSKAYA Valiantsina 1987 BLR
49 1319976 KOLOMINA Yelena 1981 KAZ
50 3205350 WINKLER Anne 1994 GER
51 3105095 NISHIKAWA Emily 1989 CAN
52 3515119 IMOBERDORF Rahel 1986 SUI
53 3675018 MATROSSOVA Marina 1990 KAZ
54 3225005 MUSGRAVE Rosamund 1986 GBR
55 1365178 BOTTOMLEY Esther 1983 AUS
56 3195061 DABUDYK Aurelie 1988 FRA
57 1181848 YATSKAYA Oxana 1978 KAZ
58 3695011 GRYGORENKO Kateryna 1985 UKR
59 3695053 LELETKO Iryna 1993 UKR
Herrar prolog, sprint/C
1 3100097 VALJAS Len 1988 CAN
2 3530005 NEWELL Andrew 1983 USA
3 3420365 BRANDSDAL Eirik 1986 NOR
4 3500330 PETERSON Teodor 1988 SWE
5 3290326 PELLEGRINO Federico 1990 ITA
6 3670000 CHEBOTKO Nikolay 1982 KAZ
7 3420961 KROGH Finn Haagen 1990 NOR
8 3050159 TRITSCHER Bernhard 1988 AUT
9 3480828 JAPAROV Dmitriy 1986 RUS
10 3510023 COLOGNA Dario 1986 SUI
11 3480280 MORILOV Nikolay 1986 RUS
12 3500664 HALFVARSSON Calle 1989 SWE
13 3670007 POLTORANIN Alexey 1987 KAZ
14 3500259 JÖNSSON Emil 1985 SWE
15 3480503 GAFAROV Anton 1987 RUS
16 3510207 KINDSCHI Joeri 1986 SUI
17 3100006 KERSHAW Devon 1982 CAN
18 3420519 CLAUSEN Kent Ove 1985 NOR
19 3510206 TAMBORNINO Eligius 1986 SUI
20 3510249 JAEGER Martin 1987 SUI
21 3100110 HARVEY Alex 1988 CAN
22 3481163 RETIVYKH Gleb 1991 RUS
23 3510377 HEDIGER Jovian 1990 SUI
24 3200014 WENZL Josef 1984 GER
25 3190025 DARRAGON Roddy 1983 FRA
26 3530120 HAMILTON Simeon 1987 USA
27 3100042 WIDMER Philip 1983 CAN
28 3420089 PETTERSEN Øystein 1983 NOR
29 3500529 ERIKSSON Jens 1987 SWE
30 3200210 EISENLAUER Sebastian 1990 GER
31 3421698 FOSSLI Sondre Turvoll 1993 NOR
32 1344711 JAUHOJÄRVI Sami 1981 FIN
33 1268566 EIGENMANN Christoph 1979 SUI
34 3420877 BYGGLAND Aanund Lid 1990 NOR
35 3480684 USACHEV Igor 1983 RUS
36 3510348 COLOGNA Gianluca 1990 SUI
37 3670049 VOLOTKA Denis 1985 KAZ
38 3510366 SCHNIDER Ueli 1990 SUI
39 1310470 KRECZMER Maciej 1981 POL
40 1362947 PERL Curdin 1984 SUI
41 3150035 KOZISEK Dusan 1983 CZE
42 3510188 GRUBER Mauro 1986 SUI
43 3190070 MIRANDA Cyril 1985 FRA
44 3530511 BJORNSEN Erik 1991 USA
45 3530100 BLACKHORSE-VON JESS Dakota 1986 USA
46 3200309 WOLZ Alexander 1991 GER
47 3200096 HEUN Daniel 1986 GER
48 1276617 ONDA Yuichi 1980 JPN
49 3300373 MIYAZAWA Hiroyuki 1991 JPN
50 3290245 NOECKLER Dietmar 1988 ITA
51 3510067 LECCARDI Valerio 1984 SUI
52 3050179 HAUKE Max 1992 AUT
53 3150069 JAKS Martin 1986 CZE
54 3100034 NISHIKAWA Graham 1983 CAN
55 3480821 UTKIN Alexander 1986 RUS
56 1223267 PASINI Renato 1977 ITA
57 3690030 PEREKHODA Ruslan 1987 UKR
58 3290383 RASTELLI Maicol 1991 ITA
59 3660055 VORANAU Aliaksandr 1990 BLR
60 3660065 SEMENOV Michail 1986 BLR
61 3510417 KAESER Erwan 1992 SUI
62 3220016 YOUNG Andrew 1992 GBR
63 3670005 KOSHEVOY Yevgeniy 1984 KAZ
64 3510416 SCHAAD Fabian 1992 SUI
65 3200462 METZ Lennart 1993 GER
66 3040101 BELLINGHAM Phillip 1991 AUS
67 3510342 BAUMANN Jonas 1990 SUI
68 3510289 INNIGER Mathias 1988 SUI
69 3040080 WATSON Callum 1989 AUS
70 3040028 VAN DER PLOEG Mark 1985 AUS
71 3690023 SHVIDKIY Oleksiy 1986 UKR
72 3360000 PETERS Kari 1985 LUX
73 3010001 KHELIFI Mehdhi-Sélim 1992 ALG
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius