Mobile Version
Desktop Version
Damkvartett Jämtkraft ski marathon[1]

På bilden tätkvartetten på 42 km

Alla damresultat i Jämtkraft Ski Marathon

Här är alla damresultat i Jämtkraft ski marathon.  Bland damerna fanns också vinnaren av den bil som lottades ut, en Volvo V60 CC, som gick till en motionär, Maria Holmlund, Östersund. PÅ bilden här tätkvartetten Lena Viklund (2:a),Sofie Elebro (1), Ida Indahl (3) och Jennie Jirhed (4).


D21 42 km

1   Sofie Elebro SWE IFK Umeå Team Wolverine XC 2:06:00.4, 2 Lena VIKLUND SWE Högbo GIF 2:07:07.5, 3 Ida INDAHL SWE ÖSTERSUND 2:08:01.7, 4 Jennie JIRHED SWE Östersunds SK 2:08:48.8, 5 Lisa K SVENSSON SWE Åsarna IK 2:13:21.9, 6 Anna Lagerskog SWE Åre Längdskidklubb 2:31:17.2, 7 Marie Krysander SWE Frösö IF 2:37:09.3, 8 Josefin Thoresson SWE Tunafors SK 2:41:55.4, 9 Erika Svanborg SWE Östersunds SK 2:44:40.8, 10 Josefin Hyttsten SWE KROKOM 2:48:42.1, 11 Bodil Myhr NOR SKATVAL 2:50:28.8, 12 Erika Sundin SWE Östersunds SK 2:51:19.2, 13 Johanna Oskarsson SWE Östersunds SK 3:10:00.5, 14 Christina Spörndly SWE Team Spontan 3:41:43.6
D Motion

1 Sandra Pettersson SWE 61 2:56:03.6, 2 Kajsa Werner SWE ÖSTERSUND 2:58:15.4, 3 Elisabet Pärsdotterwestman SWE Anna & Emil Sportklubb 3:01:02.9, 4 Cecilia Kalla SWE ÖSTERSUND 3:01:44.9, 5 Linda Lundgren SWE Iksu 3:08:42.2, 6 Åsa Zachrisson SWE Järpens SK 3:13:59.8, 7 Cecilia Engdahl SWE UMEÅ 3:17:56.0, 8 Emma Nyström SWE IFK Likenäs 3:23:27.5, 9 Anna Burgaz SWE Clear Channel 3:26:59.7, 10 Sandra Öhrström SWE Sundbybergs IK 3:39:19.6, 11 Maria Jonsson SWE Clear Channel 3:43:15.5, 12 Claire Hedberg SWE Anna & Emil Sportklubb 3:47:20.3, 13 Linda Karlsson SWE Marieby GOIF 3:51:49.8, 14 Ulrika Mallmin SWE UPPSALA 4:06:08.7, 15 Louise Hovensjö SWE Clear Channel 4:18:11.5, 16 Katarina Martinezbergstrom SWE Anna & Emil Sportklubb 4:24:42.7, 17 Lois Dierks SWE Clear Channel 4:28:33.0, 18 Sofia Sahlman SWE Clear Channel 4:35:40.4D35 Motion:1 Linda Eriksson SWE Spikbodarnas IK 2:48:52.0, 3 Ingela Engholm SWE Litsbygdens SK 2:55:51.7, 4 Anna-Maria Kristoffersson SWE ÅRE 3:04:43.9, 5 Monica Tuominen SWE Anna & Emil Sportklubb 4:03:44.2, 6 Veronika Bäckman SWE Brunflo IF 4:14:44.5, 7 Ann Rosengren SWE Krokom 4:23:16.2, DNS Eva Karin Sjömäling SWE ÅS
D50 Motion


1 Edel Marie Storaunet NOR Norge 3:22:54.8, 2 Kristina Andersson SWE Jämtkraft IF 3:24:49.3, 3 Maria Frykman-Krans SWE ÖSTERSUND 3:27:17.1, 4 Ann Svensson SWE  3:43:00.1, 5 Katharina Hessling SWE Anna & Emil Sportklubb 4:42:59.4

 

21 km D Motion:

