Här är alla löpresultaten:
1255 löpare fullföljde Orsakajt’n
Traditionen tro arrangerades Orsakajt’n på midsommaraftonen. Och löptävlingen håller sitt grepp om löparna. Nu fullföljde hela 1255 löpare antingen den 37:e Orsakajt’n eller den 6:e Orsabajk’n på MTB.
Och både längdåkare och orienterare fanns det gott om i toppen av resultatlistorna.
Dom valde dock lite olika vad gäller banlängder. Ultralöparen Jonas Buud var bäst på 25 km före orienteraren Roman Ryapolov, medan en annan orienterare i Anna Mårsell som bästa dam.
Över 15 km var orienteringslandslagets William Lind snabbast, men den för Malungs OK springande Lind hade inte skidåkaren Lars Suther långt bakom sig.
I den kortare varianten på 6 km var det dock flera skidåkare. Johan Edin och Ida Ingemarsdotter var snabbast i dom båda klasserna, men vi hittar också landslagschefen Rikard Grip bland dom tio bästa. Starkt jobbat på midsommaraftonen!
Resultat
Herrar, 25 km löpning
1 1485 Buud Jonas SWE IFK Mora FIK Herrar Tävling 1:29:07.0 0:00.0
2 1453 Ryapolov Roman SWE IFK Mora OK Herrar Tävling 1:30:22.0 1:15.0
3 1466 Anfält Erik SWE Örebro AIK Herrar Tävling 1:30:27.0 1:20.0
4 1455 Panchenko Artem SWE IFK Mora OK Herrar Tävling 1:33:06.0 3:59.0
5 1498 Halvarsson Ronny SWE IFK Mora Herrar Tävling 1:37:19.0 8:12.0
6 1427 Hägg Jonas SWE Hofors Herrar Tävling 1:39:40.0 10:33.0
7 1459 Drotz Erik SWE IK NocOut.Se Herrar Tävling 1:40:05.0 10:58.0
8 1451 Karlsson Niklas SWE IFK Mora FIK Herrar Tävling 1:40:35.0 11:28.0
9 1461 Evertsson Joel SWE IS Göta Triathlon Herrar Tävling 1:41:02.0 11:55.0
10 1481 Hermansson Andreas SWE Team Fysio-Outdoor Herrar Tävling 1:42:35.0 13:28.0
11 1430 Lind Patrik SWE Ärla IF Herrar Tävling 1:42:51.0 13:44.0
12 1457 Bodare Daniel SWE Ik ARN Herrar Tävling 1:43:12.0 14:05.0
13 1493 Karlberg Daniel SWE Ljusdal RC Herrar Tävling 1:43:44.0 14:37.0
14 1482 Hansson Tobias SWE Ventilations Service Orsa Herrar Tävling 1:47:50.0 18:43.0
15 1452 Gunne Niklas SWE IFK Mora Friidrottsklubb Herrar Tävling 1:47:56.0 18:49.0
16 1496 Holm Per SWE Sara Simon Säger JA Herrar Tävling 1:48:12.0 19:05.0
17 1486 Göransson Marcus SWE Duveds IF Herrar Motion 1:48:43.0 19:36.0
18 1488 Ankerstål Tom SWE Rehns Bk Herrar Tävling 1:49:03.0 19:56.0
19 1445 Noren Klas SWE Fagersta SK Herrar Tävling 1:49:09.0 20:02.0
20 1477 Norin Otto SWE Rightbay Running Club Herrar Tävling 1:53:13.0 24:06.0
21 1480 Wendt Jens SWE Stall Kalabalik Herrar Motion 1:53:33.0 24:26.0
22 1429 Korsman Robert SWE Ärla IF Herrar Motion 1:54:33.0 25:26.0
23 1484 Berndt Marcus Hotte SWE Vasaloppet Herrar Motion 1:55:35.0 26:28.0
24 1473 Friberg Björn SWE Orsa SK Herrar Tävling 1:55:50.0 26:43.0
25 1448 Kulin Anders SWE Friluftsfrämjandet Mora-Orsa Herrar Motion 1:55:55.0 26:48.0
26 1422 Lindahl Erik SWE Uppsala Herrar Motion 1:56:03.0 26:56.0
27 1489 Bärj Niclas SWE Arbrå Herrar Tävling 1:56:30.0 27:23.0
28 1431 Magnusson Tim SWE Axa Sports Club Herrar Motion 1:57:13.0 28:06.0
28 1450 Stöt Tomas SWE IFK Mora Herrar Motion 1:57:13.0 28:06.0
30 1446 Linde Johan SWE Fallskärmsjägarnas IF Herrar Tävling 1:57:25.0 28:18.0
31 1474 Byhlinder Mikael SWE PhoneIX Herrar Motion 1:57:46.0 28:39.0
32 1434 Larsson Dan SWE Björklinge SOK Herrar Motion 2:00:17.0 31:10.0
33 1440 Jansson Magnus SWE Brudpiga RK Herrar Motion 2:00:32.0 31:25.0
34 1497 Tennstedt Christian SWE IK NocOut.Se Herrar Tävling 2:02:25.0 33:18.0
35 1494 Lagerblad Mats SWE IFK Mora OK Herrar Tävling 2:03:01.0 33:54.0
36 1471 Spjuth Johan SWE Orsa SK Herrar Motion 2:03:49.0 34:42.0
37 1490 Langvall Ola SWE Kexholma SK Herrar Tävling 2:04:29.0 35:22.0
38 1467 Tuori Marcus SWE Orsa Herrar Motion 2:04:54.0 35:47.0
39 1476 Norin Patrik SWE Rightbay Running Club Herrar Tävling 2:04:56.0 35:49.0
40 1491 Berggren Anders SWE Malung Herrar Motion 2:05:16.0 36:09.0
41 1469 Collin Kenneth SWE Orsa Hockey Herrar Motion 2:06:31.0 37:24.0
42 1478 Roos Henrik SWE Sågmyra SK Herrar Tävling 2:06:33.0 37:26.0
43 1421 Bojestig Johan SWE Mariefred Herrar Motion 2:08:33.0 39:26.0
43 1425 Ilebrand Nicklas SWE Mariefred Herrar Motion 2:08:33.0 39:26.0
45 1441 Anre Jan SWE Brudpiga Roddarklubb Herrar Motion 2:11:59.0 42:52.0
46 1444 Johansson Kenneth SWE Edsbyns SK Herrar Motion 2:14:55.0 45:48.0
47 1437 Trosell Lars SWE Blitz SK Herrar Motion 2:18:56.0 49:49.0
48 1436 Westerfur Per SWE Blitz SK Herrar Motion 2:21:03.0 51:56.0
49 1479 Wrahme Bjorn SWE Sara Simon Säger JA? Herrar Tävling 2:24:00.0 54:53.0
50 1454 Dahlström Kristian SWE IFK Mora OK Herrar Tävling 2:24:01.0 54:54.0
51 1462 Hedlund Anders SWE Korsnäs IF Skidklubb Herrar Motion 2:24:38.0 55:31.0
52 1424 Hägg Lennart SWE Hofors Herrar Motion 2:30:20.0 1:01:13.0
53 1447 Eriksson Thorbjörn SWE Falun Herrar Motion 2:35:01.0 1:05:54.0
54 1470 Björklund Johan SWE Orsa IF Rodd Herrar Motion 2:38:31.0 1:09:24.0
55 1475 Andersson Tomas SWE Råby-Rekarne FIF Herrar Motion 2:42:23.0 1:13:16.0
Damer, 25 km löpning
1 1483 Mårsell Anna SWE Stora Tuna OK Damer Tävling 1:47:30.0 0:00.0
2 1456 Lundgren Maria SWE IFK Växjö Damer Tävling 1:48:21.0 0:51.0
3 1423 Davidsson Karolina SWE Orsa Damer Tävling 1:59:29.0 11:59.0
4 1435 Ohlson Anna SWE Bjursås IK Damer Tävling 2:02:05.0 14:35.0
5 1463 Domeij Anna SWE Mellansels IF Damer Tävling 2:02:11.0 14:41.0
6 1439 Niss Lovisa SWE Brudpiga RK Damer Motion 2:03:34.0 16:04.0
7 1443 Näsström Anna SWE Edsbyns IF Friidrott Damer Tävling 2:07:18.0 19:48.0
8 1464 Ekberg Lotta SWE Mora Damer Motion 2:09:11.0 21:41.0
9 1449 Dasler Marie SWE IF Start Damer Tävling 2:10:08.0 22:38.0
10 1438 Ersson Anna SWE Bröderna Hamrén Damer Motion 2:12:01.0 24:31.0
11 1487 Alksten Eva SWE ASICS Damer Tävling 2:15:28.0 27:58.0
12 1458 Larson Kersti SWE IK Jarl Rättvik Damer Motion 2:15:58.0 28:28.0
13 1472 Öjeskog Elisabet SWE Orsa SK Damer Motion 2:20:36.0 33:06.0
14 1460 Nimark Elin SWE IS Göta Triathlon Damer Tävling 2:21:39.0 34:09.0
15 1465 Ländin Camilla SWE Mora Budo Klubb Damer Motion 2:25:53.0 38:23.0
16 1495 Lagerblad Helen SWE Mora Damer Tävling 2:31:31.0 44:01.0
17 1468 Willner Clara SWE Orsa Damer Motion 2:38:17.0 50:47.0
18 1442 Carter Kayleigh SWE Campus1477 Damer Motion 2:40:59.0 53:29.0
Herrar, 15 km löpning
1 1307 Lind William SWE Sävedalens AIK Herrar Tävling 49:32.0 0:00.0
2 1233 Suther Lars SWE IFK Mora Friidrottsklubb Herrar Tävling 51:34.0 2:02.0
3 1303 Hodler Simon SWE Sara Simon Säger JA Herrar Tävling 51:44.0 2:12.0
4 1387 Fagerberg Johan SWE Finspångs AIK Herrar Tävling 52:07.0 2:35.0
5 1184 Lööf Jakob SWE Åhus FIK Herrar Tävling 52:24.0 2:52.0
6 1305 Huber Raffael SWE Sara Simon Säger JA Herrar Tävling 53:36.0 4:04.0
7 1304 Lenkei Zsolt SWE Sara Simon Säger JA Herrar Tävling 54:40.0 5:08.0
8 1232 Folkesson Blom Erik SWE IFK Mora Friidrott Herrar Tävling 54:48.0 5:16.0
9 1187 Lundberg Jesper SWE Äppelbo AIK Herrar Tävling 55:19.0 5:47.0
10 1250 Karlsson Patrik SWE Karlslunds IF Herrar Tävling 55:28.0 5:56.0
11 1211 Eriksson Jonas SWE Falun Borlänge Skidklubb Herrar Tävling 55:37.0 6:05.0
12 1239 Svensson Daniel SWE IFK Mora SK Herrar Tävling 55:47.0 6:15.0
13 1342 Karlsson Tommy SWE Ulrika IK Herrar Tävling 55:50.0 6:18.0
14 1324 Löfgren Tomas SWE Stora Tuna OK Herrar Tävling 56:08.0 6:36.0
15 1331 Carlsson Samuel SWE Sundbybergs IK Skidor Herrar Tävling 56:35.0 7:03.0
16 1311 Bergström Oscar SWE Siljansnäs SLK Herrar Tävling 56:43.0 7:11.0
17 1397 Frisk David SWE IFK Mora Sk Herrar Tävling 57:17.0 7:45.0
18 1390 Sandgren Krång Mikael SWE IFK Mora SK Herrar Tävling 57:25.0 7:53.0
19 1196 Ollonen Hans SWE Edsbyns IF Friidrott Herrar Tävling 57:33.0 8:01.0
20 1234 Bergström Max SWE IFK Mora Friidrottsklubb Herrar Tävling 57:34.0 8:02.0
21 1235 Eriksson Joakim SWE IFK Mora SK Herrar Tävling 58:10.0 8:38.0
22 1375 Jansson Linus SWE Ununge IF Herrar Tävling 58:20.0 8:48.0
23 1293 Sten Adam SWE Sågmyra SK Herrar Tävling 58:28.0 8:56.0
24 1363 Jemth Per SWE IF Thor Herrar Tävling 58:30.0 8:58.0
25 1251 Skoog Christer SWE Kils OK Herrar Tävling 58:31.0 8:59.0
26 1383 Mårtensson Per SWE IK NocOut.Se Herrar Motion 58:33.0 9:01.0
27 1333 Breistrand Håkon SWE Team Fysio-Outdoor Herrar Tävling 58:52.0 9:20.0
28 1228 Bratt Martin SWE IFK Mora Herrar Tävling 59:15.0 9:43.0
29 1240 Jutterström Axel SWE IFK Mora SK Herrar Tävling 59:20.0 9:48.0
30 1227 Sandvik Daniel SWE IFK Mora Herrar Motion 59:33.0 10:01.0
31 1282 Byström Fredrik SWE Orsa SK Herrar Tävling 59:51.0 10:19.0
32 1195 Mattes Mats SWE Edsbyns IF Friidrott Herrar Tävling 1:00:02.0 10:30.0
33 1199 Broman Fredrik SWE Edsbyns IF Friidrott Herrar Tävling 1:00:05.0 10:33.0
34 1294 Westman Mattias SWE Sågmyra SK Herrar Tävling 1:00:47.0 11:15.0
35 1222 Johansen Kristian SWE Hytteplan Sport Herrar Tävling 1:00:50.0 11:18.0
36 1237 Lindkvist Martin SWE IFK Mora SK Herrar Tävling 1:01:27.0 11:55.0
37 1219 Bergström Oskar SWE HKUST Herrar Tävling 1:01:33.0 12:01.0
38 1245 Höök Johan SWE IK Jarl Herrar Motion 1:01:43.0 12:11.0
39 1230 Hårrskog Andreas SWE IFK Mora FIK Herrar Tävling 1:01:50.0 12:18.0
40 1381 Lidell Kristoffer SWE Solvikingarna Herrar Tävling 1:02:27.0 12:55.0
41 1203 Carling Albert SWE Falu IK Herrar Tävling 1:02:46.0 13:14.0
42 1394 Bergman Johan SWE I21 IF Herrar Tävling 1:02:59.0 13:27.0
43 1329 Carlsson Pontus SWE Sundborns GoIF Herrar Motion 1:03:09.0 13:37.0
44 1320 Älverbrandt Markus SWE SSK Herrar Motion 1:03:36.0 14:04.0
45 1224 Sundholm Per SWE IFK Mora Herrar Motion 1:04:05.0 14:33.0
46 1406 Örn Jonas SWE Orsa SK Herrar Tävling 1:04:08.0 14:36.0
47 1355 Helker-Nygren Joel SWE Ovansiljans Bordtennisklubb Herrar Motion 1:04:16.0 14:44.0
48 1286 Jansson Ulf SWE Östervåla If Herrar Tävling 1:05:32.0 16:00.0
49 1283 Laggar Per SWE Orsa Sk Herrar Motion 1:05:39.0 16:07.0
50 1204 Melén Per SWE Falu IK Herrar Motion 1:05:45.0 16:13.0
51 1302 Hodler Thomas SWE Sara Simon Säger JA Herrar Tävling 1:06:05.0 16:33.0
52 1198 Åkesson Johan SWE Edsbyns IF Friidrott Herrar Tävling 1:06:20.0 16:48.0
53 1393 Jonsson Fräs Jan SWE Formtopp IF Herrar Tävling 1:06:21.0 16:49.0
54 1236 Klockar Erik SWE IFK Mora SK Herrar Motion 1:06:34.0 17:02.0
55 1391 Holmberg Anders Hobbe SWE Anders Skishop Herrar Motion 1:06:53.0 17:21.0
56 1276 Björk Anton SWE Orsa SK Herrar Tävling 1:06:54.0 17:22.0
57 1246 Olsson Jens SWE Ik Jarl Rättvik Herrar Motion 1:06:59.0 17:27.0
58 1399 Eriksson Erik SWE Sundborns Goif Herrar Motion 1:07:12.0 17:40.0
59 1407 Hassis Per SWE Herrar Motion 1:07:26.0 17:54.0
60 1326 Berg Per SWE Sturfajtn Herrar Motion 1:07:40.0 18:08.0
60 1346 Eriksson Robin SWE Ventilations Service Orsa Herrar Motion 1:07:40.0 18:08.0
62 1379 Olsson Jonas SWE Våmhus Herrar Motion 1:07:48.0 18:16.0
63 1319 Persson Håkan SWE SS Mora Herrar Motion 1:08:03.0 18:31.0
64 1210 Forslund Andreas SWE Falun Herrar Motion 1:08:13.0 18:41.0
65 1248 Dahlgren Jannes SWE Ingarö IF Herrar Motion 1:08:17.0 18:45.0
66 1225 Pettersson David SWE Ifk Mora Herrar Motion 1:08:19.0 18:47.0
67 1341 Lindborg Lars-Erik SWE Tunkur Benur Herrar Motion 1:08:35.0 19:03.0
68 1385 Björklund Marcus SWE Dalalink Herrar Motion 1:08:51.0 19:19.0
69 1336 Villamo Johannes SWE Team Intersport Mora Herrar Tävling 1:09:02.0 19:30.0
70 1339 Jakobsson André SWE Trångsvikens IF Herrar Tävling 1:09:03.0 19:31.0
71 1268 Stäring Magnus SWE Olle Stärings Fan Club Herrar Motion 1:09:17.0 19:45.0
72 1254 Olgemar Martin SWE Kotans IF Herrar Motion 1:09:50.0 20:18.0
73 1308 Särnblad Peter SWE Set Sail IF Herrar Motion 1:09:53.0 20:21.0
74 1398 Samuelsson Joel SWE Karlstad Klätterklubb Herrar Tävling 1:10:14.0 20:42.0
75 1314 Matslofva Dic SWE Skogselit Herrar Motion 1:10:22.0 20:50.0
76 1359 Mccallan Kyle SWE Team German Shepherd Herrar Tävling 1:10:37.0 21:05.0
77 1357 Lidell Bernt SWE Ik Jarl Herrar Tävling 1:11:12.0 21:40.0
78 1189 Jakobsson Henrik SWE Axa SC Herrar Motion 1:11:40.0 22:08.0
79 1384 Svensson Henrik SWE Asker Herrar Motion 1:11:58.0 22:26.0
80 1277 Hassis Anders SWE Orsa SK Herrar Motion 1:12:01.0 22:29.0
81 1366 Åberg Samuel SWE Alpingaraget Herrar Motion 1:12:40.0 23:08.0
82 1274 Westin Amandus SWE Orsa Herrar Motion 1:12:51.0 23:19.0
83 1262 Lindberg Karl SWE Mora Bil & Traktor Herrar Motion 1:12:52.0 23:20.0
84 1287 Eriksson Johan SWE Plantmas IK Herrar Tävling 1:13:21.0 23:49.0
85 1202 Carling Kenneth SWE Falu IK Herrar Motion 1:13:24.0 23:52.0
85 1208 Lundell Marcus SWE Falun Herrar Motion 1:13:24.0 23:52.0
87 1252 Rasimus Erik SWE Korsnäs IF Herrar Tävling 1:13:30.0 23:58.0
88 1258 Jonsson Torbjörn SWE Ludvika Herrar Motion 1:14:10.0 24:38.0
89 1182 Lovar Arne SWE Orsa Herrar Motion 1:14:23.0 24:51.0
90 1410 Fernström Mats SWE Herrar Motion 1:14:25.0 24:53.0
91 1212 Jäderbrink Erik SWE FC Mannslemm Herrar Motion 1:15:02.0 25:30.0
92 1377 Hansson Mats SWE Orsa Sk Herrar Motion 1:15:31.0 25:59.0
92 1317 Svee Daniel SWE Slowmotion Herrar Motion 1:15:31.0 25:59.0
94 1171 Lindén Rasmus SWE Ludvika Herrar Motion 1:15:52.0 26:20.0
95 1259 Stömne Oskar SWE Lugi SK Herrar Motion 1:16:03.0 26:31.0
96 1412 Almlund Marcus SWE FC Mannslemm Herrar Motion 1:16:33.0 27:01.0
97 1306 Myhr Leif SWE Säters If Herrar Motion 1:16:35.0 27:03.0
98 1348 Ylsöbäck Peter SWE Vilsta Ik Herrar Motion 1:16:41.0 27:09.0
99 1214 Strådalen Mats SWE Gillberga-Lista IF Herrar Motion 1:16:48.0 27:16.0
100 1271 Örn Joel SWE Örnarna Herrar Motion 1:16:54.0 27:22.0
101 1288 Lundkvist Kalle SWE Rättvik Herrar Motion 1:16:56.0 27:24.0
102 1280 Johansson Mikael SWE Orsa Sk Herrar Motion 1:17:17.0 27:45.0
103 1402 Thoris Per-Olof SWE Älvdalens If Herrar Motion 1:17:24.0 27:52.0
104 1296 Green Andreas SWE Sandheds Herrar Motion 1:17:28.0 27:56.0
105 1389 Larsson Petter SWE Storådalens SK Herrar Motion 1:17:50.0 28:18.0
106 1298 Hodler Samuel SWE Sara Simon Säger JA Herrar Tävling 1:18:02.0 28:30.0
