Mobile Version
Desktop Version
IVARS, Oscar 001

2 x Oscar och Falun-Borlänge SK!

Oscar var namnet för dagen - låt vara en med c och en med k.
Efternamnen Ivars och Svensson.
Dom båda Oskar’na fixade två juniorsegrar till hårdsatsande Falun-Borlänge SK i dagens Scandic Cup i Piteå.

Det började med Oskar Svensson, som på sista startnummer mosade allt motstånd i H17-18 och såg till att ta en dubbelseger den här helgen. Han var hela 31,7 sekunder före tvåan Filip Danielsson från Garphyttan, som var i ledningen länge.
Edvard Sundman, Åsarna var trea och slog Viktor Thorn med sju sekunder. Oskar Svenssons tid var den 5:e bästa totalt i juniorklassen.
Och det blev alltså en gång till för Falun-Borlänge SK. Oscar Ivars startade näst sist i H19-20 och tog en ledning på halvminuten, sedan han åkte in Karl-Johan Dyvik från Leksand som startade före.
Dyvik slutade trea, för på allra sista startnumret kom Markus Ruus från Gillberga och stal andraplatsen. Värmlänningen var drygt fyra sekunder före Dyvik, men hela 25,9 efter ivars. Ändå framgång för Markus Ruus, som haft en lite tung öppning på säsongen.
Oscar Ivars behövde endast 28.25,9 minuter på dom 10 kilometrarna i klassisk stil. Ett styrkebesked av Oscar, och Falun-Borlänge SK seglar upp som en av dom stora favoriterna i JSM-stafetten senare i vinter.