1 Maria Jonasson SWE Östersunds SK 55:28.1, 2 Eva Johansson SWE Linköpings SK 58:49.8, 3 Madeleine Tjernberg Dahlin SWE Kovlands IF 1:00:42.3, 4 Frida OLOFSSON SWE Vårby IK 1:01:47.3, 5 Karolina Hedentröm SWE Rödöns sk 1:03:43.9, 6 Lina Hallquist SWE Åsarna IK 1:05:13.0, 7 Emma Åsberg SWE Tullus SG 1:06:56.1, 8 Sanna Ångström SWE Duveds IF 1:08:02.3, 9 Lovisa Ottosson SWE ÅSARNA 1:09:18.2, 10 Märta Warg SWE FRÖSÖN 1:10:11.6, 11 Johanna Karoline Åkerlund NOR FOLLAFOSS 1:10:53.2, 12 Kristina Magnusson SWE Östersunds SK 1:12:09.6, 13 Carina Magnusson SWE Brunflo IF 1:13:30.5, 14 Mikaela Finn SWE Östersunds SK 1:14:37.5, 15 Chatrine Segersten SWE BRUNFLO 1:19:35.0, 16 Karin Estensson SWE Vallbo SK 1:22:29.0, 17 Karin Waernebopettersson SWE Jämtkraft IF 1:24:41.9, 18 Malena Berg SWE Brunflo if 1:24:59.8, 19 Felicia Hägg SWE Östersunds SK 1:27:15.6, 20 Josefine Jirhed SWE KROKOM 1:28:09.7, 21 Helena Hedenström SWE Rödöns sk 1:29:16.9, 22 Ida Lind SWE UMEÅ 1:29:31.4, 23 Julia Rensberg SWE Funäsdalens IF 1:30:37.9, 24 Gerd Lejdstrand SWE Fortum Östersund 1:32:02.3, 25 Karin Söderberg SWE FRÖSÖN 1:32:04.9, 26 Eivor Lindgren SWE FÅKER 1:34:38.0, 27 Erika Kindmalm SWE Spikbodarnas IK 1:35:02.9, 28 Maritha Markusson SWE  1:36:44.3, 29 Elin Kojan SWE Funäsdalens IF / Team Coxa 1:36:44.8, 30 Margaretha Andersson SWE ÖSTERSUND 1:38:04.6, 31 Sofia Elmroth SWE Persson Invest 1:39:33.8, 32 Jenny Jernström SWE FRÖSÖN 1:39:43.9, 33 Eva Bohm SWE KÄLARNE 1:40:03.9, 34 Kinna Wistman SWE Östersunds SK 1:40:17.6, 35 Gun Eriksson SWE Offerdals SK 1:40:30.3, 36 Gerd Eriksson SWE Offerdals SK 1:40:31.4, 37 Lina Ekesäter SWE Clear Channel 1:41:13.8, 38 Anja Grundström SWE FRÖSÖN 1:41:37.1, 39 Christina Jorup SWE LIDINGÖ 1:41:39.9, 40 Emma Pålsson SWE BRUNFLO 1:41:47.3, 41 Clara Grelsson SWE Clearchannel - Mindshare 1:43:44.3, 42 Caroline Carlsson SWE Clearchannel 1:45:43.8, 43 Åsa Grönvik SWE ÖSTERSUND 1:48:16.5, 44 Margita Eriksson SWE FRÖSÖN 1:51:14.5, 45 Gunilla Mellgren SWE Östersunds SK 1:51:42.7, 46 Jenny Wikner SWE ÖSTERSUND 1:51:52.0, 47 Josefin Eklund SWE Clear Channel 1:52:22.7, 48 Marie Engvall SWE Utrikes Skidklubb 1:53:23.2, 49 Charlotte Berg SWE STOCKHOLM 1:59:07.4, 50 Sara Sjöman SWE TYRESÖ 2:06:20.3, 51 Kerstin Sjöberg SWE SUNDSVALL 2:21:35.0

