Daniel Richardsson 5:a på 15 km i Davos:
- Det går framåt hela tiden!
Daniel Richardsson var nöjd med en 5:e plats i Davos världscuptävling över 15 km klassisk.
Det går framåt hela tiden, men det hade ju varit bra att vara på pallen, säger Daniel, som missade top-3 med 16 sekunder.
Tävlingen blev en fråga om att åka med fästvalla eller utan. Hemmahoppet Dario Cologna, Petter Northug och Calle Halfvarsson var bland dom som stack iväg utan valla och stakade sig runt dom tre varven.
Cologna hade länge ledningen, men på slutet fick han ge sig för dom båda norrmännen Martin Johnsrud Sundby och Didrik Tönseth, som åkte med fästvalla och hade fördelen av att åka på schweizarens tider.
Även Sjur Röthe slog Richardsson, men för Daniel var det ett steg i rätt riktning.
Jag ångrar lite på att jag inte försökte med ovallade skidor, men på den här höjden kan man gå in i väggen rejält, säger Daniel, som inte vilar på det här loppet.
Nej, jag åker till Livingo ikväll och kör Swix Ski Classics med mitt Team Lager 157 i morgon, säger han.
Calle Halfvarsson stakade sig igenom till en 7:e plats och var 31,3 sekunder från segern.
Segraren Martin Johnsrud Sundby var en av dom första som tänkte på att åka utan fästvalla, men i slutändan gjorde han inte det. Nu vann han tack vare sin starka avslutning.
Det var ju lite pinsamt att höra att jag låg efter dom med fästvalla, så jag var tvungen att speeda upp lite på slutet, skrattar den starke norrmannen.
Dario Cologna gjorde stämningen mycket bra bland hemmapubliken och den dubbla OS-mästaren bestämde sig sent för att åka ovallat.
- När jag såg Petter Northug passera 2 kilometer med bästatid på blanka skidor så bestämde jag mig, säger Cologna, som slutade trea.
Resultat
HERRAR, 15 km/C
1 88 3420228 SUNDBY Martin Johnsrud 1984 NOR 39:39.7 0.00
2 82 3420994 TÖNSETH Didrik 1991 NOR 39:46.3 +6.6 2.22
3 70 3510023 COLOGNA Dario 1986 SUI 39:47.0 +7.3 2.45
4 76 3420605 RÖTHE Sjur 1988 NOR 39:56.1 +16.4 5.51
5 72 3500015 RICHARDSSON Daniel 1982 SWE 40:02.6 +22.9 7.70
6 60 1344711 JAUHOJÄRVI Sami 1981 FIN 40:05.1 +25.4 8.54
7 80 3500664 HALFVARSSON Calle 1989 SWE 40:11.0 +31.3 10.52
8 52 3420009 JESPERSEN Chris Andre 1983 NOR 40:13.2 +33.5 11.26
9 62 3480013 VYLEGZHANIN Maxim 1982 RUS 40:30.9 +51.2 17.21
10 48 3420239 NORTHUG Petter Jr. 1986 NOR 40:34.6 +54.9 18.46
11 32 3150069 JAKS Martin 1986 CZE 40:35.6 +55.9 18.79
12 42 3180054 NOUSIAINEN Ville 1983 FIN 40:35.9 +56.2 18.89
13 78 3180053 HEIKKINEN Matti 1983 FIN 40:38.5 +58.8 19.77
13 46 1345875 GAILLARD Jean Marc 1980 FRA 40:38.5 +58.8 19.77
15 58 3481161 BELOV Evgeniy 1990 RUS 40:40.0 +1:00.3 20.27
16 86 3420577 DYRHAUG Niklas 1987 NOR 40:43.7 +1:04.0 21.52
17 68 3100110 HARVEY Alex 1988 CAN 40:45.5 +1:05.8 22.12
18 24 3420036 RÖNNING Eldar 1982 NOR 40:47.0 +1:07.3 22.62
19 23 1217350 BAUER Lukas 1977 CZE 40:53.1 +1:13.4 24.68
20 20 3480982 SKOBELEV Vladislav 1987 RUS 40:55.4 +1:15.7 25.45
21 54 3480695 BESSMERTNYKH Alexander 1986 RUS 40:58.9 +1:19.2 26.63
22 25 3480533 VOLZHENTSEV Stanislav 1985 RUS 41:03.5 +1:23.8 28.17
23 64 3670007 POLTORANIN Alexey 1987 KAZ 41:04.3 +1:24.6 28.44
24 36 3500141 NELSON Lars 1985 SWE 41:06.2 +1:26.5 29.08
25 50 1362656 LIVERS Toni 1983 SUI 41:07.4 +1:27.7 29.48
26 84 3180535 NISKANEN Iivo 1992 FIN 41:09.2 +1:29.5 30.09
27 19 3290266 PELLEGRIN Mattia 1989 ITA 41:09.6 +1:29.9 30.22
28 26 3200208 DOTZLER Hannes 1990 GER 41:14.2 +1:34.5 31.77
29 28 3500139 HELLNER Marcus 1985 SWE 41:15.4 +1:35.7 32.17
30 22 3200241 BING Thomas 1990 GER 41:19.0 +1:39.3 33.38
31 13 3200356 DOBLER Jonas 1991 GER 41:24.3 +1:44.6 35.16
32 38 3100006 KERSHAW Devon 1982 CAN 41:25.2 +1:45.5 35.47
33 2 3150070 RAZYM Ales 1986 CZE 41:26.9 +1:47.2 36.04
34 17 3190268 BACKSCHEIDER Adrien 1992 FRA 41:30.1 +1:50.4 37.11
35 34 3480317 TURYSHEV Sergey 1985 RUS 41:34.5 +1:54.8 38.59
36 44 3500153 JOHANSSON Martin 1984 SWE 41:36.9 +1:57.2 39.40
37 5 3300330 LENTING Akira 1990 JPN 41:39.7 +2:00.0 40.34
38 3 3500259 JÖNSSON Emil 1985 SWE 41:40.3 +2:00.6 40.54
39 9 3510342 BAUMANN Jonas 1990 SUI 41:45.4 +2:05.7 42.26
40 81 3510366 SCHNIDER Ueli 1990 SUI 41:47.2 +2:07.5 42.86
41 10 3100175 KILLICK Graeme 1989 CAN 41:47.7 +2:08.0 43.03
42 14 3290245 NOECKLER Dietmar 1988 ITA 41:48.0 +2:08.3 43.13
43 15 3300190 YOSHIDA Keishin 1987 JPN 41:49.5 +2:09.8 43.64
44 30 1362947 PERL Curdin 1984 SUI 41:51.9 +2:12.2 44.44
45 12 3200121 KUEHNE Andy 1987 GER 41:54.5 +2:14.8 45.32
46 16 3190109 WIBAULT Mathias 1985 FRA 42:02.6 +2:22.9 48.04
47 83 3670022 VELICHKO Yevgeniy 1987 KAZ 42:05.0 +2:25.3 48.85
48 87 3530511 BJORNSEN Erik 1991 USA 42:10.7 +2:31.0 50.76
49 4 1106867 BAJCICAK Martin 1976 SVK 42:10.8 +2:31.1 50.80
50 73 1310470 KRECZMER Maciej 1981 POL 42:14.9 +2:35.2 52.17
51 27 3480314 CHERNOUSOV Ilia 1986 RUS 42:22.2 +2:42.5 54.63
52 56 3290379 DE FABIANI Francesco 1993 ITA 42:22.8 +2:43.1 54.83
53 21 3290016 CLARA Roland 1982 ITA 42:26.8 +2:47.1 56.18
54 51 3510479 RUEESCH Jason 1994 SUI 42:34.2 +2:54.5 58.66
55 18 3190105 PERRILLAT BOITEUX Ivan 1985 FRA 42:35.9 +2:56.2 59.23
56 63 3510417 KAESER Erwan 1992 SUI 42:40.1 +3:00.4 60.65
57 79 1323468 REHEMAA Aivar 1982 EST 42:49.2 +3:09.5 63.71
58 47 3510472 BIELER Livio 1993 SUI 42:51.5 +3:11.8 64.48
59 75 3510361 PRALONG Candide 1990 SUI 42:51.7 +3:12.0 64.55
60 49 3510423 KINDSCHI Linard 1993 SUI 42:53.7 +3:14.0 65.22
61 59 3510428 HOESLI Corsin 1992 SUI 43:00.2 +3:20.5 67.40
62 45 3430136 GAZUREK Sebastian 1990 POL 43:05.0 +3:25.3 69.02
63 8 3090024 TSINZOV Veselin 1986 BUL 43:15.0 +3:35.3 72.38
63 1 3390034 KARP Algo 1985 EST 43:15.0 +3:35.3 72.38
65 61 3390101 RANKEL Raido 1990 EST 43:28.3 +3:48.6 76.85
66 6 3200072 KATZ Andreas 1988 GER 43:36.4 +3:56.7 79.57
67 67 3390103 TAMMJARV Karel 1989 EST 43:40.6 +4:00.9 80.98
68 37 3700049 MLYNAR Peter 1988 SVK 43:42.4 +4:02.7 81.59
69 40 3220002 MUSGRAVE Andrew 1990 GBR 43:45.9 +4:06.2 82.77
70 7 3100128 SANDAU Kevin 1988 CAN 43:47.1 +4:07.4 83.17
71 11 3660065 SEMENOV Michail 1986 BLR 43:48.1 +4:08.4 83.51
72 65 3660013 LASUTKIN Alexander 1983 BLR 43:50.1 +4:10.4 84.18
73 85 3670000 CHEBOTKO Nikolay 1982 KAZ 43:55.9 +4:16.2 86.13
74 71 3050179 HAUKE Max 1992 AUT 44:07.9 +4:28.2 90.16
75 55 3660045 ASTAPENKA Yury 1990 BLR 44:12.6 +4:32.9 91.74
76 39 3690074 KRASOVSKYI Oleksii 1994 UKR 44:15.9 +4:36.2 92.85
77 69 3350003 HAELG Philipp 1991 LIE 44:49.9 +5:10.2 104.28
78 33 3510421 DANUSER Marius 1992 SUI 45:08.5 +5:28.8 110.53
79 77 3530530 HANNEMAN Reese 1989 USA 45:16.1 +5:36.4 113.09
80 57 3090121 GRIDIN Andrey 1988 BUL 45:27.3 +5:47.6 116.86
81 31 3700073 SEGEC Andrej 1994 SVK 45:56.9 +6:17.2 126.81
82 35 3510458 DU PASQUIER Arnaud 1992 SUI 46:10.9 +6:31.2 131.51
83 53 3150432 SRAIL Jan 1990 CZE 47:08.3 +7:28.6 150.81
Did not finish
74 3420199 ÖSTENSEN Simen Haakon 1984 NOR
66 3420909 GOLBERG Paal 1990 NOR
43 3430197 MOTOR Konrad 1993 POL
41 3040080 WATSON Callum 1989 AUS
29 3090097 CHUCHUGANOV Yordan 1996 BUL
Märta och Eric vann Ford Smart Energy Cup
Märta Rosenberg, Trillevallen och Eric Rosjö, Mora heter vinterns segrare i Ford Smart Energy Cup.
Efter hela 15 tävlingar står dom båda längst uppe på listorna och kan ta med sig segerpriset.
Natalia Nepryaeva väntar barn
Världscupsegrarinnan från 2021/2022, ryskan Natalia Nepryaeva väntar sitt första barn.
Det meddelar hon själv på sociala medier där hon visar upp bilder på en snabbt växande mage.
Hon heter numera Natalia Terentieva sedan hon gifte sig med landslagskollegan Aleksandr Terentiev.
Jonatan slog Erik med 2 poäng i totalen
Här är slutresultaten i vinterns BAUHAUS cup:
Jonatan Lindberg, IFK Mora tog inga poäng i den avslutande tävlingen i BAUHAUS cup och det blev en nervös väntan för om han skulle vinna totalt.
Erik Bergström, Rehns BK var 3:a i Sollefteås sista tävling och slutade 2 (!) poäng efter Jonatan i totalen efter 8 tävlingar.
Skistad säger nej till landslaget igen?
Den norska stortidningen VG erfar att sprintstjärnan Kristine Stavaas Skistad åter igen säger nej till det norska längdlandslaget.
Hon är deras klart största damstjärna och vann fem sprinttävlingar senaste säsongen. Om 25-åringen inte tackar ja till landslaget är det givetvis tråkigt för förbundet inför VM i Trondheim 2025.
Denise Herrmann-Wick fick sin Jonna
Ex-skidskyttestjärnan Denise Herrmann-Wick, 35 har fått en dotter tillsammans med sin man Thomas Wick.
Dottern skall heta Jonna.
Kanske Jonna Sundling är förebilden…?
Calle och sambon fick en dotter
Calle Halfvarsson, 35 och sambon Isabell Olsson har fått sitt andra barn. Den här gången en dotter som blir lillasyster til Casper-Lo.
– Allt har gått väldigt bra, skriver Calle till Sportbladet.
Torleif gjorde precis som på Vasaloppet
Torleif Syrstad är en man för dom stora anledningarna.
Och för dom långa tävlingarna.
I lördagens Janteloppet – finalen i Ski Classics – gjorde han precis som i Vasaloppet och bara lämnade konkurrenterna bakom.
Max Novak, Team Aker Dæhlie var i ledningen men slutade trea. Bäst av dom svenska blev Karolina Hedenström, Lager 157 som var tvåa i damklassen.
Anders Besseberg fick 3 års fängelse
Fd IBU-presidenten Anders Besseberg dömdes till tre år och en månads fängelse för grov korruption. Han överklagade själv på plats i rätten i Hokksund i Norge.
Besseberg dömdes för att ha mottagit jaktturer, klockor, prostituerade och han dömdes att leverera tillbaka både klockor och djur som han skjutit.
Klæbo tillbaka i norska landslaget
Johannes Høsflot Klæbo går tillbaka till det norska landslaget. 27-åringen bjöd in pressen under fredagen och berättade att han kommer att vara en del av laget igen från och med den kommande säsongen.
Inför årets säsong stod Klæbo utanför landslaget.
Linn Svahn åkte in mest pengar
Linn Svahn var den skidåkaren i Sverige som åkte in mest pengar i vinter. Med 2,652 miljoner toppar hon listan före både skidskyttar och alpinister.
Längddamerna har gjort en bra säsong och Frida Karlsson ligger trea på listan.
Plötsligt blev Johan en vinnare
Han är stortalangen som aldrig riktigt blommade ut.
Men som inte gav upp, ändrade fokus och kämpade på.
Och nu – i en ålder av 29 år – är han plötsligt en vinnare.
Johan Hoel, Team Ragde Charge kommer att vinna årets Ski Classics.
Stentufft om platserna i Norges landslag
Skidskytte:
Att komma med i det norska skidskyttelandslaget måste vara något av det svåraste inom den sporten. Åkare med pallplatser i världscupen har inte fått plats inför säsongen 2024/2025 och konkurrensen är enorm.
I norska mästerskapen den gångna helgen startade 175 herrar och 125 damer!
Hejapriset x 4 utdelad i Sollefteå
Svenska Spels Hejapriset tillfaller den åkare som förbättrat sina rankingpoäng mest i samband med Ford Smart Energy Cup. Under helgens tävlingar i Sollefteå delades priset ut hela fyra gånger när bästa senior i dam- och herrklassen samt bästa lag i de äldre juniorklasserna i BAUHAUS Cup premierades för sin utveckling.
Lämnar landslaget, lägger inte av
Tilda öppnar upp om svårigheterna:
Plötsligt försvann stortalangen Tilda Johansson från skidskyttearenorna mitt under brinnande säsong.
Nu berättar hon för första gång hur illa hon mådde, hur hon grät och bara ville bort från allt det här.
Men 24-åringen har hittat lite av suget igen och tänker inte lägga av. Hon väljer dock bort landslaget.
Per lanserad i Norge, fortsätter i Tyskland
Per Nilsson har lanserats som en av dom möjliga kandidaterna för att bli Norges nya damlandslagstränare.
Men Frida Karlssons personlige tränare har precis skrivit på en ny tvåårskontrakt med det tyska landslaget.
Stark juniorseger till Tove Norgren
En mycket positiv insats stod Domnarvets Tove Norgren för i finalen av BAUHAUS cup i Sollefteå. Dalatjejen vann D18-klassen efter ett mycket bra lopp.
I dom övriga tre juniorklasserna blev det jaktstartssegrar för favoriterna Evelina Crüsell, Eddie Pettersson och Anton Grahn.
Surt då Frida slog Ebba i jaktstarten
Johan Häggström höll undan och vann herrklassen:
Frida Karlsson spurtade in till seger i jaktstarten i cupfinalen på hemmaplan i Sollefteå och bugade till publiken.
Två och en halv sekund bakom följde Ebba Andersson som inte alls var lika glad efter tävlingen.
Max Novak utmanade om Ski Classics-seger
Max Novak slutade tvåa och utmanade rejält om segern i söndagens Ski Classics-tävling Summit2Senja i norra Norge. Team Aker Dæhlie-åkaren fick se den norska världsstjärnan Martin Løwstrøm Nyenget passera i den sista, hårda stigningen och ta sin andra raka seger i det 60 km långa loppet.
Men det var ändå den bästa placeringen i årets Ski Classics för Max Novak.
Hjalmar slog världsmästaren i sprint
Hjalmar Oscarsson, Ås blev det stora överraskningen i BAUHAUS cup-sprinten i Sollefteå under lördagen. Men minsta möjliga margin – 1 hundradels sekund – slog han juniorvärldsmästaren Anton Grahn från Mora i finalen i H20.
Inte bare det, han slog också JVM-trean Jonatan Lindberg, Mora som slutade tre också här.
Johan Hoel tog första segern i Ski Classics
Johan Hoel är inte känd som någon sprinter, men han imponerade och slog både Martin Løwstrøm Nyenget och Eirik Sverdrup Augdal på upploppet i Reistadløpet i Bardufoss i norra Norge.
Med segern tog han också över ledningen i Ski Classics med två tävlingar kvar.
Där har nu redan Emilie Fleten avgjort även om Astrid Øyre Slind var överlägsen i lördagen 50 km långa tävling.