107 1343 Persson Joakim SWE Vallsta SK Herrar Tävling 1:18:11.0 28:39.0
108 1380 Bergman Nilsson Emil SWE SALT Herrar Motion 1:18:32.0 29:00.0
108 1352 Nyström Jonas SWE Sollentuna Herrar Motion 1:18:32.0 29:00.0
110 1344 Martis Bengt SWE Våmhus Herrar Motion 1:18:34.0 29:02.0
111 1215 Söderblom Tomas SWE Grönklittorna Herrar Motion 1:18:49.0 29:17.0
112 1273 Tupp Åke SWE Orsa Herrar Motion 1:18:59.0 29:27.0
113 1400 Ersson Tony SWE Team Ezzon Herrar Motion 1:19:00.0 29:28.0
114 1289 Stäring Anders SWE Retarded Group Herrar Motion 1:19:06.0 29:34.0
115 1338 Jackson Joakim SWE TEAM JACKSON Herrar Motion 1:19:14.0 29:42.0
116 1275 Caris Magnus SWE Orsa SK Herrar Motion 1:19:15.0 29:43.0
117 1244 Wahlund Hans-Erik SWE IK Fyris Triathlon Herrar Motion 1:19:25.0 29:53.0
118 1241 Forsén Anders SWE IFK Mora SK Herrar Motion 1:19:31.0 29:59.0
119 1285 Holmberg Mikael SWE Orsavagnen Herrar Motion 1:19:34.0 30:02.0
120 1295 Bilar Daniel SWE SALT Herrar Motion 1:20:01.0 30:29.0
121 1368 Wolfwaty Magnus SWE DIFF Herrar Motion 1:20:32.0 31:00.0
122 1360 Frisk Martin SWE Freeride Herrar Motion 1:20:59.0 31:27.0
123 1354 Segerstedt Vilhelm SWE Örebro Herrar Motion 1:21:07.0 31:35.0
124 1243 Pettersson Mats SWE IFK Mora SK Herrar Tävling 1:21:09.0 31:37.0
125 1372 Edvardsson Berg Clas SWE Enskede Herrar Motion 1:21:27.0 31:55.0
126 1325 Bengtsson Per SWE Sturfajten Herrar Motion 1:21:48.0 32:16.0
127 1409 Karlsson Mattias SWE Set Sail If Herrar Motion 1:22:01.0 32:29.0
128 1334 Steiner Uno SWE Team ICA Trossen Trosa Herrar Motion 1:22:07.0 32:35.0
129 1207 Haglöf Jon SWE Falun Herrar Motion 1:22:49.0 33:17.0
130 1309 Fast Johannes SWE Shell/7-11 Mora Herrar Motion 1:22:51.0 33:19.0
131 1213 Stäring Karl Erik Niklas SWE FC Mannslemm Herrar Motion 1:22:53.0 33:21.0
132 1401 Hansson Peppe SWE Orsa Sk Herrar Motion 1:23:02.0 33:30.0
133 1192 Byström Per SWE BMI 28+ Herrar Motion 1:23:31.0 33:59.0
134 1388 Johansson Pär SWE Falun Herrar Motion 1:23:54.0 34:22.0
135 1337 Jackson Mikael SWE TEAM JACKSON Herrar Motion 1:24:19.0 34:47.0
136 1178 Spännar Stefan SWE Färnäs Herrar Motion 1:24:29.0 34:57.0
137 1327 Wesström Anders SWE Sturfajtn Herrar Motion 1:24:42.0 35:10.0
138 1272 Wåger Jörgen SWE Orsa Herrar Motion 1:25:12.0 35:40.0
139 1181 Tufvesson Johan SWE stockholm Herrar Motion 1:25:35.0 36:03.0
140 1351 Sandberg Stefan SWE AstraZeneca IF Herrar Motion 1:25:42.0 36:10.0
141 1291 Danielsson Pär SWE Runacademy IF Herrar Motion 1:25:50.0 36:18.0
142 1411 Quintino Marco SWE Skattungbyn Herrar Motion 1:26:04.0 36:32.0
143 1378 Segerstedt Johan SWE Mora Orsa Brottarklubb Herrar Motion 1:26:38.0 37:06.0
144 1374 Källberg Hans SWE Orsa Herrar Motion 1:28:05.0 38:33.0
145 1350 Ståbis K-G SWE VinGruppen Herrar Motion 1:28:39.0 39:07.0
146 342 Larsson Jan-Erik SWE Kils Ok Herrar Motion 1:29:17.0 39:45.0
147 1191 Nikula Markku SWE Bäcka Herrar Motion 1:29:27.0 39:55.0
148 1328 Linnerberg Jonas SWE Sturfajtn Herrar Motion 1:31:00.0 41:28.0
149 1356 Lidell Anders SWE Im Awsome Herrar Tävling 1:31:03.0 41:31.0
150 1281 Petersson Björn SWE Orsa Sk Herrar Motion 1:32:12.0 42:40.0
151 1370 Frisk Alexander SWE The Last Heroes Herrar Motion 1:32:28.0 42:56.0
152 1347 Köpman Erik SWE Ventilations Service Orsa Herrar Motion 1:33:51.0 44:19.0
153 1321 Färnström Dennis SWE Stall Kalabalik Herrar Motion 1:35:39.0 46:07.0
154 1371 Jonasson Cristian SWE Toftbyn Herrar Motion 1:40:52.0 51:20.0
155 1249 Öberg Kjell SWE Kallholns RC Herrar Motion 2:03:48.0 1:14:16.0
Damer, 15 km löpning
1 1292 Byhlinder Sofia SWE Runnersway Damer Tävling 1:03:31.0 0:00.0
2 1269 Slind Astrid Øyre SWE Oppdal IL Damer Tävling 1:05:16.0 1:45.0
3 1386 Andersson Ingela SWE Team Skididrott Damer Tävling 1:06:46.0 3:15.0
4 1260 Söderström Anna-Carin SWE Malungs IF Damer Tävling 1:07:16.0 3:45.0
5 1361 Nyström Kristin SWE Orsa SK Damer Tävling 1:07:23.0 3:52.0
6 1403 Limby Julia SWE Orsa SK Damer Tävling 1:07:29.0 3:58.0
7 1188 Hansson Linda SWE AXA SC Damer Tävling 1:07:59.0 4:28.0
8 1185 Karlsson Linnea SWE Älvdalens IF Damer Tävling 1:08:23.0 4:52.0
9 1242 Lindkvist Ida SWE IFK Mora SK Damer Tävling 1:08:33.0 5:02.0
10 1238 Erkers Frida SWE IFK Mora SK Damer Tävling 1:09:34.0 6:03.0
10 1373 Slotte Hanna SWE Dalregementets IF Damer Tävling 1:09:34.0 6:03.0
12 1382 Lidell Kristina SWE Solvikingarna Damer Tävling 1:10:17.0 6:46.0
13 1358 Widercrantz Elin SWE Team German Shepherd Damer Tävling 1:10:34.0 7:03.0
14 1376 Dybäck Matilda SWE Team Dybäck Damer Tävling 1:10:49.0 7:18.0
15 1218 Olmås Helena SWE Health By Helena Damer Motion 1:11:03.0 7:32.0
16 1172 Pettersson Sandra SWE Östersund Damer Motion 1:12:31.0 9:00.0
17 1301 Andersson Matilda SWE Sara Simon Säger JA Damer Tävling 1:12:33.0 9:02.0
18 1332 Dareflod Ronja SWE Team Fysio-Outdoor Damer Motion 1:12:43.0 9:12.0
19 1170 Kjörnsberg Jennie-Lie SWE Orsa Damer Tävling 1:12:49.0 9:18.0
20 1183 Pålsson Sandra SWE Falun Damer Motion 1:13:18.0 9:47.0
21 1209 Danielsson Anna SWE Falun Damer Motion 1:13:22.0 9:51.0
22 1392 Quintino Carin SWE Västerås Damer Motion 1:13:26.0 9:55.0
23 1221 Wiklund Lena SWE Högbo GIF Damer Tävling 1:13:51.0 10:20.0
24 1163 Enjebo Emelie SWE Stockholm Damer Motion 1:14:03.0 10:32.0
25 1231 Karlsson Joanna SWE IFK Mora FIK Damer Tävling 1:14:28.0 10:57.0
26 1261 Jacobsson Maria SWE Mora Damer Motion 1:14:47.0 11:16.0
27 1322 Eriksson Ulrika SWE Stora Tuna IK SK Damer Tävling 1:15:57.0 12:26.0
28 1299 Rapp Sara SWE Sara Simon Säger JA Damer Tävling 1:16:00.0 12:29.0
29 1190 Robertsson Maria SWE AXA SportsClub Damer Tävling 1:16:22.0 12:51.0
30 1200 Carling Maria SWE Falu IK Damer Motion 1:16:29.0 12:58.0
31 1396 Berg Therese SWE Formtopp Damer Motion 1:16:59.0 13:28.0
32 1270 Örn Lina SWE Örnarna Damer Motion 1:17:08.0 13:37.0
33 1267 Strand Helena SWE Ok Landehof Damer Tävling 1:17:35.0 14:04.0
34 1201 Forslund Cecilia SWE Falu IK Damer Motion 1:18:05.0 14:34.0
35 1247 Ingard Cecilia SWE Ik Rex Damer Motion 1:18:36.0 15:05.0
36 1408 Quintino Nadja SWE Skattungbyn Damer Motion 1:18:37.0 15:06.0
37 1265 Tufvesson Karin SWE Nocout.Se Damer Motion 1:19:11.0 15:40.0
38 1316 Frost Anna SWE SLIK Damer Motion 1:19:41.0 16:10.0
39 1205 Melén Matilda SWE Falu IK Damer Tävling 1:19:51.0 16:20.0
40 1174 Björkman Sofia SWE Uppsala Damer Motion 1:19:59.0 16:28.0
41 1340 Jendervall Tova SWE Tullinge/Hansjö Damer Motion 1:20:06.0 16:35.0
42 1197 Ehlton Catharina SWE Edsbyns IF Friidrott Damer Motion 1:20:27.0 16:56.0
43 1253 Jungåker Ronja SWE Korsnäs IF OK Damer Motion 1:20:33.0 17:02.0
44 1284 Wirén Maria SWE Orsa SK / Team Jentesport Damer Motion 1:20:40.0 17:09.0
45 1364 Rensberg Julia SWE Mora Damer Motion 1:21:03.0 17:32.0
46 1173 Anundsson Malin SWE Falun Damer Tävling 1:21:28.0 17:57.0
47 1279 Björk Alva SWE Orsa SK Damer Tävling 1:21:37.0 18:06.0
47 1313 Rapp Kajsa SWE Sk Leksand Damer Tävling 1:21:37.0 18:06.0
49 1175 Niss-Blomqvist Anna SWE Mora Damer Motion 1:22:01.0 18:30.0
49 1300 Nissar Helena SWE Sara Simon Säger JA Damer Motion 1:22:01.0 18:30.0
51 1297 Hallberg Johanna SWE Sara Simon Säger JA Damer Motion 1:22:19.0 18:48.0
52 1367 Wolfwaty Camila SWE IKSU Damer Motion 1:22:39.0 19:08.0
53 1353 Nyström Maria SWE Sollentuna Damer Motion 1:23:50.0 20:19.0
54 1186 Andersson Anna-Lena SWE Anna-Lenas Delikatesser AB Damer Motion 1:25:16.0 21:45.0
55 1223 Franzen Elina SWE Idre SK Damer Tävling 1:25:32.0 22:01.0
56 1167 Halvarsson Cecilia SWE Sigtuna Damer Motion 1:25:47.0 22:16.0
57 1405 Wesslen Alva SWE Brottby Sk Damer Motion 1:26:23.0 22:52.0
58 1264 Hedberg Agneta SWE Nedre Gruddbo Damer Motion 1:26:29.0 22:58.0
59 1180 Bjurling Åsa SWE Uppsala Damer Motion 1:26:38.0 23:07.0
60 1345 Andersson Agneta SWE Vansbro Damer Motion 1:27:34.0 24:03.0
61 1256 Hansson Erika SWE Kullarajders Damer Motion 1:28:06.0 24:35.0
62 1263 Jones Malin SWE Mora CK Damer Motion 1:28:14.0 24:43.0
63 1176 Eriksson Anna SWE Falun Damer Motion 1:28:16.0 24:45.0
64 1257 Sommar Annica SWE Landvetter Damer Motion 1:28:27.0 24:56.0
65 1220 Söderlund Kicki SWE Hofors Damer Motion 1:32:31.0 29:00.0
66 1216 Troedsson Helena SWE Grycksbo Damer Motion 1:32:55.0 29:24.0
67 1395 Månsson Annika SWE Segeltorp Damer Motion 1:33:01.0 29:30.0
68 1193 Ahlgren Linda SWE Borlänge Damer Motion 1:33:15.0 29:44.0
69 1217 Olpers Veronica SWE Hansjö Damer Motion 1:33:47.0 30:16.0
70 1255 Olgemar Karin SWE Kotans IF Damer Motion 1:33:59.0 30:28.0
71 1177 Rasimus Anette SWE Falun Damer Motion 1:35:50.0 32:19.0
72 1404 Wesslen Sara SWE Brottet Sk Damer Motion 1:36:36.0 33:05.0
73 1312 Klockar Erika SWE SK Gruvspårets Vänner Damer Motion 1:37:07.0 33:36.0
74 1162 Wåhlstedt Anna SWE Gävle Damer Motion 1:42:57.0 39:26.0
75 1179 Knutsson Mina SWE Gävle Damer Motion 1:42:58.0 39:27.0
76 1194 Jönsson Christina SWE BRIF Damer Motion 1:51:30.0 47:59.0
Herrar, 6 km löpning
1 902 Edin Johan SWE IFK Mora SK Herrar Motion 21:51.0 0:00.0
2 1030 Suomi Olsson Oskar SWE IFK Mora SK Herrar Motion 23:01.0 1:10.0
3 875 Hammar Niclas SWE Falu Ik Herrar Motion 24:08.0 2:17.0
4 1032 Ragnvaldsson Johan SWE Falun Herrar Motion 24:19.0 2:28.0
5 1045 Augustsson Joakim SWE IFK Mora SK Herrar Motion 24:24.0 2:33.0
6 1002 Nilsson Lennart SWE ASC Herrar Motion 24:33.0 2:42.0
7 896 Eriksson Torbjörn SWE IF Vikapojkarna Herrar Motion 25:12.0 3:21.0
8 1007 Andersson Fredrik SWE Orsa Herrar Motion 25:29.0 3:38.0
9 1038 Grip Rikard SWE Vålådalen Herrar Motion 25:34.0 3:43.0
10 884 Andersson Rasmus SWE Falupolisens IK Herrar Motion 25:49.0 3:58.0
11 876 Richardsson Anders SWE Falu IK Herrar Motion 25:51.0 4:00.0
12 898 Nord Jannes SWE Ifk Mora Herrar Motion 25:52.0 4:01.0
13 1001 Augustsson Björn SWE Mora Herrar Motion 26:05.0 4:14.0
14 901 Andersson Bengt SWE IFK Mora OK Herrar Motion 26:09.0 4:18.0
15 824 Niemi Anders SWE Östersund Herrar Motion 26:13.0 4:22.0
16 934 Björk Eric SWE OK Tisaren Herrar Motion 26:15.0 4:24.0
17 1037 Persson Stefan SWE Kilsmo Ik Herrar Motion 26:18.0 4:27.0
18 907 Hammar Filip SWE Källbotten IK Herrar Motion 26:20.0 4:29.0
19 1041 Liss Andreas SWE Kvarnsvedens Goif Herrar Motion 26:29.0 4:38.0
20 895 Larsson Gustav SWE Hudiksvalls IF Herrar Motion 26:51.0 5:00.0
21 911 Hedgren Olle SWE KHLG Herrar Motion 26:57.0 5:06.0
22 952 Frisk Michael SWE Preem IF Herrar Motion 27:15.0 5:24.0
23 987 Svedberg Victor SWE Tynderö IK Herrar Motion 27:17.0 5:26.0
24 941 Hansson Torbjörn SWE Orsa Plåt Herrar Motion 27:22.0 5:31.0
25 989 Boman Karl-Gunnar SWE Ulriksbergs IK Herrar Motion 27:26.0 5:35.0
26 920 Eldh Erik SWE Melkers Mekaniska AB Herrar Motion 27:43.0 5:52.0
27 866 Björklund Henrik SWE Dalalink AB Herrar Motion 27:59.0 6:08.0
27 967 Blomkvist Mathias SWE Täby IS Herrar Motion 27:59.0 6:08.0
29 871 Rustad Jimmy SWE Elon Mora Herrar Motion 28:08.0 6:17.0
30 1011 Nordin Johan SWE Sundsvalls OK Herrar Motion 28:25.0 6:34.0
31 990 Johansson Erik SWE Uppsala Modern Femkamp Herrar Motion 28:34.0 6:43.0
31 892 Svennblad Michael SWE Högståsens Antiloper Herrar Motion 28:34.0 6:43.0
33 924 Cederberg Kalle SWE Mora Herrar Motion 28:40.0 6:49.0
34 815 Jansson Simon SWE Orsa Herrar Motion 28:48.0 6:57.0
35 936 Holmström Martin SWE Orsa Herrar Motion 28:54.0 7:03.0
36 890 Sjösten Johan SWE Höglandets Triathlon Herrar Motion 28:56.0 7:05.0
37 880 Melén Markus SWE Falu IK Herrar Motion 29:07.0 7:16.0
38 962 Larsen Håkon Thorsås SWE Sara Simon Säger JA Herrar Motion 29:25.0 7:34.0
39 857 Björklund Jonas SWE DalaLink Herrar Motion 29:39.0 7:48.0
39 893 Glännerud Lars Erik SWE Hudiksvall IF Herrar Motion 29:39.0 7:48.0
41 956 Alexandersson Pontus SWE Rvsledders Herrar Motion 29:41.0 7:50.0
42 970 Laggar Tobbe SWE Team Elfner Herrar Motion 29:53.0 8:02.0
43 1005 Eriksson Mikael SWE AB KARL HEDIN IF Herrar Motion 30:07.0 8:16.0
44 955 Alexandersson Lukas SWE Rvsledders Herrar Motion 30:13.0 8:22.0
45 968 Järvegård Mikael SWE Team Blågår´N Herrar Motion 30:24.0 8:33.0
46 828 Eriksson Olle SWE Orsa Herrar Motion 30:30.0 8:39.0
47 877 Holm Johan SWE Falu IK Herrar Motion 30:41.0 8:50.0
48 858 Ullström Mattiaz SWE DalaLink Herrar Motion 30:42.0 8:51.0
49 862 Hagman Tim SWE DalaLink Herrar Motion 30:45.0 8:54.0
49 1026 Hedström Andreas SWE Orsa Herrar Motion 30:45.0 8:54.0
51 1021 Smedberg Jonny SWE SkogsElit Herrar Motion 30:46.0 8:55.0
52 840 Thalin Erik SWE Åberga Herrar Motion 30:55.0 9:04.0
53 864 Mattsson Kristoffer SWE Dalalink AB Herrar Motion 30:59.0 9:08.0
54 946 Hornberg Urban SWE Orsa SK Herrar Motion 31:03.0 9:12.0
55 838 Tiger Gustav SWE Lund Herrar Motion 31:05.0 9:14.0
56 926 Hugerth Staffan SWE Mora Cykelklubb Herrar Motion 31:07.0 9:16.0
57 923 Olsson Hampus SWE Mora Herrar Motion 31:11.0 9:20.0
58 861 Ullström Anders SWE DalaLink Herrar Motion 31:16.0 9:25.0
59 1000 Örn Jonas SWE Vayenn Herrar Motion 31:33.0 9:42.0
60 834 Jernå Anton SWE Södertälje Herrar Motion 31:35.0 9:44.0
61 995 Nordgren Melker SWE Falu IK Herrar Motion 31:48.0 9:57.0
62 969 Laggar Fredrik SWE Team Elfner Herrar Motion 31:50.0 9:59.0
63 886 Rexefjord Jonas SWE Gladiatorerna Boxningsklubb Orsa Herrar Motion 31:53.0 10:02.0
64 1031 Hellman Elias SWE Sävedalen Herrar Motion 31:55.0 10:04.0
65 974 Jackson Jesper SWE TEAM JACKSON Herrar Motion 32:05.0 10:14.0
66 983 Wallner Antonio SWE Team Rossåker Herrar Motion 32:10.0 10:19.0
67 984 Lönnar Martin SWE Team Rossåker Herrar Motion 32:11.0 10:20.0
68 912 Skött Jonatan SWE Korsnäs IF OK Herrar Motion 32:17.0 10:26.0
69 913 Skött Hans-Åke SWE Korsnäs IF OK Herrar Motion 32:18.0 10:27.0
70 998 Halvarsson Benny SWE Orrmofishing Herrar Motion 32:36.0 10:45.0
71 829 Lindén Kjell SWE Björklinge Herrar Motion 32:40.0 10:49.0
72 819 Lindgren Tobias SWE Uppsala Herrar Motion 32:49.0 10:58.0
73 878 Holm Oskar SWE Falu IK Herrar Motion 33:09.0 11:18.0
74 919 Pettersson Ted SWE Mamma Åsa Herrar Motion 33:11.0 11:20.0
75 916 Pettersson Tim SWE Mamma Åsa Herrar Motion 33:12.0 11:21.0
76 860 Ullström Matz SWE Dalalink Herrar Motion 33:27.0 11:36.0
77 850 Liljeberg Linus SWE BRÖL Herrar Motion 33:33.0 11:42.0
78 925 Back Thomas SWE Mora Herrar Motion 33:40.0 11:49.0
78 872 Carling Roberth SWE Falu IK Herrar Motion 33:40.0 11:49.0
80 1004 Nordin Johan SWE Axa Sports Club Herrar Motion 33:47.0 11:56.0
81 826 Frost Thomas SWE Mora Herrar Motion 33:52.0 12:01.0
82 918 Pettersson Thomas SWE Mamma Åsa Herrar Motion 34:02.0 12:11.0
83 885 Gumms Emil SWE Färnäs FK Herrar Motion 34:04.0 12:13.0
84 940 Duus-Karlbom Kasper SWE Orsa Lås AB Herrar Motion 34:14.0 12:23.0
85 854 Olsson Stefan SWE Brovallen IF Herrar Motion 34:16.0 12:25.0
86 939 Karlbom Jonas SWE Orsa Lås AB Herrar Motion 34:29.0 12:38.0
87 1029 Svensson Daniel SWE Västerås Herrar Motion 34:32.0 12:41.0
88 848 Löfgren Åke SWE Borbo IF Herrar Motion 34:35.0 12:44.0
89 891 Bauducco Andreas SWE Högståsens Antiloper Herrar Motion 34:40.0 12:49.0
90 945 Lind Ingemar SWE Orsa SK Herrar Motion 34:43.0 12:52.0
91 944 Pettersson Leif SWE Orsa Sk Herrar Motion 35:12.0 13:21.0
92 889 Adamsson Jonas SWE Hammarby Herrar Motion 35:44.0 13:53.0
93 930 Lundgren Håkan SWE Noret Herrar Motion 36:07.0 14:16.0
94 1006 Friberg Per-Erik SWE Orsa Besparingsskog Herrar Motion 36:17.0 14:26.0
95 908 Löfgren Torsten SWE Karlsbyhedens IK Herrar Motion 36:27.0 14:36.0
96 906 Lindström Johan SWE Jt Wood Orsa Herrar Motion 36:59.0 15:08.0
97 1012 Stapar Aleksandar SWE TEAM JACKSON Herrar Motion 37:14.0 15:23.0
98 928 Wattberg Magnus SWE MR.W Golv & Lokalvård Herrar Motion 37:17.0 15:26.0
99 839 Eriksson Ola SWE Skinnskatteberg Herrar Motion 37:43.0 15:52.0
100 1027 Ström Rolf SWE Orsa SK Herrar Motion 37:52.0 16:01.0
101 992 Hagehed Stig SWE Växjö Löparklubb Herrar Motion 38:25.0 16:34.0
102 981 Hahne Daniel SWE Team MFOI Herrar Motion 38:44.0 16:53.0
103 817 Bryant Patrick SWE Huddinge Herrar Motion 39:07.0 17:16.0
104 949 Larsson Roland SWE Orsamoraskating Herrar Motion 39:22.0 17:31.0
105 851 Britte Johan SWE Bröl Herrar Motion 40:30.0 18:39.0
106 852 Liljeberg Oskar SWE Bröl Herrar Motion 40:36.0 18:45.0
107 853 Andersson Jens SWE Bröl Herrar Motion 40:52.0 19:01.0
108 938 Ors Anders SWE Orsa IFFK Herrar Motion 41:00.0 19:09.0
109 982 Torildsson Jörgen SWE Team MFOI Herrar Motion 41:35.0 19:44.0
110 972 Jackson Jimmy SWE TEAM JACKSON Herrar Motion 41:44.0 19:53.0
111 1016 Karlsson Ingemar SWE IFK Mora Herrar Motion 44:16.0 22:25.0
112 1039 Bergman Viktor SWE Sollefteå Skidor IF Herrar Motion 46:32.0 24:41.0
113 1040 Bergman Henrik SWE Sollefteå Skidor IF Herrar Motion 46:33.0 24:42.0
114 914 Andersson Rolf SWE Leksands FIK Herrar Motion 46:45.0 24:54.0
115 991 Andersson Lars SWE Våmhus SK Herrar Motion 47:57.0 26:06.0
116 1024 Lax Håkan SWE Mora Herrar Motion 48:42.0 26:51.0
Damer, 6 km löpning
1 843 Ingemarsdotter Ida SWE Åsarna IK Damer Motion 23:10.0 0:00.0
2 988 Cedervärn Emilie SWE Ulricehamns IF Damer Motion 23:51.0 0:41.0
3 894 Glännerud Caroline NOR Hudiksvalls IF Damer Motion 25:05.0 1:55.0
4 959 Svensson Eva SWE Sara Simon Säger JA Damer Motion 25:14.0 2:04.0
5 865 Karlsson Therése SWE DalaLink AB Damer Motion 26:37.0 3:27.0
6 1018 Henze Carmen SWE Nusnäs Damer Motion 27:33.0 4:23.0
7 957 Öijer Jessica SWE Sågmyra SK Damer Motion 27:50.0 4:40.0
8 1020 Dybäck Sara SWE Team Dybäck Damer Motion 28:05.0 4:55.0
9 900 Sjösten Andersson Mia SWE IFK Mora OK Damer Motion 28:42.0 5:32.0
10 859 Ullström Matilda SWE Dalalink Damer Motion 28:44.0 5:34.0
11 933 Aronsson Josefin SWE OK Tisaren Damer Motion 29:13.0 6:03.0
12 836 Leanderson Linda SWE Damer Motion 29:42.0 6:32.0
13 1036 Rehnström Ellinor SWE Damer Motion 29:48.0 6:38.0
14 897 Forsberg Moa SWE IFK Mora Damer Motion 29:51.0 6:41.0
15 863 Arvidsson Lina SWE DalaLink Damer Motion 30:01.0 6:51.0
16 856 Nylen Emma SWE Cityrunners Damer Motion 30:10.0 7:00.0
17 996 Wuopio Elin SWE Märsta Damer Motion 30:28.0 7:18.0
18 868 Jonasson Anna SWE Edsbyns IF Friidrott Damer Motion 30:31.0 7:21.0
19 810 Morell Martina SWE falun Damer Motion 31:02.0 7:52.0
20 993 Hansson Malin SWE Ventilations Service Orsa Damer Motion 31:04.0 7:54.0
21 814 Lindholm Sanna SWE Lund Damer Motion 31:06.0 7:56.0
22 927 Thomée Elle SWE Mora Muay Thai Damer Motion 31:08.0 7:58.0
23 1008 Jonsson Linda SWE Mora Damer Motion 31:20.0 8:10.0
24 882 Morell Weronica SWE Falun Damer Motion 31:27.0 8:17.0
25 827 Jernå Ellkia SWE Södertälje Damer Motion 31:35.0 8:25.0
26 883 Käll Emilia SWE Falun Damer Motion 31:55.0 8:45.0
26 881 Veljebo Frida SWE Falu Kommun Damer Motion 31:55.0 8:45.0
28 973 Jackson Anna-Lena SWE Team Jackson Damer Motion 31:58.0 8:48.0
29 1042 Liljeberg Evelina SWE Orsa Damer Motion 32:21.0 9:11.0
30 975 Magnusson Lisa SWE Team Magnusson Damer Motion 32:25.0 9:15.0
31 997 Halvarsson Malin SWE Orrmofishing Damer Motion 32:37.0 9:27.0
32 943 Hornberg Frida SWE Orsa SK Damer Motion 32:40.0 9:30.0
33 922 Abrahamsson Anna SWE Mölndal Outdoor IF Damer Motion 32:42.0 9:32.0
34 837 Eriksson Lisa SWE Uppsala Damer Motion 32:49.0 9:39.0
35 1014 Byhlinder Karin SWE Varberg Damer Motion 33:07.0 9:57.0
36 874 Carlsson Ulrika SWE Falu IK Damer Motion 33:22.0 10:12.0
37 1028 Strömhanser Johanna SWE Orsa SK Damer Motion 33:23.0 10:13.0
38 879 Krüger Ingela SWE Falu IK Damer Motion 33:28.0 10:18.0
39 1034 Lagerqvist Jessica SWE Enskededalen Damer Motion 33:30.0 10:20.0
40 1015 Hugerth Ulrika SWE Mora Damer Motion 33:38.0 10:28.0
41 849 Franzon Anita SWE Borlänge Damer Motion 33:41.0 10:31.0
42 1019 Nestler Grit SWE Kråkberg Damer Motion 33:44.0 10:34.0
43 842 Särnblad Helene SWE Arvika HC Damer Motion 33:48.0 10:38.0
44 869 Jonasson Kerstin SWE Edsbyns IF Friidrott Damer Motion 33:50.0 10:40.0
45 948 Olsson Josefin SWE Orsa SK Damer Motion 33:55.0 10:45.0
46 813 Difs Annika SWE Falun Damer Motion 34:02.0 10:52.0
47 888 Larsson Marie SWE Grycksbo IF Damer Motion 34:09.0 10:59.0
48 963 Hall Anna Maria SWE Sara Simon Säger JA! Damer Motion 34:22.0 11:12.0
49 823 Olsson Marie SWE Färnäs Damer Motion 34:35.0 11:25.0
50 831 Thorsén Myrenberg My SWE Lund Damer Motion 35:04.0 11:54.0
51 953 Nilsson Jannike SWE Rättvik Damer Motion 35:11.0 12:01.0
52 915 Lindborg Linnea SWE Lindborgs Massage & Friskvård Damer Motion 35:30.0 12:20.0
52 935 Olsson Sara SWE Örebro Damer Motion 35:30.0 12:20.0
54 947 Hassis Lovisa SWE Orsa SK Damer Motion 35:32.0 12:22.0
55 1022 Lenhult Anna SWE DalaLink AB Damer Motion 35:36.0 12:26.0
56 958 Rapp Marie SWE Sara O Simon Säger Ja Damer Motion 35:45.0 12:35.0
57 942 Hansson Sofia SWE Orsa SK Damer Motion 36:29.0 13:19.0
58 986 Segermark Rebecca SWE Tynderö IK Damer Motion 36:32.0 13:22.0
59 846 Ohlander Jenny SWE Blåmesarna Damer Motion 36:39.0 13:29.0