10 km D Motion:1 Jenny Larsson SWE Gellivare Skidallians IK 30:15.7, 2 Gabriella Pålsson SWE Utrikes Skidklubb 30:43.7, 3 Johanna Andersson SWE Falu IK 30:49.0, 4 Evelina Sutro SWE IFK Mora SK 31:38.5, 5 Elin Andersson SWE Stuguns SK 31:53.6, 6 Mathilda Björn SWE Östersunds SK 33:18.5, 7 Emma Jonsson SWE Åsarna IK 33:38.0, 8 Maria Novak SWE Offerdals SK 34:03.8, 9 Ilona LUSTH SWE Åsarna IK 35:50.4, 10 Josefine AUGUSTSSON SWE Åsarna IK 36:03.9, 11 Engla Larsson SWE Hedesunda IF 36:15.2, 12 Ida HALLQUIST SWE Åsarna IK 36:33.3, 13 Elisabeth Bångman SWE Östersunds SK 40:47.2, 14 Wilma Karlsson SWE Östersunds SK 41:29.8, 15 Jana Novak SWE Offerdals SK 41:36.6, 16 Maja Pålsson SWE Utrikes Skidklubb 42:05.2, 17 Minna Johansson SWE Östersunds SK 42:05.4, 18 Erica Ajax SWE Östersunds SK 42:30.1, 19 Alva Dahlin SWE Kovlands IF 43:51.6, 20 Maja Aronsson SWE Östersunds SK 43:54.9, 21 Carina Modén Aronsson SWE Postens IF Östersund 43:55.1, 22 Astrid Åslin Kardin SWE ÖSTERSUND 45:52.7, 23 Ewa Borin Hamrin SWE Östersundssk 46:22.2, 24 Linda Eriksson SWE Östersunds SK 46:22.3, 25 Alexandra Sture SWE ÖSTERSUND 46:24.2, 26 Katarina Emilsson SWE OFFERDAL 47:59.4, 27 Mari Gustafsson Vikström SWE FRÖSÖN 48:46.0, 28 Agneta Söderberg SWE Rödöns SK 49:07.6, 29 Ingrid Bjørkeng NOR Leirådal.Il 49:08.5, 30 Fredrikke Baglo Bjørkeng NOR Leirådal il 49:13.0, 31 Alva Svärd SWE Östersunds SK 49:41.0, 32 Mathea Baglo Bjørkeng NOR Leirådal il 50:06.2, 33 Ane Bjørkeng NOR Leirådal.Il 50:06.3, 34 Johanna Ankarloo Tarestad SWE Northern Wilderness Experience 50:39.5, 35 Emma Lundstedt SWE ÖSTERSUND 50:49.9, 36 Gunnel Svensson SWE BRÄCKE 50:50.8, 37 Magda Aspholm SWE Spikbodarnas IK 51:35.4, 38 Gunilla Eriksson SWE Tullinge SK 51:56.6, 39 Johanna Vandermaaten SWE Anvågens SK 52:29.3, 40 Elin Bagge SWE Skärkdalen SK 52:58.1, 41 emilia dahlgren SWE  53:17.7, 42 Stina Svensson SWE ORRVIKEN 55:18.2, 43 Maria Maripuu SWE Ås if 55:51.4, 44 Maria Holmlund SWE ÖSTERSUND 59:13.0, 45 Hanna Lindqvist SWE Spikbodarnas IK 59:43.6, 46 Sofia Wallén SWE ÖSTERSUND 1:01:04.7, 47 Charlotta Nilsson SWE Frösö IF / Frösö IF 1:01:06.4, 48 Anna-Lisa Hoflén SWE MATTMAR 1:01:06.9, 49 Katarina Skylare SWE Östersunds SK 1:01:26.4, 50 Kajsa Rasmusson SWE MATTMAR 1:02:01.8, 51 Åsa Lindqvist SWE Spikbodarnas IK 1:02:12.5, 52 Inger Nesterud SWE Östersunds SK 1:02:23.4, 53 Marie-Louice Fällmar SWE DVÄRSÄTT 1:02:47.3, 54 Jenny Claesson SWE ÖSTERSUND 1:03:19.8, 55 Maria Alfredsson SWE ÖSTERSUND 1:05:04.5, 56 Teresia Gustafsson SWE FRÖSÖN 1:06:59.4, 57 Veronica Karlsson SWE ÖSTERSUND 1:07:00.4, 58 Vanja Nyman SWE Sveaskogs IF 1:10:36.3, 59 Linda Svensson SWE Älvsby Parasport 1:13:12.9

5 km D motion 1 Åsa Lif SWE Lima IF 15:42.9, 2 Emma Wasell SWE Järpens SK / Järpens Sk 16:35.2, 3 Hanna Claréus SWE ÖSK 17:09.9, 4 Sanna HALLBERG SWE ÖSTERSUND 17:19.1, 5 Ylva Olsson SWE Offerdals SK 17:49.0, 6 Rebecka Pålsmarker SWE Hallens SK 18:51.8, 7 Elisabeth Juudas EST Östersunds SK 19:54.0, 8 Tomina Ripa SWE IDRE 20:12.9, 9 Alice Burland SWE ÖSTERSUND 22:54.5, 10 Tinna Bäckman SWE Östersund 23:08.9, 11 Filippa Bernsten SWE Spikbodarnas IK 23:18.4, 12 Elin Hedman SWE Spikbodarnas IK 23:25.6, 13 Greta Hedman SWE Spikbodarnas IK 23:25.7, 14 Anne-Lie Åslund SWE ASPÅS 24:19.7, 15 Marlene Omberg SWE ÖSTERSUND 24:48.1, 16 Sylvia Nord SWE FRÖSÖN 25:19.8, 17 Wilma Widegren SWE Östersunds SK 25:30.0, 18 Christina Persson SWE Östersunds SK 25:36.8, 19 Helle Karlberg SWE ÖSTERSUND 28:00.2, 20 Eva Hemmingsson SWE Ås IF / ÅS IF 28:31.8, 21 Moa Sandberg SWE Frösö IF 28:31.9, 22 Sunna Rensberg SWE Funäsdalens IF 29:24.1, 23 Signe Rensberg SWE Funäsdalens IF 29:26.2, 24 Marit Sigurdson SWE ÖSTERSUND 29:31.8, 25 Lovisa Danielsson SWE ösk 29:49.2, 26 Karin Wångmar SWE ÖSTERSUND 29:56.1, 27 Nowa Lagergren SWE Östersunds Begravningsbyrå 30:50.7, 28 Hanna Stenmark SWE Östersunds SK 30:56.9, 29 Beda Skylare-Berglöf SWE Östersunds SK 31:01.3, 30 Emma Lindberg SWE Älvdalens IF SK 31:11.1, 31 Carina Kvarnlöf SWE  31:28.2, 32 Linn Johanson SWE Östersunds Glasmästeri 31:39.8, 33 Viveka Andersson SWE FRÖSÖN 31:52.8, 34 Elizabeth Mörk Petersen SWE ÖSTERSUND 33:06.0, 35 Linn Åfeldt SWE Östersund 33:10.8, 36 Kajsa Bernsten SWE Spikbodarnas IK 33:39.3, 37 Kristina Bernsten SWE Spikbodarnas IK 33:40.9, 38 Jaqueline Ewertzh SWE ÖSTERSUND 33:51.3, 39 Sara Nesterud SWE Östersunds SK 34:02.2, 40 Emilie Persson SWE FRÖSÖN 34:10.8, 41 Emma Nesterud SWE Östersunds SK 34:15.3, 42 Molly Lewandowski SWE Frösö IF 34:37.5, 43 Maria Lewandowski SWE Frösö IF 34:39.2, 44 Stina Walde SWE ÖSTERSUND 35:17.0, 45 Sandra Nygren SWE FRÖSÖN 35:20.4, 46 Moa Widegren SWE Östersunds SK 35:32.3, 47 Cecilia Hallberg SWE ÖSTERSUND 35:33.5, 48 Josefine Edlund NOR ÖSTERSUND 35:41.8, 49 Eva Dahlberg SWE ÖSK 37:03.6, 50 Karolina Espemo SWE BRUNFLO 37:09.8, 51 Åsa Westman SWE Östersunds SK 37:57.1, 52 Carolina Öst SWE FRÖSÖN 37:58.4, 53 Ingela Madsen SWE ÖSTERSUND 38:08.0, 54 Eva Widegren SWE Östersunds SK 38:13.8, 55 Signe Bodén SWE Spikbodarnas IK 38:54.9, 56 Karin Bodén SWE Jämtkraft IF 39:00.3, 57 Michaela Treslow SWE Posterscope 43:49.7, 58 Arjana Wisting SWE ÖSTERSUND 46:07.5, 59 Linnea Nybond SWE Frösö IF 50:48.8, 60 Anna Nybond SWE Frösö IF 50:49.8, 61 Åsa Karlberg SWE ÖSTERSUND 55:15.2, 62 Wilma Karlberg SWE ÖSTERSUND 55:17.1

