Mobile Version
Desktop Version
FREDRIK BYSTRÖM från Lager 157 Ski Team och Orsa SK vann herrklassen i AXA Ski Marathon i helgen. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/sweski.com
FREDRIK BYSTRÖM från Lager 157 Ski Team och Orsa SK vann herrklassen i AXA Ski Marathon i helgen. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/sweski.com

”Bysse” spurtade hem AXA Ski Marathon

Fredrik Byström vann spurten om segern i AXA Ski Marathon över 42 km i helgen. Det var ett tufft startfält och närmast ”Bysse” följde lagkompisen i Lager 157 Ski Team, Jimmie Johnsson. Även Moras Andreas Holmberg var innanför sekunden efter.
Bland damerna vann långloppspecialisten Emilia Lindstedt från SkiProAm-teamet och Falun-Borlänge SK.

 

Arrangör av AXA Ski Marathon var Sågmyra SK.

Resultat
D 19, 42 km/K masstart

1     1     LINDSTEDT Emilia     1990     Falun Borlänge SK - Team Skiproam     02:01:18.2     0:00:00.0
2     2     LÖFSTRÖM Annika     1986     Årsunda IF - Team Skigo Deutschland     02:04:07.6     0:02:49.4
3     3     ERIKSSON Emma     1986     Falun Borlänge SK     02:14:15.8     0:12:57.6
4     151     HANSSON Linda     1980     Axa SC     02:19:59.9     0:18:41.7
5     5     PERSSON Ulrica     1975     Sunne SLF     02:20:30.9     0:19:12.7
6     9     VEDIN Elin     1988     Sundsvalls OK     02:25:06.2     0:23:48.0
7     343     LAGERLÖF Carina     1977     Malungs Skid och FK     02:28:23.8     0:27:05.6
8     270     LARSON Kersti     1981     IK Jarl Rättvik - Längdcentrum Grönklitt     02:28:41.2     0:27:23.0
9     146     HALLBERG Lisa     1990     Axa SC     02:31:38.2     0:30:20.0
10     8     JOBS Fia     1982     IF Ski Team Skåne     02:32:36.9     0:31:18.7
11     7     LYCKE Kristina     1990     Malungs IF     02:35:09.2     0:33:51.0
12     259     LARSSON Malin     1989     IFK Mora SK     02:42:12.6     0:40:54.4
13     125     MATTSSON Anna     1988     Axa SC     02:42:38.3     0:41:20.1
14     148     ADAMSSON Annika     1991     Axa SC     02:53:07.6     0:51:49.4
15     402     ANDERSSON Charlotte     1985     Rembo IK     02:54:42.8     0:53:24.6
16     226     JONSSON Lovisa     1997     Hallstahammars SK SOFK     03:13:13.4     1:11:55.2
17     187     KLINTBERG Therese     1990     Eksjö SOK     03:19:35.3     1:18:17.1

H 19, 42 km/C masstart
1     11     BYSTRÖM Fredrik     1983     Orsa SK - Lager 157 Ski Team     01:44:49.4     0:00:00.0
2     14     JOHNSSON Jimmie     1985     Axa SC - Lager 157 Ski Team     01:44:50.0     0:00:00.6
3     16     HOLMBERG Andreas     1992     IFK Mora SK     01:44:50.2     0:00:00.8
4     12     OTTOSSON Markus     1986     Skellefteå SK - Lager 157 Ski Team     01:45:05.0     0:00:15.6
5     13     AHRLIN Jerry     1978     Team Swedemount SC - Team Tynell     01:47:09.8     0:02:20.4
6     21     THORN Gabriel     1994     Bengtsfors BOIS     01:47:30.2     0:02:40.8
7     30     SVENSSON Andreas     1995     Ulricehamns IF - Ulricehamns IF     01:48:16.5     0:03:27.1
8     26     STEN Adam     1984     Axa SC     01:48:33.1     0:03:43.7
9     17     GRÄFNINGS Kalle     1978     Karlslunds IF SF     01:50:09.3     0:05:19.9
10     23     SVAHN Peo     1967     Boxholm-Ekeby Skidklubb     01:50:29.4     0:05:40.0
11     25     BERGSTEN Axel     1987     IFK Skövde SK     01:51:06.1     0:06:16.7
12     34     EKLÖF Johannes     1995     IF Hallby SOK     01:51:06.6     0:06:17.2
13     35     EDVARDSSON Mattias     1990     Årsunda IF     01:51:39.0     0:06:49.6
14     18     BRYNTESSON Robin     1985     Foreign Citizen - Sockertoppen IF     01:51:41.3     0:06:51.9
15     48     KANTO Johan     1981     IK Stern     01:51:42.6     0:06:53.2
16     61     NORDSTRÖM Pontus     1992     Östervåla IF     01:52:27.0     0:07:37.6
17     36     KOEPMAN Tobias     1986     IFK Mora SK     01:53:08.5     0:08:19.1
18     31     SANDGREN Krång Mikael     1990     IFK Mora SK     01:53:09.6     0:08:20.2
19     22     TÄRNING Ludwig     1995     Falköpings AIK SK - Team Tricepz     01:53:34.6     0:08:45.2
20     206     NYLUND Matias     1988     Foreign Citizen - Ski Team Kimitoön     01:54:13.8     0:09:24.4
21     62     SÖDERSTEN Daniel     1995     Orsa SK     01:54:26.5     0:09:37.1
22     242     CLAESSON Oscar     1995     IF Hallby SOK     01:54:27.7     0:09:38.3
23     50     WESLIEN Elis     1980     Nybro Skidklubb     01:54:31.7     0:09:42.3
24     466     THYRÉN Emil     1996     Trönö IK     01:54:46.6     0:09:57.2
24     29     OUSBÄCK Fredrik     1986     IFK Skövde SK     01:54:46.6     0:09:57.2
26     15     IMPOLA Bill     1989     SK Bore - Brink Ski Team     01:54:46.7     0:09:57.3
27     40     ALM Henrik     1982     Gnosjö FK - Team Igne     01:54:51.6     0:10:02.2
27     27     FAHLÉN Tom     1994     Landsbro IF SK     01:54:51.6     0:10:02.2
29     39     LIND Patrik     1987     Tunafors SK     01:55:24.6     0:10:35.2
30     42     LINDBERG Joakim     1993     Grytgöls IK - Grytgöls IK     01:56:15.8     0:11:26.4
30     20     ERIKSSON Robert     1987     Björkfors GOIF     01:56:15.8     0:11:26.4
32     63     HEDBYS Jonathan     1992     Nusnäs IF     01:56:17.1     0:11:27.7
33     55     WILHELMSSON Erik     1979     Lidköpings VSK     01:56:18.4     0:11:29.0
34     44     WEDIN Ronny     1990     Norbergs SK     01:56:51.2     0:12:01.8
35     33     STEEN Jonatan     1987     Falun Borlänge SK - Bilfix     01:56:53.2     0:12:03.8
36     480     NILSSON Jesper     1991     Ulricehamns IF     01:56:57.8     0:12:08.4
37     45     ETTLING Peter     1974     Finspångs SOK     01:57:01.5     0:12:12.1
38     41     NIORD Gustaf     1990     Vreta Skid o MK - Niordxc     01:57:32.4     0:12:43.0
39     92     GUSTAFSSON Victor     1990     IFK Mora SK     01:57:32.6     0:12:43.2
40     84     BOBERG Michael     1983     Älvdalens IF SK     01:58:15.5     0:13:26.1
41     449     WIDMARK Mattias     1986     Svegs IK     01:58:57.3     0:14:07.9
42     56     HÄNNINEN Björn     1983     Högbo GIF - Högsbo GIF     01:58:57.5     0:14:08.1
43     37     LÖF Ronnie     1971     Högbo GIF     01:59:01.3     0:14:11.9
44     58     BLOHM Andreas     1987     Filipstads SF     01:59:05.9     0:14:16.5
45     198     ENBERG Anton     1992     Falun Borlänge SK     02:00:26.7     0:15:37.3
46     173     MALMGREN Robert     1981     Borås SK     02:01:07.1     0:16:17.7
47     469     ANDERSSON Mikael     1986     Turebergs IF     02:01:30.9     0:16:41.5
48     38     BRUNDIN Robert     1980     Karlslunds IF SF     02:01:51.7     0:17:02.3
49     461     BRYNTESSON Mattias     1978     Trollhättans SOK - Trollhättans SOK     02:02:51.4     0:18:02.0
50     358     WALLSTRÖM Fredrik     1978     Naprapat Walle SK     02:02:52.0     0:18:02.6
51     291     ROSÉN Fredrik     1978     Jönköpings OK     02:02:56.6     0:18:07.2
52     196     LINDSTEDT Joacim     1992     Falun Borlänge SK     02:03:17.9     0:18:28.5
53     51     AX Rasmus     1989     Ulricehamns IF     02:03:33.7     0:18:44.3
54     363     ASSARSSON Hannes     1991     Nässjö Ski     02:03:42.4     0:18:53.0
55     57     BÄCK Markus     1985     Yuppie Ski Club - Ccc1000 Elit     02:04:03.7     0:19:14.3
56     72     WALLIN Henrik     1981     AB Karl Hedin IF     02:04:22.3     0:19:32.9
57     245     EKSTEDT Adam     1990     IF Ski Team Skåne     02:04:27.8     0:19:38.4
58     120     SVENSSON Nils     1985     Axa SC     02:04:29.7     0:19:40.3
59     110     JOHANSSON Tobias     1979     Axa SC     02:04:43.8     0:19:54.4
60     64     SÖDERQVIST Jacob     1981     Brovallens IF - Pumphuset Rullskidcenter     02:04:55.4     0:20:06.0
61     46     SANDBERG Oskar     1996     Säters IF SK     02:05:25.3     0:20:35.9
62     366     NYSTRÖM Mathias     1981     Norbergs OK     02:05:35.1     0:20:45.7
63     201     HOLMSTRÖM Isac     1995     Finland     02:05:51.6     0:21:02.2
64     49     OLOFSSON David     1993     Träningskonsulten Sports Club     02:05:58.9     0:21:09.5
65     376     FOLKESSON Emil     1993     Nybro Skidklubb     02:06:06.7     0:21:17.3
66     479     LJUNGBERG Gustaf     1978     Ulricehamns IF     02:06:13.1     0:21:23.7
67     425     STEIMERT Claes     1983     Stockholms RK     02:06:55.6     0:22:06.2
68     433     DAHLQVIST Erik     1987     Storviks IF - Storviks IF     02:06:59.7     0:22:10.3
69     498     FRANSSON David     1988     Växjö AIS     02:07:13.1     0:22:23.7
70     398     GRUDD Christoffer     1987     Perbellum SS     02:07:13.2     0:22:23.8
71     281     NIPER Carl Henrik     1980     IKJ Haninge - IKJ Haninge     02:07:22.1     0:22:32.7
72     32     STEVENSON Christofer     1982     Team Ormsalva AC - Team Ormsalva AC     02:07:26.1     0:22:36.7
73     381     MYRÉN Mathias     1986     OK Alehof     02:08:39.5     0:23:50.1
74     170     LARSSON Nico     1996     Bengtsfors BOIS     02:09:32.6     0:24:43.2
75     392     BERGLUND Lukas     1992     Östersunds SK     02:10:05.5     0:25:16.1
76     390     BERGSTRÖM Max     1989     Orsa SK - Längdcentrum     02:10:25.9     0:25:36.5
77     468     JOHANSSON Erik     1988     Trosabygdens OK     02:10:39.5     0:25:50.1
78     437     CARLSSON Pontus     1982     Sundborns GoIF - Sundborns Goif     02:10:43.1     0:25:53.7
79     355     LYSTEDT Björn     1983     Nacka Värmdö SK     02:10:49.4     0:26:00.0
80     507     SUNDBERG Klas     1979     Ccc1000-Skidklubb     02:10:58.4     0:26:09.0
81     43     SUNDSTRÖM Gustav     1995     Garphyttans IF     02:11:08.6     0:26:19.2
82     297     SVENSSON Erik     1984     Karlslunds IF SF     02:11:26.9     0:26:37.5
83     439     BREDOLT Patrik     1987     Sundbybergs IK     02:12:49.7     0:28:00.3
84     416     KOLBERG Viktor     1985     Set Sail IF     02:12:50.4     0:28:01.0
84     277     CARLSSON Per     1981     IK Stern     02:12:50.4     0:28:01.0
86     205     JOHANSSON Mikael     1972     Foreign Citizen - Ski Team Kimitoön     02:12:57.9     0:28:08.5
87     232     SANDGREN Andreas     1995     Hofors AIF - Hofors aif     02:13:29.2     0:28:39.8
88     225     ASKERLUND Oscar     1985     Hällbybrunns IF     02:13:37.7     0:28:48.3
89     224     LUNDGREN Robert     1968     Hällbybrunns IF     02:14:36.7     0:29:47.3
90     486     BERTHAGEN Andreas     1980     Uppsala Vasaloppsklubb     02:14:50.9     0:30:01.5
91     52     MARSCH Erik     1996     Näsvikens IK - Brink ski Team     02:15:05.5     0:30:16.1
92     489     HÅLLSTRÖM Erik     1996     Valbo AIF     02:15:26.8     0:30:37.4
93     124     ROHR Adam     1987     Axa SC     02:15:39.5     0:30:50.1
94     221     JOHANSSON Henric     1982     Grava SK     02:16:10.9     0:31:21.5
95     301     EKHOLM Oskar     1981     Karlslunds IF SF     02:16:33.9     0:31:44.5
96     262     JERNBOM Linus     1984     IFK Skövde SK     02:17:33.2     0:32:43.8
97     308     MALM Erik     1978     Karlslunds IF SF     02:17:43.9     0:32:54.5
98     152     SUNDÉN Erik     1985     Axa SC     02:17:49.4     0:33:00.0
99     478     ENANDER Johan     1981     Ulricehamns IF     02:18:17.1     0:33:27.7
100     467     LARSSON Mikael     1988     Trosabygdens OK     02:18:19.5     0:33:30.1
101     264     BALTZARI Henrik     1979     IFK Tärendö     02:19:06.0     0:34:16.6
102     235     KARLSSON Lennart     1980     Holmedals AIS     02:19:06.4     0:34:17.0
103     155     LÖNNBARK Carl     1981     Axa SC     02:19:45.9     0:34:56.5
104     91     ANDERSSON Patrik     1985     Axa SC     02:19:48.9     0:34:59.5
105     231     NYRÉN Adam     1996     Heds IF - Heds IF     02:19:58.1     0:35:08.7
106     312     VIKTORSSON Mathias     1982     Karlslunds IF SF     02:19:58.9     0:35:09.5
107     159     HAGANSBO Ted     1990     Axa SC     02:20:55.6     0:36:06.2
108     252     HEDENBERG Johan     1983     IFK Helsingborg     02:21:01.1     0:36:11.7
109     98     ANDERVANG Tobias     1995     Axa SC     02:21:03.3     0:36:13.9
110     445     STUDENY Linus     1981     Sundbybergs IK     02:21:16.8     0:36:27.4
111     400     PERSSON Joakim     1985     Rehns BK     02:21:29.6     0:36:40.2
112     244     SVERNHAGE Björn     1984     IF Rigor     02:21:38.0     0:36:48.6
113     333     HANSSON Johan     1992     Lima IF     02:21:44.0     0:36:54.6
114     229     HJERTBERG Anders     1980     Hassela IF - Hassela if     02:21:56.5     0:37:07.1
115     273     RUNESON Fredrik     1978     IK Stern     02:22:41.2     0:37:51.8
116     365     NYBERG Jimmy     1984     Norbergs CK     02:23:13.5     0:38:24.1
117     199     NILSSON Oscar     1986     Filipstads SF     02:23:22.8     0:38:33.4
118     414     GRINNEBY Erik     1988     Sätra IF     02:24:36.0     0:39:46.6
119     401     JONSSON Daniel     1979     Rembo IK     02:25:27.6     0:40:38.2
120     234     ALTBERG Joacim     1988     Högbo GIF     02:25:32.4     0:40:43.0
121     483     MARKLUND Jesper     1989     Uppsala Vasaloppsklubb     02:26:06.7     0:41:17.3
122     464     SAHLBERG Patrik     1978     Trönö IK - Trönö IK     02:26:08.2     0:41:18.8
123     432     ÅKESSON Morgan     1986     Stora Skedvi IK SOFF     02:26:30.0     0:41:40.6
124     316     BÄCKMAN Anton     1988     Karlslunds IF SF     02:26:33.2     0:41:43.8
125     385     BENGTSSON Mattias     1988     OK Nackhe     02:27:27.3     0:42:37.9
126     178     HELLSTEN Mikael     1985     Dala XC Ski Team Klubb     02:27:41.5     0:42:52.1
127     73     ANDERSSON GULL John     1985     AB Karl Hedin IF - AB Karl Hedin IF     02:27:42.3     0:42:52.9
128     370     JOHANSSON Fredrik     1984     Norrbärke SK     02:27:48.4     0:42:59.0
129     434     SUNDIN Anton     1991     Strängnäs-Malmby OL     02:27:56.8     0:43:07.4
130     372     PERSSON Jens     1987     Norrbärke SK     02:28:01.7     0:43:12.3
131     420     LEEK Mattias     1976     Söderhamns SK     02:29:44.4     0:44:55.0
132     87     ANDERSSON Johan     1979     Arboga SK     02:31:26.6     0:46:37.2
133     454     SANDSTRÖM Martin     1986     Täby SLK - H&M Atlet     02:31:34.4     0:46:45.0
134     356     AMADEUS Joakim     1987     Nacka Värmdö SK - Ccc1000 Skidklubb     02:32:01.7     0:47:12.3
135     448     DANIELSSON Erik     1992     Sveaskogs IF     02:33:42.8     0:48:53.4
136     115     GRILL Magnus     1986     Axa SC     02:35:06.8     0:50:17.4
137     181     GOTTLIEB Philip     1984     Djurgårdens IF AF     02:35:54.9     0:51:05.5
138     192     HEDSTRÖM Andreas     1981     Falu IK     02:36:03.0     0:51:13.6
139     326     LUNDBERG Kristofer     1988     Långshyttan AIK SK     02:36:20.5     0:51:31.1
140     379     SLÄTTENGREN Robin     1991     Nybro Skidklubb     02:36:40.1     0:51:50.7
141     477     MILD Erik     1984     Ugglan IK     02:36:48.6     0:51:59.2
142     129     RINDEGREN Sven     1984     Axa SC     02:37:27.0     0:52:37.6
143     334     THURESSON Andreas     1991     Lima IF     02:37:32.0     0:52:42.6
144     222     NYBERG Jonas     1991     Grava SK     02:37:46.9     0:52:57.5
145     175     MODIGS Oscar     1989     Boxholm-Ekeby Skidklubb     02:38:03.2     0:53:13.8
146     457     KARLSSON Sören     1967     Tormestorps IF     02:38:10.1     0:53:20.7
147     351     AXÉN Jonas     1993     Motala AIF SK     02:38:49.8     0:54:00.4
148     195     LISS Erik     1985     Falu IK     02:39:43.3     0:54:53.9
149     275     THOROLD Andreas     1980     IK Stern     02:39:59.1     0:55:09.7
150     289     JONSSON Lars     1978     Järvsö IF     02:40:10.3     0:55:20.9
151     288     WIBERG Oscar     1997     Järla Orientering     02:44:32.9     0:59:43.5
152     290     KARLSTRÖM Erik     1986     Jokkmokks SK - Elvenite AB     02:45:19.1     1:00:29.7
153     458     BENGTSSON Ronny     1981     Tormestorps IF     02:46:30.9     1:01:41.5
154     383     ROLLBORN Niclas     1982     OK Linné     02:48:59.1     1:04:09.7
155     368     LUNDELL Fredrik     1989     Norrbärke SK     02:50:25.8     1:05:36.4
156     249     LINDMAN Daniel     1982     IFK Helsingborg     02:51:01.9     1:06:12.5
157     134     HALALKIC Emir     1983     Axa SC     02:53:23.7     1:08:34.3
158     89     LINDQVIST Henrik     1980     Astrazeneca IF - Astrazeneca IF     02:54:10.1     1:09:20.7
159     313     JOHANSSON Simon     1996     Karlslunds IF SF     02:57:53.3     1:13:03.9
160     348     HÖGLUND Oskar     1991     Motala AIF SK - Anna & Emil Sportklubb     02:58:36.0     1:13:46.6
161     256     JACOBSON Gustaf     1987     IFK Mora SK     03:05:06.5     1:20:17.1
162     106     ENGSTRÖM Marcus     1994     Axa SC     03:29:03.5     1:44:14.1
163     156     ENGSTRÖM Jacob     1997     Axa SC     03:47:24.5     2:02:35.1

D 40, 42 km/K masstart
1     204     PERSSON Inga Lill     1971     Foreign Citizen - Lunderseter IL     02:30:38.4     0:00:00.0
2     441     SVÄRDSTRÖM Anna     1967     Sundbybergs IK     02:31:37.8     0:00:59.4
3     495     ARVELIUS Karin     1975     Västerås Skidklubb     02:34:12.5     0:03:34.1
4     428     ZINGMARK Helena     1968     Stockholms RK     02:41:05.6     0:10:27.2
5     271     INGARD Cecilia     1961     IK Rex     03:09:09.8     0:38:31.4
6     431     TUUF Johanna     1975     Stockholms RK     03:22:42.8     0:52:04.4
7     295     NYLANDER Madelene     1972     Karlslunds IF SF     03:38:36.1     1:07:57.7
8     118     ASTUDILLOVIKLUND Suzanne     1975     Axa SC     03:47:59.9     1:17:21.5

H 40, 42 km/K masstart
1     408     JOHANSSON Anders     1973     Ryda SK - Ryda SK     01:58:04.9     0:00:00.0
2     395     JANSSON Ulf     1968     Östervåla IF     01:59:06.0     0:01:01.1
3     53     NOBERIUS Rickard     1974     Falu IK     02:00:01.1     0:01:56.2
4     54     CRONA Ragnar     1972     Volvo IF - Volvo IF     02:00:36.4     0:02:31.5
5     426     TROEDSSON Carl     1973     Stockholms RK     02:00:43.1     0:02:38.2
6     423     HOLMER Anders     1970     Stockholms RK     02:04:29.6     0:06:24.7
7     81     ÅKERMAN Lars     1971     Älvdalens IF SK     02:04:43.5     0:06:38.6
8     393     HARING Björn     1972     Ccc1000-Skidklubb     02:05:09.9     0:07:05.0
9     278     HAMP Magnus     1974     IK Stern     02:06:31.3     0:08:26.4
10     506     JOHANSSON Stefan     1973     Yuppie Ski Club     02:07:23.9     0:09:19.0
11     373     JENSEN. Per Erik     1975     Norway - Brunlanes il     02:07:42.8     0:09:37.9
12     405     SKOGH Thomas     1968     Roslagsbro IF     02:07:54.3     0:09:49.4
13     377     MAGNUSSON Mikael     1970     Nybro Skidklubb     02:08:42.4     0:10:37.5
14     415     MESSNER Stefan     1971     Sävast Ski Team IF     02:08:59.7     0:10:54.8
15     279     THUNVALL Peter     1976     IKJ Haninge     02:11:46.2     0:13:41.3
16     265     MENNBORG Stefan     1974     IK Hakarpspojkarna     02:12:18.5     0:14:13.6
17     302     ANDERSSON Larz     1971     Karlslunds IF SF     02:12:27.4     0:14:22.5
18     505     ERIXON Fredrik     1970     Ccc1000-Skidklubb     02:13:46.9     0:15:42.0
19     150     STRANDELL Kristian     1975     Lerdala IF     02:13:52.7     0:15:47.8
20     296     KANTO Jörgen     1970     Karlslunds IF SF     02:13:52.8     0:15:47.9
21     121     NYGREN Magnus     1975     Axa SC     02:14:33.0     0:16:28.1
22     112     LINDROOS Anders     1970     Axa SC     02:15:26.9     0:17:22.0
23     460     HELLDÉN Tomas     1973     Träningskonsulten Sports Club - Tränings     02:15:45.7     0:17:40.8
24     77     HEFTE Julius     1972     Åkersberga SK - XC Gold     02:15:50.3     0:17:45.4
25     211     ROMIN Lennart     1969     Gävle SK     02:16:01.1     0:17:56.2
26     360     HEDEN Pär     1975     Naprapat Walle SK     02:16:23.9     0:18:19.0
27     216     VIKMAN Tommy     1976     Gimo IF SK     02:17:03.3     0:18:58.4
28     286     BOSTRÖM Björn     1974     Järbo IF     02:17:27.4     0:19:22.5
29     220     HÖJSKELD Johan     1976     Grava SK     02:17:38.8     0:19:33.9
30     494     STRANDELL Jonas     1972     Vassunda IF     02:17:41.1     0:19:36.2
31     440     HÖGLUND Martin     1973     Sundbybergs IK     02:17:48.6     0:19:43.7
32     359     HEDBERG Niklas     1968     Naprapat Walle SK - Naprapat Walle sk     02:17:50.5     0:19:45.6
33     418     MALM Claes     1971     Skogspojkarnas OK     02:17:53.8     0:19:48.9
34     167     STRÖM Fredrik     1973     Bålsta SK     02:18:00.3     0:19:55.4
35     138     LINDHOLM Rickard     1976     Axa SC     02:18:02.2     0:19:57.3
36     107     HAAR Christian     1974     Axa SC - Axa SC     02:19:32.7     0:21:27.8
37     349     KARLSSON Ulrik     1975     Motala AIF SK     02:19:51.9     0:21:47.0
38     97     TRÆLDAL Espen     1971     Axa SC     02:20:13.8     0:22:08.9
39     136     DAHLEN Henrik     1971     Axa SC     02:20:27.5     0:22:22.6
40     412     GUSTAFSSON Peter     1972     Sälens IF     02:20:42.1     0:22:37.2
41     367     HULT Magnus     1972     Norrbärke SK     02:20:58.8     0:22:53.9
42     113     UVHAGEN Håkan     1974     Axa SC     02:21:07.6     0:23:02.7
43     210     SVÄRD Mathias     1973     Gävle SK     02:22:26.2     0:24:21.3
44     95     SANDAHL Håkan     1969     Axa SC - Axa SC     02:22:50.1     0:24:45.2
45     88     ALBÄCK Jonas     1969     Årsunda IF     02:23:26.3     0:25:21.4
46     470     HÖGMAN Stefan     1968     Turebergs IF     02:23:27.6     0:25:22.7
47     293     ANDERSSON Stefan     1973     Källbottens IK     02:25:22.0     0:27:17.1
48     453     BERGSTRÖM Nicklas     1968     Täby OK - Täby OK     02:26:02.2     0:27:57.3
49     502     COLLIANDER Johan     1976     Häverödals SK     02:26:59.1     0:28:54.2
50     119     LITSEN Magnus     1968     Axa SC     02:27:07.2     0:29:02.3
51     340     WARD Niclas     1971     Mälarö SOK     02:28:37.1     0:30:32.2
52     362     MOLIN Rickard     1970     Naprapat Walle SK - Naprapat Walle sk     02:30:07.0     0:32:02.1
53     266     QVARNSTRÖM Markus     1969     IK Hakarpspojkarna     02:30:25.2     0:32:20.3
54     250     PETÄJÄ Tony     1972     IFK Helsingborg - IFK Helsingborg     02:30:28.7     0:32:23.8
55     147     PETTERSSON Henrik     1975     Axa SC     02:30:29.6     0:32:24.7
56     184     SKÄRHEM Magnus     1973     Domnarvets Goif     02:30:35.3     0:32:30.4
57     324     STENS Johan     1976     Kvarnsvedens GOIF SK     02:30:39.1     0:32:34.2
58     481     SCHÄFER Ulrik     1973     Uppsala Vasaloppsklubb     02:31:33.8     0:33:28.9
59     194     BERGGREN Thomas ´berra     1973     Falu IK     02:31:44.6     0:33:39.7
60     317     ALM Christer     1968     Karlslunds IF SF     02:32:33.7     0:34:28.8
61     208     JOHANSSON Robert     1974     Främmestads IK     02:33:10.8     0:35:05.9
62     306     WIKSTRÖM Mattias     1973     Karlslunds IF SF     02:33:35.4     0:35:30.5
63     447     ALDÉN Nichlas     1969     Sundbybergs IK - Ccc1000     02:33:46.4     0:35:41.5
64     357     PERSSON Lars     1970     Nacka Värmdö SK     02:33:51.2     0:35:46.3
65     76     KLINT David     1976     Orsa SK - Tough Viking     02:34:19.8     0:36:14.9
66     463     SAHLBERG Magnus     1974     Trönö IK     02:35:53.5     0:37:48.6
67     404     ÅSTRÖM Mikael     1971     Ronneby OK     02:36:46.8     0:38:41.9
68     169     GELIN Mikael     1972     Bålsta SK     02:36:50.1     0:38:45.2
69     239     ÖBERG Andreas     1973     Hybo AIK     02:37:41.2     0:39:36.3
70     299     JOHANSSON Robert     1968     Karlslunds IF SF     02:38:08.4     0:40:03.5
71     177     BERGKVIST Nicklas     1970     Dala XC Ski Team Klubb     02:40:21.9     0:42:17.0
72     132     AVEDAL Andreas     1976     Axa SC     02:42:40.2     0:44:35.3
73     171     BJÖRKLI Pierre     1973     Borås SK     02:43:43.2     0:45:38.3
74     501     SVENSSON Mats     1971     Växjö AIS     02:43:50.1     0:45:45.2
75     218     SKOGLÖF Claes     1968     Gräftåvallens SK     02:45:04.1     0:46:59.2
76     320     JOHANSSON Hans     1970     Kiruna X-country IF     02:45:28.1     0:47:23.2
77     473     DAHLIN Magnus     1969     Turebergs IF     02:45:55.8     0:47:50.9
78     413     CLASÉN Patrik     1974     Salens IF     02:47:31.2     0:49:26.3
79     353     JÖGI Johannes     1971     Nacka Värmdö SK     02:49:00.4     0:50:55.5
80     421     MAURIE Chrostopher     1977     Söderhamns SK - Söderhamnsskidkamrater     02:49:31.1     0:51:26.2
81     83     FORSLING Peter     1974     Norabygdens SK     02:49:42.7     0:51:37.8
82     153     RIGGERS Thomas     1969     Axa SC     02:49:48.9     0:51:44.0
83     471     DEGSELIUS Anders     1971     Turebergs IF     02:49:55.5     0:51:50.6
84     493     WAHLBERG Jonas     1968     Väse SK     02:50:47.4     0:52:42.5
85     274     WESTGREN WERNER Hans     1970     IK Stern     02:51:14.4     0:53:09.5
86     318     EKVALL Mikael     1976     Karlslunds IF SF     02:52:32.4     0:54:27.5
87     451     TRIUMF Peter     1969     Täby IS SK     02:52:56.9     0:54:52.0
88     114     LARSSON Dennis     1976     Axa SC     02:53:26.6     0:55:21.7
89     227     ALDERBRANT Anders     1973     Hammarby IF SF     02:54:25.2     0:56:20.3
90     294     SJÖLIN Kristoffer     1971     Karlslunds IF SF     02:54:32.8     0:56:27.9
91     123     LUNDGREN Mathias     1975     Axa SC     02:56:06.3     0:58:01.4
92     149     WESSEL Jonas     1972     Axa SC     02:58:45.4     1:00:40.5
93     436     KARLSSON Hans     1968     Strömtorps IK     02:59:15.1     1:01:10.2
94     202     NILSSON Jörgen     1970     FK Åsen     03:00:32.0     1:02:27.1
95     500     LAGERQVIST Emil     1975     Växjö AIS     03:04:27.7     1:06:22.8
96     258     PETTERSSON Mats     1972     IFK Mora SK     03:08:04.4     1:09:59.5
97     85     ALANEN Kari     1971     Älvdalens IF SK     03:10:07.5     1:12:02.6
98     130     LUNDBERG Henrik     1973     Axa SC - Axa SC     03:14:58.2     1:16:53.3
99     80     BYKVIST Mikael     1972     Alta IF     03:17:27.7     1:19:22.8
100     311     ANDERSSON Magnus     1974     Karlslunds IF SF     03:17:39.1     1:19:34.2
101     305     LARSSON Johan     1970     Karlslunds IF SF     03:28:41.0     1:30:36.1

H 50, 42 km/K masstart
1     233     ÖSTLUND Jan     1964     Högbo GIF     02:07:54.3     0:00:00.0
2     59     STRIDH Thomas     1965     IFK Mora SK     02:08:34.4     0:00:40.1
3     384     GRAAS Magnus     1965     OK Linné     02:10:32.3     0:02:38.0
4     272     GUSTAFSSON Thomas     1967     IK Rex     02:10:34.8     0:02:40.5
5     503     BLOMBERG Adam     1963     Volvo IF     02:11:17.1     0:03:22.8
6     285     ANDERSSON Hans     1966     Jäderfors SK     02:13:15.5     0:05:21.2
7     407     HÄGER Jonas     1965     Ryda SK     02:13:41.5     0:05:47.2
8     200     HOLMSTRÖM Lennart     1967     Finland     02:13:43.6     0:05:49.3
9     475     SVENSSON Magnus     1963     Turebergs IF - Turebergs IF     02:14:03.7     0:06:09.4
10     435     ANDERSSON Göran     1961     Strömtorps IK     02:14:16.0     0:06:21.7
11     303     HANSSON Patrick     1966     Karlslunds IF SF     02:14:33.0     0:06:38.7
12     474     BACKMAN Anders     1962     Turebergs IF     02:15:32.7     0:07:38.4
13     310     JELLVERT Peter     1966     Karlslunds IF SF - Karlslunds IF     02:16:13.3     0:08:19.0
14     209     ANDERVANG Lars     1963     Fritsla VIK     02:16:28.6     0:08:34.3
15     104     BERGLUND Kenneth     1966     Axa SC - ICT Project Nordic AB     02:16:34.0     0:08:39.7
16     176     LUNDVALL Johan     1966     Brottby SK     02:17:45.1     0:09:50.8
17     319     KIERECK Frank     1966     Karlslunds IF SF     02:18:46.0     0:10:51.7
18     219     KARLSSON Håkan     1964     Granbergsdals IF     02:20:12.6     0:12:18.3
19     491     WILLMAN Jan     1965     Vansbro AIK Skidklubb     02:22:35.7     0:14:41.4
20     304     FJELLSTRÖM Roland     1963     Karlslunds IF SF     02:23:55.9     0:16:01.6
21     300     BJÖRKLUND Bengt     1965     Karlslunds IF SF     02:25:03.4     0:17:09.1
22     174     MATTSON Erik     1967     Boxholm-Ekeby Skidklubb     02:26:31.7     0:18:37.4
23     375     SLÄTTENGREN Ola     1963     Nybro Skidklubb - Nybro ski     02:26:34.6     0:18:40.3
24     322     FREDLUND Benny     1961     Kristinehamns OK - Kristinehamns OK     02:27:04.3     0:19:10.0
25     67     HALLBERG Urban     1959     MORA     02:28:34.3     0:20:40.0
26     492     MÅRTS Jan     1960     Vasaloppsklubben i Hedemora     02:29:32.8     0:21:38.5
27     424     BRISENHEIM Erik     1964     Stockholms RK     02:30:41.1     0:22:46.8
28     298     PERSSON Lars-Erik     1963     Karlslunds IF SF     02:32:00.4     0:24:06.1
29     406     PERSSON Kent     1963     Roslagsbro IF - Roslagsbro IF     02:32:51.3     0:24:57.0
30     283     SUNDBERG Hans     1963     IKJ Haninge - IKJ Haninge     02:33:26.0     0:25:31.7
31     314     SANDSTRÖM Krister     1966     Karlslunds IF SF     02:34:09.8     0:26:15.5
32     75     HAGLUND Magnus     1964     Åkersberga SK     02:34:26.3     0:26:32.0
33     230     NYRÉN Krister     1966     Heds IF - Heds IF     02:37:07.0     0:29:12.7
34     364     ÅHLEN Peter     1962     Norbergs CK     02:38:15.1     0:30:20.8
35     391     JARSKOG Håkan     1962     Orsa SK     02:40:14.7     0:32:20.4
36     388     JONSSON Björn     1964     Orsa SK     02:40:32.5     0:32:38.2
37     386     HURTIG Tomas     1959     OK Skogshjortarna     02:41:02.3     0:33:08.0
38     442     FINELL Tommy     1963     Sundbybergs IK     02:41:16.2     0:33:21.9
39     47     KULANKO Mikael     1966     IFK Mora SK     02:44:25.1     0:36:30.8
40     443     BRUNSWICK Tord     1960     Sundbybergs IK     02:45:45.4     0:37:51.1
41     116     LARSSON Anders     1960     Axa SC     02:47:50.4     0:39:56.1
42     215     JOHANSSON Mikael     1963     Gillberga SK     02:52:13.4     0:44:19.1
43     378     ASPLUND Mats     1966     Nybro Skidklubb     02:54:51.9     0:46:57.6
44     99     RAMSTRÖM Stefan     1963     Axa SC     02:57:54.8     0:50:00.5
45     164     LARSSON Per     1964     Axa SC     02:58:04.5     0:50:10.2
46     307     KARPATY Patrik     1967     Karlslunds IF SF - Karlslunds If Skidor     02:58:13.0     0:50:18.7
47     409     ANDERSSON Anders     1959     Ryda SK     03:08:56.6     1:01:02.3
48     70     HILTUNEN Raimo     1965     HELSINGBORG     03:10:12.3     1:02:18.0
49     485     JÄDERSTRÖM Peter     1958     Uppsala Vasaloppsklubb     03:18:10.3     1:10:16.0
50     335     HELLSTEN Anders     1962     Linköpings SK - Linköpings sk     04:07:41.2     1:59:46.9

H 60, 42 km/K masstart
1     490     NILSSON Lars     1947     Valbo AIF - Naprapat Walle SK     02:11:35.3     0:00:00.0
2     342     DANIELS Hans     1957     Malungs IF - Malungs IF     02:24:51.7     0:13:16.4
3     374     GRØSETH Hans     1946     Norway     02:28:57.7     0:17:22.4
4     214     UDDBÄCK Ulf     1952     Gävle SK     02:29:32.4     0:17:57.1
5     243     SVERNHAGE Jan     1954     IF Rigor     02:29:59.4     0:18:24.1
6     361     BERGKVIST Stefan     1948     Naprapat Walle SK     02:30:21.3     0:18:46.0
7     186     NILSSON Mats     1957     Ekshärads SF     02:31:45.1     0:20:09.8
8     330     TIGERBERG Kent     1952     Lidköpings VSK     02:34:55.1     0:23:19.8
9     339     BERGLUND Kjell     1950     Mälarö SOK     02:42:50.7     0:31:15.4
10     131     HÄGG Lennart     1956     Axa SC     02:46:03.0     0:34:27.7
11     429     BERGHÄLL Tom     1956     Stockholms RK     02:46:47.3     0:35:12.0
12     459     ANDERSSON Tomas     1957     Torshälla-Nyby IS     02:47:55.2     0:36:19.9
13     65     BERGGREN Tommy     1957     RAMDALA     02:53:12.3     0:41:37.0
14     207     KARLÉN Anders     1941     Föreningen Engelbrektsloppet - Föreninge     02:57:25.9     0:45:50.6
15     253     GREFBERG Håkan     1955     IFK Lidingö SOK     03:11:12.5     0:59:37.2
16     345     ÅNGMAN Ingemar     1952     Morgongåva SK     03:18:34.4     1:06:59.1
17     499     SVENSSON Lars-Olof     1947     Växjö AIS     03:21:24.9     1:09:49.6
18     100     HELLSTRÖM Magnus     1954     Axa SC     03:26:39.9     1:15:04.6

H 17 motion, 42 km/K masstart
1     280     SPARRINGS Oliver     1989     IKJ Haninge     02:22:44.8     0:00:00.0
2     160     DIDRON Johan     1982     Axa SC     02:26:35.6     0:03:50.8
3     456     KARLSSON Mikael     1970     Tormestorps IF     02:28:33.2     0:05:48.4
4     389     MONLARS Hampus     1988     Orsa SK     02:30:47.8     0:08:03.0
5     410     HAGLUND Tobias     1987     Saab FF Järfälla     02:31:50.8     0:09:06.0
6     158     ERIKSSON Simon     1991     Axa SC - Axa SC     02:36:32.2     0:13:47.4
7     182     NILSSON Leif     1963     Djurgårdens IF AF     02:39:01.8     0:16:17.0
8     69     BRYDOLF Lars     1969     IK Stern     02:42:52.0     0:20:07.2
9     328     SYNNEBY Martin     1962     Lerums SOK     02:42:52.1     0:20:07.3
10     162     SLOTHUS Mattias     1991     Axa SC     02:45:30.3     0:22:45.5
11     331     FÄRNLYCKE Mattias     1980     Lima IF - Lima IF     02:46:53.5     0:24:08.7
12     257     NORDIN Peter     1986     IFK Mora SK     02:47:11.1     0:24:26.3
13     79     LUNDKVIST Oscar     1988     Almby IK - Almby IK     02:49:02.5     0:26:17.7
14     422     JAKOBSSON Anders     1977     Södra IF     02:49:19.0     0:26:34.2
15     484     LARSSON Martin     1980     Uppsala Vasaloppsklubb - WSP     02:51:58.6     0:29:13.8
16     228     ANDERSSON Gustav     1986     Hammerdals IF     02:52:35.5     0:29:50.7
17     323     NORRBY Niklas     1984     Kungsgårdens SK     02:55:17.1     0:32:32.3
18     185     ENGLUND LÖVGREN Michael     1985     Domnarvets Goif     02:55:40.4     0:32:55.6
19     189     JOELSSON Peter     1972     Enköpings AIF     02:57:19.0     0:34:34.2
20     450     NYSTRÖM Marcus     1986     Sya SK     02:58:27.2     0:35:42.4
21     109     BJÖRKHOLM Robert     1981     Axa SC     02:58:32.8     0:35:48.0
22     246     STRÖM Stefan     1970     IFK Göteborg - BRA Bygg     02:58:44.7     0:35:59.9
23     341     SJÖBERG Fredrik     1975     Malungs IF     02:59:34.2     0:36:49.4
24     161     MOHLIN Arvid     1985     Axa SC     02:59:39.1     0:36:54.3
25     237     ENGQVIST Kim     1984     Huddinge SK LF - Teamälskarvaratjock     02:59:54.9     0:37:10.1
26     397     KARLSSON Lars     1966     Oxvretens SK     03:01:04.7     0:38:19.9
27     179     FLINK Martin     1985     Dala XC Ski Team Klubb     03:01:53.9     0:39:09.1
28     180     SJÖBERG Andreas     1971     Dalregementets IF     03:02:53.6     0:40:08.8
29     247     GUSTAFSSON Peter     1984     IFK Helsingborg     03:03:37.7     0:40:52.9
30     380     ALNEBERG Johannes     1988     Ockelbo SK     03:04:07.6     0:41:22.8
31     260     ENGSTRÖM Joakim     1989     IFK Mora SK     03:04:16.1     0:41:31.3
32     241     LINDGREN Jan     1957     IF Åland     03:05:12.2     0:42:27.4
33     403     HÄSTBACKA Fabian     1970     Rembo IK     03:05:20.2     0:42:35.4
34     141     OLSSON Peter     1988     Axa SC     03:05:32.2     0:42:47.4
35     142     BJÖRKHOLM Johan     1986     Axa SC     03:06:39.7     0:43:54.9
36     96     CARLANDER Erik     1986     Axa SC     03:08:12.3     0:45:27.5
37     111     ANDERSSON Johan     1993     Axa SC - Knivstabetongen     03:09:56.2     0:47:11.4
38     68     DAHLGREN Björn     1969     KUNGSÄNGEN     03:10:50.6     0:48:05.8
39     188     ÖSUND Anders     1970     Enebybergs IF - Enebybergs IF     03:11:01.7     0:48:16.9
40     347     ÅNGMAN Johan     1996     Morgongåva SK     03:12:24.5     0:49:39.7
41     336     KÅGEMALM Daniel     1982     Linköpings SK     03:13:21.1     0:50:36.3
42     105     HALLERT Erik     1982     Axa SC     03:13:47.6     0:51:02.8
43     396     ROSENCRANTZ Henrik     1965     Överkalix IF - IF Mantra Sport     03:16:17.9     0:53:33.1
44     144     WIGERTZ Joakim     1993     Axa SC - Knivstabetongen     03:18:29.3     0:55:44.5
45     190     NILSSON Fredrik     1970     Evertsbergs SK     03:22:05.5     0:59:20.7
46     455     SANDER Anders     1970     Team Impola Group     03:23:23.4     1:00:38.6
47     102     ANDERSSON Kim     1988     Axa SC     03:23:23.6     1:00:38.8
48     66     LINDSTRÖM Thomas     1987     HEDEMORA     03:25:39.0     1:02:54.2
49     497     SÖDERBERG Mikael     1964     Vattenfalls IF Stockholm     03:25:56.2     1:03:11.4
50     140     ANDERBERG Rasmus     1988     Axa SC     03:26:20.0     1:03:35.2
51     346     SÖDERMAN Niklas     1963     Morgongåva SK     03:26:23.4     1:03:38.6
52     325     FRANCK Hans     1964     Lagunda AIK     03:27:08.3     1:04:23.5
53     269     TELLING Henric     1987     IK Jarl Rättvik     03:27:12.6     1:04:27.8
54     382     LINGVALL Martin     1977     OK Landehof - OK Landehof     03:29:21.8     1:06:37.0
55     127     PETTERSSON Pär     1970     Axa SC     03:29:24.4     1:06:39.6
56     157     BJÖRK ANDERSSON Joacim     1989     Axa SC     03:32:50.7     1:10:05.9
57     126     ERICSSON Magnus     1982     Axa SC     03:36:17.7     1:13:32.9
58     93     OLSSON Olle     1982     Axa SC     03:36:49.5     1:14:04.7
59     452     WESTERBERG Patrik     1969     Täby IS SK     03:39:27.9     1:16:43.1
60     197     HEDLUND Johan     1972     Falun Borlänge SK     03:40:15.2     1:17:30.4
61     143     ERIKSSON Lars     1963     Axa SC     03:43:13.7     1:20:28.9
62     101     CARLSSON Anton     1992     Axa SC     03:47:25.3     1:24:40.5
63     213     SANNER Sigge     1997     Gävle SK - Gävle Skidkamrater     03:50:09.2     1:27:24.4
64     133     IVERSEN Niklas     1991     Axa SC     03:51:57.0     1:29:12.2
65     282     LARSSON Patrik     1979     IKJ Haninge     04:11:58.9     1:49:14.1

D 17 motion, 10 km/K masstart
1     550     STRANDBERG Mirelle     1998     Tullus SG     00:49:02.8     0:00:00.0
2     548     MARTINSSON Mikaela     1995     Lillhärdals IF     00:57:26.7     0:08:23.9
3     544     TILLQVIST Liselotte     1953     Karlslunds IF     01:28:39.7     0:39:36.9
4     546     BENGTSSON Gun     1960     BJURSÅS     01:28:53.2     0:39:50.4
5     545     ERLANDSSON Camilla     1968     BJURSÅS     01:28:58.7     0:39:55.9

D 17 motion, 21km/K masstart
1     537     ANDERSSON Maja     2000     Ockelbo SK     01:30:49.5     0:00:00.0
2     541     LAXHOLM Hanna     1986     Team Ormsalva AC - Team Ormsalva AC     01:39:14.1     0:08:24.6
3     528     HERMANSSONALM Ann     1968     Karlslunds IF SF     01:41:31.2     0:10:41.7
4     542     KARLSSON Anna     1987     Träningskonsulten Sports Club     01:41:40.1     0:10:50.6
4     540     BERGHÄLL Matilda     1986     Stockholm RK     01:41:40.1     0:10:50.6
6     524     SVERNHAGE Elisabeth     1953     IF Rigor     01:45:52.5     0:15:03.0
7     531     ERIKSSON Sandra     1985     Lillhärdals IF     01:46:09.6     0:15:20.1
8     518     VONBAHR Louise     1985     STOCKHOLM     01:53:27.4     0:22:37.9
9     516     TEGBRANT Kerstin     1962     HUDDINGE     01:56:24.6     0:25:35.1
10     533     PEROTTOSDOTTER Louise     1997     Lima IF     01:56:37.2     0:25:47.7
11     511     GERDSTIGEN Anna     1966     TÄBY     01:57:58.7     0:27:09.2
12     520     BÄCKMARK Lisa     1979     BROMMA     02:01:09.9     0:30:20.4
13     532     BOLIN Emma     1985     Lillhärdals IF     02:02:37.4     0:31:47.9
14     519     JONZE Linnea     1989     ÅRSTA     02:18:46.9     0:47:57.4
15     523     JÄDERBERG Catarina     1957     Axa SC     02:20:43.9     0:49:54.4
16     510     JÄRLEFELT Maria     1985     STOCKHOLM     02:30:44.9     0:59:55.4
17     508     KÅGEMALM Nathalie     1989     NYKÖPING     02:42:31.4     1:11:41.9
18     534     KINGS Susanne     1966     Me.And.Alice@Hotmail.Com     02:49:08.7     1:18:19.2

D 17 motion, 42 km/K masstart
1     427     FORSSTRÖM Linda     1979     Stockholms RK - Stockholms Rullskidsklub     02:35:46.9     0:00:00.0
2     369     ELF Kristna     1978     Norrbärke SK     03:04:32.0     0:28:45.1
3     71     BJURHAGER Malin     1980     DANDERYD     03:11:10.8     0:35:23.9
4     321     HELLSTRÖM Clara     1970     Korsnäs IF SK     03:21:36.1     0:45:49.2
5     251     WESTEMAN Maria     1979     IFK Helsingborg     03:28:08.2     0:52:21.3
6     344     AXENBORG Therese     1979     Mölndal Outdoor IF     03:33:39.1     0:57:52.2
7     352     HELLSTRÖM Anna     1992     Nacka Värmdö SK     03:42:05.9     1:06:19.0
8     166     WIDÉN Johanna     1991     Axa SC     03:48:07.8     1:12:20.9
9     212     SANNER ROOSQVIST Jenny     1970     Gävle SK - Gävle Skidkamrater     03:50:22.1     1:14:35.2
10     261     BRÄNDSTRÖM Kajsa     1990     IFK Mora SK     03:53:23.2     1:17:36.3
11     193     LÖWENHAMN LUNDBERG Anna     1975     Falu IK     03:57:02.4     1:21:15.5
12     417     JOHANSSON Hanna     1990     Skattkärrs SOK     04:19:57.8     1:44:10.9
13     128     FLOCK Sofia     1989     Axa SC     04:22:15.8     1:46:28.9
14     108     SLOTHUS Annika     1963     Axa SC     04:28:03.8     1:52:16.9

H 17 motion, 10 km/K masstart
1     547     KARLSSON Per Lennart     1944     Järfälla Skidklubb     01:12:11.1     0:00:00.0
2     103     NILSSON Bengt     1951     OK Orion     01:30:22.6     0:18:11.5

H 17 motion, 21 km/K masstart
1     530     LUNDBERG Elias     1990     Långshyttan AIK SK     01:28:22.6     0:00:00.0
2     287     ENGLUND Lars     1943     Järla Orientering     01:33:57.7     0:05:35.1
3     543     HANSSON Fredrik     1977     Västgärde Bygg     01:34:52.3     0:06:29.7
4     526     ERLANDSSON Göran     1967     IK Jarl Rättvik     01:47:19.3     0:18:56.7
5     512     NYMAN Jussi     1970     SALTSJÖBADEN     01:50:21.8     0:21:59.2
6     535     NYBERG Ola     1950     Norbergs CK     01:55:00.5     0:26:37.9
7     527     WIBERG Jan Erik     1940     Järla Orientering     01:56:11.4     0:27:48.8
8     514     ANDERSSON Jan     1956     TÄBY     01:56:54.6     0:28:32.0
9     538     STURESSON Jarl     1949     OK Orion     02:03:48.7     0:35:26.1
10     513     ENGSTRÖM Jonas     2001     STOCKHOLM     02:05:07.0     0:36:44.4
11     539     LINNERBERG Jonas     1971     Orsa SK     02:13:53.0     0:45:30.4
12     525     HVITFELDT Per-Owe     1943     IFK Mora SK     02:18:10.4     0:49:47.8

 

 

Del |
Idre Fjäll 1710167Mora-Nisse stipendiater Erik Rosjö, Hallby och Frida Karlsson, Sollefteå Skidor.Foto Nisse Schmidt

Mora-Nisse stipendiet till Frida och Eric

Styrelsen för Mora-Nisses Jubileumsfond har utsett Frida Karlsson, Sollefteå och Eric Rosjö, IF Hallby SOK, Jönköping till mottagare av Mora-Nisse stipendium för år 2017.
De får 11000 kronor vardera i stipendium för sin fortsatta satsning mot elitkarriär inom längdskidåkningen.

 

Les mer
Yngve Johansson

Dario och Kikkan i Gällivarepremiären

Stjärnglansen kring Gällivarepremiären 17-19 november späds på ytterligare.
Nu är det klart att Dario Cologna och hela det schweiziska världscuplaget finns på startlinjen i den officiella svenska skidpremiären 17-19 november, liksom den amerikanska sprintstjärnan Kikkan Randall!

 

Les mer
JOHAUG, Therese 003 ODsprint (kopia)

Therese Johaug orkar inte träna

Försöker hitta sig själv igen efter dopingdomen:

Det har varit tunga dagar för Therese Johaug sedan hon fick förlängt sin dopingavstängning och det blev klart att hon missar OS i Pyeongchang.
Nu medger hon att det är tungt att träna och att motivationen har varit i botten efter domen i CAS, där hon stängdes av i 18 månader.

 

Les mer
SVENSSON, Oskar 006 Lahti17 (kopia)

Val Senales eller Idre för landslaget

Kör testtävling i sprint i Idre på måndag:

Glaciärskidåkning i Val Senales eller skidåkning med sprinttävling i Idre Fjäll. Det är vad som väntar längdlandslagets åkare de närmaste dagarna.

– Vi är inne i en tuff träningsperiod då formen ska vässas in i minsta detalj fram till tävlingspremiären i Gällivare den 17–19 november, säger förbundskapten Rikard Grip.

 

Les mer
STEEN, Adam 008 (kopia)

Axeln ur led för Adam Steen

Adam Steen, känd långlöpare från Dalarna, råkade ut för en otäck skada under helgens ”Beat the mountain” i Borlänge då han fick axeln ur led.
Adam kördes i ambulans till sjukhuset, men nu verkar inte skadan vara så allvarlig som man först befarade.

 

Les mer
PETTER ENGDAHL Limone 002 (kopia)

Petter Engdahl 5:a på EM och i VC

ÖSK-åkaren imponerade stort i världscupfinalen i Italien:

ÖSK:s längdåkare Petter Engdahl imponerade åter igen i uppförslöpning. Han blev i helgen 5:a på EM i vertikal kilometer samt också 5:a i världscupen i Skyrunning i Limone Sul Garda i Italien.
Han slog flera av världens bästa backlöpare och orienterare i båda tävlingarna.
Imponerade gjorde också världsmästarinnan i orientering och skidorientering Tove Alexandersson från Stora Tuna som var överlägsen i damklassen i Skyrunning.

 

Les mer
20170129, IVERSEN, Emil finish 010 (kopia)

Mindre betalt för världscup-segrar

Världens bästa längdåkare kommer att få betydligt mindre betalt för en seger i världscupen den kommande säsongen än tidigare.
Det är resultatet av att FIS önskar att flera åkare skall få en ekonomisk ersättning för sina resultat från insatsen i världscuptävlingarna.

 

Les mer
Joachim Lagercrantz

I helgen öppnar flera längdspår

Vi är bara mitt i oktober, men ändå öppnar flera svenska skidanläggningar längdspår i helgen. Det har blivit populärt att erbjuda längdspår tidigare än vi är vana vid och redan från den här helgen kan du alltså åka på flera orter i landet.
Det trots att ingen kan erbjuda spår med natursnö än.

 

Les mer
KEK Lugnet 001 (kopia)

FIS-ledamöter med hybris på fel väg

Krönika:

FIS-ledamöterna på höstmötet i Zürich måste ha fått total hybris, tappat gångsynen och dessutom förlorat backspegeln.
Deras felkörning kan resultera i att hela vår kära längdsport körs i diket.
Tråkigt, det hade varit mycket enkelt att komma på rätt väg igen…

 

Les mer
20160402, KJØLSTAD, Johan finish (kopia)

Världsmästaren Kjølstad lägger av

Johan Kjølstad, 34, lägger av med sin skidsatsning. Åkaren från Nord-Trøndelag vann VM-guld i teamsprint i Liberec 2009, men han har på senare år blivit mest känd som långdistansare och vann SkiClassics totalt i 2014.
Samma år var han också tvåa på Vasaloppet, där han diskades i vintras.

 

Les mer
3 km i Vålådalen (kopia)

Längdpremiär i Vålådalen 14 oktober

Redan på lördag 14 oktober invigs vintern på Vålådalens fjällstation. Med sparad snö kan tidig längdskidåkning erbjudas.
- Vi har cirka 12 000 kubikmeter snö som tillverkades i vintras, och som har legat under sågspån för att klara sommaren. Nu kan vi erbjuda högklassiga spår, berättar fjällstationens ägare Jonas Ågren.

 

Les mer
Jimmy Birklin Nordic Ski Convention 2017 (kopia)

Unik skidmässa i Falun

En kickstart på säsongen:

En knapp månad återstår till premiären av Nordic Ski Convention i Falun den 3 - 5 november. En unik skidmässa i Sverige som blir ett extra evenemangsområde för Svenska Skidspelen och bidrar till att utveckla skidintresset både i Falun och övriga landet.

Les mer
Stafett Ulricehamn 2017-1 (kopia)

Så vill FIS ändra längdåkningen

Ut med klassisk sprint och skiathlon, stafetterna består:

Både klassisk sprint och skiathlon kan försvinna, jaktstarten kan återkomma i mästerskap - men stafetterna består.
Det är några av dom ändringar som diskuterades på FIS’ höstmöte i Zürich den gångna veckan. Flera ändringar är också på gång.

 

Les mer
Picasa

Världscupen på rullskidor till Torsby

SK Bore och Torsby har fått världscupen på rullskidor under sommaren 2018. Under tre dagar blir det tävlingar i skidmetropolen i Värmland och med högklassiga internationella startfält kommer världseliten åter igen till Sverige efter att Sollefteå arrangerade ett lyckat VM i år.

 

Les mer
20161203, BJØRNDALEN, Ole Einar 017 (kopia)

43 år och en OS-favorit igen

Ole Einar Bjørndalen mot sitt 7:e (!) OS i vinter:

Ole Einar Bjørndalen är 43 år, han blir 44 i januari. Det är då han skall ta nya OS-medaljer - i sitt 7:e (!) vinter-OS.
Den norska evighetsmaskinen har en egen sans för detaljer och han överlåter inget till slumpen. Med 300 resdygn är det ingen som förbereder sig så noggrant som ”Mr.Biathlon” himself.

 

Les mer
Nina Linzen seger Jokkmokk17-1 (kopia)

Nina Linzén trappar ner

Vann RedBull Nordenskiöldsloppet i vintras:

I vintras vann hon RedBull Nordenskiöldsloppet över 22 mil i Jokkmokk. Veteranen Nina Linzén började sent med elitsatsningen på skidor, men nu vill hon prova på annat och kommer inte att satsa lika hårt som tidigare.
På sin blogg berättar Nina vad hon tänker göra framöver.

 

Les mer
SkiClassics Smutna 001 (kopia)

Silly season är över för långlöparna

Många nyheter inför Visma Ski Classics säsong 8:

Nu är Silly season över för långlöparna i Visma Ski Classics som snart börjar igen. Det betyder att nya team kommer och många övergångar finns att rapportera från proffslagen. Här är en summering av vad som hänt under Silly season, som man säger på fotbollsspråket.

 

Les mer
12.12.2015, Davos, Switzerland (SUI):Alexander Legkov (RUS),   - FIS world cup cross-country, 30km men, Davos (SUI). www.nordicfocus.com. © Felgenhauer/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Gällivare blir ”comeback” för Legkov

Arrangören av Gällivarepremiären 17-19 november har i sitt pressmeddelande inför tävlingen tryckt hårt på att VM-kungen och Tour de Ski-segraren Sergey Ustiugov kommer till start.

Men man kommer att få betydligt mera PR för att OS-mästaren Alexander Legkov gör ”comeback” efter sin avstängning.

Les mer
20170701, KRISTIANSEN, Moa Molander 020 (kopia)

4 skidåkare får 50.000 kr vardera

Riksidrottsförbundets elitidrottsstipendium till 75 unga idrottare:

Tre längdskidåkare och en skidskytt är bland dom 75 unga, studerande elitidrottarna som får Riksidrottsförbundets och Svenska Spels elitidrottsstipendium på 50.000 kronor.
Det gäller Moa Molander Kristiansen, Falun-Borlänge SK, Gustav Nordström, Borås SK, Erik Silfver, IFK Umeå och Jesper Nelin, skidskytt boende i Östersund.

 

Les mer
USTIUGOV, Sergey 001 ODkval (kopia)

Ustiugov åker Gällivarepremiären

Det blir en riktigt stjärnspäckad start när skidsäsongen inleds med den tv-sända Gällivarepremiären 17-19 november.
VM-kungen från Lahti, Sergej Ustiugov, är klar för start liksom samtliga ryska landslagsåkare!

Les mer