59 847 Öhrén Karolin SWE Blåmesarna Damer Motion 36:39.0 13:29.0
61 1003 Burm Kersti SWE Svensk Markservice Ekerö Damer Motion 36:52.0 13:42.0
62 966 Glännerud Christina SWE Sundborn Damer Motion 36:58.0 13:48.0
63 870 Monlars Camilla SWE Ekshärad Damer Motion 37:09.0 13:59.0
64 833 Nilsson Sandra SWE HANDEN Damer Motion 37:12.0 14:02.0
65 954 Viklund Caroline SWE Rättvik Damer Motion 37:23.0 14:13.0
66 999 Lombach Louise SWE Solsidan Damer Motion 37:26.0 14:16.0
66 951 Ståbis Jennie SWE Pappersugglan Damer Motion 37:26.0 14:16.0
68 985 Hållhans Anna SWE Transtrand Damer Motion 37:31.0 14:21.0
69 841 Svedberg Jonna SWE Alnö IF Damer Motion 37:32.0 14:22.0
70 899 Smeds Jessica SWE IFK Mora Friidrott Damer Motion 38:20.0 15:10.0
71 822 Sjeldrup Hanna SWE Skattungbyn Damer Motion 38:26.0 15:16.0
72 811 Bäckström Rebecka SWE Orsa Damer Motion 38:48.0 15:38.0
72 830 Karlström Nathalie SWE Luleå Damer Motion 38:48.0 15:38.0
74 950 Lind Maria SWE Oviken Damer Motion 38:57.0 15:47.0
75 816 Bäckström Ronja SWE Orsa Damer Motion 39:05.0 15:55.0
76 820 Ringdahl Jenny SWE Huddinge Damer Motion 39:07.0 15:57.0
77 961 Hodler Regula SWE Sara Simon Säger JA Damer Motion 39:27.0 16:17.0
78 917 Fremmerlid Ingvild SWE Mamma Åsa Damer Motion 39:28.0 16:18.0
79 845 Lindén Åsa SWE Björklinge SOK Damer Motion 39:51.0 16:41.0
80 887 Krona Josefine SWE Gottsunda IF Damer Motion 39:58.0 16:48.0
81 909 Markus Emma SWE Karlstad Damer Motion 40:07.0 16:57.0
82 832 Sjöberg Emma SWE Orsa Damer Motion 40:42.0 17:32.0
83 937 Eriksson Monica SWE Orsa Damer Motion 40:57.0 17:47.0
84 921 Abrahamsson Erica SWE Mölndal Outdoor IF Damer Motion 41:10.0 18:00.0
85 821 Flink Ida SWE Orsa Damer Motion 42:47.0 19:37.0
86 965 Byström Anja SWE SRR Damer Motion 42:54.0 19:44.0
87 964 Frykberg Jonna SWE Selja Långlets IK Damer Motion 43:11.0 20:01.0
87 812 Kalleberg Anna SWE Damer Motion 43:11.0 20:01.0
89 844 Larsson Gudrun SWE Björklinge SOK Damer Motion 43:31.0 20:21.0
90 978 Pettersson Amanda SWE Team MFOI Damer Motion 44:28.0 21:18.0
91 825 Vannes Christin SWE Farsta Damer Motion 44:30.0 21:20.0
92 873 Eld Karin SWE Falu IK Damer Motion 44:37.0 21:27.0
93 979 Detlofsson Titti SWE Team MFOI Damer Motion 45:22.0 22:12.0
94 910 Liljedahl Emelie SWE Karlstad Damer Motion 45:35.0 22:25.0
95 835 Björk Helena SWE Orsa Damer Motion 45:38.0 22:28.0
96 1043 Hammar Åsa SWE Källbotten IK Damer Motion 46:41.0 23:31.0
97 977 Magnusson Anna Maria SWE Team Magnusson Damer Motion 47:47.0 24:37.0
98 976 Magnusson Eva SWE Team Magnusson Damer Motion 47:50.0 24:40.0
99 1023 Lax Johanna SWE Mora Damer Motion 48:42.0 25:32.0
100 1033 Niklasson Zibban SWE Vaxhol Kanot Damer Motion 1:26:37.0 1:03:27.0
Men, 6 km tävling 15-18 år
1 1009 Wolf-Watz Max SWE Umeå FC Pojkar 15-18 år 21:40.0 0:00.0
2 1044 Augustsson Isak SWE IFK Mora SK Pojkar 15-18 år 22:19.0 0:39.0
3 800 Karlgren Anton SWE Orsa IF Pojkar 15-18 år 22:53.0 1:13.0
4 806 Björn Zackarias SWE Rembo IK Pojkar 15-18 år 23:13.0 1:33.0
5 805 Björn Samuel SWE Rembo IK Pojkar 15-18 år 23:38.0 1:58.0
6 793 Carling Harald SWE Falu IK Pojkar 15-18 år 23:41.0 2:01.0
7 905 Ingard Karl SWE Ik Rex Pojkar 15-18 år 24:16.0 2:36.0
8 803 Sparr Henrik SWE Orsa SK Pojkar 15-18 år 24:50.0 3:10.0
9 797 Nord Martin SWE Mora Ik Pojkar 15-18 år 24:56.0 3:16.0
9 1035 Nyberg Joachim SWE Gefle IF Pojkar 15-18 år 24:56.0 3:16.0
11 807 Roos Erik SWE Sågmyra SK Pojkar 15-18 år 24:59.0 3:19.0
12 1069 Spännar Daniel SWE Red Wings Pojkar 15-18 år 25:25.0 3:45.0
13 809 Nordqvist Jesper SWE Västerbergslagens OL Pojkar 15-18 år 25:37.0 3:57.0
14 792 Hale Oliver SWE Falu IF Pojkar 15-18 år 26:21.0 4:41.0
15 799 Tara-Eriksson William SWE Orsa IF Pojkar 15-18 år 26:39.0 4:59.0
16 804 Stefansson Malte SWE Oxbergs IF Pojkar 15-18 år 26:41.0 5:01.0
17 796 Löfström Oskar SWE Månkarbo IF Pojkar 15-18 år 27:13.0 5:33.0
18 1017 Gelin Joel SWE Mora IK Pojkar 15-18 år 27:19.0 5:39.0
19 1025 Hedström Viktor SWE Orsa Pojkar 15-18 år 27:21.0 5:41.0
20 798 Wallin Mattias SWE Orsa IF Pojkar 15-18 år 30:54.0 9:14.0
21 801 Sparr Johan SWE Orsa KK Pojkar 15-18 år 35:58.0 14:18.0
Damer, 6 km tävling 15-18 år
1 795 Larsson Emma SWE Kvarnsvedens Friidrott Flickor 15-18 år 25:12.0 0:00.0
2 1010 Nordin Stina SWE Sundsvalls OK Flickor 15-18 år 25:50.0 0:38.0
3 791 Andersson Lina SWE Älvdalens IF Flickor 15-18 år 26:26.0 1:14.0
4 904 Ingard Johanna SWE Ik Rex Flickor 15-18 år 28:05.0 2:53.0
5 802 Olsson Vilma SWE Orsa SK Flickor 15-18 år 29:43.0 4:31.0
Herrar, 2,5 km löpning
1 1134 Gezelius Albin SWE IFK Mora FIK Pojkar 11-14 år 8:33.0 0:00.0
2 1077 Jansson Axel SWE Digers Bk Pojkar 11-14 år 8:53.0 0:20.0
3 1083 Jutterström Per SWE IFK Mora SK Pojkar 11-14 år 9:00.0 0:27.0
4 1078 Devreeze Matheus SWE Färjestad Bk Pojkar 11-14 år 9:08.0 0:35.0
5 1098 Nordqvist Joakim SWE Västerbergslagens OL Pojkar 11-14 år 9:09.0 0:36.0
6 1127 Lissel Isak SWE Gustafs Pojkar 11-14 år 9:10.0 0:37.0
7 1130 Lindberg Arvid SWE Ankarsvik BK Pojkar 11-14 år 9:13.0 0:40.0
8 1096 Johansson Martin SWE Slätta SK Pojkar 11-14 år 9:19.0 0:46.0
9 1091 Karlgren Alvin SWE Orsa IF Pojkar 11-14 år 9:21.0 0:48.0
10 1088 Erkapers Viktor SWE Mora IK Pojkar 11-14 år 9:23.0 0:50.0
11 1081 Sjöström Albin SWE Huddinge If Pojkar 11-14 år 9:25.0 0:52.0
12 1090 Wåger Joakim SWE Orsa Pojkar 11-14 år 9:30.0 0:57.0
13 1076 Börjesson Malte SWE Brommapojkarna Pojkar 11-14 år 9:32.0 0:59.0
14 1084 Enetjärn Hugo SWE IFK Nyköping Pojkar 11-14 år 9:44.0 1:11.0
15 1074 Larsson Isak SWE Borlänge Pojkar 11-14 år 9:52.0 1:19.0
16 1072 Almgren Markus SWE Orsa Pojkar 11-14 år 10:04.0 1:31.0
17 1086 Broman Philip SWE IFK Våmhus Pojkar 11-14 år 10:14.0 1:41.0
18 1085 Anderberg Ludvig SWE IFK Skövde Skidklubb Pojkar 11-14 år 10:18.0 1:45.0
19 1135 Olsson Gustav SWE Mora IK Team -02 Pojkar 11-14 år 10:21.0 1:48.0
20 1089 Blomqvist Simon SWE Orsa Pojkar 11-14 år 10:22.0 1:49.0
21 1094 Lund-Laine Emil SWE Oxbergs IF Pojkar 11-14 år 10:33.0 2:00.0
22 1087 Fransson Axel SWE IKF Våmhus Pojkar 11-14 år 10:43.0 2:10.0
23 1079 Lundblad Isac SWE Hägglunds Ski Team Pojkar 11-14 år 10:47.0 2:14.0
24 1092 Wallin Tobias SWE Orsa IF Pojkar 11-14 år 10:50.0 2:17.0
25 1136 Berg Hannes SWE Enskede IK Pojkar 11-14 år 11:08.0 2:35.0
26 1071 Berglund Mattias SWE Huddinge Pojkar 11-14 år 11:43.0 3:10.0
27 1073 Svensson-Byström Axel SWE Mora Pojkar 11-14 år 12:09.0 3:36.0
28 1097 Sjöström Alfred SWE Stuvsta If Pojkar 11-14 år 12:54.0 4:21.0
Damer, 2,5 km löpning
1 1111 Björkman Wilma SWE IFK Mora Friidrottsklubb Flickor 11-14 år 8:49.0 0:00.0
2 1124 Hermansson Alva SWE Stora Tuna Friidrottsklubb Flickor 11-14 år 9:19.0 0:30.0
3 1117 Löfström Julia SWE Månkarbo IF Flickor 11-14 år 9:23.0 0:34.0
4 1120 Kåhlen Natalie SWE Orsa IF Flickor 11-14 år 9:27.0 0:38.0
5 1102 Sandberg Thea SWE Domnarvet Goif Flickor 11-14 år 9:32.0 0:43.0
6 1109 Hermansson Elsa SWE IFK Mora Flickor 11-14 år 9:43.0 0:54.0
7 1114 Johansson Linnea SWE IK Akele Flickor 11-14 år 9:48.0 0:59.0
8 1123 Björk Ellen SWE Orsa SK Flickor 11-14 år 9:50.0 1:01.0
9 1110 Ädlingring Thea SWE IFK Mora Friidrott Flickor 11-14 år 10:05.0 1:16.0
10 1113 Rydén Lina SWE IFK Mora SK Flickor 11-14 år 10:11.0 1:22.0
11 1115 Ingard Sara SWE Ik Rex Flickor 11-14 år 10:35.0 1:46.0
12 1126 Wendt Mikaela SWE Bålsta Flickor 11-14 år 10:44.0 1:55.0
13 1105 Carling Elsa SWE Falu IK Flickor 11-14 år 11:00.0 2:11.0
14 1132 Östling Hanna SWE Mora Flickor 11-14 år 11:01.0 2:12.0
15 1112 Sjösten Andersson Thea SWE IFK Mora OK Flickor 11-14 år 11:02.0 2:13.0
16 1122 Sundin Fanny SWE Orsa SK Flickor 11-14 år 11:04.0 2:15.0
17 1104 Andersson Emelie SWE Falu Ik Flickor 11-14 år 11:10.0 2:21.0
18 1125 Rohlén Linn SWE Sundborn Flickor 11-14 år 11:12.0 2:23.0
19 1107 Strådalen Kerstin SWE Gillberga-Lista IF Flickor 11-14 år 11:13.0 2:24.0
20 1116 Collin Elvira SWE Kais Mora Flickor 11-14 år 11:42.0 2:53.0
21 1118 Bakken-Öjeskog Tone SWE Norge Flickor 11-14 år 12:09.0 3:20.0
21 1100 Jansson Alva SWE Digers Bk Flickor 11-14 år 12:09.0 3:20.0
23 1121 Lovén Clara SWE Orsa IF Flickor 11-14 år 12:34.0 3:45.0
24 1106 Krüger Agnes SWE Falu IK Flickor 11-14 år 12:37.0 3:48.0
25 1103 Holm Alva SWE Falu IK Flickor 11-14 år 12:57.0 4:08.0
25 1129 Köpman Mathilda SWE Orsa Flickor 11-14 år 12:57.0 4:08.0
27 1119 Kalleberg Noa SWE Orsa Flickor 11-14 år 12:58.0 4:09.0
28 1131 Persson Lena SWE TulLinge SK Flickor 11-14 år 13:11.0 4:22.0
29 1101 Limby Fia SWE Digers Bk Flickor 11-14 år 16:44.0 7:55.0
30 1128 Persson Isabelle SWE Orsa Flickor 11-14 år 17:26.0 8:37.0
Herrar, 1,1 km löpning
1 575 Norlén Erik SWE Team Ormsalva Pojkar 7-10 år 3:53.0 0:00.0
2 423 Topic Elvin SWE Ifk Mora Fotboll Pojkar 7-10 år 4:14.0 0:21.0
3 459 Jendervall Glenn SWE Tullinge/Hansjö Pojkar 7-10 år 4:17.0 0:24.0
4 446 Sundholm Teodor SWE Oxvretens SK Pojkar 7-10 år 4:19.0 0:26.0
5 420 Eriksson Gustav SWE IF Vikapojkarna Pojkar 7-10 år 4:21.0 0:28.0
6 588 Pettersson Eddie SWE Oxbergs If Pojkar 7-10 år 4:23.0 0:30.0
7 436 Jackson Hugo SWE Öna Sk Pojkar 7-10 år 4:25.0 0:32.0
8 552 Gräll Edvin SWE Färnäs Sportklubb Pojkar 7-10 år 4:30.0 0:37.0
9 429 Öjdahl Emil SWE Månkarbo IF Pojkar 7-10 år 4:32.0 0:39.0
10 424 Björkman Oliver SWE IFK Mora Friidrottsklubb Pojkar 7-10 år 4:38.0 0:45.0
10 448 Jones Terje SWE SLIK Pojkar 7-10 år 4:38.0 0:45.0
12 422 Rydén Alfred SWE IFK Mora FI Pojkar 7-10 år 4:42.0 0:49.0
13 421 Hermansson Emil SWE IFK Mora Pojkar 7-10 år 4:47.0 0:54.0
14 419 Edvardsson Andreas SWE Hässelby Pojkar 7-10 år 4:50.0 0:57.0
14 570 Thuveson Nils SWE Spånga Pojkar 7-10 år 4:50.0 0:57.0
16 437 Lindgren Max SWE Orsa Pojkar 7-10 år 4:51.0 0:58.0
17 449 Kansell Viktor SWE SLIK Pojkar 7-10 år 4:53.0 1:00.0
18 426 Laggren Alfred SWE Köla Koppom Pojkar 7-10 år 4:56.0 1:03.0
19 460 Johansson Ludvig SWE Uppsala Modern Femkamp Pojkar 7-10 år 4:58.0 1:05.0
20 445 Bengtsson Andreas SWE Orsa SK Pojkar 7-10 år 5:00.0 1:07.0
20 549 Larsson Liam SWE Orsa IF Pojkar 7-10 år 5:00.0 1:07.0
22 586 Eriksson Edvin SWE Kråkberg Pojkar 7-10 år 5:01.0 1:08.0
22 427 Trahaug Daniel SWE Kongsberg Pojkar 7-10 år 5:01.0 1:08.0
24 453 Rohlén Nils SWE Sundborn Pojkar 7-10 år 5:04.0 1:11.0
24 440 Såsser Alvin SWE Orsa If Pojkar 7-10 år 5:04.0 1:11.0
26 406 Liljeberg Sebastian SWE Orsa Pojkar 7-10 år 5:05.0 1:12.0
26 441 Wernersson-Nääs Filip SWE Orsa IF Pojkar 7-10 år 5:05.0 1:12.0
28 545 Atzeni Matteo SWE Segeltorp Pojkar 7-10 år 5:07.0 1:14.0
28 529 Demirtas Simon SWE IFK Mora Pojkar 7-10 år 5:07.0 1:14.0
28 542 Jemth Albin SWE IF Thor Pojkar 7-10 år 5:07.0 1:14.0
31 553 Gräll Vilmer SWE Färnäs Sportklubb Pojkar 7-10 år 5:10.0 1:17.0
31 412 Löhf Ludvig SWE Borlänge Pojkar 7-10 år 5:10.0 1:17.0
33 537 Glad Gustav SWE Färnäs Pojkar 7-10 år 5:12.0 1:19.0
34 407 Klockar Hugo SWE Sundsvall Pojkar 7-10 år 5:13.0 1:20.0
35 589 Hemström Arvid SWE Vaksala Pojkar 7-10 år 5:15.0 1:22.0
36 425 Anderberg Hjalmar SWE IFK Skövde Skidklubb Pojkar 7-10 år 5:17.0 1:24.0
37 417 Lundblad Theo SWE Hägglunds Ski Team Pojkar 7-10 år 5:19.0 1:26.0
38 576 Hållén Kasper SWE OK Kåre Pojkar 7-10 år 5:23.0 1:30.0
39 442 Björck Kasper SWE Orsa IF Fotboll Pojkar 7-10 år 5:24.0 1:31.0
39 435 Östling Lukas SWE Öna Sk Pojkar 7-10 år 5:24.0 1:31.0
41 587 Sandberg Axl SWE Domnarvet Pojkar 7-10 år 5:26.0 1:33.0
42 538 Glad Oscar SWE Färnäs Pojkar 7-10 år 5:27.0 1:34.0
43 532 Särnblad_soling Emil SWE Orsa Pojkar 7-10 år 5:29.0 1:36.0
44 402 Rehn Melvin SWE Orsa Pojkar 7-10 år 5:31.0 1:38.0
45 416 Krona Elias SWE Gottsunda IF Pojkar 7-10 år 5:33.0 1:40.0
46 411 Bojestig Nils SWE Mariefred Pojkar 7-10 år 5:34.0 1:41.0
46 451 Evertsson Joel SWE SSK Skinnskatteberg Pojkar 7-10 år 5:34.0 1:41.0
46 454 Hedberg Ville SWE Surahammars SOK Pojkar 7-10 år 5:34.0 1:41.0
49 543 Jemth Rickard SWE IF Thor Pojkar 7-10 år 5:36.0 1:43.0
50 415 Klockar Erik SWE Färnäs Pojkar 7-10 år 5:39.0 1:46.0
51 452 Evertsson Jonathan SWE SSK Skinnskatteberg Pojkar 7-10 år 5:43.0 1:50.0
52 540 Nyström Noel SWE Jäsen Pojkar 7-10 år 5:44.0 1:51.0
53 434 Göthe Viktor SWE Norr Amsberg Pojkar 7-10 år 5:45.0 1:52.0
53 401 Welbourn Noah SWE Orsa Pojkar 7-10 år 5:45.0 1:52.0
55 430 Löfström Johan SWE Månkarbo IF Pojkar 7-10 år 5:46.0 1:53.0
56 450 Borgegård Leo SWE Solna Pojkar 7-10 år 5:51.0 1:58.0
57 404 Berglund Rasmus SWE Huddinge Pojkar 7-10 år 5:53.0 2:00.0
58 546 Nilsson Elias SWE RG3 Sweden Pojkar 7-10 år 5:57.0 2:04.0
59 531 Thoren Teo SWE Orsakullan Pojkar 7-10 år 5:58.0 2:05.0
60 458 Gustafsson Lucas SWE Töjnan IBK Pojkar 7-10 år 6:02.0 2:09.0
60 405 Olofsson Hugo SWE Orsa Pojkar 7-10 år 6:02.0 2:09.0
62 439 Kalleberg Albin SWE Orsa If Pojkar 7-10 år 6:05.0 2:12.0
63 455 Järvegård Noel SWE Team Blågår´N Pojkar 7-10 år 6:11.0 2:18.0
63 582 Nilsson Vilgot SWE Slättberg Pojkar 7-10 år 6:11.0 2:18.0
65 559 Norberg Samuel SWE IFK MORA Pojkar 7-10 år 6:19.0 2:26.0
66 443 Limby Jack SWE Orsa Sk Pojkar 7-10 år 6:21.0 2:28.0
67 432 Bakken-Öjeskog Jehans SWE Norge Pojkar 7-10 år 6:22.0 2:29.0
67 413 Ersson Anton SWE Bröderna Hamrén Pojkar 7-10 år 6:22.0 2:29.0
69 438 Conradson Alfred SWE Orsa Pojkar 7-10 år 6:26.0 2:33.0
70 555 Smedberg Liam SWE SkogsElit Pojkar 7-10 år 6:29.0 2:36.0
71 403 Almgren Felix SWE Orsa Pojkar 7-10 år 6:30.0 2:37.0
72 410 Daren Emil SWE Uppsala Pojkar 7-10 år 6:32.0 2:39.0
73 557 Hammare Albin SWE Orsa Pojkar 7-10 år 6:34.0 2:41.0
74 572 Bruce Kevin SWE Team 85 Pojkar 7-10 år 6:35.0 2:42.0
75 456 Järvegård Oliver SWE Team Blågår´N Pojkar 7-10 år 6:38.0 2:45.0
76 428 Blixt Rocky SWE KSK Pojkar 7-10 år 6:39.0 2:46.0
77 541 Ålström Fredriksson Nemo SWE Lakafors Pojkar 7-10 år 6:41.0 2:48.0
78 444 Backolars Rasmus SWE Orsa Sk Pojkar 7-10 år 6:44.0 2:51.0
79 408 Ericson Tobias SWE Orsa Pojkar 7-10 år 6:45.0 2:52.0
80 418 Wohlmer Melvin SWE Haninge Pojkar 7-10 år 6:58.0 3:05.0
81 433 Göthe Rasmus SWE Norr Amsberg Pojkar 7-10 år 7:19.0 3:26.0
82 580 Palm David SWE Orsa Pojkar 7-10 år 8:02.0 4:09.0
83 581 Moraeus Anton SWE Orsa Pojkar 7-10 år 8:08.0 4:15.0
84 431 Campbell Arvid SWE Noretskolan Pojkar 7-10 år 8:29.0 4:36.0
85 578 Lindberg Viktor SWE Vallentuna Pojkar 7-10 år 10:50.0 6:57.0
86 447 Olsson Johannes SWE Risa Pojkar 7-10 år 15:16.0 11:23.0
Damer, 1,1 km löpning
1 499 Enetjärn Alice SWE Nyköpings BIS Flickor 7-10 år 4:27.0 0:00.0
2 518 Hermansson Astrid SWE Stora Tuna Friidrottsklubb Flickor 7-10 år 4:33.0 0:06.0
3 523 Blomkvist Lovisa SWE Täby IS Flickor 7-10 år 4:38.0 0:11.0
4 510 Bengtsson Ellen SWE Orsa SK Flickor 7-10 år 4:42.0 0:15.0
5 526 Lissel Hanna SWE Gustafs Flickor 7-10 år 4:46.0 0:19.0
6 994 Sonnefelt Lizzie SWE Duveds IF Flickor 7-10 år 4:47.0 0:20.0
7 498 Ullbors Alva SWE Mora Flickor 7-10 år 4:58.0 0:31.0
8 474 Larsson Ida SWE Borlänge Flickor 7-10 år 5:01.0 0:34.0
9 503 Sundberg-Storm Amanda SWE Orsa Flickor 7-10 år 5:03.0 0:36.0
10 556 Gezelius Elin SWE IFK Mora FIK Flickor 7-10 år 5:08.0 0:41.0
11 560 Henegård Agnes SWE Färnäs FSK Flickor 7-10 år 5:09.0 0:42.0
12 467 Edvardsson Linnea SWE Hässelby Flickor 7-10 år 5:12.0 0:45.0
13 533 Tysk Emilia SWE IFK Mora Flickor 7-10 år 5:13.0 0:46.0
14 573 Tranberg Sonja SWE Säljes If Flickor 7-10 år 5:17.0 0:50.0
15 481 Löfgren Tilde SWE Borbo IF Flickor 7-10 år 5:19.0 0:52.0
15 495 Trahaug Nora SWE Kongsberg Flickor 7-10 år 5:19.0 0:52.0
17 516 Jones Saga SWE SLIK Flickor 7-10 år 5:21.0 0:54.0
18 517 Svee Ellen SWE Slowmotion Flickor 7-10 år 5:22.0 0:55.0
18 568 Winkes Antonia SWE Mora Flickor 7-10 år 5:22.0 0:55.0
20 491 Ädlingring Molly SWE IFK Mora Friidrott Flickor 7-10 år 5:23.0 0:56.0
21 489 Karlsson Anine SWE IFK Mora FIK Flickor 7-10 år 5:24.0 0:57.0
22 513 Sundholm Mia SWE Oxvretens SK Flickor 7-10 år 5:28.0 1:01.0
23 585 Andersson Tindra SWE Falu GK Flickor 7-10 år 5:30.0 1:03.0
23 505 Ors Lava SWE Orsa IFFK Flickor 7-10 år 5:30.0 1:03.0
25 512 Gustafsson Tuva SWE Orsakompassen Flickor 7-10 år 5:31.0 1:04.0
26 574 Berg Lisa SWE Formtopp Flickor 7-10 år 5:33.0 1:06.0
26 506 Nisén Elin SWE Orsa Sk Flickor 7-10 år 5:33.0 1:06.0
28 478 Börjesson Julia SWE Ängby IF Flickor 7-10 år 5:35.0 1:08.0
28 539 Vilander Ebba SWE Jäsen Flickor 7-10 år 5:35.0 1:08.0
30 463 Rexefjord Alice SWE Orsa Flickor 7-10 år 5:37.0 1:10.0
31 494 Israelsson Ida SWE KAIS Flickor 7-10 år 5:40.0 1:13.0
32 492 Gumms Linnea SWE IFK Mora GK Flickor 7-10 år 5:41.0 1:14.0
32 561 Tynell Frida SWE Grycksbo Bk Flickor 7-10 år 5:41.0 1:14.0
34 525 Nordqvist Emma SWE Västerbergslagens OL Flickor 7-10 år 5:42.0 1:15.0
35 496 Olgemar Rut SWE Kotans IF Flickor 7-10 år 5:43.0 1:16.0
36 488 Limby Kajsa SWE IFK Mora Flickor 7-10 år 5:45.0 1:18.0
36 550 Sigås Alma-Li SWE Sandheds Flickor 7-10 år 5:45.0 1:18.0
38 522 Lindberg Evelina SWE Svärdsjö Flickor 7-10 år 5:46.0 1:19.0
39 507 Eriksson-Hammare Lovisa SWE Orsa SK Flickor 7-10 år 5:47.0 1:20.0
39 515 Gotte Iris SWE Skogsluffarnas OK Flickor 7-10 år 5:47.0 1:20.0
39 500 Stäring Sonja SWE Olle Stärings Fan Club Flickor 7-10 år 5:47.0 1:20.0
42 535 Köpman Amanda SWE Orsa Flickor 7-10 år 5:57.0 1:30.0
43 490 Järnberg Amanda SWE IFK Mora FK Flickor 7-10 år 5:58.0 1:31.0
44 464 Berg Amanda SWE Helsingborg Flickor 7-10 år 6:02.0 1:35.0
45 508 Wallin Rebecca SWE Orsa SK Flickor 7-10 år 6:05.0 1:38.0
46 577 Hållén Moa SWE OK Kåre Flickor 7-10 år 6:08.0 1:41.0
47 519 Löfgren Hennie SWE Stora Tuna OK Flickor 7-10 år 6:11.0 1:44.0
48 584 Smids Julia SWE Mora Flickor 7-10 år 6:12.0 1:45.0
49 590 Norberg Emilia SWE Mora Flickor 7-10 år 6:15.0 1:48.0
49 472 Vinding Agnes SWE Orsa Flickor 7-10 år 6:15.0 1:48.0
51 483 Sund Ella SWE Danceline Flickor 7-10 år 6:20.0 1:53.0
52 466 Larsson Tilde SWE Orsa Flickor 7-10 år 6:21.0 1:54.0
53 554 Gyris Liv Marit SWE Gullringen Flickor 7-10 år 6:24.0 1:57.0
53 567 Starell Ella SWE Vattnäs Flickor 7-10 år 6:24.0 1:57.0
53 476 Wahlgren Emma SWE Vallentuna Flickor 7-10 år 6:24.0 1:57.0
56 514 Stenmark Anja SWE Ragunda IF Flickor 7-10 år 6:32.0 2:05.0
57 564 Malmberg Persson Bella SWE Orsa Flickor 7-10 år 6:33.0 2:06.0
58 471 Svensson Josefine SWE Orsa Flickor 7-10 år 6:38.0 2:11.0
59 548 Sundberg Irma SWE Orsa Flickor 7-10 år 6:40.0 2:13.0
60 468 Ribby Julia SWE Orsa Flickor 7-10 år 6:45.0 2:18.0
61 482 Peth Ella SWE Brovallen IF Flickor 7-10 år 6:46.0 2:19.0
62 462 Gisslar Felicia SWE Orsa Flickor 7-10 år 6:48.0 2:21.0
63 520 Johansson Emilia SWE Sundborn Flickor 7-10 år 6:49.0 2:22.0
63 534 Rönnberg Hanna SWE Grycksbo If Flickor 7-10 år 6:49.0 2:22.0
65 502 Hagman Sofie SWE Orsa Flickor 7-10 år 6:50.0 2:23.0
66 493 Wahlund Linnea SWE IK Fyris Triathlon Flickor 7-10 år 6:51.0 2:24.0
67 475 Thoms Alicia SWE Falun Flickor 7-10 år 6:53.0 2:26.0
68 583 Nilsson Isabell SWE Slättberg Flickor 7-10 år 6:54.0 2:27.0
69 501 Smids Wilma SWE Orsa Flickor 7-10 år 7:01.0 2:34.0
70 509 Gravsjö Tyra SWE Orsa Sk Flickor 7-10 år 7:02.0 2:35.0
71 544 Hållmarker Alva SWE Segeltorp Flickor 7-10 år 7:06.0 2:39.0
71 521 Hedberg Ella SWE Surahammars SOK Flickor 7-10 år 7:06.0 2:39.0
73 485 Sund Siri SWE Danceline Flickor 7-10 år 7:11.0 2:44.0
74 547 Herregarden Thilde SWE Lommedalen Flickor 7-10 år 7:12.0 2:45.0
75 479 Gyris Alva SWE Bonäs IK Flickor 7-10 år 7:13.0 2:46.0
76 480 Gyris Elin SWE Bonäs IK Flickor 7-10 år 7:14.0 2:47.0
76 569 Winkes Dinah SWE Mora Flickor 7-10 år 7:14.0 2:47.0
78 486 Åsman Vilma SWE Friskolan Mosaik, Falun Flickor 7-10 år 7:16.0 2:49.0
79 571 Bruce Hanna SWE Team 85 Flickor 7-10 år 7:29.0 3:02.0
80 530 Ståbis Ella SWE Mikelvål Flickor 7-10 år 7:34.0 3:07.0
81 470 Fredriksson Eira SWE Orsa Flickor 7-10 år 7:35.0 3:08.0
82 504 Tuori Lilly SWE Orsa IF Flickor 7-10 år 7:36.0 3:09.0
83 579 Palm Linn SWE Orsa Flickor 7-10 år 7:38.0 3:11.0
84 484 Sund Tuva SWE Danceline Flickor 7-10 år 7:42.0 3:15.0
85 465 Karlsson Enya SWE Borlänge Flickor 7-10 år 7:46.0 3:19.0
86 527 Hamrén Evelina SWE Orsa IF Flickor 7-10 år 7:48.0 3:21.0
87 528 Kirilow Agnes SWE Orsa IF Flickor 7-10 år 7:49.0 3:22.0
87 461 Svensson-Byström Agnes SWE Mora Flickor 7-10 år 7:49.0 3:22.0
89 551 Sigås Agnes SWE Sandheds Flickor 7-10 år 7:56.0 3:29.0
90 558 Peter Elise SWE Kråkberg Flickor 7-10 år 7:58.0 3:31.0
91 497 Hammarstrand Sigrid SWE Mora Flickor 7-10 år 8:01.0 3:34.0
92 524 Carlsson Nora SWE Våmhus Flickor 7-10 år 8:02.0 3:35.0
93 477 Lindström Stina SWE Orsa Flickor 7-10 år 8:26.0 3:59.0
94 469 Andersson-Olsson Nova SWE Krylbo Flickor 7-10 år 8:44.0 4:17.0
95 473 Benjaminsson Isolde SWE Mora Flickor 7-10 år 9:30.0 5:03.0
96 565 Malmberg Persson Pixi SWE Orsa Flickor 7-10 år 13:37.0 9:10.0
97 566 Malmberg Manda SWE Göteborg Flickor 7-10 år 17:33.0 13:06.0
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius