Mobile Version
Desktop Version
ANDERS GLØERSEN vann norska mästerskapen på 10 km fristil sedan Finn Hågen Krogh ramlat från ett säkert guld. 513 åkare var anmälda i tävlingen! Foto/rights: MARCELA HAVLOVA/sweski.com
ANDERS GLØERSEN vann norska mästerskapen på 10 km fristil sedan Finn Hågen Krogh ramlat från ett säkert guld. 513 åkare var anmälda i tävlingen! Foto/rights: MARCELA HAVLOVA/sweski.com

Krogh föll från guld, Gløersen vann:

513 åkare anmälda på NM 10 km!

513 åkare var anmälda i norska mästerskapens 10 kilometer fristil för herrar under fredagen. Arrangören hade bara nummerserie till 500, så man tvingades börja om från 1 och även skriva för hand på några nummer.
Finn Hågen Krogh såg ut som en säker segrare, men han föll i sista kurvan in på upploppet. Istället tog Anders Gløersen guldet.

 

Krogh hade ledningen vid alla passeringspunkterna och var på väg mot ett klart guld. Men ut från den sista kurvan och in på upploppet korsade han skidorna och gick i backen.
- Jag vet inte riktigt vad som hände, men jag tar med mig den goda känslan jag hade ute på banan, säger Krogh till NRK.
Istället blev det ett slag mellan tre åkare. Anders Gløersen förstod inte mycket då han plötsligt gick i mål som ledaren efter att ha legat efter Krogh hela vägen. Men med 11,2 sekunders försprång fick han sätta sig i ledarstolen.
Angreppen bakifrån kom från Didrik Tønseth och Martin Johnsrud Sundby, som var mycket nära Gløersen vid 6,4 km. Tønseth hade samma tid och Sundby var ett par sekunder före. Men dom kunde inte följa Gløersens avslutning och det blev silver till Sundby och brons till Tønseth.
- Det har varit en lite annorlunda säsong för mig. Jag har valt ut några tävlingar där jag har satsat hårt och jag har inte tävlat så mycket som tidigare. Det bästa i vinter var kanske att jag kom i form precis till världscupen i Davos före jul. Sedan att jag hittade formen till VM-femmilen, men där ödslade jag för mycket kraft i början, säger Gløersen, som också värderar NM-guldet högt. Han har också VM-brons på 15 km och VM-guld i stafett från Falun 2015.
Johannes Høsflot Klæbo tog ledningen vid öppningspunkten, men förstaårssenioren orkade inte hal vägen och slutade 5:a. Han tänker avsluta säsongen med lördagens femmil.
Petter Northug jr ställde inte upp på 10 km och lär heller inte åka femmilen i klassisk stil på lördag, där både Anders Södergren och Daniel Rickardsson startar. Även Martin Johnsrud Sundby är osäker på start på lördag.
- Jag fick en sträck i låret under torsdagens teamsprint och det gör ont när jag åker klassisk stil. Och med dom nya reglerna där man inte kan staka blir det svårt, säger Sundby till NRK och låter det inte vara någon tvekan om vad han menar om dom stakningsfria zonerna som man nu har infört.

PS! 448 åkare gick i mål på NM 10 km fristil som arrangerades på Gålå i Gudbrandsdalen norr om Lillehammer.

 

 
HERRAR, 10 km/F      
 1 GLOEERSEN Anders  1986   0:20:06.8   
 2 SUNDBY Martin Johnsrud  1984   0:20:08.6  +1.8
 3 TOENSETH Didrik  1991   0:20:09.9  +3.1
 4 RUNDGREEN Mathias  1991   0:20:11.8  +5.0
 5 KLAEBO Johannes Hoesflot  1996   0:20:15.7  +8.9
 6 KROGH Finn Haagen  1990   0:20:18.0  +11.2
 7 MUSGRAVE Andrew  1990   0:20:22.8  +16.0
 8 STENSAAS Magnus  1993   0:20:26.2  +19.4
 9 BRANDSDAL Eirik  1986   0:20:32.7  +25.9
 10 HAGA Magne  1994   0:20:33.4  +26.6
 11 IVERSEN Emil  1991   0:20:33.6  +26.8
 12 STOCK Daniel  1992   0:20:33.9  +27.1
 13 YOUNG Andrew  1992   0:20:35.2  +28.4
 14 KVAALE Gaute  1995   0:20:36.7  +29.9
 15 KRUEGER Simen Hegstad  1993   0:20:36.8  +30.0
 16 NILSEN Vegard Bjerkreim  1993   0:20:37.2  +30.4
 17 GRAESLI Kristian  1995   0:20:37.5  +30.7
 18 NYENG Emil  1991   0:20:40.5  +33.7
 19 TEFRE Gjoeran  1994   0:20:42.4  +35.6
 20 HAMMERLUND Sindre Saetre  1992   0:20:43.1  +36.3
 21 JENSSEN Jan Thomas  1996   0:20:44.2  +37.4
 22 HEGDAL Vebjoern  1998   0:20:46.3  +39.5
 23 DAHL Svein Halvor  1989   0:20:48.5  +41.7
 24 TAUGBOEL Haavard Solaas  1993   0:20:48.6  +41.8
 25 GRAVE Nils Magnus Boeen  1991   0:20:51.0  +44.2
 26 AMUNDSEN Harald Oestberg  1998   0:20:51.7  +44.9
 27 MYSEN Eirik  1993   0:20:54.5  +47.7
 28 AUGDAL Eirik Sverdrup  1995   0:20:54.7  +47.9
 29 LEREN Tore  1993   0:20:55.5  +48.7
 30 RENNEMO Anders Tettli  1988   0:20:55.6  +48.8
 31 TURTVEIT Vebjoern  1994   0:20:56.7  +49.9
 32 ROETHE Sjur  1988   0:21:00.0  +53.2
 33 SOERENSEN Anders  1996   0:21:00.1  +53.3
 34 LARSEN Thomas Helland  1998   0:21:00.7  +53.9
 35 AUSTAD Jonas  1996   0:21:02.8  +56.0
 36 VALNES Erik  1996   0:21:02.9  +56.1
 37 GOLBERG Paal  1990   0:21:04.0  +57.2
 38 STADAAS Kasper  1994   0:21:06.9  +1:00.1
 38 FOLKVORD Ingvar  1993   0:21:06.9  +1:00.1
 40 FRORUD Espen Udjus  1991   0:21:08.1  +1:01.3
 41 DENGERUD Erik Olsvik  1995   0:21:09.5  +1:02.7
 42 HOPE Jon Rolf Skamo  1998   0:21:10.2  +1:03.4
 43 KRISTOFFERSEN Even  1996   0:21:11.4  +1:04.6
 44 KIM Magnus  1998   0:21:12.1  +1:05.3
 45 BRUVOLL Ole Joergen  1995   0:21:12.2  +1:05.4
 46 SOLVANG Eirik  1993   0:21:12.5  +1:05.7
 47 HAMNES Vegard  1993   0:21:13.0  +1:06.2
 48 AASLUND Bjoern Andre  1996   0:21:13.5  +1:06.7
 49 TJELLE Johan  1994   0:21:15.0  +1:08.2
 50 BU Torstein  1995   0:21:15.3  +1:08.5
 51 FRORUD Jonas Udjus  1992   0:21:15.4  +1:08.6
 52 DOENNESTAD Henrik  1996   0:21:18.3  +1:11.5
 53 HOVLAND Torgeir Sulen  1995   0:21:18.7  +1:11.9
 54 ANDERSEN Filip Fjeld  1999   0:21:19.3  +1:12.5
 55 GABRIELSEN Sjur Obrestad  1992   0:21:19.4  +1:12.6
 56 ROLFSEN Simen Thune  1997   0:21:19.7  +1:12.9
 57 PALM Sindre Odberg  1992   0:21:23.5  +1:16.7
 58 SMITH Callum  1992   0:21:25.0  +1:18.2
 59 LOEFALD Hallvard  1992   0:21:25.2  +1:18.4
 60 GROEV Kornelius  1996   0:21:26.1  +1:19.3
 61 LUCHSINGER Tommi  1993   0:21:26.3  +1:19.5
 62 KVISLE Erland  1996   0:21:26.5  +1:19.7
 63 WIIG Sivert  1997   0:21:27.1  +1:20.3
 64 ERIKSTAD Audun  1995   0:21:29.6  +1:22.8
 65 SKINSTAD Petter Soleng  1989   0:21:31.0  +1:24.2
 66 MOEN Vebjoern   1998   0:21:32.1  +1:25.3
 67 JOHAUG JR. Karstein  1992   0:21:32.7  +1:25.9
 68 NILSEN Gjermund  1992   0:21:33.1  +1:26.3
 69 STAKSTON Petter  1997   0:21:33.6  +1:26.8
 70 MOSEBY Haavard  1999   0:21:34.7  +1:27.9
 71 LIPPERT Joergen  1998   0:21:35.8  +1:29.0
 72 TYRIBAKKEN Bjoernar Stensrud  1999   0:21:39.5  +1:32.7
 73 NYAAS Anders  1997   0:21:39.6  +1:32.8
 74 AUNLI Lars Ove  1993   0:21:40.1  +1:33.3
 75 CHRISTOFFERSEN Stian  1996   0:21:40.4  +1:33.6
 76 AUNE Paal Troean  1992   0:21:41.2  +1:34.4
 77 DU PASQUIER Arnaud  1992   0:21:41.6  +1:34.8
 78 GRASTVEIT Stian  1995   0:21:42.4  +1:35.6
 79 BJERKRHEIM Kjetil Andre  1993   0:21:43.2  +1:36.4
 80 EVENSEN Ansgar  2000   0:21:44.1  +1:37.3
 81 NORTHUG Even  1995   0:21:44.2  +1:37.4
 82 BERGAN Sivert Halfdan  1995   0:21:44.9  +1:38.1
 83 LIE Sturla  1992   0:21:45.1  +1:38.3
 84 TUNGESVIK Sindre  1995   0:21:45.3  +1:38.5
 85 IHLEBAEK Harald  1996   0:21:45.5  +1:38.7
 86 SOERGAARD Emil  1999   0:21:46.0  +1:39.2
 87 SUGAREN Oliver  1994   0:21:46.5  +1:39.7
 88 RAMSTAD Haakon  1991   0:21:47.4  +1:40.6
 89 FOLKVORD Sindre  1995   0:21:48.0  +1:41.2
 90 ULVANG Joergen Saeternes  1994   0:21:48.9  +1:42.1
 91 GJERMUNDSHAUG Vegard Bjoern  1992   0:21:49.0  +1:42.2
 92 MOSENG Oerjan  2000   0:21:49.2  +1:42.4
 93 AARRESTAD Magnus Lian  1995   0:21:50.5  +1:43.7
 94 NORRUD Borgar  1997   0:21:51.1  +1:44.3
 95 IVERSEN Gaute  1996   0:21:51.5  +1:44.7
 96 STAFF Oerjan  1995   0:21:52.0  +1:45.2
 97 HAEGELAND Tor Olav  1998   0:21:52.8  +1:46.0
 98 ARNESEN Harald Astrup  1995   0:21:53.6  +1:46.8
 99 STEIEN Aasmund Kjoellmoen  1993   0:21:54.0  +1:47.2
 100 BACH Ole-marius  1988   0:21:54.4  +1:47.6
 101 HOEL Amund  1997   0:21:55.1  +1:48.3
 102 HAUGUM Marius  1994   0:21:55.5  +1:48.7
 103 HETLAND Thomas  1995   0:21:56.3  +1:49.5
 104 ANDERSEN Iver Tildheim  2000   0:21:58.0  +1:51.2
 105 HUNDSETH Johan  1993   0:21:58.1  +1:51.3
 106 DAHLEN Thomas Albertsen  1991   0:21:59.0  +1:52.2
 107 EKREN Thomas  1995   0:21:59.3  +1:52.5
 108 HJELDE Christian Magnus  1997   0:22:00.2  +1:53.4
 109 FROST Edvin  1995   0:22:02.1  +1:55.3
 110 THOMASSEN Amund Hoff  1989   0:22:02.3  +1:55.5
 111 MOSEBY Erling  1997   0:22:02.4  +1:55.6
 111 KLEIVI Halvor  1996   0:22:02.4  +1:55.6
 113 HIPPE Even Saeteren  1994   0:22:02.6  +1:55.8
 114 WINTHER Arnt Gunnar  1996   0:22:02.7  +1:55.9
 115 BOLLUM Sondre  1995   0:22:02.9  +1:56.1
 116 GJEMSE Magnus  1991   0:22:03.3  +1:56.5
 117 HELGESTAD Fredrik  1997   0:22:03.6  +1:56.8
 118 SUNDSVIK Espen  1993   0:22:04.1  +1:57.3
 119 PAULE Joergen Dahl  1994   0:22:04.7  +1:57.9
 119 LISET Kristoffer  1998   0:22:04.7  +1:57.9
 121 SKAANES Haakon  1999   0:22:04.8  +1:58.0
 121 NOROEY Magnus  1998   0:22:04.8  +1:58.0
 123 THORVIK David  2000   0:22:05.1  +1:58.3
 124 MAGNUSSEN Andreas Finni  1998   0:22:05.2  +1:58.4
 125 IVERSEN Mats  1993   0:22:05.3  +1:58.5
 126 ANDERSEN Peter  1993   0:22:05.4  +1:58.6
 127 ROENNING Sigurd  1997   0:22:05.9  +1:59.1
 128 KOLSTADBAKKEN Anders  1999   0:22:06.2  +1:59.4
 129 JOHANSEN Sivert Leander  1999   0:22:06.3  +1:59.5
 130 VESTLI Torstein  1994   0:22:07.7  +2:00.9
 131 KOLDERUP Sigve  1998   0:22:07.8  +2:01.0
 132 HOLEN Espen Honganvik  1994   0:22:07.9  +2:01.1
 133 HOVDE Haavard  1999   0:22:08.3  +2:01.5
 134 THON Martin  1995   0:22:09.5  +2:02.7
 135 HAUGEN John Magnus  1996   0:22:10.1  +2:03.3
 136 HAUGETO Sebastian  1997   0:22:10.6  +2:03.8
 137 RAMSE Sondre  1998   0:22:11.0  +2:04.2
 138 JORDHEIM Ola  1996   0:22:11.7  +2:04.9
 139 FIKKE Trym Halbjoerhus  1996   0:22:11.9  +2:05.1
 140 RAMSTAD Simen Bratberg  1996   0:22:12.6  +2:05.8
 141 OEVRUM Matias Bjoernflaten  1999   0:22:12.7  +2:05.9
 142 FOSTER Joey  1996   0:22:12.9  +2:06.1
 143 BAKKENE Eivind  1990   0:22:14.4  +2:07.6
 144 HAGA Anders  1998   0:22:14.9  +2:08.1
 145 HAMMERSVIK Vetle Uhre  1999   0:22:15.1  +2:08.3
 146 HYNNE Sondre  1999   0:22:15.3  +2:08.5
 147 HOAAS Geir Kristian   1998   0:22:16.0  +2:09.2
 148 ANDERSEN Fredrik Ole Oldereid  1993   0:22:16.6  +2:09.8
 148 MORTENSBAKKE Eirik Andreas  1999   0:22:16.6  +2:09.8
 150 ELVSETH Anton  1998   0:22:16.7  +2:09.9
 151 KNOTTEN Sivert  1997   0:22:17.1  +2:10.3
 152 SANDVIK Tobias Topp  1998   0:22:17.5  +2:10.7
 153 BROETO Emil Intelhus  1998   0:22:17.9  +2:11.1
 154 VESTERHEIM Magnus  1994   0:22:18.0  +2:11.2
 155 NICOLAISEN Erik  2000   0:22:18.8  +2:12.0
 156 BAANERUD Kjetil Stuge  1997   0:22:18.9  +2:12.1
 157 ROEER Sigurd Lund  1995   0:22:19.0  +2:12.2
 158 HETLE Andreas  1999   0:22:19.2  +2:12.4
 159 BUVARP Martin Julian  1998   0:22:19.9  +2:13.1
 160 KRISTOFFERSEN Patrick Fossum  1998   0:22:20.2  +2:13.4
 161 JOHNSRUD Fredrik  2000   0:22:20.5  +2:13.7
 161 ERDAL Ole Martin  1992   0:22:20.5  +2:13.7
 163 VOLLAN Erling Pettersen  1996   0:22:20.9  +2:14.1
 164 KOSTOEL Vetle Skeime  1997   0:22:21.1  +2:14.3
 165 HOFFSBAKKEN Erik K  1993   0:22:21.6  +2:14.8
 166 JAKOLA Joergen  1996   0:22:22.3  +2:15.5
 167 WIBERG Aasmund  1999   0:22:23.3  +2:16.5
 167 ULEKLEIV Oeystein  1993   0:22:23.3  +2:16.5
 169 NICOLLIER Philippe  1994   0:22:24.5  +2:17.7
 169 TUFTE Paal Kristian grue  1991   0:22:24.5  +2:17.7
 171 ROMUNDSTAD Henrik  1997   0:22:24.8  +2:18.0
 172 GROENFLATEN Sindre  1995   0:22:25.4  +2:18.6
 173 MOXNES Einar Flaktveit  1991   0:22:25.8  +2:19.0
 174 POLLEN Roger Oeye  1994   0:22:26.5  +2:19.7
 175 HOLTH Bendik Skjoenberg  1997   0:22:26.8  +2:20.0
 176 SIVERTSGAARD Vegard  1998   0:22:27.3  +2:20.5
 176 WAHL Simen Munch  1998   0:22:27.3  +2:20.5
 178 FOSSLI Sondre Turvoll  1993   0:22:27.7  +2:20.9
 179 THONER Halvor Korboel  1991   0:22:28.1  +2:21.3
 180 JORDE Truls Fjellheim  1998   0:22:28.7  +2:21.9
 181 KJONERUD Kristian A  1994   0:22:29.4  +2:22.6
 182 GUNDERSEN Simon Fredrik  1993   0:22:30.3  +2:23.5
 183 STOKKELAND Petter  1999   0:22:31.5  +2:24.7
 184 PERSEN Espen  1996   0:22:32.3  +2:25.5
 185 FINNE Eirik  1993   0:22:33.1  +2:26.3
 186 HENNIG Erlend Wideroee  1993   0:22:33.8  +2:27.0
 187 SKRINDO Knut  1997   0:22:34.5  +2:27.7
 188 RYSSTAD Aron Aakre  1999   0:22:35.1  +2:28.3
 189 REINAAS Jan Arthur  1999   0:22:35.9  +2:29.1
 189 VAARHEIM Vegard  1997   0:22:35.9  +2:29.1
 191 HAMMER Johan Toendel  1999   0:22:36.2  +2:29.4
 192 CLAUSSEN Aleksander de Lange  1995   0:22:36.3  +2:29.5
 193 ASDOEL Eirik  1993   0:22:36.4  +2:29.6
 194 SKURDAL Magnus Brath  1998   0:22:36.5  +2:29.7
 195 KJENNERUD Eivind  1997   0:22:37.8  +2:31.0
 195 VOLLSET Kristoffer By  1996   0:22:37.8  +2:31.0
 195 LIO Oeyvind Aalling  1998   0:22:37.8  +2:31.0
 198 ROSENVINGE Aksel  1995   0:22:39.0  +2:32.2
 199 HUSBY Erik  1997   0:22:39.5  +2:32.7
 200 ROEVIK Torstein Buan  1996   0:22:40.0  +2:33.2
 201 HESTETRAEET Kristoffer  1995   0:22:40.6  +2:33.8
 202 SOERENSEN Lars  1998   0:22:41.3  +2:34.5
 202 KORSAETH Amund  2000   0:22:41.3  +2:34.5
 204 MELHUS Marius Landsem  1997   0:22:41.9  +2:35.1
 205 MAABOE Ulrik  1997   0:22:42.4  +2:35.6
 206 INSTANES Daniel May  1996   0:22:44.8  +2:38.0
 207 GULLIKSTAD Henrik  1997   0:22:46.0  +2:39.2
 208 JOHANSEN Sindre  1998   0:22:46.2  +2:39.4
 209 LOEFALD Gjermund  1993   0:22:46.3  +2:39.5
 210 LARSEN Kristian  1999   0:22:46.5  +2:39.7
 211 FLATAKER Erling Engesvold  1995   0:22:46.6  +2:39.8
 212 MYRMO Haakon  1995   0:22:47.0  +2:40.2
 213 BORGERSEN Joergen  1995   0:22:47.9  +2:41.1
 214 STRANDBRAATEN Jostein  1997   0:22:48.8  +2:42.0
 215 JAKOBSEN Aasmund  1999   0:22:50.5  +2:43.7
 216 NILSEN Petter Thuen  1995   0:22:51.1  +2:44.3
 217 STEEN Andreas Myran  1988   0:22:51.2  +2:44.4
 218 MOEN Haakon  1999   0:22:51.3  +2:44.5
 219 OEHLSCHLAEGEL Albert Sunde  1999   0:22:51.7  +2:44.9
 220 ANDERSEN Edvard Grut  1996   0:22:52.9  +2:46.1
 221 HOESLI Corsin  1992   0:22:53.5  +2:46.7
 222 KVARSTAD Kristoffer  2000   0:22:54.9  +2:48.1
 223 BJERTNAES Johannes  1998   0:22:55.0  +2:48.2
 224 KIRKENG Andreas  2000   0:22:55.2  +2:48.4
 225 WIIG Emil Andre  1999   0:22:55.6  +2:48.8
 226 SJOELI Mattis  1994   0:22:56.2  +2:49.4
 227 NILSEN Fredrik  2000   0:22:57.0  +2:50.2
 228 MESTVEDTHAGEN Sevat  1998   0:22:57.2  +2:50.4
 229 EK Aleksander Dyrberg  1993   0:22:58.8  +2:52.0
 230 MELBOE Jan-Henrik  1999   0:22:59.2  +2:52.4
 231 BOEE Brage  1999   0:22:59.4  +2:52.6
 232 KRISTIANSEN Martin  1995   0:23:00.1  +2:53.3
 232 RINGEN Anton Killi  1993   0:23:00.1  +2:53.3
 234 BAKSJOEBERGET Ulrik  1995   0:23:00.3  +2:53.5
 235 EVJESTAD Hallvard  1993   0:23:00.8  +2:54.0
 236 BAKKEN Sivert  1998   0:23:01.9  +2:55.1
 237 MICHELSEN Even Solem  2000   0:23:03.7  +2:56.9
 238 RYTTERVOLD Ivar Andre  1997   0:23:04.1  +2:57.3
 239 THORSTENSEN Erik Lippestad  1994   0:23:04.7  +2:57.9
 240 TANDBERG Vebjoern  1996   0:23:05.6  +2:58.8
 241 SKJELDAL Kristian  1998   0:23:06.0  +2:59.2
 242 BURUD Hans Bernhard  1999   0:23:06.1  +2:59.3
 243 RIKSAASEN Bjoern Georg  1997   0:23:07.3  +3:00.5
 244 BERSET Kristoffer  1999   0:23:08.3  +3:01.5
 245 FOYN Thomas Berge  1993   0:23:09.8  +3:03.0
 246 SEEBERG Even  1998   0:23:10.3  +3:03.5
 247 LAMOEY Kristoffer  1993   0:23:10.7  +3:03.9
 248 LIER Ola  1999   0:23:11.3  +3:04.5
 249 SOLBAKKEN Ola Oanes  1999   0:23:11.4  +3:04.6
 250 FRIDLUND Jonas  2000   0:23:11.8  +3:05.0
 251 BUCHER-JOHANNESSEN Christian  2000   0:23:14.2  +3:07.4
 252 KLETTE Hans-Inge  1997   0:23:14.3  +3:07.5
 253 KVAM Vegard  1992   0:23:15.0  +3:08.2
 254 TORVIK Truls  1994   0:23:15.2  +3:08.4
 255 SVERDRUP Kristoffer  2000   0:23:15.4  +3:08.6
 256 HUSDAL Henrik  1998   0:23:15.5  +3:08.7
 257 SKEI Brage Tannvik  1998   0:23:16.0  +3:09.2
 258 NILSEN Fredrik   2000   0:23:16.7  +3:09.9
 259 BJOERTOMT Johan  1999   0:23:16.8  +3:10.0
 260 KARLSEN Aleksander Morsund  1996   0:23:17.5  +3:10.7
 261 KVISLE Sjur  1999   0:23:17.9  +3:11.1
 262 VALOEY Elias Rene  1994   0:23:18.3  +3:11.5
 263 BORDAL Johannes  1998   0:23:18.6  +3:11.8
 264 KJAERNSLI Henrik  1994   0:23:20.5  +3:13.7
 265 VINDAL Mathias  1999   0:23:20.9  +3:14.1
 266 SKARPNORD Henrik  1995   0:23:21.0  +3:14.2
 267 ANDERSSEN Eirik Soergaard   1998   0:23:21.4  +3:14.6
 268 GAASOE Trygve Henden  1990   0:23:21.9  +3:15.1
 269 OEVERBY Mats  2000   0:23:22.6  +3:15.8
 270 AASBOE Jonas  1997   0:23:22.7  +3:15.9
 271 OSNES Jon  2000   0:23:24.0  +3:17.2
 272 OEISETH Simen  2000   0:23:24.3  +3:17.5
 273 SYVERSEN Marcus  1995   0:23:25.9  +3:19.1
 274 HAUG Eirik  1997   0:23:27.4  +3:20.6
 274 PUIGDEFABREGAS Marcos  1994   0:23:27.4  +3:20.6
 276 WIIK Emil  1997   0:23:27.5  +3:20.7
 277 BRYNSRUD Magnus  2000   0:23:28.1  +3:21.3
 277 NORDENG August  1995   0:23:28.1  +3:21.3
 279 JOKS Henrik Arntzen  1999   0:23:28.5  +3:21.7
 280 OLSEN Tobias  1999   0:23:29.4  +3:22.6
 281 HUSOEY Anders Olav hoff  1999   0:23:30.4  +3:23.6
 282 GLOMNES Sverre Ryland  1996   0:23:30.9  +3:24.1
 283 AABREKK Eirik Bergene  1998   0:23:31.6  +3:24.8
 284 LIEN Sigurd  2000   0:23:31.8  +3:25.0
 285 KARSRUD Kristoffer Alm  2000   0:23:32.4  +3:25.6
 286 HAUGEN Mathias Indrelid  2000   0:23:32.7  +3:25.9
 287 HAARSTAD Martin  1999   0:23:33.9  +3:27.1
 288 BJOERGAN Simen Krogstie  2000   0:23:34.2  +3:27.4
 289 BOVOLD Lars  1997   0:23:34.3  +3:27.5
 290 BOTN Johan-Olav  1999   0:23:34.4  +3:27.6
 291 MUNKVOLD Oddne Haavardstun  1994   0:23:34.5  +3:27.7
 291 TORNES Eirik Kjoel  1999   0:23:34.5  +3:27.7
 293 RUDNINGEN Andres  1999   0:23:36.2  +3:29.4
 294 BOSTAD Andreas Talseth  1999   0:23:36.7  +3:29.9
 295 KIRKENG Ole Marius  1998   0:23:37.1  +3:30.3
 296 SAASTAD Krister  1996   0:23:37.2  +3:30.4
 297 SPERSTAD Albert  1999   0:23:37.3  +3:30.5
 298 HALLDORSSON Oeystein  1997   0:23:37.5  +3:30.7
 299 HOMDROM Marcus  2000   0:23:37.7  +3:30.9
 300 KIRKEEIDE Simon Hjelmeset  2000   0:23:38.4  +3:31.6
 301 HADDON Peter  1999   0:23:38.5  +3:31.7
 302 BURAAS Lars Halvdan  1995   0:23:39.8  +3:33.0
 303 HULGAARD Jens  1989   0:23:40.2  +3:33.4
 304 JOHANSEN Eirik Andreas  1995   0:23:40.4  +3:33.6
 305 VARTDAL Ludvig  1999   0:23:41.3  +3:34.5
 306 RIEGE Amund  2000   0:23:42.1  +3:35.3
 307 HJELLSAND Truls  1999   0:23:42.7  +3:35.9
 308 PETTERSEN Walter Fische  2000   0:23:42.8  +3:36.0
 309 BOSSUM Andreas  1998   0:23:43.0  +3:36.2
 310 MIKKELSPLASS Kristen  1999   0:23:44.2  +3:37.4
 311 SVEAAS Joergen  1999   0:23:44.7  +3:37.9
 312 LUNDAMO Simen Nordmo  1999   0:23:45.4  +3:38.6
 313 REINEMO Per Ivar  1998   0:23:45.5  +3:38.7
 314 TEIEN Henrik  1995   0:23:47.1  +3:40.3
 315 LILAND Lukas  1999   0:23:47.5  +3:40.7
 316 VESTERAAS Marius Viken  1999   0:23:47.9  +3:41.1
 317 BRAEKKEN Ole Andreas  2000   0:23:48.1  +3:41.3
 318 MELBERG Tore Andre  1999   0:23:48.7  +3:41.9
 319 GLITTENBERG HOLT Filip  2000   0:23:48.9  +3:42.1
 320 OFTEBRO Jens Luraas  2000   0:23:49.2  +3:42.4
 321 JONSSON Elias   1999   0:23:50.2  +3:43.4
 322 HAUGUM Joergen  1997   0:23:51.3  +3:44.5
 323 MESTVEDTHAGEN Jakob  1996   0:23:52.0  +3:45.2
 324 EDOEY Sigbjoern  1997   0:23:52.2  +3:45.4
 325 ERIKSEN Edvin Groetan  1999   0:23:52.3  +3:45.5
 326 ENGELSTAD Oeystein Tallhaug  1996   0:23:52.4  +3:45.6
 327 UV Sander Andre   2000   0:23:53.2  +3:46.4
 328 TOERAASEN Martin Oeyen  1999   0:23:54.8  +3:48.0
 329 AUNE Martin  1995   0:23:55.7  +3:48.9
 329 HAUG Henrik Soerlie  1997   0:23:55.7  +3:48.9
 331 JANSEN Ola Raaum  1994   0:23:56.2  +3:49.4
 332 SOLHEIM Marcus  2000   0:23:56.5  +3:49.7
 333 ELSET Didrik Fjeld  1993   0:23:56.9  +3:50.1
 334 RISETH Jonas  1994   0:23:59.6  +3:52.8
 335 STJERN Vegard Fosli  1999   0:23:59.9  +3:53.1
 336 SANDNES August  1999   0:24:00.2  +3:53.4
 337 OEVERBY Anders  1993   0:24:01.0  +3:54.2
 338 HOAAS John Gunnar  1995   0:24:01.6  +3:54.8
 339 URE Olve  2000   0:24:02.5  +3:55.7
 339 NYSAETER Erlend  1994   0:24:02.5  +3:55.7
 341 SKAANES Joakim  1999   0:24:03.0  +3:56.2
 342 NILSEN Johannes Helsvig   2000   0:24:04.1  +3:57.3
 343 DE CAMPO Seve  1998   0:24:04.3  +3:57.5
 344 STROEM Joergen  2000   0:24:04.5  +3:57.7
 345 JOHANSEN Iver Wang  2000   0:24:05.0  +3:58.2
 345 BLINDHEIM Eivind Maurseth  1994   0:24:05.0  +3:58.2
 347 LIAN Magnus Harr  2000   0:24:06.6  +3:59.8
 348 SYVERSEN Simen  2000   0:24:07.0  +4:00.2
 349 TYSSELAND Sondre  1993   0:24:07.7  +4:00.9
 350 HENJESAND Erlend  1999   0:24:08.1  +4:01.3
 351 STOELEN Erling  1990   0:24:08.6  +4:01.8
 352 ABRAHAMSEN Eirik  1997   0:24:09.0  +4:02.2
 353 GRYTNES Markus  2000   0:24:09.1  +4:02.3
 354 DUGSTAD Eirik  2000   0:24:10.0  +4:03.2
 355 LANGSTEIN Bjoern Erik  1998   0:24:10.1  +4:03.3
 356 HAGEN Vegard Ek  1999   0:24:10.5  +4:03.7
 357 HORTEN Jonas Lian  2000   0:24:10.6  +4:03.8
 358 NYDAL Sondre  1999   0:24:12.6  +4:05.8
 359 AAS-JAKOBSEN Andreas  2000   0:24:13.1  +4:06.3
 360 RIVENES Andreas  1995   0:24:13.2  +4:06.4
 361 GAMMELSAETER Erlend  1996   0:24:17.4  +4:10.6
 362 NILSEN Vebjoern Weldingh  1999   0:24:19.2  +4:12.4
 363 NYHAGEN Haakon  2000   0:24:19.3  +4:12.5
 364 KOLDERUP Haakon  2000   0:24:19.4  +4:12.6
 365 FLUGSTAD Fredrik Fuglerud  1999   0:24:21.7  +4:14.9
 366 ROEER Vegard Lund  2000   0:24:23.4  +4:16.6
 367 HAGEN Trym  2000   0:24:23.8  +4:17.0
 368 SKOGVOLD Kristian E  1999   0:24:26.3  +4:19.5
 369 INDERHAUG Kasper  2000   0:24:26.7  +4:19.9
 370 KARLSEN Kristian Fodstad  1999   0:24:29.3  +4:22.5
 371 TENOLD Lars  1993   0:24:29.5  +4:22.7
 372 SOERUMSHAUGEN Arngrim  2000   0:24:29.8  +4:23.0
 373 LIEN Petter  2000   0:24:30.1  +4:23.3
 374 BRUCE Oeystein Hoeistad  1999   0:24:32.5  +4:25.7
 375 BURTON Liam  1998   0:24:32.8  +4:26.0
 376 UNNEBERG Johan  2000   0:24:33.2  +4:26.4
 377 ERIKSEN Gaute  1997   0:24:33.5  +4:26.7
 378 AASTVEDT Eirik Tvedt  1995   0:24:33.6  +4:26.8
 379 ROEMER Tue  1992   0:24:34.6  +4:27.8
 380 LERVIK Anders  1999   0:24:35.2  +4:28.4
 381 SMENES Atle  1989   0:24:35.4  +4:28.6
 382 BRAATHEN Ludvik  2000   0:24:35.8  +4:29.0
 383 MOHOLT Fredrik Kviteberg  1998   0:24:37.4  +4:30.6
 384 TANEM Henrik  1999   0:24:39.5  +4:32.7
 385 GIGERNES Aadne  1999   0:24:40.5  +4:33.7
 386 KAMMERUD Kristian  2000   0:24:41.0  +4:34.2
 387 STIGEN Joergen  1999   0:24:41.1  +4:34.3
 388 SKROVE Ole  1994   0:24:41.4  +4:34.6
 389 LINDMOEN Petter  2000   0:24:45.8  +4:39.0
 390 KARLSEN Arne Fodstad  1996   0:24:46.0  +4:39.2
 391 KRUGER Espen Hegstad  1999   0:24:50.7  +4:43.9
 392 JENSEN Trym Moeng  1998   0:24:51.1  +4:44.3
 393 GROENLUND Fredrik  2000   0:24:53.6  +4:46.8
 394 HOV Eskil  2000   0:24:54.1  +4:47.3
 395 ANDERSEN Herman Andreas  1998   0:24:54.5  +4:47.7
 396 MELAAEN Bjoern  2000   0:24:54.8  +4:48.0
 397 BJOERNDALEN Baard Eskil  1999   0:24:54.9  +4:48.1
 398 STANGJORDET Thomas  1999   0:24:55.4  +4:48.6
 399 JENSEN Marius Lunder  1999   0:24:56.8  +4:50.0
 400 BREIVIK Geir Blom   2000   0:24:59.5  +4:52.7
 400 SKJOELSVOLD Mats Burud  1997   0:24:59.5  +4:52.7
 402 FLATJORD Tormod Garnes  1998   0:25:05.2  +4:58.4
 403 LERVIK Ole- Henrik   1998   0:25:05.4  +4:58.6
 404 REE Andreas Fjorden  2000   0:25:06.5  +4:59.7
 405 HAUGAN Sander Oewre  1999   0:25:07.6  +5:00.8
 406 SAGABRAATEN Sjur Lien  2000   0:25:10.2  +5:03.4
 407 KVERNVOLDEN Lars-Haakon  1999   0:25:10.3  +5:03.5
 408 KJAERNSMO Herman  1999   0:25:11.6  +5:04.8
 409 SEEBERG-ROMMETVEIT Simen  2000   0:25:12.2  +5:05.4
 410 TORESEN Jens Petter  1996   0:25:15.7  +5:08.9
 411 HENNINGSEN Christoffer  1998   0:25:18.4  +5:11.6
 412 PEDERSEN Sondre B.  2000   0:25:19.7  +5:12.9
 413 ANDRESEN Mathias Oeivind  2000   0:25:20.4  +5:13.6
 414 ARNESEN Mads  1999   0:25:26.3  +5:19.5
 414 HEGG Kristian Glasius  1998   0:25:26.3  +5:19.5
 416 SEVANG Nicolay  1999   0:25:27.4  +5:20.6
 417 NILSEN Krister   1992   0:25:28.7  +5:21.9
 418 WANG-HAUGSETH Gunnar Johannes  1997   0:25:36.2  +5:29.4
 418 HALLINGSTAD Andreas  2000   0:25:36.2  +5:29.4
 420 GRYMYR Jens Christian  1999   0:25:41.4  +5:34.6
 421 MACLEAN Alec  1999   0:25:42.9  +5:36.1
 422 LOEBAK Simen  2000   0:25:43.9  +5:37.1
 423 DAGESTAD Jostein  2000   0:25:48.4  +5:41.6
 424 GRUT Jon Vegard  1999   0:25:50.5  +5:43.7
 425 STANGSTUEN Vetle  2000   0:25:54.5  +5:47.7
 426 SKRAMSTAD Haakon  2000   0:25:55.0  +5:48.2
 427 LOEVSTAD Oeyvind Fredrik  1999   0:25:59.8  +5:53.0
 428 SJOELIE Marius Naavli  1999   0:26:03.5  +5:56.7
 429 SIREVAAG Simen Vestly  1992   0:26:08.2  +6:01.4
 430 GAMME Ole  1996   0:26:11.9  +6:05.1
 431 KVAALE Bjoernar  1995   0:26:19.2  +6:12.4
 432 GROEV Kristoffer  1991   0:26:21.2  +6:14.4
 433 LIER Emil  1997   0:26:21.3  +6:14.5
 434 MANGSET Even  1999   0:26:24.2  +6:17.4
 435 OEDEGAARDEN Vegard  1995   0:26:26.0  +6:19.2
 436 SLETTEN Henrik Snarvold  1994   0:26:31.6  +6:24.8
 437 RAMSBERG Kristoffer  1999   0:26:32.6  +6:25.8
 438 BJEGLERUD Ole Christian  2000   0:26:38.9  +6:32.1
 439 GRANVOLD Simen  2000   0:26:45.3  +6:38.5
 440 CLEM Ivar Harald  2000   0:27:04.1  +6:57.3
 441 OEVREBOE Lars  2000   0:27:08.3  +7:01.5
 442 NESGAARD Even  2000   0:27:20.8  +7:14.0
 443 NESJE-HAUGLI Trym  2000   0:27:27.6  +7:20.8
 444 JOHANNESEN Raymond  2000   0:27:39.8  +7:33.0
 445 PRESTHUS Haakon  1999   0:27:51.0  +7:44.2
 446 LARSEN Jonas Engebret   1991   0:28:04.1  +7:57.3
 447 SKURDAL Aasmund  2000   0:30:07.1  +10:00.3
 448 CHANG CALLE Jose  1974   0:36:27.9  +16:21.1
Del |
20180719, HERRAR 4 bästa (kopia)

