Anmälda till Mora-pinglan i helgen
Mora-pinglan är en traditionsrik jultävling som samlar ett stort antal åkare i mellandagarna varje år. Lördag går den första tävlingen, som är en individuell fristilstävling, medan det på söndag handlar om jaktstart i klassisk stil.
Nu har inte Mora-pinglan seniorklasser, men flera av våra bästa junioråkare är anmälda till tävlingarna. Dessutom är det stora klasser helt ner till dom minsta.
Tävlingsarena är skidstadion i Hemus.
Här är dom anmälda till helgens tävlingar (från 9 år och uppåt, yngre har ingen tidtagning):
D 9, 2 km/F Antal deltagare: 16
ARWIDSON LIF Magdalena 2006 Lima IF
BENGTSSON Alva 2006 Tranemo IF Skidklubb
BERG Ellen 2006 Granbergsdals IF
CLAESSON Agnes 2006 Ulricehamns IF
ENGLUND Emma 2006 Kvarnsvedens GOIF SK
ERIKSSON Philippa 2006 Filipstads SF
FURUNÄS Tuva 2006 IFK Grängesberg SK
GEZELIUS Elin 2006 IFK Mora SK
HERMANSSON Linnea 2006 IFK Mora SK
JONSSON Ella 2006 Zinkgruvans IF
KARLSTEN Stina 2006 Zinkgruvans IF
KÄLLIDEN Agnes 2006 Granbergsdals IF
LIMBY Kajsa 2006 IFK Mora SK
LÖNNQVIST Elin 2006 Ärla IF
TORLAMB Alice 2006 IFK Mora SK
VÄRMSJÖ Saga 2006 SK Bore
H 9, 2 km/F Antal deltagare: 17
ALMLÖF Täpp Olof 2006 IK Jarl Rättvik
ANDERSSON Malte 2006 Domnarvets GOIF
ERIKSSON Harald 2006 Dala-Järna IK
HÖRNELL Elias 2006 Domnarvets GOIF
JÖNSSON EMIL 2006 Malungs IF
KRISTIANSSON Leo 2006 Dala-Järna IK
LARSSON Albin 2006 Filipstads SF
LARSSON Emil 2006 Filipstads SF
NORDIN Viktor 2006 Orsa SK
PALMBERG Jonathan 2006 Högbo GIF
PERSSON Viktor 2006 Borås SK
PETTERSSON Eddie 2006 Oxbergs IF
SVAHN Alexander 2006 IFK Mora SK
SÖDERLUND Malte 2006 Falu IK
SÖRLIN Alvin 2006 IFK Mora SK
ULLBERG Lukas 2006 Näsvikens IK
WALLMAN Olle 2006 IFK Grängesberg SK
D 10, 2 km/F Antal deltagare: 21
BACKLUND Anna 2005 Högbo GIF
BENGTSSON Ellen 2005 Orsa SK
BIRKEBAEK Moa 2005 Stora Tuna IK SK
BJÖRKMAN Linnea 2005 IFK Mora SK
BJÖRN Julia 2005 SK Bore
ERIKSSON Thea 2005 Årjängs IF
ERIKSSON Elvira 2005 Malungs IF
ERIKSSON Klara 2005 Valbo AIF
ERNSTSSON Ida 2005 Finspångs SOK
ERSSON Alva 2005 IFK Mora SK
FORSTMAN Mila 2005 Särna SK
HOLMER Sofie 2005 IFK Mora SK
HÖRNELL Sanna 2005 Domnarvets GOIF
JUTTERSTRÖM Nina 2005 IFK Mora SK
KARLSSON Anna 2005 Årjängs IF
PALMBERG Elsa 2005 Högbo GIF
SAND Hilda 2005 IFK Grängesberg SK
SPARF Evelina 2005 Åkersberga SK
TUDÉN Alva 2005 Sya SK
TYSK Emilia 2005 IFK Mora SK
ÖSTBERG Hanna 2005 Domnarvets GOIF
H 10, 2 km/F Antal deltagare: 12
BENNET Karl 2005 Zinkgruvans IF
BERGSTRÖM Erik 2005 Domnarvets GOIF
HEDSTRÖM Jonathan 2005 Ekshärads SF
JOHANSSON Samuel 2005 Ekshärads SF
KÄLLSTRÖM Erik 2005 OK Landehof
LUNDGREN Sixten 2005 IK Vista
NORDANBRO Isak 2005 Grava SK
PARTANEN Sixten 2005 Högbo GIF
SJÖBERG Malcolm 2005 IFK Mora SK
SJÖBERG Sander 2005 IFK Mora SK
SÖDERQVIST Wille 2005 Falu IK
TELLSÉN Elias 2005 Vreta Skid o MK
D 11, 2,5 km/F Antal deltagare: 22
ALMQVIST Emma 2004 Särna SK
ANDERSSON Molly 2004 Domnarvets GOIF
BENGTSSON Emma 2004 Tranemo IF Skidklubb
BJÖRK Ellen 2004 Orsa SK
BJÖRLING Alice 2004 Domnarvets GOIF
BORG Klara 2004 Oxvretens SK
CARLING Elsa 2004 Falu IK
ENGMAN Lilly 2004 Dala-Järna IK
ERIKSSON Emelie 2004 Dala-Järna IK
FURUNÄS Molly 2004 IFK Grängesberg SK
GARFVÉ Ida 2004 IFK Mora SK
HALLANDER Louise 2004 Linköpings SK
HERMANSSON Alva 2004 Kvarnsvedens GOIF SK
HOLM Ellen 2004 Vreta Skid o MK
JÄGMO Ronja 2004 Dala-Järna IK
OLSSON Alma 2004 Garphyttans IF
OSKARSSON Malin 2004 SK Leksand
ROSJÖ Ida 2004 IF Hallby SOK
RYDÉN Lina 2004 IFK Mora SK
SJÖBERG Lina 2003 Gimo IF SK
SVENSSON Caroline 2004 Orsa SK
WILHELMSSON Ella 2004 Kvarnsvedens GOIF SK
H 11, 2,5 km/F Antal deltagare: 30
ALFJORDEN Alfred 2004 IFK Mora SK
BIHL Sixten 2004 Grava SK
BJÖRKLIN William 2004 Högbo GIF
CARLSSON Jakob 2004 Stora Tuna IK SK
CLAESSON Simon 2004 Ulricehamns IF
DANIELSSON Elias 2004 Högbo GIF
EKBERG Arvid 2004 Nacka Värmdö SK
FORS Anton 2004 Dala-Järna IK
FRANZÉN Erik 2004 Idre SK
FUNDIN Markel 2004 Svegs IK
GRANSTEDT Olle 2004 Eksjö SOK
GRINDBORG Åke 2004 Svegs IK
GRÖNLAND Karl 2004 Sälens IF
JOHANSSON Ludvig 2004 Korsnäs IF SK
JOHANSSON Erik 2004 Zinkgruvans IF
LARSSON Simon 2004 Dala-Järna IK
LARSSON Jacob 2004 IFK Mora SK
LUNDBLAD Isac 2004 Hägglunds Ski Team SK
MÄKINEN Axel 2004 Högbo GIF
MÄKINEN Edvin 2004 Högbo GIF
NORBERG Viktor 2004 Kvarnsvedens GOIF SK
NORDER Gabriel 2004 IF Rigor
NORDGREN Fabian 2004 Falu IK
NYKVIST Daniel 2004 Sunne SLF
PERSSON Hugo 2004 Åtvidabergs IF
SJÖDÉN Linus 2004 Älvdalens IF SK
STRÖM Hugo 2004 Dala-Järna IK
SVAHN Sebastian 2004 IFK Mora SK
WEDIN Alfons 2004 Garphyttans IF
WIBERG Joel 2004 Älvdalens IF SK
D 12, 2,5 km/F Antal deltagare: 18
ANDERSSON Elsa 2003 Dala-Järna IK
ANDERSSON Nora 2003 Landsbro IF SK
ANDERSSON Sara 2003 IFK Mora SK
BJÖRNLINGER Maria 2003 IK Vista
FRÖBERG Thea 2003 Zinkgruvans IF
FURUNÄS Maja 2003 IFK Grängesberg SK
HEDEBERG Ellen 2003 SK Bore
HERMANSSON Elsa 2003 IFK Mora SK
HOLM Alva 2003 Falu IK
KRÜGER Agnes 2003 Falu IK
LUNDGREN WIKSTRÖM Filippa 2003 Grava SK
NÄSLUND Julia 2003 Högbo GIF
OLASPERS Emma 2003 Orsa SK
PALMBERG Linn 2003 Högbo GIF
PERSSON Jenny 2003 Sälens IF
PETERSSON Moa 2003 Boxholm-Ekeby Skidklubb
TÖRNQVIST Elin 2003 Garphyttans IF
WALLMAN Alma 2003 IFK Grängesberg SK
H 12, 2,5 km/F Antal deltagare: 24
ALMGREN Markus 2003 Orsa SK
ALMLÖF Täpp Arvid 2003 IK Jarl Rättvik
ANDERSSON Mattias 2003 Domnarvets GOIF
ANGELSIÖÖ Elliot 2003 Storvreta IK
BERG Ludvig 2003 Granbergsdals IF
BERG Hjalmar 2003 Sunne SLF
BJÖRKMAN Filip 2003 IFK Mora SK
BRYNE Erik 2003 IK Fryken
GEORGSSON Kalle 2003 Högbo GIF
GEZELIUS Albin 2003 IFK Mora SK
JOHANSSON Erik 2003 Domnarvets GOIF
JOHANSSON Malte 2003 Högbo GIF
JONSSON Lukas 2003 Årjängs IF
JÖNSSON Arvid 2003 Svegs IK
KARLBERG Lukas 2003 IK Rex
KÄLLIDEN Albin 2003 Granbergsdals IF
LINDGREN Christoffer 2003 Falu IK
LISSEL Isak 2003 Stora Tuna IK SK
LÖNNQVIST Niklas 2003 Ärla IF
MELÉN Markus 2003 Falu IK
NÄÄS Klockar Eskil 2003 SK Leksand
SKÖLD Loke 2003 Häverödals SK
STRAND Filip 2003 Sunne SLF
ÖSTBERG Mattias 2003 Stora Tuna IK SK
D 13, 2,5 km/F Antal deltagare: 23
ANDERSDOTTER Anja 2002 Garphyttans IF
ANDERSSON Klara 2002 Dala-Järna IK
ANDERSSON Märta 2002 Dala-Järna IK
ANDERSSON Alva 2002 Lima IF
AULIN Andrea 2002 Eksjö SOK
AXELSSON Johanna 2002 SK Bore
BJÖRK Alva 2002 Orsa SK
BJÖRN Wilma 2002 SK Bore
BROSTRÖM Lova 2002 Sya SK
EKBERG Lisa 2002 Nacka Värmdö SK
ERIKSSON Ebba 2002 Kvarnsvedens GOIF SK
ERIKSSON Emma 2002 Filipstads SF
ERIKSSON Elin 2002 Kvarnsvedens GOIF SK
FRANZÉN Elina 2002 Idre SK
FÄLTENHAG Saga 2002 Högbo GIF
INGARD Sara 2002 IK Rex
JOHANSSON Hanna 2002 Ekshärads SF
LINDSTRÖM Josefin 2002 Högbo GIF
LÖVSTRÖM Julia 2002 Månkarbo IF
RAPP Kajsa 2002 SK Leksand
SAND Alma 2002 IFK Grängesberg SK
STRÖM Tilda 2002 Dala-Järna IK
WEST Elin 2002 SK Bore
H 13, 2,5 km/F Antal deltagare: 27
ANDERSSON Gustav 2002 Borås SK
ANDERSSON Oscar 2002 Älvdalens IF SK
ANGER Edvin 2002 IFK Hedemora SK
BERGENTZ Wilhelm 2002 Garphyttans IF
BERGSTRÖM Nils 2002 Domnarvets GOIF
BORG David 2002 Oxvretens SK
BRANEBY Oscar 2002 SK Bore
BRODIN Thobias 2002 IFK Mora SK
CARLSSON Jonas 2002 Stora Tuna IK SK
DUDAL David 2002 Almby IK
ERIKSSON Oscar 2002 Årjängs IF
FROST Anders 2002 Dala-Järna IK
GARFVÉ Isak 2002 IFK Mora SK
GLAD Felix 2002 Brandsbols SK
GRANSTEDT Emil 2002 Eksjö SOK
GRYWENZ Karl 2002 Storvreta IK
HEDEBERG Rasmus 2002 SK Bore
HEDIN Olof 2002 Eksjö SOK
KÖPMAN Albin 2002 Stora Tuna IK SK
LAINE Emil 2002 Oxbergs IF
LARSSON Erik 2002 IFK Mora SK
LUNDBERG Oskar 2002 Borås SK
OHLIN Gustav 2002 Tranemo IF Skidklubb
SJÖBERG David 2001 Gimo IF SK
TUDÉN Alexander 2002 Sya SK
WEBER Jonas 2002 Vreta Skid o MK
WESTBERG Eric 2002 SK Bore
D 14, 2,5 km/F Antal deltagare: 31
ANDERSDOTTER Ronja 2001 Garphyttans IF
ANDERSSON Alva 2001 Dala-Järna IK
ANDERSSON Ida 2001 Sågmyra SK
ANDREASSON Alva 2001 IK Fryken
BACKLUND Moa 2001 Högbo GIF
BENGTSSON Hanna 2001 Orsa SK
BJÖRKMAN Wilma 2001 IFK Mora SK
EDIN Jenny 2001 Stöde IF
ERIKSSON Maja 2001 Valbo AIF
FORSMAN Petra 2001 Öje IF
FRÖBERG Tindra 2001 Zinkgruvans IF
GEORGSSON Ella 2001 Högbo GIF
HEDSTRÖM Amanda 2001 Ekshärads SF
JOHANSSON Linnea 2001 Linköpings SK
JOHANSSON Tove 2001 IFK Hedemora SK
KARLSSON Moa 2001 Högbo GIF
LINDBERG Elin 2001 Älvdalens IF SK
LUNDGREN WIKSTRÖM Josehanna 2001 Grava SK
MELÉN OLSSON Lisa 2001 Häverödals SK
MOHN Sofie 2001 IFK Mora SK
NÄSLUND Kerstin 2001 SK Bore
OLASPERS Ida 2001 Orsa SK
PERSSON Elsa 2001 IK Fryken
PERSSON Tuva 2001 Tranemo IF Skidklubb
SJÖDIN Linnea 2001 Rembo IK
SKÖLD Alva 2001 Häverödals SK
STEFANSSON Maja 2001 Oxbergs IF
THORS Gabriella 2001 Malungs IF
WALLIN Elsa 2001 Högbo GIF
VILHELMSSON Alma 2001 Falköpings AIK SK
ÖSTBERG Tilda 2001 Stora Tuna IK SK
H 14, 2,5 km/F Antal deltagare: 27
BACKLUND Oscar 2001 IK Jarl Rättvik
BERGLUND Axel 2001 Ulricehamns IF
BJÖRKLUND Gustav 2001 IFK Mora SK
DANIELSSON Emil 2001 Högbo GIF
ERIKSSON Alfred 2001 Dala-Järna IK
ERIKSSON Christoffer 2001 Årjängs IF
ERNSTSSON Joel 2001 Finspångs SOK
FOUGSTEDT Felix 2001 Grava SK
HALLANDER Albin 2001 Linköpings SK
HEDIN Carl 2001 Eksjö SOK
HERMANSSON John 2001 IFK Mora SK
HORCIC Milton 2001 Älvdalens IF SK
JERNBERG Måns 2001 Lima IF
JOHNSON Hugo 2001 Brandsbols SK
JONSSON Linus 2001 Årjängs IF
JUTTERSTRÖM Per 2001 IFK Mora SK
LAAGEN Lucas 2001 Lidköpings VSK
LIEBACK Isak 2001 Ulricehamns IF
MELIN Alexander 2001 Sundbybergs IK
MÄKINEN Anton 2001 Högbo GIF
NILSSON Edvard 2001 Filipstads SF
RAPP Emil 2001 SK Leksand
STARK Karl 2001 Vaggeryds SOK
SVENSK Viktor 2001 Stora Tuna IK SK
TELLSÉN Jakob 2001 Vreta Skid o MK
TÖRNQVIST Mattias 2001 Garphyttans IF
VÄRMSJÖ Arvid 2001 SK Bore
D 15, 5 km/F Antal deltagare: 22
ADOLFSSON Louise 2000 SK Bore
ANDERSSON Lina 2000 Älvdalens IF SK
BRODIN Rebecca 2000 IFK Mora SK
DOLLERIS Judith 2000 Falu IK
ERIKSSON Maja 2000 Filipstads SF
HILLGREN Chanell 2000 Dala-Järna IK
INGARD Johanna 2000 IK Rex
JOHANSSON Lovisa 2000 Älvdalens IF SK
JOHANSSON Johanna 2000 Tranemo IF Skidklubb
JONSSON Axelina 2000 Rembo IK
JONSSON Amanda 2000 IF Hallby SOK
JÄGMO Stephanie 2000 Dala-Järna IK
KARLSSON Maja 2000 Årjängs IF
LAGERBERG Lina 2000 Älvdalens IF SK
LINDROTH Elin 2000 IFK Mora SK
LINDSTRÖM Louise 2000 Högbo GIF
OLSSON Emma 2000 Vassunda IF
OLSSON Ella 2000 Sågmyra SK
PETTERSSON Karin 2000 Boxholm-Ekeby Skidklubb
SJÖDÉN Katrin 2000 Älvdalens IF SK
THORN HANNA 2000 Bengtsfors BOIS
WEST Maja 2000 SK Bore
H 15, 5 km/F Antal deltagare: 24
ANDERSSON Max 2000 Domnarvets GOIF
BIERFELDT Pontus 2000 Hällbybrunns IF
BJÖRK Anton 2000 Orsa SK
BOMAN Adam 2000 Tranemo IF Skidklubb
CARLING Harald 2000 Falu IK
DUDAL Linus 2000 Almby IK
EKBERG Johan 2000 Nacka Värmdö SK
EKLÖF Harald 2000 IF Hallby SOK
ERIKSSON Axel 2000 Kvarnsvedens GOIF SK
HAGSTRÖM Emil 2000 Garphyttans IF
HÖGLUND David 2000 IFK Mora SK
JOHANSSON Albin 2000 Linköpings SK
NILSSON Jonathan 2000 Bengtsfors BOIS
NORBERG Kim 2000 Filipstads SF
NORDAHL Johan 2000 Domnarvets GOIF
NORDER Jonathan 2000 IF Rigor
OSKARSSON Samuel 2000 SK Leksand
QUIST WEGHAGEN Edvin 2000 IFK Skövde SK
ROSJÖ Filip 2000 IF Hallby SOK
RÖSLIDEN Edvin 2000 Linköpings SK
STEFANSSON Malte 2000 Oxbergs IF
WINDAHL Olle 2000 Zinkgruvans IF
ÖSTANGÅRD Loke 2000 Eksjö SOK
ÖSTENSEN Harald 2000 IFK Skövde SK
D 16, 5 km/F Antal deltagare: 19
ARWIDSON LIF Johanna 1999 Sälens IF
ASK Klara 1999 Borås SK
BERGLUND Sofia 1999 Storvreta IK
ERIKSSON Sofia 1999 Stora Tuna IK SK
ERIKSSON Ida 1999 Malungs IF
FORSMAN Sanna 1999 Öje IF
HALVARDSSON Linn 1999 Åmåls OK
HALVARSSON Ella 1999 Stora Tuna IK SK
JACOBSSON Nora 1999 Rembo IK
JACOBSSON Tilda 1999 Rembo IK
KARLSSON Frida 1999 Sollefteå Skidor IF
LINDEBERG Evelina 1999 Årjängs IF
LUNDBERG Elin 1999 Borås SK
MOVITZ Jenny 1999 Borås SK
NORDBERG Emma 1999 Ulricehamns IF
NORDESJÖ Meta 1999 Brottby SK
OLSMATS Eleonora 1999 Sundbybergs IK
PERSSON Ida 1999 Högbo GIF
YNGVESSON Karolina 1999 Rembo IK
H 16, 5 km/F Antal deltagare: 29
AFLODAL Axel 1999 Sundbybergs IK
ANDERSSON Elias 1999 Landsbro IF SK
ANGELSIÖÖ Oliver 1999 Storvreta IK
BARKEGREN Viktor 1999 Domnarvets GOIF
BJÖRN Zackarias 1999 Rembo IK
BJÖRN Samuel 1999 Rembo IK
BRANDT Viktor 1999 Grava SK
ENGDAHL Johannes 1999 Domnarvets GOIF
ERIKSSON Sebastian 1999 Falu IK
FRANSÉN Edwin 1999 IFK Grängesberg SK
GRYWENZ Olle 1999 Storvreta IK
HERBERT Johan 1999 Sundbybergs IK
HÄGGLUND Marcus 1999 IK Rex
JOHANSSON Albin 1999 Sätra IF
JONSSON Gustav 1999 Hällbybrunns IF
KYRÖ Filip 1999 Högbo GIF
LJUNGLUND David 1999 Falu IK
LUNDMARK Emil 1999 Kvarnsvedens GOIF SK
NILSSON Alfred 1999 Filipstads SF
NORDSTRÖM Edvin 1999 Brottby SK
NYGREN Linus 1999 Ulricehamns IF
NYKVIST David 1999 Sunne SLF
OLSSON Christian 1999 Årjängs IF
OLSSON Oscar 1999 Hudiksvalls IF
RAMBERG Håkan 1999 Hällbybrunns IF
SIMONSSON Emil 1999 Lima IF
SJÖDIN Alexander 1999 Rembo IK
SWEDBERG Anton 1999 Borås SK
VALLBERG Samuel 1999 Hybo AIK
D 17-18, 5 km/F Antal deltagare: 31
ANDERSSON Elsa 1997 Domnarvets GOIF
ANDERSSON Johanna 1998 Falu IK
BERGLUND Agnes 1998 Ulricehamns IF
BJÄRMARK Daniela 1997 Zinkgruvans IF
ELLNESKOG Josefine 1997 IFK Skövde SK
FORSELL Madeleine 1997 Linköpings SK
FURUNÄS Amelia 1998 IFK Grängesberg SK
GUSTAFSSON Linn 1997 Filipstads SF
HAGSTRÖM Johanna 1998 Falköpings AIK SK
HÖGLUND Emma 1997 IFK Mora SK
JOHANSSON Amanda 1997 Tranemo IF Skidklubb
JOHANSSON Jessica 1997 Falu IK
LAX Evelina 1998 Nässjö Ski
LINDKVIST Frida 1997 Hagfors SF
MELÉN Matilda 1998 Falu IK
MELÉN OLSSON Cordelia 1998 Häverödals SK
MELIN Madelene 1998 Malungs IF
OLSSON Moa 1997 Vansbro AIK Skidklubb
OLSSON Carolina 1998 Älvdalens IF SK
OLSSON Moa 1998 SK Bore
OSKARSSON Sofie 1998 SK Leksand
PERSSON Sarah 1998 Åtvidabergs IF
PETERSON Frida 1998 Älvdalens IF SK
SJÖDÉN Sanna 1998 Älvdalens IF SK
SVENSSON Ellen 1998 Äspereds IF
TAGG Matilda 1997 Hudiksvalls IF
THALIN Emma 1997 Svegs IK
THEANDER Elin 1998 Malungs IF
WEST Moa 1998 SK Bore
VIDÉN Matilda 1997 IFK Grängesberg SK
WÅNGGREN Ida 1997 Motala AIF SK
H 17-18, 10 km/F Antal deltagare: 46
AFLODAL Gustav 1997 Sundbybergs IK
ANDERSSON Edvin 1997 Landsbro IF SK
AUGUSTSSON Isak 1998 IFK Mora SK
BERG Elis 1998 Sunne SLF
BERGLUND Gustaf 1998 Storvreta IK
BJERNULF Tobias 1997 Sundbybergs IK
CARLING Albert 1998 Falu IK
DAHLSTRÖM Adrian 1997 Åmåls OK
DANIELSSON FROST Oskar 1998 Dala-Järna IK
ERICSSON Rickard 1998 Garphyttans IF
FORSBERG Tom 1998 Zinkgruvans IF
GILLMAN Adam 1997 Garphyttans IF
HENRIKSSON Kevin 1997 Garphyttans IF
HOLMBERG Ludvig 1997 Tranemo IF Skidklubb
HÖJLIND Samuel 1998 IFK Mora SK
INGARD Karl 1998 IK Rex
JACOBSSON Hugo 1997 Falun Borlänge SK
JANSSON Eric 1998 Tranemo IF Skidklubb
JOHANSSON Oscar 1997 Linköpings SK
JOHANSSON Alexander 1997 Älvdalens IF SK
JOHANSSON Markus 1997 Zinkgruvans IF
JOHANSSON Martin 1998 Korsnäs IF SK
JONSSON Simon 1998 IF Hallby SOK
JUTTERSTRÖM Axel 1998 IFK Mora SK
KARLSSON Alexander 1998 Källbottens IK
LARSSON David 1997 Hudiksvalls IF
LIEBACK Erik 1998 Ulricehamns IF
LINDBERGET Christoffer 1997 Älvdalens IF SK
LINDKVIST Martin 1997 IFK Mora SK
LUNDBERG Simon 1998 Hagfors SF
LUNDQVIST Oskar 1997 Sellnäs IF
NORLIN Fredrik 1998 IFK Mora SK
NYKVIST Emil 1997 Sunne SLF
PERSSON Jonathan 1997 Domnarvets GOIF
PERSSON Albin 1998 Tranemo IF Skidklubb
PERSSON Petter 1998 Borås SK
PETTERSSON Rasmus 1997 Hägersta GF
PALANDER Jonatan 1998 Sellnäs IF
ROSJÖ Eric 1998 IF Hallby SOK
SJÖBERG Erik 1997 Eksjö SOK
SJÖKVIST Henning 1998 Stora Tuna IK SK
STRID Gabriel 1997 Sunne SLF
SVENNINGSSON Ludvig 1998 Ulricehamns IF
SVENSK Jesper 1998 Stora Tuna IK SK
SVENSSON Alexander 1997 Äspereds IF
ÖSTLING Adam 1998 Sundbybergs IK
D 19-20, 5 km/F Antal deltagare: 21
BJÖRN Mathilda 1996 Sundbybergs IK
BJÖRNLINGER Karin 1996 Ulricehamns IF
BRYNE Elin 1996 IK Fryken
BÖRJESJÖ Malin 1996 Sundbybergs IK
DAHLBERG Hanna 1996 Ulricehamns IF
ERIKSSON Hanna 1995 IFK Mora SK
HAGSTRÖM Sara 1995 Falköpings AIK SK
HALE Sarah 1995 IFK Mora SK
JOHANSSON Angelica 1995 IFK Mora SK
KIHLÉN Ida 1996 Malungs IF
KRISTIANSEN Moa Molander 1995 Domnarvets GOIF
MARTINSSON Cajsa 1996 IFK Grängesberg SK
NILSSON Heléne 1995 Brandsbols SK
NORD Madelene 1996 IFK Grängesberg SK
OLSSON Sandra 1995 Malungs IF
SARENMARK Ellen 1996 SK Leksand
SOLIN Jenny 1996 Sollefteå Skidor IF
SUTRO Evelina 1996 IFK Mora SK
SVENSSON Klara 1996 Äspereds IF
WADMAN Sara 1996 IFK Mora SK
VESTIN Vendela 1995 Sollefteå Skidor IF
H 19-20, 10 km/F Antal deltagare: 26
ANDERSSON Daniel 1995 IFK Grängesberg SK
ANDERSSON Gustav 1996 Landsbro IF SK
AUGUSTSSON Nils 1996 IFK Mora SK
BRANDT Oskar 1995 Grava SK
BUSKQVIST Alfred 1996 IK Stern
CLAESSON Oscar 1995 IF Hallby SOK
DANIELSSON Filip 1996 Garphyttans IF
EDSTRÖM Eddie 1995 Stockviks SF
EKLÖF Johannes 1995 IF Hallby SOK
EKSTRÖM Axel 1995 Garphyttans IF
ENGDAHL Jonatan 1996 Domnarvets GOIF
ENGSTRÖM Jonatan 1996 Borås GIF
ERIKSSON Emil 1996 Tierps IF
FRIDSÄLL Oscar 1996 Landsbro IF SK
HERBERT Martin 1996 Sundbybergs IK
HÖJLIND Gabriel 1996 IFK Mora SK
INGARD Jonas 1995 IK Rex
LENNARTSSON Marcus 1996 Garphyttans IF
LINDBERGET Dennis 1996 Älvdalens IF SK
MONTÉN Henrik 1995 Domnarvets GOIF
OLSSON Oskar 1995 IFK Mora SK
PERSSON Jonas 1996 Trönö IK
PERSSON Markus 1995 Hudiksvalls IF
SUNDSTRÖM Gustav 1995 Garphyttans IF
SÖDERSTEN Daniel 1995 Orsa SK
THORN Viktor 1996 Ulricehamns IF
Natalia Nepryaeva väntar barn
Världscupsegrarinnan från 2021/2022, ryskan Natalia Nepryaeva väntar sitt första barn.
Det meddelar hon själv på sociala medier där hon visar upp bilder på en snabbt växande mage.
Hon heter numera Natalia Terentieva sedan hon gifte sig med landslagskollegan Aleksandr Terentiev.
Jonatan slog Erik med 2 poäng i totalen
Här är slutresultaten i vinterns BAUHAUS cup:
Jonatan Lindberg, IFK Mora tog inga poäng i den avslutande tävlingen i BAUHAUS cup och det blev en nervös väntan för om han skulle vinna totalt.
Erik Bergström, Rehns BK var 3:a i Sollefteås sista tävling och slutade 2 (!) poäng efter Jonatan i totalen efter 8 tävlingar.
Skistad säger nej till landslaget igen?
Den norska stortidningen VG erfar att sprintstjärnan Kristine Stavaas Skistad åter igen säger nej till det norska längdlandslaget.
Hon är deras klart största damstjärna och vann fem sprinttävlingar senaste säsongen. Om 25-åringen inte tackar ja till landslaget är det givetvis tråkigt för förbundet inför VM i Trondheim 2025.
Denise Herrmann-Wick fick sin Jonna
Ex-skidskyttestjärnan Denise Herrmann-Wick, 35 har fått en dotter tillsammans med sin man Thomas Wick.
Dottern skall heta Jonna.
Kanske Jonna Sundling är förebilden…?
Calle och sambon fick en dotter
Calle Halfvarsson, 35 och sambon Isabell Olsson har fått sitt andra barn. Den här gången en dotter som blir lillasyster til Casper-Lo.
– Allt har gått väldigt bra, skriver Calle till Sportbladet.
Torleif gjorde precis som på Vasaloppet
Torleif Syrstad är en man för dom stora anledningarna.
Och för dom långa tävlingarna.
I lördagens Janteloppet – finalen i Ski Classics – gjorde han precis som i Vasaloppet och bara lämnade konkurrenterna bakom.
Max Novak, Team Aker Dæhlie var i ledningen men slutade trea. Bäst av dom svenska blev Karolina Hedenström, Lager 157 som var tvåa i damklassen.
Anders Besseberg fick 3 års fängelse
Fd IBU-presidenten Anders Besseberg dömdes till tre år och en månads fängelse för grov korruption. Han överklagade själv på plats i rätten i Hokksund i Norge.
Besseberg dömdes för att ha mottagit jaktturer, klockor, prostituerade och han dömdes att leverera tillbaka både klockor och djur som han skjutit.
Klæbo tillbaka i norska landslaget
Johannes Høsflot Klæbo går tillbaka till det norska landslaget. 27-åringen bjöd in pressen under fredagen och berättade att han kommer att vara en del av laget igen från och med den kommande säsongen.
Inför årets säsong stod Klæbo utanför landslaget.
Linn Svahn åkte in mest pengar
Linn Svahn var den skidåkaren i Sverige som åkte in mest pengar i vinter. Med 2,652 miljoner toppar hon listan före både skidskyttar och alpinister.
Längddamerna har gjort en bra säsong och Frida Karlsson ligger trea på listan.
Plötsligt blev Johan en vinnare
Han är stortalangen som aldrig riktigt blommade ut.
Men som inte gav upp, ändrade fokus och kämpade på.
Och nu – i en ålder av 29 år – är han plötsligt en vinnare.
Johan Hoel, Team Ragde Charge kommer att vinna årets Ski Classics.
Stentufft om platserna i Norges landslag
Skidskytte:
Att komma med i det norska skidskyttelandslaget måste vara något av det svåraste inom den sporten. Åkare med pallplatser i världscupen har inte fått plats inför säsongen 2024/2025 och konkurrensen är enorm.
I norska mästerskapen den gångna helgen startade 175 herrar och 125 damer!
Hejapriset x 4 utdelad i Sollefteå
Svenska Spels Hejapriset tillfaller den åkare som förbättrat sina rankingpoäng mest i samband med Ford Smart Energy Cup. Under helgens tävlingar i Sollefteå delades priset ut hela fyra gånger när bästa senior i dam- och herrklassen samt bästa lag i de äldre juniorklasserna i BAUHAUS Cup premierades för sin utveckling.
Lämnar landslaget, lägger inte av
Tilda öppnar upp om svårigheterna:
Plötsligt försvann stortalangen Tilda Johansson från skidskyttearenorna mitt under brinnande säsong.
Nu berättar hon för första gång hur illa hon mådde, hur hon grät och bara ville bort från allt det här.
Men 24-åringen har hittat lite av suget igen och tänker inte lägga av. Hon väljer dock bort landslaget.
Per lanserad i Norge, fortsätter i Tyskland
Per Nilsson har lanserats som en av dom möjliga kandidaterna för att bli Norges nya damlandslagstränare.
Men Frida Karlssons personlige tränare har precis skrivit på en ny tvåårskontrakt med det tyska landslaget.
Stark juniorseger till Tove Norgren
En mycket positiv insats stod Domnarvets Tove Norgren för i finalen av BAUHAUS cup i Sollefteå. Dalatjejen vann D18-klassen efter ett mycket bra lopp.
I dom övriga tre juniorklasserna blev det jaktstartssegrar för favoriterna Evelina Crüsell, Eddie Pettersson och Anton Grahn.
Surt då Frida slog Ebba i jaktstarten
Johan Häggström höll undan och vann herrklassen:
Frida Karlsson spurtade in till seger i jaktstarten i cupfinalen på hemmaplan i Sollefteå och bugade till publiken.
Två och en halv sekund bakom följde Ebba Andersson som inte alls var lika glad efter tävlingen.
Max Novak utmanade om Ski Classics-seger
Max Novak slutade tvåa och utmanade rejält om segern i söndagens Ski Classics-tävling Summit2Senja i norra Norge. Team Aker Dæhlie-åkaren fick se den norska världsstjärnan Martin Løwstrøm Nyenget passera i den sista, hårda stigningen och ta sin andra raka seger i det 60 km långa loppet.
Men det var ändå den bästa placeringen i årets Ski Classics för Max Novak.
Hjalmar slog världsmästaren i sprint
Hjalmar Oscarsson, Ås blev det stora överraskningen i BAUHAUS cup-sprinten i Sollefteå under lördagen. Men minsta möjliga margin – 1 hundradels sekund – slog han juniorvärldsmästaren Anton Grahn från Mora i finalen i H20.
Inte bare det, han slog också JVM-trean Jonatan Lindberg, Mora som slutade tre också här.
Johan Hoel tog första segern i Ski Classics
Johan Hoel är inte känd som någon sprinter, men han imponerade och slog både Martin Løwstrøm Nyenget och Eirik Sverdrup Augdal på upploppet i Reistadløpet i Bardufoss i norra Norge.
Med segern tog han också över ledningen i Ski Classics med två tävlingar kvar.
Där har nu redan Emilie Fleten avgjort även om Astrid Øyre Slind var överlägsen i lördagen 50 km långa tävling.
Frida tog revansch i sprinten
Frida Karlsson var överlägsen i lördagens klassiska sprint i cuptävlingen i Sollefteå och fick revansch för förlusten mot Ebba Andersson dagen innan.
Adam Persson vann herrklassen där Marcus Grate åter igen vann prologen men hade otur i kvartsfinalen.