Resultat
H 17-18, 10 km/C

1     Oskar Svensson     590     Falun Borlänge SK     29:04.0     0.0
2     Filip Danielsson     521     Garphyttans IF     29:35.7     31.7
3     Edvard Sundman     530     Åsarna IK     29:42.1     38.1
4     Viktor Thorn     505     Ulricehamns IF     29:49.2     45.2
5     Henrik Ottosson     584     Åsarna IK     29:58.0     54.0
6     Marcus Fredriksson     529     Lycksele IF     30:19.2     1:15.2
7     Tobias Karlsson     580     Kalix SK     30:24.3     1:20.3
8     Sebastian Olsson     583     Stockviks SF     30:50.3     1:46.3
9     Erik Persson     586     Eksjö SOK     30:51.1     1:47.1
10     Olov Roos     570     Stuguns SK     31:00.1     1:56.1
=10     Felix Hopstadius     575     Storumans IK     31:00.2     1:56.2
12     Björn Sandström     588     Täfteå IK     31:02.2     1:58.2
=12     Oskar Suomi-Olsson     581     IFK Mora SK     31:02.6     1:58.6
14     Nils Augustsson     506     IFK Mora SK     31:03.7     1:59.7
15     Elias Dahl     540     Offerdals SK     31:16.0     2:12.0
=15     Mattias Vesterlund     542     Vännäs SK     31:16.8     2:12.8
17     Markus Persson     585     Hudiksvalls IF     31:17.0     2:13.0
18     Pontus Hermansson     578     Ulricehamns IF     31:20.5     2:16.5
19     Anton Persson     558     SK Bore     31:23.2     2:19.2
20     Torben Svensson     567     Järpens SK     31:25.9     2:21.9
21     Andreas Svensson     574     Ulricehamns IF     31:26.2     2:22.2
22     Martin Herbert     536     Sundbybergs IK     31:33.1     2:29.1
23     Max Novak     533     Offerdals SK     31:34.3     2:30.3
=23     Henrik Montén     569     Domnarvets GOIF     31:34.3     2:30.3
25     Gustav Rotvold     514     Åsarna IK     31:44.5     2:40.5
26     Emil Vinsa     568     Jukkasjärvi IF     31:50.3     2:46.3
27     Jens Rönnols     559     Sundbybergs IK     31:53.0     2:49.0
=27     Marcus Grate     516     Täfteå IK     31:53.4     2:49.4
29     Henrik Fjällborg     571     Jukkasjärvi IF     31:54.1     2:50.1
30     Jonathan Grahn     579     Bergeforsens SK     31:58.9     2:54.9
31     Simon Åberg     562     IK Jarl Rättvik     31:59.9     2:55.9
32     Martin Emilsson     560     Offerdals SK     32:00.2     2:56.2
33     Alfred Buskqvist     531     IK Stern     32:01.5     2:57.5
34     Olle Jonsson     587     Duveds IF     32:10.0     3:06.0
=34     Daniel Adolfsson     510     Täfteå IK     32:10.4     3:06.4
36     Emil Thyrèn     539     Trönö IK     32:11.2     3:07.2
=36     Eddie Edström     557     Stockviks SF     32:11.8     3:07.8
38     Marcus Lennartsson     525     Garphyttans IF     32:24.1     3:20.1
39     William Strömberg     555     Täfteå IK     32:26.5     3:22.5
40     Jakob Jansson     537     Månkarbo IF     32:28.4     3:24.4
41     Peter Nilsson     548     Lycksele IF     32:33.7     3:29.7
42     Viktor Lindmark     582     Remsle Skidklubb     32:42.0     3:38.0
43     Olle Axelsson     523     Borås SK     32:43.2     3:39.2
44     Jens Selahn     543     Stockviks SF     32:49.6     3:45.6
45     Daniel Andersson     556     IFK Grängesberg SK     32:50.1     3:46.1
46     August Spik     549     SK Leksand     32:51.2     3:47.2
47     Konrad Mattsson-Myhr     504     Funäsdalens IF     32:56.8     3:52.8
48     Lukas Johansson     565     IK Jarl Rättvik     32:59.2     3:55.2
49     Martin Johansson     566     Linköpings SK     33:11.2     4:07.2
50     Emil Edman     526     Luleå Gjutarens IF     33:13.0     4:09.0
=50     Gabriel Hallquist     546     Åsarna IK     33:13.2     4:09.2
52     Albin Tärning     551     Falköpings AIK SK     33:16.0     4:12.0
53     Olle Strömbäck     509     Remsle Skidklubb     33:20.9     4:16.9
54     Kalle Eriksson     522     Sävast Ski Team IF     33:23.3     4:19.3
55     Jonathan Engström     519     Borås GIF     33:26.3     4:22.3
56     Fredrik Hammarlund     553     Ockelbo SK     33:29.0     4:25.0
57     Ludwig Tärning     554     Falköpings AIK SK     33:46.5     4:42.5
58     Jonatan Engdahl     511     Domnarvets GOIF     33:58.5     4:54.5
59     Mårten Vänn     573     Stockviks SF     34:04.2     5:00.2
60     Oscar Westin     507     Sävast Ski Team IF     34:22.9     5:18.9
61     Oscar Fridsäll     524     Landsbro IF SK     34:25.2     5:21.2
62     Elias Persson     564     Storumans IK     34:26.4     5:22.4
63     Jesper Pettersson     544     Strömnäs GIF     34:51.7     5:47.7
64     Gabriel Höjlind     532     IFK Mora SK     34:53.4     5:49.4
65     Hugo Tärning     520     Falköpings AIK SK     34:57.2     5:53.2
66     August Östlund     535     Hedesunda IF     34:59.9     5:55.9
67     William Bruksås Nybjörk     561     Alnö SK     35:08.8     6:04.8
68     Johan Ahlström     513     Sävast Ski Team IF     35:09.3     6:05.3
69     Jon Lund-Kempe     528     Kramfors-Alliansen     35:51.9     6:47.9
70     Alexander Mäki     512     Hudiksvalls IF     36:04.1     7:00.1
71     Jesper Thor     538     Åsarna IK     36:19.4     7:15.4
72     Andre Olofsson     515     Malmbergets AIF     36:47.4     7:43.4
73     Erik Wickberg     508     Hägglunds IoFK     36:54.1     7:50.1
74     Emil Bennermo     545     Hybo AIK     37:51.9     8:47.9
75     Jonas Persson     534     Trönö IK     38:38.5     9:34.5
76     Andreas Mårtensson     550     Gävle SK     39:36.5     10:32.5
77     Andreas Lagergren     527     Bergeforsens SK     43:40.6     14:36.6

Ej placerade
Kod     Namn     Startnr     Klubb
DNF     Niklas Stenman     501     Älvsby IF SK
DNS     Erik Edman     502     Luleå Gjutarens IF
DNS     Gustav Nilsson     503     Njutångers IF
DNS     Erik Marsch     517     Näsvikens IK
DNS     Daniel Hägesten     518     Remsle Skidklubb
DNS     Christian Roslin     541     Norrfjärdens IF
DNF     Niklas Öberg     547     Strömnäs GIF
DNS     Tobias Gustafsson     552     Gellivare Skidallians IK
DNS     Sixten Walheim     563     Högbo GIF
DNS     Emil Persson     572     Östersunds SK
DNS     Gustav Sundström     576     Garphyttans IF
DNS     Hannes Stenström     577     Järpens SK
DNS     Axel Ekström     589     Garphyttans IF


H 19-20, 10 km/C
1     Oscar Ivars     672     Falun Borlänge SK     28:25.9     0.0
2     Markus Ruus     673     Gillberga SK     28:51.8     25.9
3     Karl-Johan Dyvik     671     SK Leksand     28:55.9     30.0
4     Rasmus Hörnfeldt     670     Östersunds SK     29:03.9     38.0
5     Gabriel Thorn     668     Bengtsfors BOIS     29:17.8     51.9
6     Håkan Emilsson     667     Offerdals SK     29:22.9     57.0
7     Jens Burman     669     Åsarna IK     29:33.5     1:07.6
8     Adam Clareus     661     Offerdals SK     29:34.6     1:08.7
9     Simon Åslin     660     Stockviks SF     29:41.3     1:15.4
10     Jacob Engström     651     Kalix SK     29:44.7     1:18.8
11     Lucas Lennartsson     663     Garphyttans IF     29:48.3     1:22.4
=11     Nils Persson     640     Östersunds SK     29:48.6     1:22.7
13     Gustav Johansson     650     Gellivare Skidallians IK     29:51.1     1:25.2
14     Johan Forsberg     654     IFK Umeå     30:03.0     1:37.1
=14     Fredrik Hansson     619     Lillhärdals IF     30:03.1     1:37.2
=15     Pierre Bryntesson     646     Sollefteå SK     30:03.3     1:37.4
17     Erik Söderlund     666     SK Bore     30:11.4     1:45.5
18     Harald Kempe     655     Tynderö IK     30:12.4     1:46.5
19     Viktor Eriksson     657     Malungs IF     30:17.4     1:51.5
20     Emil Svensson     658     Åsarna IK     30:18.1     1:52.2
21     Simon Lageson     652     Hägglunds IoFK     30:24.0     1:58.1
22     August Nilsson     639     Östersunds SK     30:32.4     2:06.5
23     Elias Alvebro     659     Häggenås SK     30:37.4     2:11.5
24     Fredrik Andreé     618     Årjängs IF     30:41.8     2:15.9
25     Gustav Lundholm     649     Remsle Skidklubb     30:42.8     2:16.9
26     Victor Hallquist     642     Åsarna IK     30:46.6     2:20.7
27     Mattias Bångman     603     Offerdals SK     30:54.6     2:28.7
28     Erik Eriksson     633     Gellivare Skidallians IK     30:56.7     2:30.8
29     Johan Holmqvist     613     IFK Arvidsjaur Skidor     30:59.7     2:33.8
30     Tom Fahlén     648     Landsbro IF SK     31:00.3     2:34.4
31     Erik Axelsson     644     Strömnäs GIF     31:01.4     2:35.5
32     Zackarias Toresson     645     Ski Team Novus IF     31:05.7     2:39.8
33     Martin Norberg     632     Malmbergets AIF     31:07.4     2:41.5
34     Martin Bergqvist     628     Ekshärads SF     31:10.2     2:44.3
35     Anton Åström     638     Bodens SK     31:20.9     2:55.0
36     Jonas Pettersson     656     Strömnäs GIF     31:24.7     2:58.8
37     Pierre Ohlson     664     Filipstads SF     31:30.4     3:04.5
38     Emil Svensson     629     Marhults Sport o FK     31:39.5     3:13.6
39     Simon Fors     622     Domnarvets GOIF     31:41.0     3:15.1
40     Erik Strindlund     623     Östersunds SK     31:43.6     3:17.7
41     Mikael Edström     614     Strömnäs GIF     31:53.1     3:27.2
42     Victor Olsson     643     Hudiksvalls IF     31:56.8     3:30.9
43     Daniel Johansson     637     Hägglunds IoFK     31:59.0     3:33.1
44     Viktor Ranerfors     615     Rembo IK     32:00.2     3:34.3
45     Jonathan Ström     625     Hägglunds IoFK     32:04.5     3:38.6
46     Henrik Casserlund     641     Månkarbo IF     32:05.3     3:39.4
=46     Simon Svanebo     627     Alnö SK     32:05.9     3:40.0
48     Markus Johansson     617     Gillberga SK     32:15.1     3:49.2
49     Gustav Nystedt     653     Stockviks SF     32:25.5     3:59.6
50     Axel Jonsson     620     Duveds IF     32:28.3     4:02.4
51     Joakim Eriksson     624     IFK Mora SK     32:36.4     4:10.5
52     Maxim Murashkin     610     Bodens SK     32:43.1     4:17.2
53     Ludvig Nordqvist     626     Sya SK     33:05.7     4:39.8
54     Gustav Larsson     621     Hudiksvalls IF     33:07.1     4:41.2
=54     Jonas Björklund     611     Alnö SK     33:07.7     4:41.8
56     Kim Nilsson     606     Töcksfors IF     33:09.6     4:43.7
57     Jimmy Seger     602     Boo Kanot och Skidklubb     33:11.9     4:46.0
58     Per Bennermo     612     Hybo AIK     33:15.2     4:49.3
59     Viktor Karlsson     609     Storumans IK     33:32.0     5:06.1
60     Theo Thåli     604     Falu IK     33:34.3     5:08.4
61     Erik Öman     616     Hägglunds IoFK     34:07.2     5:41.3
62     Leo Larsen     630     Sundbybergs IK     35:07.6     6:41.7
63     Oskar Åström     608     Stockviks SF     35:11.3     6:45.4