Del |
ROLF ZETTERBERG

Världscupen i Lillehammer i princip konkurs

Världscupen i Lillehammer senaste säsongen gick på en rejäl bakläxa skriver norska VG. Smällen var på hela 7,6 miljoner norska kronor och nu har man avvecklat arrangörsbolaget som stått för tävlingarna dom senaste åren.
Lillehammer kommer ändå att arrangera världscup också kommande vinter.

 

Les mer
20170128, TRITSCHER, Bernhard 003 (kopia)

Kompisarna dopade sig – han måste fortsätta

Världsstjärnan vädjar om pengar:

Bernhard Tritscher har varit i världseliten i längdåkning i tio år.
Men hans karriär har kantats av flera tråkiga dopingavslöjanden i det österrikiska landslaget. Nu senast under VM i Seefeld i vintras.
Bernhard står närmast på bar backe men han vill fortsätta och vädjar nu till sponsorer om att hjälpa honom.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Tråkigt besked för Viktor – ny operation

Viktor Thorn tvingas till en andra operation för diskbråck.
Det meddelar han på sociala medier efter att han i våras genomgick en operation för samma problem som nu visar sig inte ha blivit bra.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Är egna drönare och mobiler viktigare än media?

Krönika:

Det är med glädje jag noterar att såväl förbund som landslagsåkare satsar på egen exponering på sociala plattformar. Samtidigt är jag orolig över att egna mobiler, filmkameror och drönare prioriteras framför tid och möten med traditionella medieföretag.
Det kan drabba skidsporten hårt.

 

Les mer
20190122, KARLSSON Frida 001 (kopia)

”Alla” ville ha Frida – mamma tog jobbet

Ingen tvekan om vem som är den hetaste längdåkaren i Sverige:
”Alla” ville bli Frida Karlssons nya manager.
Det slutade med att mamma Mia tar jobbet – och det hela stannar i familjen!

 

Les mer
20190712, Supersprint Idre herrar (kopia)

Maja och Anton vann supersprint i Idre

Att världsmästaren Maja Dahlqvist skulle vinna supersprinten i Idre under fredagen var ingen överraskning.
Mer glädjande var nästan att  hennes sambo Anton Hedlund skulle vinna herrarnas tävling.

 

Les mer
20190711, Fjällturen inför (kopia)

6 OS-mästare i Fjällturen på cykel

Stor idrottshelg igen i Ramundberget:

Ca 1400 glada motionärer är huvuddelen av deltagarna. Självklart deltar många av Sveriges duktigaste mountainbikecyklister och vägcyklister i Fjällturen, men också flera av Sveriges största idrottsprofiler är med och cyklar. 6 olympiska mästare, flera världsmästare och världscupvinnare som skidåkarna Stina Nilsson, Johan Olsson, Anders Södergren, Lars Nelson och Jan Ottosson.

Les mer
20181117, ANDERSSON, Simon 010 (kopia)

Lisa K och Simon är ”riktiga femmilare”

”För att ha visat ödmjukhet, god anda och intresse för ”skidåkningens blå band”, femmilen med individuell start, i tillägg till enastående styrka i spåret, blir Lisa K. Svensson och Simon Andersson de första mottagarna av Skidhistoriska Sällskapets stipendium”.

Les mer
ECKHOFF, Tiril VM001 (kopia)

Skidskytten Tiril Eckhoff bröt ena tån

Norska världsmästaren i skidskytte Tiril Eckhoff måste basera sig på altenativ träning ett tag framåt.
Hon har nämligen brutit en tå och det hände i en ”klantig händelse”.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom


”Billans” vinnande filosofi – lita på dig själv

Krönika:

Marie-Helene ”Billan” Östlund var skiddrottning på 1980-och 90-talet och vann Sveriges första kvinnliga VM-guld individuellt när hon triumferade i tyska Oberstdorf 1987. Mycket har hänt i träningsutveckling från då till nu. Men ”Billans” filosofi för att nå världstoppen är tänkvärt än idag:  Att våga lita på sig själv.

 

Les mer
20190707, HALFVARSSON Calle (kopia)

Calle äntligen före Petter Northug jr

Calle Halfvarsson har nästan drömt mardrömmar om alla förluster mot Petter Northug jr.
Men nu torde det inte bli flera.
I lördags var svensken nära att vinna rullskidtävlingen i norska Kristiansand, medan Northug höll till i den bakre delen av fältet.

 

Les mer
20190706, SÖMSKAR Linn 001 (kopia)

Tredje raka för Linn Sömskar i Kina

Linn Sömskar gjorde rent bord och tog alla tre vinsterna i världscupen på rullskidor i Kina. Hon spurtade också hem den avslutande distanstävlingen.
I herrklassen blev det stenhårt med hemmaseger till Qiang Wang. Victor Gustafsson hade samma tid som trea i mål.

 

Les mer
20190705, LINN o KLÆBO (kopia)

Dubbel-segrar för Linn och Klæbo i Kina

Linn Sömskar och Johannes Høsflot Klæbo vann båda också den andra supersprinten över 200 meter i Beijing, Kina.
Det var inte lika varmt som dagen innan, men åkarna fick kämpa mot en tuff vind.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Sixten Jernbergpriset 2019 till Ebba

Juryn för Sixten Jernbergpriset har beslutat om tilldelningen av 2019 års pris.

 

Les mer
20190704, LINN vinner VC Kina (kopia)

Linn direkt från SM-guld till VC-seger

Klæbo vann också supersprinten i Kina:

Det är bråda dagar för Linn Sömskar.
Hon åkte direkte från dubbla SM-guld på rullskidor i Malmö til seger i världscupen över 200 meter supersprint i Kina.
Moa Olsson följde överraskande upp med ytterligare en svensk pallplats medan Johannes Høsflot Klæbo slog alla specialister och vann en helnorsk uppgörelse på herrsidan.

 

Les mer
PICHLER, Wolfgang 006 (kopia)

Pichler och Grip tillsammans mot OS

Wolfgang Pichler och Rikard Grip – det borde ju vara en bra combo.
Du trodde kanske att dom båda var borta från skidsporten i Sverige.
Men nej, nu skall både Pichler och Grip hjälpa Sverige mot flera medaljer på OS, något som båda har upplevt i sina karriärer i skidskyttelandslaget respektive längdlandslaget.

 

Les mer
20190702, GUSTAFSSON Victor 002

Linn och Victor tog SM-gulden i sprint

Victor Gustafsson, IFK Mora fick sin revansch och vann SM-guldet i sprint på rullskidor, medan Linn Sömskar åter igen var omöjlig och vann damsprinten.
Nu åker landslaget till Kina och världscupen i natt.

 

Les mer
20190701, SÖMSKAR Linn 001 (kopia)

Linn är rullskids-drottningen

Vann SM-guldet suveränt igen:

Linn Sömskar är rullskids-drottningen. Hon hade inga problem med att för femte gången åka hem SM-guldet. Den enda som bjöd på riktigt motstånd var kompisen Maria Nordström, men också hon fick ge sig på dom sista två varven i Malmö.
I mål var segermarginalen 24,9 sekunder, medan Evelina Settlin på bronsplats var över halvannan minut efter.

 

Les mer
DSC_8886 (kopia)

Karl-Johan Westberg tog hem SM-guldet

Som väntat blev det en tuff spurtuppgörelse som avgjorde herrarnas distanstävling på rullskids-SM i Malmö under måndagen.
Karl-Johan Westberg från Borås drog det längsta stråt men fick hårt motstånd av Victor Gustafsson från Mora.
Det skilde endast 0,1 sekunder i mål.

 

Les mer
X

U-landslaget blir Team Svenska Spel

Nytt avtal värt över 80 miljoner kronor:

Svenska Spel och Svenska Skidförbundet inleder ett långsiktigt samarbete som gör Svenska Spel till ny presenting partner till längdlandslaget. Det nya sjuåriga avtalet omfattar bland annat en extra satsning på unga talanger och är värt drygt 80 mnkr.

Les mer