Mobile Version
Desktop Version
FREDRIK BYSTRÖM var starkast i spurten i AXA Skimarathon på Lugnet i Falun. Här är han i Bruksvallsloppet i vinter (tillsammans med Viktor Thorn). Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/sweski.com
FREDRIK BYSTRÖM var starkast i spurten i AXA Skimarathon på Lugnet i Falun. Här är han i Bruksvallsloppet i vinter (tillsammans med Viktor Thorn). Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/sweski.com

”Bysse” spurtade hem AXA Skimarathon

Fredrik Byström från Orsa SK och Lager 157 Ski Team var snabbast i spurten mellan 6 åkare i söndagens 42 km långa AXA Skimarathon på Lugnet i Falun.
”Bysse” vann med futtiga två tiondelar före Marcus Johansson, Ulricehamns IF i en tävling som Lager 157 Ski Team dominerade.

 

För bakom Fredrik och Marcus spurtade teamkollegan Jörgen Brink in som trea, medan Oscar Persson, Jerry Ahrlin och Jimmie Johnsson, som alla fanns i tätklungan, missade pallen med några meter.
Det var ett tufft startfält i varvloppet där namn som Bill Impola, Andreas Holmberg och Kalle Gräfnings var bland dom som fick släppa inför avgörandet.
Lager 157 Ski Team var också bäst i damklassen där Britta Johansson Norgren var överlägsen och vann med över tre minuter före Falun-Borlänges nyförvärv Emilia Lindstedt. Britta gjorde ett mycket fint lopp och ner till trean Annika Löfström var det hela 8 minuter!
Det lovar bra inför fortsättningen på Visma Ski Classics, som är Jizerska Padesatka utanför Liberec i Tjeckien. Här är det dock lite snö och en möjlig lösning kan vara att flytta tävlingen till Pontresina i Schweiz där man förbereder sig inför La Diagonela helgen efter och där man har tillräckligt med snö för att köra.

D19-39, 42 km        
1 Britta Johansson Norgren Sollefteå Skidor/Lager 157 Ski Team 1:45:42.4 0:00.0
2 Emilia Lindstedt Falun Borlänge SK / Team Skiproam 1:49:01.6 3:19.2
3 Annika Löfström Årsunda IF 1:53:41.8 7:59.4
4 Kristina Roberto Karlslunds IF SF 1:58:46.4 13:04.0
5 Catharina Ramhult Ulricehamns IF 2:00:07.1 14:24.7
6 Annacarin Söderström Malungs IF 2:10:39.9 24:57.5
7 Olivia Hansson Garphyttans IF 2:14:25.3 28:42.8
8 Elin Löfås Turebergs IF 2:18:36.9 32:54.5
9 Malin Hedlund IK Stern 2:24:55.5 39:13.1
10 Anna Eriksson Serneke IF/Serneke 2:26:40.1 40:57.7
11 Linda Hansson Axa SC 2:27:06.5 41:24.1
12 Sara Mangs Kimstad GOIF 2:38:30.7 52:48.3
13 Elin Arvidson OK Lindena 2:47:47.2 1:02:04.8
14 Philippa Dalsgaard Axa SC/Ccc1000 3:14:03.4 1:28:21.0
15 Matilda Jonsson Sya SK 3:15:46.2 1:30:03.8
16 Kristine Andersen Student 3:32:00.5 1:46:18.1
           
D40-49, 42 km        
1 Anna-Karin Jonsson Ulricehamns IF 2:39:05.8 0:00.0
2 Matilda Tidlund Nacka Värmdö SK 2:42:11.3 3:05.4
3 Daniela Profir Sundbybergs IK 2:43:56.6 4:50.7
4 Bella Magnusson Sundbybergs IK/Mind To Body 3:01:36.1 22:30.2
5 Anna Toll Sundbybergs IK 3:23:20.7 44:14.9
           