Ej placerade
Kod     Namn     Startnr     Klubb
DNS     Patrik Millestu     601     Häggenås SK
DNS     Henric Öberg     605     Strömnäs GIF
DNF     Andreas Holmström     607     Skellefteå SK
DNS     Daniel Holmgren     631     IFK Umeå
DNS     Jesper Boman     634     Strömnäs GIF
DNF     David Adolfsson     635     Täfteå IK
DNS     Albin Jonsson     636     Högbo GIF
DNS     Petter Engdahl     647     Domnarvets GOIF
DNS     Simeon Deyanov     662     Järpens SK
DNS     Simon Öberg     665     Kalix SK

Del |
20190221, SVENSSON Oskar VM-semi (kopia)

Sverige misslyckades – Klæbo vann

Herrarnas VM-sprint i Seefeld:

Dom svenska förhoppningarna försvann snabbt i herrarnas VM-kvartsfinal.
Först Calle Halfvarsson, sedan Viktor Thorn.
Oskar Svensson blev bäste svensk men missade precis en plats i finalen. Där vann Johannes Høsflot Klæbo sitt första individuella VM-guld före Federico Pellegrino.

 

Les mer
20190221, VM-final damer sprint (kopia)

Maiken vann igen – Stina tog silvret

Dahlqvist och Sundling krockade i VM-finalen:

Maiken Caspersen Falla packades in av tre svenskor i den sista kurvan innan upploppet i VM-finalen i sprint. Det kunde ha blivit 1, 2 eller 3 svenska medaljer.
Då krockade Maja Dahlqvist och Jonna Sundling. Båda förlorade medaljchansen och Maiken Caspersen Falla fick chansen att sticka ifrån till ett nytt VM-guld, Stina tog ett nytt VM-silver.

 

Les mer
20190221, THORN Viktor prolog (kopia)

Sensationell Viktor Thorn vann kvalet

1:a och 3:a till Sverige i VM-sprintens prolog var en högoddsare.
Men det blev – precis som för damerna – en fantastisk VM-öppning i Seefeld.
Viktor Thorn vann med en hundradels sekund före Sergey Ustiugov, medan Calle Halfvarsson delade 3:e med Finn Hågen Krogh, som var bäste norrman.

 

Les mer
20190221, DAHLQVIST Maja prolog (kopia)

Maja vann direkt – alla damer vidare

Maja Dahlqvist slog till direkt och vann prologen i VM-sprinten i Seefeld.
Alla fyra svenskorna gick lätt vidare och Stina Nilsson är med vidare och visade att hon är frisk igen efter skadan.
Alla favoriterna gick vidare.

 

Les mer
20190112, WC Dresden SWE 3 första (kopia)

Dags för medaljer direkt i Seefeld?

Blir det svenskt redan i första medaljkampen:

Sverige kommer till start med stora förhoppningar när VM:s första medaljkamp startar med damerna och herrarna sprinttävlingar under torsdagen.
Speciellt den svenska kvartetten på damsidan har medaljer i siktet och det blir mycket spännande att se om dom kan lyckas.

 

Les mer
Sälen-Mora 110228 Öppet SpårFina spår vid SmåganFoto Nisse Schmidt

Vasaloppet genererar 419 miljoner

Bra business för arrangörskommunerna:

De turistekonomiska effekterna av Vasaloppets evenemang, sommar som vinter, visar att det omsätts hissnande 419,1 miljoner kronor i boende och konsumtion i de tre Vasaloppskommunerna Malung-Sälen, Mora och Älvdalen i samband med och kopplat till loppen.

Les mer
20.02.2019, Minks-Raubichi, Belarus (BLR):Hanna Oeberg (SWE) - IBU Open European championships biathlon, individual women, Minsk-Raubichi (BLR). www.nordicfocus.com. © Manzoni/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Hanna Öberg imponerade och vann EM

Hanna Öberg visade gryende VM-form då hon under onsdagen vann damernas distanslopp vid EM i Minsk-Raubichi i Vitryssland.
Det gjorde Hanna trots 3 tilläggsminuter, något som vittnar om att hennes fart i spåret är där den skall vara.
Annars var det på skjutvallan det inte stämde för dom blågula.

 

Les mer
Per Danielsson Frilansfotografer

Nya kompisar på Nordiska Ungdomsspelen

Johanna Ojalas projekt har blivit riktigt populärt:

På lördag brakar skidfesten Nordiska Ungdomsspelen lös i och runt omkring Östersund. Tillväxttakten är snabb för evenemanget som hade nypremiär år 2017 och som i år, utöver fyra skidgrenar, involverar konståkning, ishockey och friidrott. Bakom spakarna står bland andra Vinterstudioprofilen Johanna Ojala som har större målsättningar med helgen än svett, snor och resultatlistor.

Les mer
VIRTANEN, Teemu-KEK 009 (kopia)

De åker Vasloppet tur och retur

För Jan Erik Länta, Jokkmokk och Teemu Virtanen, Finland, känner båda att de vill ha en större utmaning än att bara åka Sälen-Mora enkel väg. Därför ska de använda den klassiska målportalen i Mora två gånger. Dels som startpunkt för sitt 180 kilometer långa lopp, dels som mål, de ska åka Mora-Sälen tur och retur.

Les mer
20190219, VM Seefeld arena (kopia)

Seefeld är klara – här är VM-tiderna

Sommarvärme, sol och fantastiska vyer gör att optimismen råder inför skid-VM i Seefeld som är vinterns definitiva höjdpunkt för alla som håller på med nordisk skidsport.
Här skall det tävlas i längdåkning, nordisk kombination och backhoppning.
Den stora Berg Isel-backen i Innsbruck används, allt annat försiggår i Seefeld. Det gäller också alla medaljceremonier.

 

Les mer
29.12.2018, Toblach, Italy (ITA):Stina Nilsson (SWE) - FIS world cup cross-country, tour de ski, individual sprint, Toblach (ITA). www.nordicfocus.com. © Modica/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Stina Nilsson klar för medaljfighten

Osäker på egen status inför torsdagens VM-sprint:

Stina Nilsson testade dom solfyllda VM-spåren i Seefeld under tisdagen och hon är klar för att kämpa om VM-medaljerna i sprint på torsdag.
– Men det har varit mycket tårar och en sorgefas, sade Stina då hon mötte pressen i VM-byn i Österrike.,

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Jubel, tårar och bragder från Seefeld

Krönika:

Seefeld är svensk skidhistoria så det håller.  
Det var där Thomas Wassberg gjorde sin mästerskapsdebut,  det var där Gunde Svan blev VM-kung 1985,  det var där Benny Södergren sensationellt vann OS-brons på femmilen 1976, det var där Sixten Jernberg avslutade sin sagolika karriär med femmilsguld 1964,  och det var där Assar Rönnlund rundade den världsberömda ladan först i en av tidernas mest ovissa stafetter.

 

Les mer
Skinnarloppet 2019 segrare (kopia)

Axel Bergsten bäst i Skinnarloppet

Traditionsrika Skinnarloppet i Malung vanns i helgen av Axel Bergsten från IFK Skövde på tiden 1.52,30 över dom 42 kilometrarna.
Det var bara superveteranen Peo Svahn från Boxholm-Ekeby som kunde följde Axel det mesta av banan.

 

Les mer
20180326, NILSSON, Klas 013 SM18 (kopia)

Klas Nilsson vann också 7-mila

Skellefteå-åkaren Klas Nilsson vann också 7-mila i Västerbotten i helgen och han har haft en fin säsong i dom lokala långloppen.
Men han fick hårt motstånd och vann endast med 4,5 sekunder på dom 76 kilometrarna.
Bland damerna var formstarka Sofia Lindberg från Robertsfors överlägsen.

 

Les mer
17.02.2019, Cogne, Italy (ITA):Gilberto Panisi (ITA) - FIS world cup cross-country, 15km men, Cogne (ITA). www.nordicfocus.com. © Thibaut/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

”Svensk” italienare debuterade i världscupen

Sverige hade en ungt lag med flera världscupdebutanter i helgens tävlingar i italienska Cogne.
Men det var också en annan ”svensk” åkare som debuterade i cupen.
Falun-Borlänges dräkt syntes nämligen i vårvädret då hemmaåkaren Gilberto Panisi åkte i den nationella gruppen för hemmanationen.
Han är ju sedan länge Falun-Borlänge-åkare.

 

Les mer
17.02.2019, Soldier Hollow, United States of America (USA):Peppe Femling (SWE), Ingela Andersson (SWE), (l-r) -  IBU world cup biathlon, relay mixed, Soldier Hollow (USA). www.nordicfocus.com. © Manzoni/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liabl

Svenskt B-lag 5:a i mixed-stafetten

Världscupen i skidskytte i Soldier Hollow:

Det reservbetonade svenska laget överraskade genom att bli så bra som femma i söndagens mixstafett i Världscupen, tack vare stabil åkning och näst bästa skytte i startfältet.

Les mer
20190218, Elin Mohlin Bessemerloppet (kopia)

Elin och Anton vann Bessemerloppet

Paret Elin Mohlin och Anton Karlsson som båda tävlar för Lager 157 Ski Team vann huvudklasserna i helgens Bessremerloppet över 52 km i Gästrikland.
För båda var det ett viktigt test inför Vasaloppet och Anton kämpar ju också om sprinttröjan i Visma Ski Classics.

 

Les mer
20180322, BRÄNNMARK, Viktor 004 (kopia)

Stenhårt då Viktor Brännmark spurtvann

Volkswagen Cup i Hudiksvall, H21:

Fyra åkare inom en sekund, sex åkare inom 3,4 sekunder.
Det blev en stentuff avslutning på herrarnas klassiska tremil med masstart i söndagens Volkswagen Cup i Hudiksvall.
Starkast till slut?
Viktor Brännmark fixade Piteå-seger också i herrklassen.

 

Les mer
17.02.2019, Cogne, Italy (ITA):Alexander Bolshunov (RUS) - FIS world cup cross-country, 15km men, Cogne (ITA). www.nordicfocus.com. © Thibaut/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Vem kan slå den här killen på VM?

Sverige helt utan världscuppoäng bland herrarna:

Alexander Bolshunov skrämde hela världseliten och visade en grym form med bara dagar kvar till VM i Seefeld.
Vem kan slå en man på 15 km klassisk som vinner världscupen med 43,7 sekunder?
Sverige skickade ett B-lag och fyra av dom fem åkarna hamnade på den sista sidan i resultatlistan och Sverige blev helt utan världscuppoäng.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

George Ersson stack ifrån och vann

Scandic Cup i Hudiksvall, H17-18:

H17-18-klassen blev inte lika spännande som flera av dom andra klasserna under Scandic Cup i Hudiksvall.
Tacka George Ersson från IF Strategen för det.
Han stack ifrån dom andra och vann solo före Jonathan Eder och Eelis Murto som var dom två som följde med längst på 20 km masstart.

 

Les mer