Fransk uppvisning i herrarnas sprint

Dansbandssprinten i Malung:

En ensam fransman var tillräckligt för att knäcka resten av åkarna i herrarnas Dansbandssprint i Malung.
Unge Lucas Chanavat vann prologen och fortsatte i ett vansinnigt tempo som till slut gav finalseger före Oskar Svensson. Finalen blev en rafflande uppgörelse med högsta tempo från start.

 

Les mer
20180719, DAMER 3 bästa

Stina föll - veteranen Astrid höll

Dansbandssprinten i Malung:

Hemmafavoriten Stina Nilsson krockade och föll i semifinalen i Dansbandssprinten på hemmaplan i Malung. Inför storpubliken fick hon respass i semifinalen och istället blev det tävlingens andra OS-mästarinna från i vintras som stack av med segern:
Norska veteranen Astrid Uhrenholdt Jacobsen höll hela vägen och vann.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Rullskidslandslaget till för-VM i Madona

Svenska Skidförbundet har tagit ut landslagstruppen till rullskidsvärldscupen och för-VM i Madona 20-22 juli.

Efter en smakstart för rullskidslandlaget vid världscupen i Torsby den gångna helgen är det dags för nästa etapp i sommarens rullskidsvärldscup, denna gången är tävlingsplatsen Madona, Lettland, som för fjärde året i rad står som värd för tävlingarna.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Klaebo-teknik och Petter Engdahl attityd

Krönika:

Holmenkollen i juli 2018.
Fyra månader har gått sedan jag följde Holmenkollens femmil och jag såg 23-årige Petter Engdahl göra landslagsdebut på den blytunga banan.
Nu är jag på plats i den norska lejonkulan igen.
Och tänker på Petter Engdahl lopp.
För det glömmer jag aldrig.

 

Les mer
20170701, NILSSON, Stina 031 (kopia)

Här är toppnamnen i Dansbandssprinten

På torsdag är det dags för den allra första Dansbandssprinten på riktig snö i Malung. Arrangören har samlat ett startfält med flera världsstjärnor och man hoppas på storpublik när över 50.000 människor kommer till byn för att besöka Dansbandsveckan.

Här är alla toppnamnen som blir att skåda på torsdag.

Les mer
20180323, FALUN-BORLÄNGE SK - KRISTIANSEN Moa Molander, DAHLQVIST Maja, OLSSON Moa 001 (kopia)

Falun-Borlänges SM-bronslag till start

Dansbrandssprinten i Malung:

Dalarna blir starkt representerade på hemmaplan vid Dansbandssprinten i Malung på torsdag. Inte bara hemmaåkaren Stina Nilsson, men också flera landslagsåkare från både IFK Mora SK och Falun-Borlänge SK.

Från sistnämnda klubb kommer förutom OS-stjärnan Oskar Svensson bland annat hela damlaget som tog brons på SM-stafetten i Skellefteå i mars.

Les mer
20171027, GRATE, Marcus 001 (kopia)

Marcus Grate slog Oskar Svensson i Idre

Marcus Grate vann fredagens 100 meters sprint på riktig snö i Idre sedan han i finalen besegrat OS-femman Oskar Svensson.
IFK Umeå-åkaren vann därmed den första Idresprinten, medan Maja Dahlqvist som väntat körde hem segern i damklassen.

 

Les mer
20180322, DYVIK, Anna 004 (kopia)

Kan klubbkompisen rå på Stina?

Dansbandssprinten i Malung:

Stina Nilsson är givetvis det stora affischnamnet på hemmaplan i Malung. Hon utmanas av schweiziska världscupsegrarinnan Laurien Van Der Graaff, norska OS- och VM-segrarinnan Astrid Uhrenholdt Jacobsen och flera andra toppnamn.

Men kanske är den största utmaningen en klubbkompis:

Leksandstjejen Anna Dyvik – U23-världsmästare två gånger om i 2017!

Les mer
Rolf Zetterberg

Sömskar och Norum vann världscupen

Linn Sömskar och Robin Norum, båda IFK Umeå, vann världscupen på rullskidor sammanlagt efter tre dagarnas tävlande i Torsby. Linn vann alla tre etapperna, medan smålänningen Tom Fahlén från Landsbro blev dagens man bland herrarna i den 7 km långa uppförsbacken till Hovfjället på söndagens avslutande etapp.

 

Les mer
20180316,JACOBSEN, Astrid Uhrenholdt 004 (kopia)

Norska stjärnor utmanar i Malung

Dansbandssprinten på torsdag:

Två norska världsmästare – varav den ena också är olympisk mästare – utmanar den svenska eliten i Dansbandssprinten på riktig snö i Malung under torsdagen.

Niklas Dyrhaug tar sig an Calle Halfvarsson & co, medan Astrid Uhrenholdt Jacobsen skall försöka sig på Stina Nilsson på hemmaplan.

Les mer
JOHANSSON, Leo 008 IVB17 (kopia)

Sverige vann alla världscupsklasserna

Sverige var i topp i samtliga fyra klasser då världscupen på rullskidor fortsatte med masstarter i Finnsjön utanför Torsby under lördagen.
Segrarna heter Robin Norum, Linn Sömskar, Leo Johansson och Moa Hansson. Alla starka namn som avgjorde i den tuffa avslutningen mot mål.

 

Les mer
5F5A8911 (kopia)

Seger till Sömskar och Silfver

IFK Umeå dominerade VC-prologen i Torsby:

Linn Sömskar och Erik Silfver såg till att IFK Umeå vann både dam- och herrklassen vid världscup-prologen på rullskidor i Torsby under fredagseftermiddagen.
Inför en stor publik var dom båda snabbast över 1.200 meter i nästan konstant uppförsbacke, något som gjorde att flera åkare fick känna rejält på mjölksyran.

 

Les mer
20180322, DAHLQVIST, Maja 019 (kopia)

Toppåkare till Idresprinten på fredag

Det blir storfint besök i Idre under fredagen då man arrangerar Idresprinten på snö. En kort sprint mitt i byn med landslagsåkare och stjärnor från främst Falun-Borlänge SK och IFK Mora SK.
Starten går vid kyrkans parkering och målet är vid Idre Hembygdsgård. Sprinten är 100 meter klassisk åkning i lätt uppförsbacke.

 

Les mer
20180712, Charlotte Kalla o Polarbröd (kopia)

Charlotte Kalla och Polarbröd sluter avtal

Charlotte Kalla har slutit ett långsiktigt samarbetsavtal med Polarbröd som sträcker sig fram till 2021. Två aktörer från Norrbotten med siktet långt fram.

 

Les mer
OLSSON, Johan PK011 (kopia)

Johan Olsson bra också på cykel

Klart för Fjällturen på MTB:

Johan Olsson bevisade under onsdagen att han också är en mycket talangfull cyklist. I landsvägsloppet ”Forbondeloppet” på gränsen mellan Sverige og Norge i Vauldalen slutade han stark trea.
Det bäddar gott inför MTB-loppet Fjällturen den 14 juli, där flera skidåkare kommer till start.

Les mer
20180711, Kikkan bröstcancer (kopia)

Kikkan Randall har fått bröstcancer

OS-mästarinnan i teamsprint Kikkan Randall har diagnosticerats med bröstcancer. Den tidigare vinnaren av sprintvärldscpen skriver det själv på Facebook och berättar att hennes liv har tagit en dramatisk vändning.
Randall avslutade sin aktiva karriär efter världscupfinalen i Falun i vintras.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Rullskidslandslaget till VC i Torsby

Svenska Skidförbundet har tagit ut landslagstruppen till världscuppremiären i Sverige.
Sommarens världscup i rullskidor inleds med en minitour i värmländska Torsby 13-15 juli.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Var är längdlandslaget sommartid?

Krönika:

Jag går rakt på sak.
Det är för dåligt med knappt en handfull svenska landslagsåkare på plats i Helsingborg när SM-veckan sommar kör fyra direktsända rullskidtävlingar i SVT.
Ointresset upprepar sig år efter år. För mig är det obegripligt att Skidförbundet inte kräver större uppslutning när PR-fönstret är vidöppet.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Världscupen på rullskidor i Torsby

SK Bore och Svenska Skidförbundet bjuder in till en öppen FIS Rollerski World Cup & STS Roll Cup. Utmana världseliten i en 3-dagars mini tour den 13-15:e juli, i Torsby. Det är i nuvarande läge 100 anmälningar till tävlingarna och Sveriges och Norges landslag i Rullskidor kommer tillkomma.
 

Les mer
20180707, NORTHUG Petter (kopia)

Petter Northug tillbaka på vinnarspåret

- Det är väl 7-8 år sedan jag vann senast och det kan fort bli 7-8 år till nästa gång igen, skojade Petter Northug jr sedan han vunnit lördagens rullskidtävling Kristiansand Skifestival i södra Norge.
Skidstjärnan avgjorde jaktstarten i klassisk stil genom att placera sig i täten innan upploppet där han höll undan för resten av landslagsåkarna.

 

Les mer