H19-39, 42 km        
1 Fredrik Byström Orsa SK/Lager 157 Ski Team 1:32:01.9 0:00.0
2 Marcus Johansson Ulricehamns IF 1:32:02.1 0:00.2
3 Jörgen Brink Delsbo IF/Lager 157 Ski Team 1:32:03.0 0:01.1
4 Oscar Persson SK Bore/Outnorth Ski Team 1:32:04.8 0:02.9
5 Jerry Ahrlin Team Swedemount SC 1:32:06.9 0:05.0
6 Jimmie Johnsson AXA SC 1:32:09.2 0:07.3
7 Bill Impola SK Bore 1:33:21.9 1:20.0
8 Andreas Holmberg IFK Mora SK 1:34:05.4 2:03.5
9 Kalle Gräfnings Falun Borlänge SK 1:34:13.4 2:11.5
10 Adam Steen Axa SC 1:36:26.0 4:24.1
11 David Frisk IFK Mora SK 1:36:49.0 4:47.1
12 Johan Lövgren Vännäs SK 1:36:52.3 4:50.4
13 Gabriel Thorn Bengtsfors BOIS 1:37:02.3 5:00.4
14 Rikard Tynell Grycksbo IF OK 1:37:21.2 5:19.3
15 Erik Wickström Ulricehamns IF 1:38:11.6 6:09.7
16 Rasmus Blom SK Bore 1:38:21.4 6:19.5
17 Dan Moberg IFK Skövde SK 1:39:37.2 7:35.3
18 Lars Suther IFK Mora SK 1:40:07.1 8:05.2
19 Linus Larsson Karlslunds IF SF 1:40:19.1 8:17.2
20 Martin Damm Björkfors GOIF 1:41:41.0 9:39.1
21 Per Sandberg Filipstads SF 1:42:31.9 10:30.0
22 Fredrik Hansson IFK Mora SK 1:43:05.9 11:04.0
23 Peter Arnesson Ulricehamns IF 1:43:19.6 11:17.7
24 Emil Thyrén Trönö IK 1:44:07.2 12:05.3
25 Johan Kanto IK Stern 1:44:09.4 12:07.5
26 Ronnie Löf Högbo GIF 1:44:10.3 12:08.4
27 Pontus Nordström Östervåla IF 1:44:20.8 12:18.9
28 Patrik Lind Tunafors SK 1:44:22.7 12:20.8
29 Jonatan Steen   1:44:25.8 12:23.9
30 Andreas Svensson Ulricehamns IF 1:44:59.5 12:57.6
31 Johannes Ainegren IFK Likenäs 1:45:05.2 13:03.3
32 Andreas Karlsson Tunafors SK 1:45:08.9 13:07.0
33 Ronny Wedin Norbergs SK 1:46:03.8 14:01.9
34 Erik Wilhelmsson Lidköpings VSK 1:47:05.6 15:03.7
35 Niclas Eklöw Sundbybergs IK 1:48:00.9 15:59.0
36 Jonathan Hedbys Nusnäs IF 1:48:07.0 16:05.1
37 Christofer Stevenson Team Ormsalva 1:48:44.1 16:42.2
38 Emil Ekman Ulricehamns IF 1:48:59.0 16:57.1
39 Gustav Aflodal Sundbybergs IK 1:50:28.1 18:26.2
40 Stefan Palm Ulricehamns IF/Lager 157 Ski Team 1:50:32.8 18:30.9
41 Jonas Örn Stockholms RK 1:51:11.3 19:09.4
42 Fredrik Wallström Gävle SK 1:51:15.4 19:13.5
43 Johan Nilsson Edsbyns SK 1:52:02.2 20:00.3
44 Ola Karlsson Vaxholms RF/Swedbank 1:52:08.6 20:06.7
45 Niko Nättinen   1:52:10.6 20:08.7
46 Andreas Nilsson IK Stern 1:52:52.7 20:50.8
47 David Olofsson IFK Skövde SK 1:54:14.1 22:12.2
48 Lars Bleckur IK Jarl Rättvik 1:54:41.9 22:40.0
49 Ronny Larsson Roslagsbro IF 1:55:06.3 23:04.4
50 Mathias Myrén OK Alehof 1:55:13.8 23:11.9
51 Alexander Olander IK Stern 1:55:17.3 23:15.4
52 Nils Svensson Dalregementets IF 1:56:49.0 24:47.1
53 Johannes Andersson IF Ski Team Skåne 1:57:03.6 25:01.7
54 Isac Holmström   1:57:26.3 25:24.4
55 Oskar Henriksson IF Ski Team Skåne 2:00:01.5 27:59.6
56 Magnus Lyckfjäll Västerås Skidklubb 2:00:38.5 28:36.6
57 Elis Weslien Nybro Skidklubb 2:02:22.6 30:20.7
58 Andreas Berthagen Axa SC 2:03:05.8 31:03.9
59 Fredrik Nilsson Nybro Skidklubb 2:03:07.9 31:06.0
60 Erik Bengtsson Ekshärads SF 2:03:13.2 31:11.3
61 Karl Bergman Brudpiga RK 2:03:49.4 31:47.5
62 Ludvig Enqvist Siljansnäs Skid o Löparklubb 2:06:28.0 34:26.1
63 Johan Thalin Östervåla IF 2:07:37.3 35:35.4
64 Oskar Ekholm Karlslunds IF SF 2:08:33.0 36:31.1
65 Lukas Berglund Östersunds SK 2:09:37.6 37:35.7
66 Emil Folkesson Nybro Skidklubb 2:09:57.7 37:55.8
67 Oscar Askerlund Hällbybrunns IF 2:11:04.9 39:03.0
68 Ludvig Åkerhielm Näsvikens IK 2:11:47.6 39:45.7
69 Martin Andersson IFK Mora SK 2:12:02.9 40:01.0
70 Ralf Andersson Hotings IF 2:13:03.5 41:01.6
71 Erik Grinneby Västerås Skidklubb 2:13:08.6 41:06.7
72 Johan Falk Wedevågs IF 2:13:17.4 41:15.5
73 Adam Rohr Nässjö Ski 2:13:46.8 41:44.9
74 Niklas Åkerström IK Nocoutse 2:14:01.3 41:59.4
75 Fredrik Björk IK Rex 2:14:20.5 42:18.6
76 Lars Christian Boberg-Ans Student 2:14:27.4 42:25.5
77 Nicklas Bergström Täby OK 2:15:46.7 43:44.8
78 Andreas Nilsson Markaryds FK 2:17:18.8 45:16.9
79 Joakim Persson Rehns BK 2:17:23.5 45:21.6
80 Eric Danielsson Falu IK 2:20:19.8 48:17.9
81 Tobias Hartig   2:22:53.1 50:51.2
82 Magnus Nygren Axa SC 2:22:55.4 50:53.5
83 Mattias Johansson Axa SC 2:23:08.4 51:06.5
84 Mikael Hellsten Dala XC Ski Team Klubb 2:24:09.5 52:07.6
85 Robert Lundgren Hällbybrunns IF 2:26:20.3 54:18.4
86 Oskar Lyding Linköpings SK 2:27:34.0 55:32.1
87 Tommy Karlsson Ulrika IK 2:28:08.9 56:07.0
88 Per Pettersson IFK Västerås Skidklubb 2:28:22.0 56:20.1
89 Andreas Mannberg Östersunds SK 2:28:26.5 56:24.6
90 David Unnersjö-Jess Axa SC 2:31:48.9 59:47.0
91 Magnus Grill Axa SC 2:32:40.4 1:00:38.5
92 Johan Fornander IK Rex 2:32:57.9 1:00:56.0
93 Daniel Kolm Yuppie Ski Club 2:36:48.2 1:04:46.3
94 Lars Staffansson Axa SC 2:38:57.2 1:06:55.3
95 Jon Erik  Bäckström Linköpings SK 2:48:27.2 1:16:25.3
96 Magnus Mellteg Nybro Skidklubb 2:51:29.3 1:19:27.4
97 Kenny Jonsson Filipstads SF 2:56:35.5 1:24:33.6
98 Marcus Svedare IK Rex 3:01:40.8 1:29:38.9
99 Niklas Engblom Storvreta IK 3:03:38.7 1:31:36.8
100 Olof Sundblad IFK Mora AK 3:09:41.7 1:37:39.8
101 Jimmie Bengtsson Bålsta SK 3:10:44.8 1:38:42.9
102 Anton Pettersson Mariestads FK 3:26:58.0 1:54:56.1
           
H40-49, 42 km        
1 Niklas Jonasson IFK Mora SK 1:44:11.0 0:00.0
2 Anders Johansson Ryda SK 1:47:19.6 3:08.5
3 Ragnar Crona Volvo IF 1:48:12.2 4:01.1
4 Per Erik Jensen   1:52:35.9 8:24.9
5 Carl Troedsson Stockholms RK 1:53:18.5 9:07.4
6 Lars Wedholm Filipstads SF 1:53:41.8 9:30.7
7 Anders Carlson SOK 68 1:57:42.6 13:31.5
8 Tobias Lyckman IFK Sala 1:59:36.8 15:25.7
9 Anders Holmer Stockholms RK 1:59:45.9 15:34.8
10 Fredrik Skaremyr IFK Skövde SK 1:59:53.6 15:42.5
11 Anders Hübinette Sundbybergs IK Skidor 2:02:39.3 18:28.2
12 Lennart Romin Gävle SK 2:03:35.3 19:24.2
13 Larz Andersson Karlslunds IF SF 2:03:49.1 19:38.1
14 Lennart Holmström   2:04:57.8 20:46.7
15 Marcus Johansson Växjö AIS 2:05:00.1 20:49.0
16 Thomas Skogh Roslagsbro IF 2:06:20.2 22:09.1
17 Joakim Olsson Trosabygdens OK 2:07:33.6 23:22.5
18 Mikael Magnusson Nybro Skidklubb 2:10:01.1 25:50.1
19 Torbjörn Bäck Dalregementets IF 2:12:50.2 28:39.1
20 Peter Gustafsson Sälens IF/Onemed 2:13:45.3 29:34.2
21 Olle Döring Axa SC 2:14:27.2 30:16.1
22 Mattias Carlsson OK Landehof 2:14:51.4 30:40.3
23 Stefan Andersson Källbottens IK 2:15:08.5 30:57.4
24 Jonas Strandell Vassunda IF 2:16:32.0 32:20.9
25 Henrik Alsbäck IFK Västerås SK 2:17:48.5 33:37.5
26 Staffan Öberg Axa SC 2:18:00.0 33:48.9
27 Torbjörn Blom Valbo AIF 2:18:34.6 34:23.5
28 Martin Moldin Södertälje-Nykvarn OF/AZ 2:20:59.2 36:48.1
29 Tomas Amneskog Aktivitus Sports Club 2:21:37.1 37:26.0
30 Lars Kullman OK Alehof 2:26:50.8 42:39.7
31 Erik Mattson Boxholm-Ekeby Skidklubb 2:27:19.6 43:08.6
32 David Wästlund OK Tyr 2:28:48.9 44:37.8
33 Håkan Sandahl Axa SC 2:29:24.1 45:13.1
34 Thomas Caldenius Haninge SOK 2:29:29.8 45:18.7
35 Allan Everum Axa SC 2:32:22.0 48:10.9
36 Andreas Mühlich Axa SC 2:33:11.9 49:00.8
37 Lars-Olof Jönsson Malungs IF 2:34:12.0 50:00.9
38 Mathias Landin Granbergsdals IF 2:35:06.0 50:54.9
39 Michael Svensson Berga SOK 2:35:33.1 51:22.0
40 Claes Tamm Bålsta SK 2:36:05.7 51:54.6
41 Magnus Åhl   2:38:14.5 54:03.4
42 Martin Othozon Falu IK 2:39:31.3 55:20.2
43 Daniel Ehn IFK Västerås Skidklubb 2:40:26.5 56:15.4
44 Mattias Wulff Axa SC 2:40:36.3 56:25.2
45 Tarmo Karjalainen Borås SK 2:40:46.6 56:35.5
46 Per Hansson Axa SC 2:41:23.9 57:12.9
47 Jonas Wulff Consoden Idrotts Team Föreningen 2:42:35.2 58:24.1
48 Pierre Björkli Borås SK 2:43:19.0 59:07.9
49 Jonas Karlsson   2:44:10.0 59:58.9
50 Anders Alderbrant Hammarby IF SF 2:45:07.4 1:00:56.3
51 Henrik Krook Täby IS SK 2:45:50.9 1:01:39.8
52 Henrik Pettersson Axa SC 2:48:57.2 1:04:46.2
53 Tim Bisander Axa SC 2:51:49.0 1:07:37.9
54 Anders Sjöö Domnarvets GOIF 2:52:05.8 1:07:54.8
55 Leif Denander Vilsta SK 2:53:14.0 1:09:02.9
56 Paul Hager Axa SC 2:54:55.2 1:10:44.1
57 Magnus Danielsson Himmeta IF 2:58:59.7 1:14:48.6
58 Mikael Nyström OK Ravinen 2:59:23.2 1:15:12.1
59 Mikael Magnusson Sundbybergs IK / Mind To Body 3:01:32.2 1:17:21.1
60 Erik Rösch Storådalens SK 3:06:33.3 1:22:22.2
           
H50-59        
1 Jan Östlund Högbo GIF 1:59:41.6 0:00.0
2 Adam Blomberg Volvo IF 2:01:05.7 1:24.1
3 Magnus Svensson Turebergs IF 2:02:36.3 2:54.7
4 Karl-Erik Assarsson Borås SK 2:06:30.6 6:49.0
5 Göran Andersson Strömtorps IK 2:06:46.1 7:04.5
6 Hans Andersson Jäderfors SK 2:11:14.2 11:32.6
7 Patrick Hansson Karlslunds IF SF 2:12:25.6 12:43.9
8 Kjell Lindroth Högbo GIF 2:12:58.0 13:16.3
9 Jörgen Lindgren IK Stern 2:12:58.9 13:17.3
10 Mats Nilsson Ekshärads SF 2:15:15.5 15:33.8
11 Gert Lind Team Esplanad 2:16:41.5 16:59.9
12 Hans Herbertsson Borås SK 2:20:19.5 20:37.9
13 Jonny Johansson Hvetlanda SK 2:26:01.7 26:20.1
14 Magnus Lövgren IK Trasten 2:38:31.1 38:49.5
15 Urban Hallberg Strängnäs-Malmby OL 2:39:43.6 40:02.0
16 Holger Ecke VIF Älvkarleby/Vattenfall AB 3:09:06.1 1:09:24.5
17 Anders Hellsten Linköpings SK 3:36:20.4 1:36:38.8
           
H60, 42 km        
1 Juhani Ronkainen Norrbärke SK 2:01:44.9 0:00.0
2 Stig Orre   2:22:07.6 20:22.7
3 Anders Björkman IK Jarl Rättvik 2:33:30.9 31:46.0
4 Ulf Uddbäck Gävle SK 2:38:22.6 36:37.7
5 Jannik Boberg-Ans Låge 2:59:15.5 57:30.6
6 Kjell Torlén Hammarby IF SF 3:06:58.5 1:05:13.5
7 Lennart Hellsten Linköpings SK 3:17:39.4 1:15:54.5
Del |
20190817, Allians 32 km herrar (kopia)

Johan Ekberg bäst av juniorerna igen

Alliansloppet:

Johan Ekberg, Nacka Värmdö var bäste junior över 32 km i lördagens Alliansloppet i Trollhättan. Han fortsätter framgångarna efter VM på rullskidor i Madona i Lettland.
Nu blev det en uppgörelse mot flera norrmän, men Johan var starkast i avslutningen.

 

Les mer
20190817, Allians men sprint (kopia)

Sömskar och Stadaas vann Alliansloppet

Anton Karlsson diskades efter kaotisk spurt:

Linn Sömskar och Kasper Stadaas såg till att det blev både svensk och norsk seger i seniorklasserna i det 48 km långa Alliansloppet i Trollhättan under lördagen.
Tävlingen gick över tre varv om 16 ism och det blev en kaosartade spurt som avgjorde herrtävlingen.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Sömskar inne i framtidens spår...

Krönika:

Jag blir inte förvånad om rullskidornas världscup snart är större än längds och att skidor på hjul blir OS-gren innan 2030. Det kan låta naivt, men det finns naturliga förklaringar som gör att FIS börjat supporta flera medlemsländer sommartid.
Linn Sömskar är helt klart inne i framtidens spår.


 

Les mer
20190816, Sting Hill Race D21 (kopia)

VM-drottning tog dubbelt i Trollhättan

VM-drottningen Linn Sömskar hade en bra fredagskväll i Trollhättan då hon vann både Integra Sprint Race och Sting Hill Race som i vanlig ordning var förrätten till helgens Alliansloppet.
Norge dominerade på herrsidan, men dom svenska damerna levererade lika bra som på VM som nyss avslutades i Lettland.

 

Les mer
20190813, Lycksele rullis 003

Lycksele populärt som lägerdestination

U-landslaget provade den nya rullskidsbanan förra veckan:

Den nya multifunktionsbanan har gjort Lycksele till en populär lägerdestination.
Förra veckan var det U-landslaget – Team Svenska Spel – som var på plats. Efter dom kom 19-20-åringarna på elitlägret och nu avslutar man med barnläger för 9-12-åringar.

 

Les mer
20180111, FOSSLI, Sondre Turvoll 004 (kopia)

Norsk landslagsåkare fick hjärtstans

Den norska landslagsåkaren Sondre Turvoll Fossli fördes akut till sjukhus med hjärtstans som han fick då han körde bil under måndagsmorgonen.
26-åringen fick enligt VG första hjälpen av sin flickvän och en förbipasserande cyklist. Det kunde ha gått riktigt illa för den norska sprintspecialisten.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Calle i Team Serneke i Alliansloppet

Inför Sveriges skidfest Alliansloppsveckan kan Team Serneke presentera en förstärkning i världsklass i form av Calle Halfvarsson. Calle bildar därmed duo med fjolårets suverän i Guide World Classic Tour och tvåa på Alliansloppet, Anders Mölmen Höst.

 

Les mer
20190606, ELEBRO byter team 003 (kopia)

Sofie Elebro visade form i norskt test

Sofie Elebro imponerade i ett tufft backtest för sitt nya, norska långloppslag Team Parkettpartner Sjusjøen i helgen. Hon var över fem minuter före nästa dam efter 9,3 km med 630 höjdmeter och en snittstigning på 7 procent vid Vingrom söder om Lillehammer.

 

Les mer
linn-och-moa (kopia)

Moa och Linn tog VM-guldet i teamsprint

Fyra medaljer den sista tävlingsdagen:

Det blev bra utdelning för de svenska åkarna även den sista tävlingsdagen. Samtliga fyra lag tog medalj på sprintstafetten. Damlaget med Moa Olsson och Linn Sömskar gick helt till topps.

 

Les mer
20190808, GUSTAFSSON Victor 3a (kopia)

Sverige vann VM i båda huvudklasserna

Sverige tog dom två tyngsta gulden i lördagens masstart i fristil vid VM på rullskidor i lettiska Madona.
Victor Gustafsson stod för en imponerande avslutning i herrklassen och Linn Sömskar säkrade åter igen guldet bland damerna.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

På söndag hejar hon på Norge!

