Anmälda till Bruksvallarna lördag
På lördag är det dags för individuella tävlingar med fristil i Bruksvallarna. Seniorklasserna sänds direkt i SVT, medan det nu också finns juniorklasser både för damer och herrar.
Tävlingschefen Magnus Myhr uppger att man kommer att använda den befintliga konstsnöbanan på drygt 4 kilometer. Men alla kommer att avsluta med ett ”final lap” på sprintbanan. Det betyder att damernas lopp blir exakt 10 km och herrarnas strax under 15 km.
Favoriterna är dom samma bland herrarna och damerna som i fredagens klassiska lopp. Kanske med ett ännu starkare favoritskap på Charlotte Kalla och med Calle Halfvarsson, Johan Olsson och Daniel Richardsson som dom giftigaste i herrklassen.
Bland junioråkarna noterar vi många mycket starka norska åkare, då deras premiär i Beitostölen enbart har seniorklasser. Ebba Andersson från Sollefteå får t ex kamp av Magni Smedås, som i våras vann Fjälltoppsloppet just här och i Skarverennet i Norge slog självaste Marit Björgen!
I herrjuniorklassen kommer det en Northug - nämligen yngsta brodern, Even Northug. Han är en mycket bra sprinter och var med på JVM förra året.
Anmälda åkare
D 17-20, 5 km/F
Antal deltagare: 61
ALBERTSSON Johanna 1998 Stuguns SK
ANDERSSON Ebba 1997 Sollefteå Skidor IF 65,83
AUNE Sigrid 1998 NOR
BACKÉN Emma 1997 Svegs IK 140,49
BENGTSSON Olivia 1997 Gäddede SK 532,22
BJÄRMARK Daniela 1997 Zinkgruvans IF 254,43
BJÖRN Mathilda 1996 Sundbybergs IK 172,44
BJÖRN MIMMI 1995 IFK Umeå 140,08
BJÖRNLINGER Karin 1996 Ulricehamns IF 154,82
BØGSETH Solveig 1996 NOR 162,07
BOSTAD Guro 1996 NOR 107,26
BREDAL Mariah 1997 NOR
BÅNGMAN Hedda 1995 Offerdals SK 92,95
BÄCKMAN Ellionore 1997 Hede SK
DAHLBERG Hanna 1996 Ulricehamns IF 240,55
ERIKSSON Hanna 1995 IFK Mora SK 127,82
FELLMAN Jenny 1997 FIN 251,59
FISCHER Lea 1998 SUI 326,56
FORSLIN Erika 1995 Hudiksvalls IF 208,65
FRITZ Hanna 1997 Filipstads SF 233,45
GLØTHEIM Silje 1997 NOR 301,69
GRANDE Maren 1996 NOR 180,67
GUSTAFSSON Ida 1998 IFK Umeå
GUSTAFSSON Linn 1997 Filipstads SF 216,06
HALE Sarah 1995 IFK Mora SK 158,89
HANSSON Olivia 1995 Garphyttans IF 206,10
KARLSSON Elin 1996 OK Borgen
KIHLÉN Ida 1996 Malungs IF 168,71
LARSSON Jenny 1996 Luleå Gjutarens IF 175,82
LINDH Annie 1997 IF Hallby SOK 465,23
LINDMAN Filippa 1997 Stockviks SF 143,63
LUNDGREN Moa 1998 Täfteå IK
LUSTH Ilona 1997 Åsarna IK 215,57
MELIN Madelene 1998 Malungs IF
MOGSTAD Ida 1996 NOR 179,91
MOLANDER-KRISTIANSEN Moa 1995 Domnarvets GOIF 133,53
MYHRE Julie 1996 NOR 79,99
MÅRTENSSON Cecilia 1995 Lycksele IF
OLSSON Sandra 1995 Malungs IF 123,25
OLSSON Moa 1997 Vansbro AIK Skidklubb 85,59
OSKARSSON Sofie 1998 SK Leksand
OVERREIN Nora Sørensen 1997 NOR 208,13
PERSSON Alicia 1998 Stockviks SF
RUSTH Emma 1995 Stockviks SF 249,17
RUUS Mathilda 1997 Åsarna IK 134,96
RÖNNLUND Elina 1996 IFK Umeå 78,55
SJØVOLD Pauline 1995 NOR 199,85
SKAANES Marte 1996 NOR 109,09
SKJEVDAL Kristina 1997 NOR 386,39
SKULBRU Hanne 1996 NOR 127,64
SMEDAAS Magni 1995 NOR 75,31
SOLIN Jenny 1996 Sollefteå Skidor IF 106,31
STARK Linnea 1996 Stockviks SF 154,29
STENSETH Ane Appelkvist 1995 NOR 168,47
STRÖM Linda 1996 Hägglunds Ski Team SK 179,90
SUTRO Evelina 1996 IFK Mora SK 171,79
TAGG Matilda 1997 Hudiksvalls IF 276,36
THALIN Emma 1997 Svegs IK 152,10
WESTIN Vendela 1995 Sollefteå Skidor IF 236,85
WICKBERG Elin 1997 Hägglunds Ski Team SK 506,11
H 17-20, 10 km/F
Antal deltagare: 123
AASBØ Jonas 1997 NOR 198,13
ADOLFSSON Lukas 1998 Täfteå IK
ANDERSSON Fredrik 1998 Sollefteå Skidor IF
ANDERSSON Edvin 1997 Landsbro IF SK 254,47
AUGUSTSSON Nils 1996 IFK Mora SK 169,73
AUNE Iver Anton 1996 NOR 161,51
AXELSSON Adam 1998 Hvetlanda SK
BENNERMO Emil 1996 Hybo AIK 303,19
BERTILSSON Erik 1998 IF Hallby SOK
BJERNULF Tobias 1997 Sundbybergs IK 196,44
BRENNMOEN Jon Fossum 1995 NOR 139,38
BRÖTE Oscar 1997 Sundbybergs IK
CLAESSON Oscar 1995 IF Hallby SOK 167,05
CLAESSON Edvin 1997 IF Hallby SOK 372,90
DAHL Elias 1996 Offerdals SK 103,36
DAHL David 1997 Visborgs OK 395,02
DANIELSSON Filip 1996 Garphyttans IF 83,80
EDSTRÖM Eddie 1995 Stockviks SF 117,80
EKLÖF Johannes 1995 IF Hallby SOK 160,91
EKSTRÖM Axel 1995 Garphyttans IF 79,90
EMILSSON Martin 1995 Offerdals SK 140,13
ENGDAHL Jonatan 1996 Domnarvets GOIF
ERIKSEN Sivert Groetan 1995 NOR 83,53
ERIKSSON Anton 1998 Stuguns SK
ERIKSSON Jonas 1997 Falun Borlänge SK 91,52
ERLANDER Felix 1998 Norrala SK
FILIPSSON Jens 1997 Sunne SLF 444,35
FINES Svein Berg 1996 NOR 115,69
FLATAKER Erling Engesvold 1995 NOR 124,85
FLATAKER Ole Morten 1997 NOR 106,73
FLYTØR John Einar Føll 1996 NOR 205,31
FORSBERG Tom 1998 Zinkgruvans IF
FREDRIKSSON Marcus 1996 Lycksele IF 99,59
FRIDSÄLL Oscar 1996 Landsbro IF SK 421,17
GILLMAN Adam 1997 Garphyttans IF 149,63
GODAL Ask Kleist 1996 NOR 115,13
GRAHN Jonathan 1995 Hudiksvalls IF 117,79
GRATE Marcus 1996 Täfteå IK 135,61
GRØNFLATEN Sindre 1995 NOR 148,88
HANSEN Harald 1996 NOR 250,14
HARBORG Magne 1996 NOR
HAUGAN Sindre Oewre 1995 NOR 107,88
HAUGEN John Magnus 1996 NOR 154,73
HERBERT Martin 1996 Sundbybergs IK 110,19
HERMANSSON Pontus 1995 Ulricehamns IF 116,98
HILL Felix 1998 Svegs IK
HOAAS Geir Kristian 1998 NOR
HOAAS John Gunnar 1995 NOR 169,75
HOLMGREN Erik 1998 Stuguns SK
HOVIN Martin 1995 NOR 90,80
IVERSEN Gaute 1996 NOR 102,85
JACOBSSON Hugo 1997 Falun Borlänge SK 150,35
JENSSEN Jan Thomas 1996 NOR 74,94
JOHANSSON Alexander 1997 Älvdalens IF SK 301,87
JOHANSSON Lukas 1995 IK Jarl Rättvik 207,87
JOHANSSON Oscar 1997 Linköpings SK
JOHANSSON Martin 1995 Linköpings SK 187,55
JOHANSSON Markus 1997 Zinkgruvans IF 194,98
JOHANSSON Daniel 1996 Gnosjö FK
JONSSON Olof 1995 Duveds IF 113,06
JONSSON Simon 1998 IF Hallby SOK
JONSSON Arvid 1998 Duveds IF
LARSSON Nico 1996 Bengtsfors BOIS 212,91
LEANDER John 1997 Åsarna IK 198,47
LENNARTSSON Marcus 1996 Garphyttans IF 114,00
LIEBACK Erik 1998 Ulricehamns IF
LILJEDAHL Hannes 1997 Östersunds SK 180,33
LINDKVIST Martin 1997 IFK Mora SK 224,89
LINDMARK Viktor 1995 Sollefteå Skidor IF 146,20
LØVAAS Tobias Eid 1996 NOR 306,51
LUNDBERG Simon 1998 Hagfors SF
LYNGSTAD Toelloev 1996 NOR 132,40
MATTSSON-MYHR Konrad 1996 Funäsdalens IF 161,54
MIDTTUN Vebjoern 1997 NOR 229,07
MODIN Jonathan 1998 Sollefteå Skidor IF
MONTÈN Henrik 1995 Domnarvets GOIF 167,67
NILSSON Gustav 1996 Njutångers IF SK 135,09
NILSSON Peter 1996 Lycksele IF
NORLI Aksel 1997 NOR 162,39
NORTHUG Even 1995 NOR 87,89
NOVAK Max 1996 Offerdals SK 110,84
NYRNES Anders Quist 1996 NOR 127,02
NYSTEDT Jacob 1998 Hudiksvalls IF
OLOFSSON Elias 1997 Vårby IK 221,35
OLSSON Sebastian 1995 Stockviks SF 127,15
OVERREIN Hans Einar Soerensen 1996 NOR 141,20
PERSSON Emil 1995 Östersunds SK 161,77
PERSSON Adam 1998 Borås SK
PERSSON Erik 1995 Borås SK 242,59
PERSSON Jonas 1996 Trönö IK 304,06
PERSSON Markus 1995 Hudiksvalls IF 166,91
PETTERSSON Rasmus 1997 Hägersta GF 353,63
RISETH Aleksander 1995 NOR 149,56
RØVIK Torstein Buan 1996 NOR 129,93
ROOS Olov 1995 Östersunds SK 99,77
ROOS Anders 1997 Östersunds SK 232,01
SANDBERG Anders Johan 1995 NOR 126,37
SANDSTRÖM Björn 1995 Täfteå IK 76,60
SELAHN Jens 1996 Stockviks SF 150,99
SIVERTSGAARD Vegard 1998 NOR
SJÖBERG Erik 1997 Eksjö SOK
STARK Jacob 1998 Stockviks SF
STAV Vegard 1997 NOR 171,19
STENSTRÖM Hannes 1995 Järpens SK 139,83
STONOR Eirik 1995 DAN 420,21
STRID Gabriel 1997 Sunne SLF 328,93
STRÖMBERG Viktor 1998 Täfteå IK
STRÖMBERG William 1995 Täfteå IK
STRÖMBÄCK Olle 1996 Husums IF SK 324,72
STRÖMBÄCK Elis 1998 Husums IF SK
SUNDSTRÖM Gustav 1995 Garphyttans IF 177,64
SUOMI-OLSSON Oskar 1995 IFK Mora SK 157,29
SVENNINGSSON Ludvig 1998 Ulricehamns IF
SVENSSON Oskar 1995 Falun Borlänge SK 48,47
THOR Jesper 1995 Åsarna IK 212,43
THORN Viktor 1996 Ulricehamns IF 65,64
THYRÈN Emil 1996 Trönö IK 146,47
TÄRNING Albin 1996 Falköpings AIK SK 218,50
TÄRNING Ludwig 1995 Falköpings AIK SK 185,99
VESTERLUND Mattias 1996 Lycksele IF 131,50
WISLØFF Aleksander 1996 NOR 121,28
ÅSLIN Filip 1997 Stockviks SF 246,53
ÖSTLING Adam 1998 Sundbybergs IK
D 21, 10 km/F
Antal deltagare: 63
ANDERSSON Carolin 1985 Gellivare Skidallians IK 172,46
AULAND Clara 1993 Sävast Ski Team IF 116,11
BLECKUR Sofia 1984 IFK Mora SK 39,39
BONER Seraina 1982 SUI 35,35
BÅNGMAN Evelina 1992 Offerdals SK 82,70
DAHL Lisa 1992 Offerdals SK 86,61
DAHLQVIST Maja 1994 Falun Borlänge SK 79,93
DANVIND-MALM LINDA 1989 IFK Umeå 72,35
DYVIK Anna 1994 Falun Borlänge SK 63,45
ELEBRO SOFIE 1993 IFK Umeå 85,69
ERIKSSON Emma 1986 Falun Borlänge SK 105,04
ERKERS Frida 1992 Sundbybergs IK
GLÄNNERUD Caroline 1992 Hudiksvalls IF 181,97
GRÄFNINGS Maria 1985 Falun Borlänge SK 78,45
HAAG Anna 1986 IFK Mora SK 32,98
HALLBERG Sanna 1988 Åsarna IK 115,34
HALLQUIST Frida 1990 Åsarna IK 105,43
HALLQUIST Sara 1993 Åsarna IK 175,56
HENRIKSSON Sofia 1994 Piteå Elit SK 53,30
INDAHL Ida 1990 Offerdals SK 123,42
INGEMARSDOTTER Ida 1985 Åsarna IK 59,00
JANSSON Julia 1992 Sollefteå Skidor IF 112,57
JIRHED Jennie 1989 Östersunds SK 136,23
JOHANSSON Eva 1990 Linköpings SK 171,07
JOHANSSON NORGREN Britta 1983 Sollefteå Skidor IF 54,20
KALLA Charlotte 1987 Piteå Elit SK 5,44
KORSGREN Lina 1988 Falun Borlänge SK 83,34
KROMER Marie 1993 FRA 115,62
KUBINSKA Kornelia 1985 POL 75,33
KVELI Laila 1987 NOR 101,84
LARSSON Moa 1992 Falun Borlänge SK 85,67
LINDBORG Sara 1983 Falun Borlänge SK 29,69
LINDKVIST Ida 1991 IFK Mora SK 136,12
LINDSTEDT Emilia 1990 Sundbybergs IK 147,22
LUNDKVIST Helena 1994 Kalix SK 99,19
MACIUSZEK Paulina 1985 POL 53,06
MARCISZ Ewelina 1991 POL 134,61
MODIG Lovisa 1993 Sävast Ski Team IF 148,88
MOHLIN Elin 1991 Sollefteå Skidor IF 71,95
MUSGRAVE Rosamund 1986 GBR 97,74
NILSSON Stina 1993 IFK Mora SK 68,85
NORDSTRAND Sara 1993 Hudiksvalls IF 121,69
NORDSTRÖM Maria 1991 Ulricehamns IF 81,17
NYSTRÖM Julia 1994 Nordingrå SK 208,17
OLSSON Katarina 1993 Johannisbergs AIK 258,94
PERSSON Isabelle 1994 Stockviks SF 154,51
PESSEY Iris 1992 FRA 105,02
PETITJEAN Mathilde-Amivi 1994 TOG 145,44
RYDQVIST Maria 1983 Älvdalens IF SK 32,77
SETTLIN Evelina 1992 Hudiksvalls IF 60,70
SLOTTE Hanna 1989 Falun Borlänge SK
STONOR Kristin 1992 DAN
SUNDIN Lovisa 1993 Delsbo IF 182,76
SUNDLING JONNA 1994 IFK Umeå 63,96
SUNDSTRÖM Maria 1992 Strömnäs GIF 168,28
SVAN Julia 1993 Vansbro AIK Skidklubb 56,09
SVENSSON Lisa K 1989 Åsarna IK 118,05
SÖDERLUND Helene 1987 IFK Mora SK 77,33
SÖMSKAR LINN 1989 IFK Umeå 75,08