Grattis på 20-årsdagen Frida Karlsson, men:

Grattis säger vi till VM-hjälten Frida Karlsson som fyller 20 år idag.
Och som firar med ett stenhårt landslagsläger på hemmaplan i Sollefteå.
Men i morgon söndag är lägret över och då hejar Frida nämligen på Norge…

 

Les mer
190809 vasaloppet sommar foto henrik hansson

Man avled i Cykelvasan

Vasaloppet tvingas i dag, fredag den 9 augusti, meddela att en man i 65 års åldern, hemmahörande i sydvästra Sverige, avlidit i samband med sitt deltagande i Cykelvasan Öppet Spår. Mannen, som deltog i det 94 kilometer långa loppet, föll ihop i banan några kilometer innan kontrollen i Oxberg, 3 mil från Mora.

 

Les mer
20190809, dubbelt SWE i VM (kopia)

Dubbelt Sverige i VM-supersprinten

Det blev succé för de svenska damseniorerna i dagens supersprint vid VM på rullskidor i lettiska Madona. Linn Sömskar tog ett nytt VM-guld, medan Jackline Lockner följde upp med silver.

 

Les mer
20180316,JYLHÄ, Martti 003 (kopia)

Sprintåkaren Martti Jylhä lägger av

Den finska sprintåkaren Martti Jylhä har bestämt sig för att lägga av på elitnivå.
Jylhä är son till den tidigare landslagstränaren Reijo Jylhä och han har i många år varit en av Finlands absolut bästa på dom kortaste distanserna.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Ryska storstjärnor dominerade också här

VM-brons till Victor Gustafsson efter diskning:

Också i herrarnas VM över 20 km rullskidor i Madona blev det dominans av dom ryska världsåkarna som vi är vana vid att se på vintern.
Supermannen Alexander Bolshunov var överlägsen, men då landsmannen Alexey Chervotkin diskades ryckte Moras Victor Gustafsson upp som trea och säkrade Sveriges tredje medalj för dagen.

 

Les mer
Newspower.it

Svenskt JVM-guld i Madona

Fullträffare för stockholmaren Johan Ekberg:

Sveriges första VM-guld i årets mästerskap i Madona i Lettland kom i herrjuniorernas lopp över 20 km.
Nacka Värmdö's Johan Ekberg vann efter en tuff uppgörelse mot norrmannen Amund Korsæth.
Dom båda var i en klass för sig.

 

Les mer
20180318, NEPRYAEVA, Natalia podium 010 (kopia)

Nepryaeva utklassade Linn Sömskar

VM på rullskidor:

Linn Sömskar har dominerat totalt på rullskidor i år (och tidigare år också).
Men när VM i Madona i Lettland inleddes med 10 km dök världsåkaren Natalia Nepryaeva upp och ryskan utklassade alla.
Linn grejade bronset, då en annan världscupåkare också var bättre. Italienskan Lucia Scardoni tog silvret.

 

Les mer
CARLSSON, Niklas 006 (kopia)

Niklas Carlsson ny generalsekreterare i IBU

Niklas Carlsson går från jobbet som chef för alpina VM i Åre till generalsekreterare för IBU, det internationella skidskytteförbundet.
Tidigare har svensken varit marknadschef i FIS, så han vet vad han går till.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Johaugs vinnarskalle kan försätta berg

Krönika:

Från mitt kontorsfönster på Pilotveien här i Oslo skymtar jag Therese Johaugs flotta villa på Holmenkollenåsen. Jag ser aldrig min ”granne”, men tänker  ofta på hur den lilla bondknölen från Dalsbygda i Österdalen orkat ta sig dit hon är med all den fysiska- och psykiska smärta det inneburit.
Huvudet är Johaugs främsta vapen.
Det kan försätta berg.

 

Les mer
20181116, INGESSON, Magnus-THOMSON, Stefan 001

Seniorlandslagen till Vålådalen och Sollefteå

U-landslaget tränar i Lycksele, men:

Den 4–11 augusti genomförs längdlandslagets första höstläger. Herrarna åkte igår till Vålådalens vackra fjällmiljö medan damerna samlades på Hallstaberget i Sollefteå, där stjärnor som Ebba Andersson och Frida Karlsson har sin hemmaplan.

Les mer