WIKÉN Emma 1989 Åsarna IK 28,81
WIKLUND Lena 1993 Högbo GIF
VULLIET Constance 1994 FRA 147,59
ÖBERG Jennie 1989 Piteå Elit SK 52,09
H 21, 15 km/F
Antal deltagare: 138
AGNELLET Antoine 1994 FRA 147,58
AGNELLET Gerard 1992 FRA 45,97
ANDERSSON Johannes 1991 IF Ski Team Skåne 322,16
ANDERSSON Erik 1984 Malungs IF 63,11
ANDERSSON Simon 1991 Falun Borlänge SK 36,24
ANDERSSON Jens 1990 Kalix SK 87,92
ANDREÉ Fredrik 1994 Bengtsfors BOIS 118,44
ANTOLEC Jan 1990 POL 64,44
ANTOS Jakub 1994 CZE 104,58
ARMGREN Ted 1988 AXA SC
AXELSSON Viktor 1993 Borås SK 323,85
BACH Ole-Marius 1988 NOR 49,39
BELLINGHAM Phillip 1991 AUS 76,96
BERGSTRÖM Adrian 1990 Bodens SK
BERGSTRÖM Martin 1992 Piteå Elit SK 52,99
BJØRGEN Per Egil 1983 NOR 133,00
BRINK Jörgen 1974 Hudiksvalls IF 40,47
BRYNTESSON Robin 1985 Sollefteå Skidor IF 125,37
BRÄNNMARK Viktor 1992 Bodens SK
BUISSON Emilien 1987 FRA 69,75
BURMAN Jens 1994 Åsarna IK 54,37
BYSTRÖM Fredrik 1982 Orsa SK
BÅNGMAN Mattias 1993 Offerdals SK 172,96
CARLETON Erik 1978 CAN 84,93
DYVIK Karl-Johan 1993 Falun Borlänge SK 80,45
EDENROTH Karl 1992 Piteå Elit SK 87,81
EDVARDSSON Mattias 1990 Årsunda IF
EKMAN Stefan 1978 Strömsbergs IF 224,56
EMILSSON Håkan 1993 Offerdals SK 109,25
ENBERG Anton 1992 Falun Borlänge SK 121,72
ENGDAHL Petter 1994 Östersunds SK 100,27
ENGSTRÖM Joakim 1986 IFK Mora SK 115,42
ERIKSSON Gustav 1991 Falun Borlänge SK 41,01
ERIKSSON Jens 1987 Dala-Floda IF 23,84
FAHLÉN Tom 1994 Landsbro IF SK 137,87
FELLNER Adam 1993 CZE 70,53
FORSS Arvid 1992 Åsarna IK 104,29
FRISK David 1987 IFK Mora SK 62,81
GAILLARD Valentin 1990 FRA 73,24
GAZUREK Sebastian 1990 POL 68,25
GUSTAFSSON Victor 1990 IFK Mora SK 128,44
HALLQUIST Victor 1993 Åsarna IK 108,71
HALVARSSON Calle 1989 Falun Borlänge SK 14,02
HAMOUMRAOUI Bertrand 1990 FRA 89,60
HANSSON Fredrik 1993 Lillhärdals IF
HERRMAN Johan 1988 SK Ringen 186,63
HOLMBERG Andreas 1992 IFK Mora SK 93,31
HOLMGREN DANIEL 1993 IFK Umeå 131,12
HORYNA Ondrej 1987 CZE 44,90
HULGAARD Lasse 1991 DAN 145,42
HÄGGSTRÖM Johan 1992 Kalix SK
HÖRNFELDT Rasmus 1993 Östersunds SK
IMPOLA Bob 1992 SK Bore 106,81
IMPOLA Jack 1992 SK Bore 189,20
IMPOLA Bill 1989 SK Bore 39,36
JAKELIUNAS Lukas 1992 LTU 103,23
JOHANSSON Adam 1988 IFK Mora SK 166,68
JOHANSSON Marcus 1990 Ulricehamns IF 116,83
JOHANSSON Martin 1984 IFK Mora SK 21,36
JONSSON Albin 1993 Högbo GIF 202,62
JONSSON Anders 1987 Stockviks SF
JÖNSSON Emil 1985 IFK Mora SK 33,42
KARDIN Oskar 1992 Östersunds SK 103,21
KARLSSON Patrik 1987 Karlslunds IF SF 113,28
KLISZ Pawel 1992 POL 73,77
KRAUS Jakub 1992 CZE 300,76
KRISTINSSON Brynjar 1988 Ulricehamns IF 147,23
KRSMANOVIC Dejan 1986 SRB
KVAM Vegard 1992 NOR 261,40
KÄLLGÅRD Julius 1992 Sävast Ski Team IF
LAGERGREN Emil 1990 Tynderö IK 167,03
LAMOEY Kristoffer 1993 NOR 233,41
LARSSON Linus 1985 Karlslunds IF SF
LARSSON Andre 1992 Svegs IK 173,36
LINDBLAD Anton 1990 Sollefteå Skidor IF 38,12
LINDBLOM Hampus 1983 Åsarna IK 95,78
LINDSTRÖM Fredrik 1989 Anundsjö IF
LØFALD Gjermund 1993 NOR 229,67
LOPOTA Martin 1992 CZE 73,10
LUND Oskar 1984 IF Hallby SOK 149,09
LÖVGREN Johan 1991 Vännäs SK 118,18
MAKA Daniel 1992 CZE 88,02
MCKEEVER Brian 1979 CAN 49,87
MELIN SÖDERSTRÖM Erik 1986 Östersunds SK 82,15
MIKKELSTRUP Morten 1990 DAN
MOTOR Konrad 1993 POL 66,89
NELSON Lars 1985 Åsarna IK 14,73
NILSSON TOBIAS 1991 IFK Umeå 155,17
NISKA Niklas 1992 Bodens SK 80,08
NORBERG Mikael 1988 Piteå Elit SK 56,20
NORDSTRÖM David 1992 IFK Umeå 195,20
NORUM ROBIN 1988 IFK Umeå 62,53
NYSTRÖM Jesper 1991 Falun Borlänge SK 91,31
ØSTNOR Torstein 1991 NOR 89,56
OHLSTRÖM Erik 1987 IK Rex 241,02
OLSSON Johan 1980 Åsarna IK 10,06
OPPEDAL Matias 1990 NOR 214,47
OSTERBERGER Thibault 1993 FRA 168,27
PERRILLAT COLLOMB Christophe 1979 FRA 33,40
PERSSON Nils 1993 Östersunds SK 182,13
PERSSON Oscar 1992 SK Bore 74,58
PHILIPOT Mickael 1993 FRA
QUICKLUND Carl 1992 Östersunds SK 37,40
RICHARDSSON Daniel 1982 Hudiksvalls IF 3,58
RINDALSHOLT Martin Andreas Groening 1993 NOR
RINGSBY Johannes 1992 SK Bore 90,86
RUUS Markus 1994 Åsarna IK 52,91
RYPL Miroslav 1992 CZE 68,76
SANDBERG Per 1992 Filipstads SF 200,77
SANDGREN Mikael 1990 IFK Mora SK 140,46
SORSELL Emil Myrvang 1993 NOR 233,11
SRAIL Jan 1990 CZE 54,53
STAREGA Maciej 1990 POL 52,47
STEEN Adam 1984 Falun Borlänge SK 85,25
STRINDLUND Erik 1993 Östersunds SK 153,88
STROLIA Tautvydas 1995 LTU 141,91
SUNNERBERG Stefan 1980 SK Ringen
SUTHER Lars 1985 IFK Mora SK 53,47
SVANEBO Simon 1993 Tynderö IK 307,79
SVANEBO Anders 1984 Stockviks SF 43,96
SVARC Martin 1994 CZE 348,46
SVENSSON Daniel 1992 IFK Mora SK 46,89
SVENSSON Emil 1994 Åsarna IK 94,48
SÖDERGREN Anders 1977 Hudiksvalls IF 12,39
SÖDERLUND Erik 1994 Malungs IF 67,64
TALLBOM Patrik 1990 Östersunds SK 113,77
THORESSON Jonatan 1986 Östersunds SK 79,73
THORN Gabriel 1994 Bengtsfors BOIS 87,20
TORESSON Zackarias 1993 Sävast Ski Team IF
WANG Marius 1980 NOR
WANGENSTEEN Ole Gunnar 1992 NOR 237,18
WATSON Callum 1989 AUS 69,55
WESTBERG Karl-Johan 1992 Borås SK 58,26
WESTERLUND Johan 1988 Piteå Elit SK 64,97
WIIG Magnus 1992 NOR
VOZKA Pavel 1989 CZE 254,96
ÖBERG Simon 1994 Kalix SK 121,13
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius